Yerli oto hakkında son tahminler

ElcaSeJawS

Forum Bağımlısı
Tepki
575
İsim
fatih
Bisiklet
Cannondale
ASDASDASDASD Secim oncesi super goz boyama keske olsada alsak ama nerde :)

Scudo

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
@İsmail Özcan
Marmaray ? 3. Havalimanı ? Siyasi linç ? Ben ?
Keşke bu konuya hiç yazmasaydim. Hiç bulasmasaydim. Konumuz cakma araba efendim, varsa buna bir itiraziniz, bu konu üzerinden konuşalım.
Benim, marmaray ve diğer projeler hakkındaki goruslerime ne kadar hakimsiniz ki konuyu oralara yaşıyorsunuz ? Siyasi linç nedir biliyor musun, işte sizin bu yaptığınızdir.
Çok merak ediyorsanız soyleyeyim;
Marmaray'in açılış tarihini zorlamaları ve bazi tarihi kalintilara karsi daha duyarli olmaliyiz disinda bir elestirim olmadi. Hatta cevremdeki insanlarla bunu defalarca tartistim.
3. Havalimani derin bir konu. Tamamina hakim olmadan iyi ya da kotu diye bir yorum yapamam. Zaten buna karar verecek bizler degil, bilirkisilerdir.
Benim elestirilerim günümüz hükümetine değil, genel düşünce yapımız ve eleştiremeyen bizleredir. Bugün cumhurbaşkanımız çıkıp bu arabayı eleştirse, bir tane kisi kalmaz ki bu arabayı ve projeyi korusun. Neyse ne yaşadığımız örnekler onumde. Ben sizi ve birçok akrabami, aile dostunu iyi anlıyorum. Hatta sizin gibi düşünüyorum ve tam da bu sebepten ötürü yalancilara prim veremiyorun.

Y. Serdar Güler

Aktif Üye
Tepki
209
Bisiklet
Carraro
Otomotiv sektöründe de çalışmış biri olarak şunu söyleyebilirim;

Yerli üretim yapacak yan sanayi ve üretim kapasitesine sahip bir ülkeyiz. Tek anlamadığım konu neden bu tarz girişimler %100 yerli olacak şekilde gerçekleştirilmiyor? Neden bir takım parçaları yurtdışından ithal edelim ki?

Ben eminim %100 yerli lansmanıyla kaliteli bir araba piyasaya sürseniz ve toplumdaki kalitesiz yerli mal imajını silseniz, Türk insanı bugün gerekirse 10 bin fazla verir ama gider gene yerli otomobili alır.

Ben Korelilerle çalıştım ve adamlardaki milliyetçilik her konuda ön planda. Telefonda samsung, beyaz eşyada lg, otomobilde hyundai, çok zorunda kalmadıkça başka ülke markalarına para vermiyorlar..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar şu an araba ile ilgili motor ve alt yapı yapılıyor test aşamasında ise dış kasa olarak Cadillac seçilmiş, haberlerde zaten 2020 de yollarda olacak yazıyor. Sıkıntı ise siyasilerin acele edip seçimden önce reklam kampanyası bulamayıp arabayı yerli otoyu öne sürmeleri, mühendisleri ve aracı geliştirenlere çamur olarak geri dönüyor. Aracın 2007 Cadillac olduğu kesin fakat bu sadece bir kasa ve test amaçlı kullanılıyor. Bursa sorun mühendisler değil reklam malzemesi bulamayan ve teknik, ar-ge gibi konulardan bihaber olan devlet insanları. Türk insanı otomobilde yapar, uçakta sorun siyasiler ve Türkiye Büroktasisinde.

dr_mrh

Daimi Üye
Tepki
129
Bisiklet
Carraro
@Hasan Saylık haklısınız ancak bu aracı keşke %100 yerli değilde şu aşamada şu parçaları ürettik halen geliştirme aşamaları devam ediyor şeklinde lanse edilmiş olsa biz de yüklenmeyiz
Aracın hangi parçaları türk malı belli değil bizim görebildiğimiz resimlerdeki her parça da Cadillac olunca bize birazcık cahil insanların gözlerini boyamak için yapılmış bir seçim hilesi gibi gözüktü
Zaten elektrik motoru ile o aracı hareket ettirmek istesen pil ve motoru tesla dan alman gerekir yoksa menzil 50 km son hız da en fazla 70 km olur
Ama (link) bu tip yerli projeleri destekleyip hayata geçirmek çok daha kolay ve akıla yatan bir olay

