Yerli oto hakkında son tahminler

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@R2_D2
kimse bunların sürekli ağlak mağdur hallerine kanmamalı... zira ellerine fırsat geçtiği anda kendilerine boyun eğmeyenleri bir kaşık suda boğmaktan bir an olsun geri durmayacaklardır.
@İhsnn_zyvl
it veya id ne farkeder... yıldırım beyazit de var mesela :D

Scudo

osiosborn

Aktif Üye
Tepki
151
İsim
Onur Ö.
Bisiklet
Trek
Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde 3 meslek lisesi öğrencisi, el arabasına motor takarak, 45 kilometre hıza ulaşabilen ve 200 kilogram
ağırlığa kadar yük taşıyabilen "El Mobil 54" adlı mini araç üretti.

Sabri YILDIRIM

Daimi Üye
Tepki
279
İsim
Sabri YILDIRIM
Bisiklet
Sedona
@Volg Bizim eleştirilerimiz ulaşmaz yerlerine :) Ancak genel tepkiye istinaden bu şekilde yazmıştım. Bizim malımız diyip sahiplenmeliyiz düşüncesi hakim bende. Çok pardon kıçı kırık Hyundai'nin son 3-4 yıldaki araç tasarımlarını ve satış rakamlarının farkındayız hepimiz. Bir yerden başlamak lazım ki ilerletebilelim bu imkanı ve teknolojiyi.

Tepki
130
İsim
navigraph55
Bisiklet
Scott
Doğru yaav pardoon pardon arkadaşlar...Milli bisikletimizi kullanıyoruz değilmi hepimiiiz forumca ve ulusca hani fenix ,look ve diiğerlerini sollyaıp ezip geçeen efsane piskiletimiziii...Ben nasıl da atlamışım yahu bu ayrıntıyıı ...Affınıza maruzen amanin beni de fayton sırasına yazın mahrum kalmayalım..

maviox

Aktif Üye
Tepki
107
İsim
Mehmet Yılmaz
Bisiklet
Giant
Türkler basit bir aliminum bisikleti yapamayacak kadar aciz değil bence, sadece yurt içine fabrika kurup kendi üretmesine göre ithal etmesi daha ucuza geliyordur.

Tepki
54
İsim
İsmail
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar merhaba. Yine uzun uzun bütün mesajları okudum ama yazmadan edemedim. Soruyorum ! Neden bizim ülkemiz de -sözüm ona- ''İSTEMEZÜK ya da BOK AT İZİ KALSIN'' tabirlerini uygulayan insanlar çok. Afedersiniz ama burada gördüğüm şey şu ki; tamamen siyasi iktidardan ötürü hiçbir şeyi beğenmeyen, yapılamaz diyen, aşağılayan kısacası '' PEHH'' diye alay geçen bir kitle var. Daha önce de böyle bir tepki koymuştum bisikletlerin devlet tarafından dağıtılacağı haberinde. Eğer halkın yararına birşey yapılıyor ise, ülke kalkınacak ise neden hep bir hor görme, yapılamaz demek, aşağılamaya çalışmak... Anlamıyorum yani sözüm meclisten dışarı ama bu tür alaycı ve benim tabirimle pislik bir üslup kullananlar bu vatanı nasıl seviyorlar ?

Oradan buradan kopya diyorlar. Ya hu müslüman Peugeot ve Citroen in de bir çok modeli benziyor. Bu en basit örnek. Kimse gelip bana burada saçma sapan laf etmesin. Ben bu vatanın evladı isem ve bu vatana birileri bir şekil de iyi bir şeylerle katkıda bulunuyorsa saygı duyar tebrik ederim. Yüzde yüz yerli ya da değil ne önemi var. Bu senin çıkarına mı ? EVET. Ülkene getirisi var mı ? EVET. Ee hala neden sırf siyasi iktidardan dolayı çamur atmalar var. O baştaki insanlar bir gün gidecek. E o zaman da senin istediğin siyasi başa gelecek. Bu sefer ne olacak peki ? Geçmişteki iktidarın tüm yaptıkalarını çöpe mi atacaksın ? Kullanmayacak mısın ?

Komik olmayın. Vatana verilen her hizmet taktir edilmeli. Hangi görüşten olursan ol ama vatanımı seviyorum diyorsan bi yabancı gibi davranma.

