Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yepyeni disk frenler tutmuyo

Konu, 'Frenler' kısmında Oğuzhan Zengin tarafından paylaşıldı.

1. Oğuzhan Zengin

Oğuzhan Zengin Üye

Seviye:
    2011 model whistle miwok 1163d bisikletim var.Alalı yaklaşık 4-5 ay oldu.Frenlerden çok memnundum.Dün 10 günlük bi Ankara tatilinden döndüm.Ondan önce de tatilden dolayı eve uzun zamandır pek gelmediğim için bisiklet bi süredir kenarda yatıyodu.Dönünce hemen bi hevesle balkona alıp yıkadım kuruladım.Sonra wd-40 la zincirleri ve dişlileri temizledim.wd-40 ın kısa süreli yağlayıcı etkisi olduğunu okumuştum elimde yağ olmadığı için bi süre idare eder diye düşündüm.

1. sorunum : Bu sabah bindiğimde frenlerin çok kötüleştiğini farkettim.Çok düşük hızda bile freni sonuna kadar sıkmama rağmen fren mesafesi çok uzadı.Acaba wd-40 frenlere geldiği için olabilir mi?Disklerin üzerini iyice kuruladım ama hiç yağ yoktu.

2.sorunum : Pedalları yavaşça çevirirken arasına kuru yaprak kaçmış gibi bi ses çıkarıyo.Çok yüksek bi ses değil ama daha önceki bisikletlerimde zincir kopması yüzünden çok zorluk çektiğim zamanlar oldu o yüzden biraz korktum.Daha önce böyle bi ses farketmemiştim belki vardır ama wd-40 kullandıktan sonra farkettim.

Etrafımda bildiğim güvenilir bi bisikletçi de yok.Şimdi rastgele bi yere gidersem "oo bunun full bakımı yapılacak 50 liraya patlar" gibi bişeyle karşılaşmaktan korktum.Daha önce başıma geldi çünkü.Yardım ederseniz çok sevinirim.

2. Baran Saldanlı

Baran Saldanlı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Buyuk ihtimalle wd40 tandir. Sprey oldugundan ayrica disklere bulasmasi daha kolay olur. Bu yuzden sprey yag kullanmiyorum cok titizlikle zincirdeki her baklayi yagliyorum.
    Cozumude yagi oradan arindirmak. Ben balata spreyiyle hallediyorum ancak bulasik deterjani ile de olabilir. Forumda ararsaniz bu konuyla ilgili bircok konu var .ayrica Egerki yagli haldeyken kullanmissaniz geri donusu zor olabilir (kendimden biliyorum) cunku balatalar yagi emmiştir.

Oğuzhan Zengin bunu beğendi.
  3. Oğuzhan Zengin

Oğuzhan Zengin Üye

Seviye:
    Yağlama işlemini dün akşam yaptım bisiklete bu sabah yıkayıp kurulayıp 1 saat güneşte bıraktıktan sonra bindim.Ama tabi bunlar yağa ne kadar etki eder bilmiyorum.Balataları temizlemeyi deniycem ama açmam gerekiyosa geri toplayamayabilirim.Nasıl yapıcam bilmiyorum.Umarım bişey olmamıştır.Şu sıralar ne balata alıcak imkanım var ne de aldıktan sonra takıcak veya taktırıcak imkanım var.Teşekkürler yardımın için

4. sinan hüner

sinan hüner Aktif Üye

Seviye:
    bulasık deterjanı olabilır

Oğuzhan Zengin bunu beğendi.
  5. Oğuzhan Zengin

Oğuzhan Zengin Üye

Seviye:
    Kendim bulamadım bi çözümünü bisikletçiye gittim.Fren ayarı bozulmuş balatalarla bi alakası yokmuş.2 dk da çözüldü sorun.

6. Emir Tetiklitop

Emir Tetiklitop Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    aklında bulunsun rotora yada disclere yağ bulaşırsa sabunlu suyla yıka sonra bırak güneşte kurusun 1-2 saat sür bisikleti düzeliyor tertemiz oluyor :D

İbrahim Aslanhan ve Halitkin bunu beğendi.
  7. egehan

egehan Kıdemli Üye

Seviye:
    Yağlanma problemi yaşanırsa yardımcı olmak maksatıyla önerebileceğim en iyi yöntem kolalamaktır :D 2 bardak kolayı içeceğinize bisikletinizin fren mesafesini kısaltın ;) :D Yöntem : Kolayı yavaşca rotorlara döküyoruz V fren ise çembere yavaşca döküyoruz bu kadar basit :D

8. Eray Helvacı

Eray Helvacı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    frenlerin daha iyi sıkması için ne yapmalıyım verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler