Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yerli markalar neden bisiklet ağırlıklarını belirtmiyorlar?

Konu, 'Alışverişle İlgili Genel Konular' kısmında onurelmas tarafından paylaşıldı.

1. onurelmas

onurelmas Üye

Seviye:
    Yerli markalar neden bisiklet ağırlıklarını belirtmiyorlar?
    Kron, Sedona, Carraro gibi markalar forumda çok önerilirken internet sayfalarında ağırlık bilgileri malesef mevcut değil. Bisiklet ağırlığı bir çok kullanıcı için önemli bir seçim kkriteri. Yalnızca Bisan ve Salcano'nun ağırlık bilgileri mevcut.
    Benim gibi yerli malına destek olmaya çalışan bisikletseverler mutlaka vardır. Bisiklet firmalarının biraz kendilerine güvenmelerini bekliyorum.

Deniz, mariokaldato ve şamilkafkas bunu beğendi.
  2. Erkin Kalender

Erkin Kalender Speedy Gonzalez

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yerli malı diye bir durum yok.Kron,carraro ve sedona,Taiwandaki axmana kadro ürettiriyor.Bianchi,carraro ise accelle bagli,byte marka gidon jant komponentlerini kullaniyor,kron ve sedonanin kendi markali gidonlari ise taiwan malı.Grupsetler shimano veya sram.Birtek tasarım Türk denilebilir Ama ben olsam benimsemem,adam Türk malı diyor,dolar euro ile satış yapıyor.Ağırlık bilgisi koymamasida,karşılaştırma yapılmasını zorlaştırmak başka hiçbir açıklaması yok

3. Erkin Kalender

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Salcanoyu destekliyorum bu arada,temiz iş.

4. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Çoğu bisiklet markası taiwanda üretim yaptırır. Taiwan bisiklet üretim merkezidir. Neredeyse büyük markaların hepsi taiwan malıdır. Bianchi alınca italyan malı , ghost alınca alman malı almış oluyosunda sedona aldınmı neden Türk malı almış olmuyorsun? Hepsi aynı mantıkla üretim yapıyor. Bu kendi kendimizi küçük görmek başka yerde yok. Araba yapılır motor yabancı öyle Türk malımı olur diye taşlarlar. Yapıcı olmak gerekir böyle konularda.

5. JRV

JRV Yeni Üye

Adı:
    Volkan
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çoğu yabancı marka da ağırlık belirtmiyor.

erciye bunu beğendi.
  6. öylebirbaktıydım

öylebirbaktıydım Aktif Üye

Adı:
    Şahin Can
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Hangi bisiklete hangi parçayı takacaklarını bile bilmeyen markaların ağırlıklarını pekde önemsememek gerekli diye düşünüyorum.Onun yerine bisikleti sipariş ettikten sonra birkaç dua okuyun belki katolagda yazandan daha iyi parçalarla gelir.:)

Kuzey Ege ve Ahmet Onur Çakmak bunu beğendi.
  7. taskin90

taskin90 Aktif Üye

Adı:
    TAŞKIN K.
    Seviye:
    Konu dışı olursa sileblirim mesajımı yol bısıkletı alma arefesınde biri olarak yabancı isim yapmıs bır kadro alt serı donanım bır bısıklet dusunuyordum fakat sarper gunsal gecen gunlerde mehmet şafakçı ile torkunun kapanması konusunu ıceren bır radyo programı yaptı ne alaka derseniz mehmet şafakçı orada salcano genel mudurunun kendısını arayıp konuyla ılgılendıgını ve takımın kapanmaması ıcın elınden geleni yapacagını bildirmiş ki mehmet şafak da en son haber beklıyordu bu hareket salcano ya sıcak bakmamı sagladı ne yalan soyleyeyım bu spora yenı basladım ve amacım performans ve salcano neden beklentılerını karsılamasın? gayet tabii servis vs diyeceğiz fakat ben bisikletim eski püskü bir şey olmasına ragmen baska bırıne el sürdürmeyen adamım servis pek önemli değil kadrosu kırılmasın yeter bana :) radyoyu dinlemek isterseniz 39×53 #2 Torku Özel – 39×53

edit:ayrıca dediğiniz gibi specialazed allez in de agırlıgı yazmıyor merida reacto 300 ün de yazmıyor bu ıkı bısıkletle ilgilendiğimden kaynaklı biliyorum.Yerli firmalarda en buyuk eksik bana kalırsa agırlık degıl kadro geometrı bılgılerı

trainspotting35 bunu beğendi.
  8. onurelmas

onurelmas Üye

Seviye:
    Radyo konuşmasının tamamını dinledim. Bence bisikletseverler olarak Türk markaları üzerinde hem isteklerimiz-beklentilerimizi hem de desteğimizi artırmalıyız.

Fatihacr ve GLN bunu beğendi.
  9. fatih berber

fatih berber Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    50 kadro bisiklete 175 mm lik aynakol, 11 cm gidon bogazı takan markalardan ağırlık belirtmesini beklemek büyük iş zaten. adamlar hangi kadroya hangi boy kompanent takılır onu bile bilmiyorlar, ağırlığa gelene kadar çok daha fazla sorun var.

