Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeniyim Bisiklet Seçiminde Yardımınızı Bekliyorum

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında GencK tarafından paylaşıldı.

1. GencK

GencK Yeni Üye

Seviye:
    Herkeze Selamlar. Başlıktada yazdığı gibi bisikleti bisikleti hobi olarak hayatıma sokmak istiyorum. Bisiklet sürmek hep içimde yapmak istediğim şeyler arasındaydı kısmet bu güne imiş. İnternette bisikletle ilgili yazılmış birçok yazı okudum fakat sizin gibi bilgili değilim. Bu konuda yanlış bir seçim yapmamak için sizlere danışmak istedim. İstanbul Kavram MYO da Aşçılık bölümü öğrencisiyim aynı zamanda bi restoranda çalışıyorum. Bisikletimi hem işe ve okula giderken kullanmak hem de boş zamanlarımda gezmek için kullanmak istiyorum. İstanbul'da Şişli'de yaşıyorum. Yani çok genel olarak asvalt da kullanıcam. Kafamda hiç bir model yok. Boyum 182 kilom 62 . Okuduğum yazılarda ''ilk bisiklet alırken çok pahalı bişey almayın zamanla bisikletten ne istediğinizi anlayıp öyle pahalı bisiklet alın'' yazıyordu. Ben de bu nedenle bisiklete ayırmayı düşündüğüm bütçe yaklaşık 400 TL olarak karar verdim. Fakat bu para çok az bu paraya çocuk bisikleti falan alırsın derseniz biraz daha pahalı birşey ala bilirim. Şu an bisikletler hakkında 0 noktasındayım. Yani çocukken bindiğimiz bisikletler hariç hiç bir tecrübem yok. Bana şu markanın şu modelini al diye yardımda bulunursanız, birde bildiğiniz, bisiklet alırken bana yardımcı olabilcek bir bisikletci önerirseniz çok sevinirim. Yardımlarınınz için şimdiden teşekkür ederim...

2. Oguzhan.Pilgir

Oguzhan.Pilgir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Öncelikle bisiklet almak için yapmanız gereken ilk 2 şey bisikleti hangi şartlarda ve ne tür yollarda kullanacağınızı ve bu işe ayıracağınız bütçeyi kesinleştirmek. Siz bütçeyi ve kullanım alanınızı yaklaşık olarak belirlemişsiniz fakat bunu kesin olarak belirlemeniz lazım ki sonra pişman olmayasınız. Bisikleti sadece asfaltta mı, çoğunlukla asfalt arada arazi patika olur mu, çoğunlukla arazi arada asfalt mı, yoksa genelde arazi şartlarında mı?

Bunu netleştirdikten sonra bütçenize uygun bisiklet tavsiyelerinde bulunabiliriz.

3. GencK

GencK Yeni Üye

Seviye:
    İstanbul'da kullanıcam yani heryer asvalt bütçe olarak 400 lira

4. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bütçe ve kullanım amacı ''ikinci el şehir/tur bisikletleri'' başlığını işaret ediyor.

Tolga Günsezer bunu beğendi.
  5. GencK

GencK Yeni Üye

Seviye:
    2. el fiziğime uygun güzel bişey bula bilirmiyim vede nereden bula bilirim? Bütçeye gelince bütçe pek önemli değil.

6. GencK

GencK Yeni Üye

Seviye:
  7. H.ibrahim Erdemir

H.ibrahim Erdemir Kıdemli Üye

Seviye:
    Maşa çelik olduğu için tavsiye etmiyorum, ALLAH korusun, bir çukura girersin sert bir şekilde ve çelik olduğu için esneme yapmaz, ya kırılır yada sağlam çıkarsın o çukurdan. Bende carraro 'nun citybike modellerine bakıyordum ama maşa çelik olunca vazgeçtim. Dikkatli ol.

8. GencK

GencK Yeni Üye

Seviye:
  9. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Bürçe konusunda çok sıkıntınız olmadığını anlıyorum. İlk bisikletinize fazla para vermeme kararınız doğru. Fakat siz kendinizi ve ihtiyaçlarınızı iyi analiz etmişsiniz. Şehir / tur / hibrit bisikletler sizi mutlu edecektir. Esas konu bu bisikletlerin giriş modellerinin yetersiz olması. düşük bir model alıp sonradan satmak / yükseltmek çok zarar çıkaracaktır. Ayrıca giriş modelleri ikinci elde ciddi değer kaybediyor. Tavsiyem eğer bulabilirseniz Trek 7,2 ve üstü, Whistle Guipago, Speciallized Sirrus Sport / Elite, Cannondale , GT Traffic 4.0 gibi modellerin ikinci eli yada sıfırını almanız. Almadan önce çevrenizde denemek için 28" 700x 32 - 40 arası lastikli, düz maşalı bir bisikletle biraz gezin. İlk zamanlar biraz farklı gelebilir ama ileride vazgeçemeyeceksiniz.

Şimdiden hayırlı olsun.

10. H.ibrahim Erdemir

H.ibrahim Erdemir Kıdemli Üye

Seviye:
    Tolga abinin dediği gibi başlangıç için sağlam bir modelle girmek daha iyi olur, mesela SS, Trek veya GT modelleri. Ben trek 7.1 almayı düşünüyorum, tavsiye edebileceğim bir modeldir. Ama fiyatı 1200 TL civarı. Yada şöyle birşey yapabiliriz. aşağıdaki forum mesajıma bakabilirsin.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=99848&p=1310708&highlight=#post1310708