Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

YEŞİL dünyama adımımı atıyorum

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında MuratY tarafından paylaşıldı.

1. MuratY

MuratY Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Merhaba arkadaşlar,
    Öncelikle aranıza yeni katıldım "Tanışma" bölümüne yeni bir konu açacaktım fakat bu bölümde sizle hem tanışmak hemde bisiklet dünyasına adım atmam için tavsiye bekliyorum.
    BURSA/OSMANGAZI'de yaşıyorum.18 yaşındayım Lise'yi yeni bitirdim.1.93 Boyundayım.Programcılık / Veri tabanı bölümünden menzun oldum.Üniversiteye hazırlanacağım.

Herkes gibi bende 3 tekerlekten 2 tekerleğe geçip paçaları sıvamıştım bisiklet sürmeye , çocuk değil miydik hepimiz severdik bisiklet sürmeyi...
    İlk 2 tekerlekli bisikletimizi sürdüğümüz an "işte bu , sürüyorum evet yaşasın" gibi bir sevince boğulurduk o an...
    Mahallemizde bisiklet turları düzenlerdik o çocuk aklımızla evimizden uzaklara yelken açardık sanki gittiğimiz yolu biliyormuşcasına...
    Bisiklet sürdüğüm o çocuklardan hiçbiri artık bisiklet sevdalısı değil , hani o çocukluk aşkımız bisiklet ,onlar için ulaşım aracından farksız artık.
    Nedense kendim için hiçbir zaman aynı şeyi söyleyemedim , bisiklet sürmeyi hep severdim.
    Hep evimden uzak doğa ile iç içe yaşamak istedim , hep içimde bu sıradanlık daha ne kadar devam edecek diye düşünüp dururdum.
    İçimde o yanıp tutuşan doğa aşkı beni outdoor hayatına sürüklemeye başlamıştı...
    Ama nedense teknoloji yakamı bırakmıyordu.
    Hatta en son biraz birikmişimle yeni telefon alma çabalarına bile girmiştim.Sonra bir an , bir yerde bir bisiklet resmi gördüm.
    Outdoor hayatıma bisikletle adım atmamın doğru olacağı kanısına vardım.
    Yeni dostlarım/büyüklerim olacaktı , daha doğrusu yepyeni bir sayfa açacaktım kendime...
    Bundan daha önemli ne olabilir ki ?
    Ve şimdi buradayım , her ne kadar yolları hiç bilmesem bile o eskiden nereye gideceğimizi bilmememize rağmen yola çıktığımız andaki gibi rüzgar beni nereye götürecekse oraya gideceğim...

Biraz fazla içten davrandığımı biliyorum ama elimden bir şey gelmiyor.
    Biraz teorik olarak yaklaşırsak sizce bisiklet dünyasına nasıl adım atmalıyım ?
    Çevremdeki turlara nasıl katılabilirim ?
    Benim gibi bisikleti seven insanlarla nasıl tanışabilirim ?
    En önemlisi nasıl bir bisiklet ile yola koyulmalıyım ?

Hepinize Saygılar ve Sevgiler...

2. Ramazan Gürel

Ramazan Gürel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Her şey rüzgardaki toz gibidir. :)

MuratY bunu beğendi.
  3. Serdar Sarı

Serdar Sarı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Öncelikle bisiklet dünyasına hoşgeldin diyelim :)

Bisiklet alırken ilk karar vermen gereken şeylerden bahsedelim biraz..
    * Sürüş tarzına göre en uygun bisiklet türünü seç (dağ, yol v.b)
    * Kendine bisiklet için bir bütçe belirle
    * Bütçen dahilinde forumdan ve varsa bisikletçi tanıdıklarından yardım alarak bir bisiklet beğen kendine
    * Beğendiğin bisikleti kendi boyuna en uygun kadro boyunda al (sana en uygun kadro boyunu bu konudan öğrenebilirsin http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=80109 )
    * Kask, gözlük gibi hayati ekipmanlarını da alıp nefasetle bin :D

Bisiklet ortamına gelince internetten özelliklede facebooktan bulunduğunuz ildeki bisiklet toplulukları/klüplerine ulaşıp turlara katılabilirsin. Bursa'dasın sanırım pek bi bilgim yok ama Uludağ Üniversitesinin bisiklet klübü vardır heralde. Eğer varsa ve fakülte dışından katılımcı kabül ediyorlarsa onlara takılabilirsin kanımca

MuratY bunu beğendi.
  4. MuratY

MuratY Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Merhaba,
    Mesajın için teşekkür ederim.
    Aslında foruma girer girmez o linki okudum desem yalan olmaz.
    Boyumunda büyük olması - 1.93 - beni 21-23 kadrolu bir bisiklete binmemi sağlayacak sanırım.Tür olarak da dağ bisikleti tam bana göre diyebilirim.
    Bütçemin 500-600 civarlarında olduğunu belirtmek isterim.
    Ayrıca Uludağ üniversitesinin bisiklet kulübü 2011 yılında kapanmış maalesef.Tahminimce pasif olarak aktivitelerini gerçekleştiriyorlardır.
    Teşekkürler.

5. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hocam 500-600 ise kron xc 250 eger veya daha düşük olan salcano ng 650 veya kron xc150 almalısın bence ng 650 veya xc150 al gerisini de aksesuara yatır aksesuarlarını yurtdısından almalısın ben gözlük canta ve ön arka aydınlatma aldım su an kargoda bekliyorum bakalım hayırlısı

6. MuratY

MuratY Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Merhaba,
    Mesajın için teşekkürler.
    Salcano NG650 29 V şuan hepsiburda'da 370 tl'ye satılıyor ve sadece hepsiburada da mevcut.
    Salcanonun daha önce bu modelinde V - hidrolik fren yok olduğu söyleniyor.Ama hepsiburada linkinde Hidrolik fren olduğu aşikar.

Hepsiburada Linki
    Almışken parçaları başlangıç seviyesinin biraz üstünde olsun istiyorum nedense , yani dediğin gibi üstüne bir şeyler ekleyebilmeliyim.
    1-2 Hafta içinde karar vereceğim.
    Ayrıca olumlu-olumsuz tüm yorumlara açığım.

7. Serdar Sarı

Serdar Sarı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Eğer bütçen 600-700tl ise sanırım alınabilcek en mantıklı bisiklet şuan hepsiburada.com'daki indirimli 29er Salcano.. Ayrıca boyun da gayet uzun 29er bir bisiklet almak senin için gayet mantıklı olucaktır. Başlangıç seviyesinde alınabilecek en hesaplı bisiklet bence özellikle de 29er'lerin arasında

8. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    MuratY ne oldu, bisikletinizi aldınız mı?

9. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

murat bey,
    gerçi bisikleti aldınız ise yetişemedim size ama bunlar çok önemli..ama genede yazıyorum..
    bacak uzunluğunuzu ölçermisiniz,
    kaç cm ,testisler hesaba katılmayacak, bacak ile gövdenin birleşim noktası baz alınacak..dıştan kalça tarafından ölçmeyin içerden ölçün iki bacak arasından ölçüm yapın ..ayağınızın topuğundan bacağınızın gövde ile birleştiği nokta bazdır..ölçüm yaparken birinin yardımı olacak tabi..
    benim değerler
    boy 1.75
    bacak uzunluk 83 cm dir
    kilo 70