Teşekkürler...

gkgarage

Üye
Tepki
33
İsim
Gökhan Kavuştu
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Var olan ve parasını verip alabileceğim yıllar önce üretilmiş bir aracı bu gün kalkıp "geliştirdik" ve "babayiğit" bulunca üretime başlayacağız diyerek kamuoyu ile paylaşan birini ki, bu adam "bakan", hatta bu gün ki resmi gazete de maliye bakanlığına da vekil tayin edilmiş kendisi, eleştirmeyelim de ne yapalım? Bunu hangi hükümet hangi bakan yaparsa yapsın ben eleştiririm şahsen. Tutar yan arıyorum ama bulamıyorum savunmak için.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Günaydınlar :)
hatırlarmısınız devrim diye bi araba yapmıştıkta güya benzin koymayı unutmuşuz diye götürün bunu demişti paşa..Bugün ondan kalan sadece belgeseli var.
hanginiz inanırsınız böyle bir hikakeye veya yalana .
Ülkenin kendi yaptığı araba 23 nisan çocuk bayramında kamuoyuna arzedilse koltukta oturan çocuk bile böyle bir karar almazdı. Birbirlerini tetikleyen sanayi yatırımları türlü oyunlarla engellendi denilebilir.
Şahsen bu projede amerikan yapısı bir araca bağımlı olarak üretimi doğru bulmadığımı bunun projenin gelişiminde engel oluşturacağını belirtmeliyim. Anlaşılan müttefiklerimiz bizi gene kandırmış. Ama bu başlangıçın ülke için önemli olduğunu düşünüyorum. hayırlısı

• Beğen
Tepkiler: TeknoBus

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
12122448_884446614985821_4183807306584196238_n.jpg

aracın kopyalandığı koca bir yalan, cadillac BLS'nin markaları sökülmüş, güya makyajlanmış sadece ön ızgarayı logosuz olarak üretmişiz, direksiyondan aracın markaları sökülmüş, merak ediyorum şasi nosunu silenler vicdan azabı duyuyor mu?

tüm türkiye bir araya gelsek bu aracın gösterge panelini yapamayız, tekniğini çözemeyiz. aracın iç bölümünü anlamamız 50 yılımızı alır. yukarıda görünen cadillac BLS'nin sadece direksiyonu ve vites kolunu çözüp anlamamız 20 yılımızı alır. üzgünüm arkadaşlar, malesef görünen budur

(link)
Bakan Işık, yerli otomobil konusunda, "Babayiğit ortaya çıktıktan sonra nerede üreteceğimize birlikte karar veririz, hatta onun tercihine bırakırız. Sonuçta bir kişi riski üstleniyorsa tercihi ona bırakmak gerek. Ama tüm Ar-Ge'nin Gebze'deki TÜBİTAK tesislerinde başladığını söylemek lazım" diye konuştu.

arkadaşlar türkiye'nin yüzakı tübitak'ın bu yalana ortak edilmesi çok üzücü. tübitak'ın web sitesinde yerli otomobil konusu yok
(link)

R2_D2

Üye
Tepki
88
Bisiklet
Dahon
Burada niye herşeyi eleştiriliyor diye sorup insanlara hakaret edeceğinize iki dakika düşünün niye acaba? Sen seçime 2 hafta kala insanları aptal yerine koyarak yok otomobil yapıyoruz yok iki sene sonra avrupa birliğiyle vizeler kaldırılacak dersen aklı başında adam bir tarafıyla güler bu kadar basit yoksa kimsenin böyle şeylere karşı olduğu yok. Bir kanal istanbul vardı ne oldu ona?

Tepki
54
İsim
İsmail
Bisiklet
Kron
@Sinan A. “Kemâ tekûnû yuvella aleyküm” (Siz nasıl olursanız yöneticileriniz de öyle olurlar). (Hadis-i Şerif)

• Beğen
Tepkiler: gmfaruk
Tepki
97
Bisiklet
Corratec
@Ahmet Onur Çakmak tek bir cümle ile halimizi özetlemiş...bayıldım

Montaj vb. de olsa bu ülkede hatırı sayılır üretim yapılıyor küçümsememek hor görmemek lazım, mesela Alman Otomotiv sanayinin önde gelen markalarına önemli aktarma, motor, elektrik,elektronik parçalar üretiliyor ülkemizde hem kalite hemde maliyet açısından tercih ediliyoruz vs.vs....

Türkiye'yede yerli otomobil üretilmeli mi? sorusundan önce Türkiye marka yaratabiliyor mu? diye bakmak lazım bence...

Marka başlığı altına sadece teknoloji değil, tanınırlık-bilinirlik, sürdürülebilir üretim-maliyet dengesi, satış sonrası servis vs.vs daha burada sayamayacağımız kadar alt başlıkta incelenecek konular girmekte...

Türkiye yerli otomobil üretmeli mi? Hiç şüphem yok! Yerli sanayici bu alanda GERÇEK bir fırsat gördüğü ilk gün kinseye sormadan kendi başına bu işe soyunacaktır...

