Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeraltı Bisiklet Park Alanı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında serkandogan tarafından paylaşıldı.

1. serkandogan

serkandogan Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Malumunuz güvenilir ve dış etkenlere karşı kapalı bir bisiklet park alanı hepimizin büyük ihtiyacı.

Yurtdışı ve özellikle Japonya'da bunun çok iyi örneklerini görüyoruz. Bulunduğumuz şehirlerin önemli ulaşım noktaları ve meydanlarına (vapur iskeleleri, aktarma istasyonları, metro ve otobüs durakları, vb...) yer üstünde fazla yer kaplamayacak şekilde yeraltına yerleştirilmiş park alanları tahmin ediyorum ki, ulaşım amaçlı bisiklet kullanımını önemli miktarda attıracaktır.

İşime bisikletle gidememek oldukça canımı sıkıyor. Kendi ihtiyacım üzerinden örnek vermem gerekirse, vapur kullanan bir vatandaş olarak evimden bisikletle çıkıp, bisikletimi iskeleye bırakıp yoluma devam etmek istiyorum. Eminim ki bu tip durumda olan yüzbinlerce vatandaş var.

Aşağıdaki videoda gördüğümüz gibi bir örneği bulunduğumuz semtlerde nasıl hayata geçirebiliriz? Belediyelere ne şekilde başvuru yapabiliriz? Yeraltı bisiklet parkı konusunda nasıl örgütlenip ilgili mercilerle görüşebiliriz? Yardımcı olmak, destek vermek isteyen, daha önce bu konuda kafa yormuş ama bir sonuca ulaşamamış arkadaşlarla bu başlık altında konuyu gündeme getirelim isterim..

Bisikletin günlük ulaşım hayatımızın bir parçası olması dileğiyle..

2. Çaylak-24

Çaylak-24 Sado mazo

Adı:
    İbrahim faruk
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Harika bişi ama türkiyede yapıldığını farzediyorum tünel kazıp içindeki bisikletleri hiç ederler :)

garmae0671 bunu beğendi.
  3. FERDİ İKİZ

FERDİ İKİZ 13 kiloluk yol bisikleti sahibi

Adı:
    FERDİ
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Japonlar mimari konusunda liderlerden biri, karamsar olmak istemem ama bizim milletimizin genelinde bu rehavet varken kimse elini taşın altına koymaz, böyle ciddi bir işe kollarını sıvamaz.

4. sercansekkin

sercansekkin Bisiklet sevdalısı...

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @serkandogan Vapur kullanıyorsanız aslında vapura bisiklet alma konusunda sıkıntı yok diye biliyorum. Bisikletle rahatlıkla vapura binilebiliyor? Bir de Eminönü dediğimiz yere şöyle bir baktığınızda yer altına bir yapı yapmak hemen hemen (en azından iskele bölgesine yakın yerler) imkansız. Şöyle bir alternatif düşünülebilir İTO'nun yan tarafından bulunan otopark gibi civardaki otoparklara bisiklet için ücretsiz bölümler ayrılabilir. Oralar da güvenli olur. Bu bahsettiğiniz sistem alanın geniş olduğu yerlerde mümkün. İstanbul artık patlamak üzere.

5. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Yinemi bu video. :acpsnr:

Emre Yönlüer bunu beğendi.
  6. ozeltimci09

ozeltimci09 Aşk ve İkiTeker

Adı:
    Özgür
    Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    her zaman ki gibi japonlar :)

7. serkandogan

serkandogan Yeni Üye

Seviye:
    @sercansekkin Aynen binilebiliyor ancak vapurdan indikten sonra yoluma devam edemedikten sonra bir anlamı kalmıyor maalesef. Bazı otoparklarda bisiklet parkı var ancak üzeri açık ve gün boyu bırakılabilecek şekilde yeteri kadar güvenli değil.

Ülkemizde o park alanına elbette zarar gelme olasığılığı var. İlginç ama günümüzde vatandaşın ihtiyaç ve refahına hizmet etmeye çalışan belediyeler hala var. Ülkemizde bir çok balon konuya milyarlarca TL bütçe ayrılabiliyorken, böylesi önemli bir konuya da bir bütçe neden ayrılmasın?

Örneğin Kadıköy Belediye'si yeraltına çöp konteyneri yerleşteştirebiliyor ve bu sistem oldukça güzel çalışıyor. En azından pilot bölge seçilip bir deneme yapılabilir. Sistemin yapılamayacak kadar zor olduğunu zannetmiyorum neticede mekanik bir düzenek. Belki bu sayede diğer belediyelere ön ayak olur.

sercansekkin bunu beğendi.
  8. sercansekkin

sercansekkin Bisiklet sevdalısı...

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @serkandogan Tahminim doğruymuş :) Vapura bindik ve indik.. indikten sonrasını düşünemedim :) Haklısınız aslında. Hiç yoktan portatif bir sistem düşünülebilir. İstedikten sonra olmayacak şey yok bana göre. Aynı yer altı çöp konteyneri sistemini Fatih ve bildiğim kadarıyla Esenler ilçesi yapıyor.

9. JustASimpleNub

JustASimpleNub ישוע

Seviye:
    Kawaii bir sistem :D

10. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    sercansekkin bunu beğendi.
  11. serkandogan

serkandogan Yeni Üye

Seviye:
    @Murat Cömez Arattım ancak başına Japonya koymayı akıl edemedim :) O başlıklar güzel bir şey bulduk paylaştık şeklinde ilerlemiş anladığım kadarıyla. Belki bu konu üzerinden hayata geçmesi için somut bir sonuca ulaşabiliriz diye düşünüyorum..

12. IlkerArslan

IlkerArslan Üye

Adı:
    İlker Arslan
    Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:

Serkan,

Böyle güzel bir sistemi görüp de özenmemek elde değil elbette. Hepimiz aynı şekilde özeniyoruz.
    Ancak Türkiye'de bu yeraltı park sistemini biz göremeyiz...

Bizden sonraki nesillerin görebilmesi de ancak şöyle olur, bunları kuracak belediye ile ithal edecek firma önce bunları
    hepimiz uykudayken maliyetinin 30 katına hizmete sunar. Sonra da, vermek zorunda olduğu bir hizmeti sanki büyük bir lütufta bulunmuş gibi törenlerle hepimize bir güzel alkışlatır.

Olmaz ama olursa da ancak böyle olur ne yazık ki...

JustASimpleNub bunu beğendi.
  13. Hastateker

Hastateker Forum Bağımlısı

Adı:
    Osman Özgün Yıldız
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bizim Türkiye de bundan olsun ameleliğini ben üstlenirim

14. serkandogan

serkandogan Yeni Üye

Seviye:
    @ilkerarslan Kesinlikle katılıyorum.

Ancak 'nasıl olsa yapmazlar' deyip olumsuza düşmemek gerek. Ben şahsi olarak gerekli adımları atmayı düşünüyorum. Change.org kampanyası olsun, Kadıköy Belediye'sine başvuru olsun, ulaşabilirsem Bisikletliler Derneği'yle konuşmak olsun.. En azından neden yapılamadığıyla ilgili somut bir bilgi elde etmiş oluruz. Ancak yeterli sayıya ulaşabilirsek olabileceğine inancım tam!

MehmetAliB. bunu beğendi.