Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yerel Disk D Dolu Görünüyor Fakat Içindeki Verilere Ulaşamıyorum

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Darth Sirrus tarafından paylaşıldı.

1. Darth Sirrus

Darth Sirrus Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    arkadaşlar herkese günaydın

masaüstü bilgisayarıma virüs bulaştıktan sonra format attırdım daha sonra bilgisayara baktığımda d diskim dolu görünüyor fakat içinde ne filmlerim ne resimlerim ne de müzik arşivim hiçbiri yok

d nin tamamı 188 gb bunun 108 gb ı dolu kullanınılıyor olarak görünüyor 79,9 gb boş görünüyor biçimlendirmek sorunu çözüyormuş ama o zaman da diski tamamen siliyor diye yapmak istemiyorum çünkü içindeki veriler silinsin istemiyorum

bilgisi olanlardan yardım istiyorum şimdiden teşekkürler

2. Talha Ateş

Talha Ateş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bilgisayarcına git, cd veya harici bir disk üzerinden format ATMADAN BİLGİSAYARINI AÇMASINI iste. Zaten 108 gb dosayar çok büyük cd ye kopyalanmaz. Bütün belgeleri BAŞKA bir Hd ye veya sürücüye aktarıp kurtarabilir. Sen yapmaya kalkarsan PERFECT XP gibi görünüşlü XP cd lerindende format atmadan bilgisayarı açmak mümkün. Fakat açtıktan sonra o kadar çok belgeyi kopyalaman zor olacaktır, harici bilgisayar ve ekipman gerek, bunun için bilgisayarcıya gitmeni tavsiye ederim. Bu belgeler kurtarıldıktan sonra Hd biçimlendirilecek.

Darth Sirrus ve İbrahim Aslanhan bunu beğendi.
  3. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Talha Bey güzel yazmış. B.sayarcıya götürmeniz gerek. farklı bir pc ye takılıp sizdeki bilgiler başka bir hdd'ye lınacak sonra sizin hdd formatlanacak. Bu şekilde sorun çözülebilir. Umarım ki d sürücünüzdeki dosyalarınıza da virüs bulaşmamıştır.

Darth Sirrus ve Talha Ateş bunu beğendi.
  4. Darth Sirrus

Darth Sirrus Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    teşekkür ederim arkadaşlar kendi başıma yapabileceğim birşey varmı diye düşünmüştüm ama sizi dinleyip bu doğrultuda davranmak en mantıklısı teşekkür ediyorum iyi forumlar

5. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tabi bilgisayarcı var, bilgisayarcı var...:)

En sağlamı işlem yapmadan önce diski clone'lamak veya image'ını almak. Sonra format da atabilirsin. Aslında sanılanın aksine format ile diskteki veriler silinmez. Hatta diskteki verilerin tamamen yok olması için çeşitli algoritmalar ile defalarca bilgi yazılıması gerekli. Yani sağlam bir veri kurtarma merkezi wipe edilmiş bir diski bile kurtarabilir.

Aslında bilgisayarcıya gidip riski arttırmadan önce mutlaka ilgili part'ı yedek almalısın. Onun dışında bir kere şu ücretsiz yazılım ile taratmanı (tabi part'ı sildikten sonra!) salık veririm:

Active@ Partition Manager 1.3.012 (bendeki sürüm ama yükselmiş olabilir)
    1. aşama Part'ı sil
    2. aşama Scan for Deleted Partitions yap

Bu yazılım LSoft Technologies'in ve bir sürü harika ve güvenli yazılımları var. Eğer bilgilerin çok önemliyse ve bilgisayarcı çok fiyat çektiyse bu durumda yazılımların lisanslı sürümleri ile kendi işini görebilirsin. Gerçi bu firmanın Disk Image yazılımı 3 hafta tam sürüm çalışmakta. İşte ilk olarak bunu yükleyip yedeğini başka bir diske alabilirsin. Gerçi bu piyasada çok yazılım (Acronis gibi) var ama benim önerim bu firmanın ürünleri. Çok pahalı gelirse Ashampoo'nun veri kurtarma yazılımları da çok kelepirdir.

Geçmiş olsun...

Darth Sirrus bunu beğendi.
  6. Darth Sirrus

Darth Sirrus Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    son gelişme : :D
    denetim masasından klasör seçeneklerinden gizli dosya görünürlüğünü göster olarak seçtim klasörlerim artık görünüyor fakat silüet şeklinde :) klasörlerimi harici diske atıp d yi biçimlendirdikten sonra geri yüklemeyi düşünüyorum sanırım sorun çözüldü

7. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    iyi bakalım. kim sana klasörleri gizle dedi :)

8. Ersin Erbeden

Ersin Erbeden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    gizli klasörleri tahmin edebiliyorum :D

9. Darth Sirrus

Darth Sirrus Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    yok hocam klasörü gizlemedim ben olay o zaten pc çöktükten sonra servise verdim geldiğinde yok hiç bişe sonradan internetten forumlara falan bakarken biri yazmış deneyince açıldı

fesatlık seziyorum :p neymiş gizli klasördekiler :D?