Bu konuyu kamunun sahiplenmesini gayri ciddi buluyorum...(Hatta komik)
Kamu konuyu bir takım modeller aracılığıyla teşvik etmeli sanayiciyi cesaretlendirmeli ( Yatırım Teşvi Belgeleri, Vergi muafiyetleri vs.)

Ülkem hakkında umudunu yitirmiş arkadaşlarım sadece oyuna çok geç başladık ve geriden takip ediyoruz ama bu dünyanın sonu değil bu ülkede iyi şeyler de oluyor...

Saygılarımla,

• Beğen
Tepkiler: İsmail Özcan
Tepki
54
İsim
İsmail
Bisiklet
Kron
@R2_D2 Arkadaşım sizin unuttuğunuz birşey var. Bunlar siyasetçi. Hepsi aynı. Geçmişte de böyleydi, gelecekte de böyle devam edecek. Siyasetin kuralı budur. Herkes durumun farkında ama ortada bi icraat olması güzel. Siyasi propaganda yapmıyorum ama Allah aşkına yapılan güzel şeyleri de bok atmayın ya. Dostum sözüm direk sana değil yanlış anlama.

Şurada otomobil üretimini değil de ankarada ki olanları konuşuyor olsaydık tepkim sizinkiler gibi olurdu ama üretilenlere, yapılan icraatlara karşı çıkmayın.

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
@İsmail Özcan
Su an konumuz yapılmış olan bir hizmet değil-ki öyle olsa emin olun desteklerdim- atılmış olan bir yalandır.
@Sinan A.
Hamasete verilecek güzel bir cevap olmuş sizinkisi ama ben hala böyle bir projenin devamından yanayım. Devlet 5 yıl konusup karsimiza modifiyeli Cadillac çıkardı. Yanı bu gerçekten üzücü ama bu işi 4-5 üniversite bir gurup oluşturarak yapabilir. Hem de kucuk bir maddi destekle. Bir sekilde lisans, yüksek lisan ve doktora öğrencilerine tez ve tecrübe kaynağı oluştururuz. Sonucunda arabayı seri bir sekilde üretip satmak zorunda da değiliz.

• Beğen
Tepkiler: Kerim Hakan

dr_mrh

Daimi Üye
Tepki
129
Bisiklet
Carraro
Konuyu okudum ama linklere bakmamıştım, dalga geçme amaçlı bir konu olduğunu sandım ama linklere tıklayınca öyle olmadığını maalesef anladım
@Sinan A. Yazdıklarınıza katılıyorum, ama su ürünleri fakültesi ve ziraat fakültesi nin puanlarının alt seviyede kalması oraya gidenlerin başarısız kişiler olduğunu göstermez, maalesef orayı bitiren arkadaşlar istediği kadar dolu olarak fakülteden mezun olsa bile çalışacak alan bulamıyorlar ya da çoğunluğu asgari ücrete saçma sapan yerlerde çalışmaya başlıyor. Tarım ve hayvancılık, su ürünleri üretimi konusu batı da ki durumu bilmiyorum ama kayseri ve doğusunda 50 yıl önceki teknikler e sadece makinelerin eklenmesi ile gerçekleştiriliyor, kimse toprağına hangi ürün uygun hangisinden neler yaparak daha fazla verim alır bilmiyor. Devlet bu konuda hiçbir öncülük yapmıyor. Bir kişi tarlasına yonca ekse alacağı teşvik, tarlasına ekeceği bir çok ürünün getirisinden fazla oluyor. zaten köylerde de insan kalmayınca giderek tarım ve hayvancılık terk ediliyor duruma geldi

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.089
Bisiklet
Kron
Hadi diyelim yapildi ne kaybedeceksin

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

Malik altuntaş

Daimi Üye
Tepki
129
Bisiklet
b'Twin
Hani bir hikaye vardiya ressam sokağa resim koyuyo hatalı yerleri işaretletin diyor obürgün her yeri işaretli oluyo ondan sonraki gün fırca boya vs koyup hatalı yerleri düzeltin diyor ama kimse el sürmemiş aynı o hikaye olmuş bu forumdaki ileri zekalı arkadaslar ileri geri yapmış ama icraat yok türk milletinden bunları ayıklaya bilsek keşke

Tepki
54
İsim
İsmail
Bisiklet
Kron
@Soner Közen Maramaray ve 3. havalimanı içinde aynı şeyler dendi ve nicesi içinde. Yaptığınız tamamen siyasi linç girişimi. Ben burada askeri ücretlerin düşüklüğü, terör sorunu gibi konular da yanınızda olabilirdim ama üretilen ya da üretilmesi için adım atılan şeyleri desteklemememi beklemeyin. Kadındırmaca olduğunu düşünmüyorum çünkü çok büyük şirketler ki biri Koç Holding yatırım yapmış. Boşa para atarlar mı sizce ? Neyse