Buna benzer bir propaganda gibi

• Beğen
Tepkiler: Barış TURAN

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@dr_mrh Siyasiler sonuna kadar eleştirilmeyi hak ediyor hem de fazlası .
Bir seçim mitinginde Türkiye'nin %7 büyüdüğü diğer Avrupa ülkelerinin ise %1,2,3 ibi rakamlarda büyüdüğünü ve 25 aralık operasyonlarının sebebinin bu olduğunu anlatan bir pankart asmışlardı.Ekonomik büyüme, sayısal veriler, istatistik gibi bilgilere sahip olmayan halkın bu pankarta inanması çok kolay, çünkü bilmiyruz ve bize ne verilse onu hemen sorgulamadan kabul ediyoruz. Biraz da bizim işimize, düşüncemize öyle geldiği için kabul ediyoruz. Pankartı arayıp da bulamadım yoksa buraya ekleyecektim maalesef bulunmuyor.

Tepki
54
İsim
İsmail
Bisiklet
Kron
@Hasan Saylık ha işte beklediğim aradığım cevap bu kardesim ya. Dediğin gibi sorun bürokraside siyasette. Evet seçim öncesi sırf göz boyamak için bir model seçilmiştir, tasarlama yapılmıştır vs vs. ama şu bi gercek ki artık otomobil üretebileceğiz. Biraz asabi biriyim ve ister istemez kızıyorum arkadaşlar kusura bakmayın. Araba üretilecek mi, çalışma var mı evet. Ne mutlu bize ya. Varsa bir gelişme tebrik et sus arkadaş. Hasan sana da teşekkür ederim gerçekten okunması gereken bir yazı yazmışsın. Kısa ve öz.

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Siz manhattan'dan falan yazıyorsunuz herhalde, ülkenin sıkıntılarını bir tek ben yaşadığıma göre... Bu arada bu dönemde yapılanları, önceki dönemlerde yapılanları da görüyoruz merak etmeyin. Teknolojiye hiç önem verilmediği için askeri alanlarda büyük atılımlar yapıldı. Aselsan'ın yaptıklarından bihaberseniz yapacak birşey yok, uyumaya devam edin... @atakan aydin

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
@uguryilmaz144

aselsan'da da özgün pek bişey yapılmıyor. yeterince bilgi sahibiyim, orda çalışan çok fazla arkadaşım var. bana inanabilirsiniz bu konuda. hatta birçoğu yaptığı işin ne kadar dandik olduğundan yakınmakta.

kaldı ki, dürbünlü tüfek yaparak, telsiz devrelerine kapak yaparak veya içinde hiçbir yenilikçi teknoloi barındırmayan, dünyanın 130 yıldır bildiği benzinli arabayı türkiye'de yapmaya çalışarak ülke ileriye mileriye gitmez. göz boyamak için harcanan paradır bu, başka bir şey değil. saygılar.

• Beğen
Tepkiler: TeknoBus

maviox

Aktif Üye
Tepki
107
İsim
Mehmet Yılmaz
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar yapılan yorumlara bakıyorum. İçerik olarak dolu ve farklı bakış açılarını içeriyor. Olaylara pozitif bakanlar kadar irdeleyip negatif bakanlarda olacaktır. Önemli olan pozitif bakanların sayısının Zaman'la artmasıdır. japonlara bakın küçücük şeylerle Mutlu olmayı öğrenmişler. Hayata pozitif bakmanın atacağımız adımlarada yön vereceğini düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: zekiari44

yaboga

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Ergün Altmış
Bisiklet
Carraro
valla keşke yapsalar bi çok arkadaşımızın beğenmediği 9-3 kasası eskimeyen bir tasarıma sahip sadece araç ne hikmetse tutulmadı. 2005 model arabanın kopyası o arabanın 2005 i 70000 lira.

fakat seçimden önce çıkıyor olması bu tarz söylentilerin çok MANİDAR :)

bir arkadaşımız anka demiş ama ben hep şunu düşündüm biz ankayı yaptık isek ve uçuruyor isek bu pkk 200 kişiyle karakol nasıl basabiliyor nerde bu ankalar.

amacım siyasi değil sadece kendimce sorduğum şeyler keşke yapılsın.

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve TeknoBus

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
hayata polyanna'nın gözlerinden bakarsak, eleştirmek yerine dua etmeyi tercih edersek, önümüze değil havaya bakarsak en sonunda elimizde avucumuzda sahte iddialardan bir şey kalmadığını, geçmişimizin kof ve geleceğimizin umutsuz olduğunu fark ederiz.