10. Erkin Kalender

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @fatih berber ben 2011 yilinda salcanoya 53x39 aynakol talebi icin mesaj attim,gelen cevap şuydu ; ne demek istediğinizi tam olarak anlayamadık,biraz daha açık olabilirmisiniz ? Oldu.

11. mtb_rider

mtb_rider Forum Bağımlısı

Adı:
    Mustafa Özer
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Erkin Kalender

12. erciye

erciye Yeni Üye

Adı:
    ercan
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Peki abiler kron tx800 , sedano 325 , carraro 225 mi fiyat ucude ayni marka kalite akicilik olarak hangisini tavsiye edersiniz

13. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Onların muadili Bianchi 713 var

14. husobaba01

husobaba01 Yeni Üye

Seviye:

15. erciye

erciye Yeni Üye

Adı:
    ercan
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Peki abi hangisini almalıyım bianchi hiç düşünmüyorum şuan bisan var bende hiç gitmiyor bisiklet

16. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ben yerli firmalarin hicbirini tercih etmiyorum, desteklemiyorum. Cunku yerli firmalar direkt kucuk esnaf mantigiyla bakiyorlar bu ise. Marka olmak degil, direkt kar mantigi guduyorlar. Satis sonrasi hizmet yok, ilgi yok, bilgi yok, alaka yok, standart yok. Bu firmalardan da gramaj bilgisi beklemek ise fazla hayalcilik olur.
    Yerli marka olarak bir sefer carraro bisikletim oldu, onu da sattim zaten. Bir daha mi, asla...

17. NewStyle

NewStyle Evli Bisikletli Çocuklu

Adı:
    Tuncay
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ben sedona olarak aynısını düşünmüyorum yerli firmalar arasından ayrılır.. Vede 325 kullanıcısı olarak benim önerim sedona

erciye ve Deniz bunu beğendi.
  18. kutlucan

kutlucan Kıdemli Üye

Adı:
    kutlucan akünal
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Araba konusuna hiç girmeyelim isterseniz zira tasarımın kopya oldugu belli olmasın diye kamuflaj yapmışlar idi.

Kuzey Ege, Deniz ve mywashere bunu beğendi.
  19. Taxonera

Taxonera Bisikletkolik

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    İnsan neye gücü yetiyorsa onu almalı yerlisi yabancısı yok. Benim param bisiklet alırken salcanoya yetiyordu onu aldım. Ama tv aldım Philips param ona yetiyor.

Başka bir nokta da şu elektronik de özellikle vestel arçelik falan pahalı satış yapıyorlar "sen kimsin ki" argelere dev bütçeler hazırlayan lg samsung gibi firmalarla kafa kafaya fiyat veriyorsun. İnsanlarda senden almaz ürünlerini incelemez bile.

Ama bisiklette gördüğüm böyle değil ürün yerli ise ucuz benimde param olsa giderim trel s-works v.s. alırım.

İnsanların yapacakları cebimdeki para kadardır.

20. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    @onurelmas bisiklet dendiğinde, 5-6 yıl öncesine kadar insanların gözünün önüne tam olarak şu geliyordu:

Şu birkaç yıldır "bisiklet" bence evrim geçirdi. En azından İstanbul'da bunu açıkça görebiliyorum :) Artık kiminle bisiklet hakkında konuşsam, "geçenlerde bi pisiklet gördüm, ince lastik böle, tekerleği parmah kadardı" diyor neredeyse. Yani alıştık, yaygınlaştı. Artık sokaktan geçen biri bile dağ bisikletini yol bisikletini, şehir bisikletini ana hatlarıyla tanır, bilir.
    Bisiklet kullanım oranı da arttı, farklı modellere talep de arttı. Yol bisikleti de bunlardan biri. Ve bahsettiğiniz, yol bisikleti üreten birkaç cesur firma da bu işin içine girdi. Tek amaçları "yol bisikleti" satıyor olmak :) Herhangi bir performans vaadi vermiyorlar. Hafifliğin ne anlama geldiğini inanın o markaların pazarlama müdürleri bile tam olarak açıklayamaz. Çünkü böyle bir talebi yok kron marka yol bisikleti alan birinin :) Birkaç yıl içinde bu markalar da kendilerini geliştirip, sadece alt segment değil de, orta segment bisiklet üretmeye başladıklarında ağırlık değerlerini yazmaya başlayacaklardır.
    Şuan sattıkları bisikletlerin herhangi bir performans vaadi bulunmadığı için, buna talep olmadığı için gerekmiyor yani.
    Örnek de verebilirim, murat 124'ü satarken 0-100 km kalkış hızının kaç saniye olduğuna kim bakar? ya da kim bunu sorar? ya da hangi satıcı bunu söylemek ister :) Belli ki kötüdür. Ne yazılır, ne sorulur. Durum benzer. Zaman zaman 11 kiloya yaklaşan yol bisikletlerinden bahsediyoruz sonuçta.. Jant ağırlıkları 3 kiloya yakın..