• Beğen
Tepkiler: TeknoBus

M.A.Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
508
Bisiklet
Diğer
Bu şekilde olmazmışmış... Niye? %100 yerli üretim olmalıymışmış... Herşeyi burda tasarlanmalı, milyonlarca lira argeye harcanıp üretilmeliymişmiş... Yıllarca yerli oto diye bindiğimiz tenekeden hallice şahinler doğanlar neydi? 40 sene öncesinin teknolojisi, fiat regata değilmi? Halen yollarda, halen düşük bütçeli insanların işini görüyor. Halen tercih ediliyor. Neden, parçası ucuz. Yerli üretim. İşimizi gördükten sonra ve parça bakım maaliyeti ucuz olduktan sonra saab olmuş başka marka olmuş ne fark eder? Yook olmaz!! Niye? Birilerinin sevmediği, hor ve hakir gördüğü insanlar bu başarılara imza atıyor!

Yeterki baştaki onların adamı olsun. Onlardan biri olsun! Öyle olduktan sonra isterse alsın bayrağı haç olan isviçrenin kanununu, başına "medeni" koysun, italyanın kanununu alsın başına "ceza" koysun, ordan burdan toplasın yamalı bohça gibi, sonra hepsinin başına "türk" koysun! Nooldu? 90 senedir birilerine gurur kaynağı oldu bu yamalı bohça!

• Beğen
Tepkiler: uguryilmaz144

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Olay zaten fiyasko olmuş bir arabanın göz boyamak için bir propaganda aracı olarak kullanılmasıdır. Baştan tasarım olsa çok para giderdi 2-3milyon dolar paraya tv de bir gösteri yapacak kadar telif Hakkı ödemek kaydıyla dünyanın en pahalı propagandası.

Yerli araç niye istenir çünkü ülke nüfüsünün büyük kesimi için iş kapısı olur. Tasarımı için tek tek bütün parçalar tasarlanır sadece görsel açıdan değil işlevsel açıdan da kafa patlatılır. Ortalama 3000 kişilik bir tasarım ağı gerekir. Sıfırdan araba tasarlama demek sadece mühendislik değil aynı zamanda sanat zanaat ve tecrübe ister. Hiç olmadı toplam nüfüsün %10 na yani 780 bin kişiye iş oluşturmalı.
Cadillac ın olması demek dünyada üretilmeyen bir arabanın sadece Türkiye'de üretilmesini sağlayarak - ford,Toyota, Fiat gibi markaların Türkiye'de üretiliyor olmasından daha büyük bir şey değil demek. Taş çatlasa 3-5 bin kişi iş bulur demek ki zaten hatalı bir aracı üreterek ithalatı yapamazsınız.
0 dan üretseniz bile 40 senedir 70 senedir 0 dan üretilen ve gayet başarılı olan markaların arasında satış yapabilmeniz çok zor. Su an bile zaten piyasa doymuş vaziyette.
2014 Euro bölgesi krizinde üretimde satışı yapılmayan arabalar.
(link)

Az aklı olan yeni teknolojilere kafa yorar.

• Beğen
Tepkiler: ozgur908

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Boşu boşuna 100 küsür yorum yazılmış. Bu arabanın yapım amacı belli, göz boyama ve piyasaya çıkınca da asla satamayacak.
Neden derseniz haberlerde aracın 2020 yılında yollara çıkacağı söylendi. Biz 2015 yılındayız, şu anda BMW i8 gibi sıra dışı tasarımlar İstanbul yollarında gezerken 2020 yılında kim bilir neler çıkacak ve o zaman bu 2007 görünümlü arabayı mı satacaklar veya satabileceklerini mi düşünüyorlar?
Bu projenin savunulacak ya da desteklenecek bir yönünün olmadığını düşünüyorum. Yine dünyaya rezil oluyoruz kısaca. :)

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve ozgur908

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yapılanlar evet yapılanları göz ardı etmiycez ama 5 yıldır Fatih projesi bitmedi, kaç yıldır şu Anka bi uçmadı gitti, Kirpileri tanıttılar mayına karşı dayanıklı diye ama yüzlerce şehit, Hürkuş eğitim uçağı tanıtıldı hala gökyüzünde uçağımız yok yok yok.....

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
@cumali55
Zaten Yıldırım Bayezit ve 2. Bayezit bunlar doğru kullanımlar beyazıt diye birşey yok