Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yenileyeceğim vites kombinasyonu için lütfen yardım

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Bora Yurttutan tarafından paylaşıldı.

1. Bora Yurttutan

Bora Yurttutan Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar sizden yenileyeceğim vites aksamları hakkında yardım rica ediyorum
    bunu yaparken amacım mümkün olduğunca değişimin ekonomik olmasını elimdeki parçaların bir kısmını değerlendirmeyi (mümkünse)düşünüyorum
    bu değişikliğe gitmemdeki asıl sebep yeni aldığım bisikletimde deore arka vites sisteminin geçişlerde sorun yaratmasıdır

Trek FX 7.5 bisikletimin orjinal vites aksamları şöyledir

ZİNCİR :Shimano R440, 9-speed trigger

Ön aktarıcı :Shimano Sora

Arka aktarıcı :Shimano Deore

Aynakol :FSA Vero, 50/34 ikili aynakol

RUBLE :SRAM PG-950 11-34, 9 speed

Danışdığım iki bisiklet dükkanı farklı önerilerde bulundu biri buna ultegra ruble ve arka aktarıcı(veya daha ucuz 105) takalım dedi
    Bisikleti tanıyan diğeri xt ruble ve aktarıcı takalım dedi

Benim kafamda bisikletimin hibrid olmasından dolayı ve yokuşlarda sürüş yapma zorunluluğumdan dolayı xt geçiyor
    acaba xt ruble ve xt aktarıcı alsam eğer gerekiyorsa zinciride xt alsam ön aktarıcı ve aynakol değiştirmeden güzel bir kombinasyon yakalayabilirmiyim?

veya size özel öneriler ne olabilir?

yardımlarınıza ve önerilerinize şimdiden teşekkür ederim

2. Bora Yurttutan

Bora Yurttutan Aktif Üye

Seviye:
    Bisiklet almadan kişilerin bu iş için bir alt yapı oluşturması gerekiyor(okuyup-araştırıp sorup öğrenme)
    ben ne yazıkki sondan başladım
    dedim ki iyi bir marka alayım üst sınıf bir modelini alayım ama maalesef görüyorum en iyisi diye aldığım bisikletdeki kompenantlar şaka gibi
    ruble sram ,aktarıcı böyle bir bisiklet için zayıf ve kullanışsız ,aynakol ayrı marka ve yol amaçlı vites kolları seri dışı
    şu anda düştüğüm bu durumdan bir yardım rica ediyorum ama ......

3. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Fazla kafana takma hepsi aynı işi görüyor :)
    İlla iyi istiyorsan da yine acele etme yavaş yavaş her şey rayına oturur.

4. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Siz bisikletinizi alalı daha 40 gün olmuş.Acele edip,boşuna masraf yapmayın...Vites ayarlarında bir problem olmasın? İlk bakımını yaptırdınız mı?

5. Bora Yurttutan

Bora Yurttutan Aktif Üye

Seviye:
    Doğrusu ilk bakıma götürmedim ama başka bir trek servisinde ayar yaptılar
    soğudum bu komponentler den vitesler bir geçer bir geçmez zırıltı yapar
    çatır çutur sesler yaparak geçer
    anlamadığım önemli bir durum var satıcılar shimano marka herhangi bir aksam almaya kalksam daha sağlıklı çalışması için bana bütün komponentleri almamda baskı yapıyorlar da
    Komponent üreticileri Niye acaba dünya markası bir bisiklet üreticisine bu konuda bir baskı yapamıyor bir ondan bir bundan komponent kullandırıyorlar
    şimdiki aklım olsa bunların elinde paramızla maskara olacağıma kadro alır öyle donatırdım
    bu arada yanıtlarınız için teşekkürler

6. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    2500 TL'lik bir bisiklette olmaması gereken ayarsızlıklar bunlar.Siz bisikleti Ortaköy Trek'e götürün...Bakımını yaptırın.Onların fikrini de alın.

Not:Ayrıca bu linkteki konuyu açan arkadaşla da bir şekilde konuşun.Benzer sıkıntıları var mı acaba?

7. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:

Bir de şöyle bakın:
    Komponentler xt ayarında olsaydı FX 7.5 i o fiyata alabilir miydiniz? Elbette alamazdınız.Aldığınız bisikletin MÜKEMMEL bir bisiklet olduğunu,bisiklette bir Dünya markası olduğunu.Kadrosuna olan güvenini ömür boyu garanti vererek gösterdiğini düşünün.O zaman içiniz rahat eder.Yoksa ben de 7.3 ümün donanımlarının yerlerde süründüğünü bile bile TREK dedim ve demeye devam edeceğim.
    X kadroyu 300 Euroya da 3000 Euroya da donatabilirsiniz.Acele etmeyin.Kişisel düşüncem:
    50-34 Aynakol olduğuna göre bisikletiniz 2012 model.Zira 2011 modellerde aynakol üçlü idi.Bu aynakol ile hafif yokuşlarda bile zorlanırsınız.Satın alma aşamasında bu konuda sizi uyarmaları gerekirdi. 28-38-48 üçlü aynakola geçebilirsiniz.Ruble 11-34 iyi ve yeterli.Deore arka yeterli.Aynayı üçlerseniz ön sora gider(Deore yapılabilir)
    Aynakolunuzun değeri 50 Euronun üzerinde.Benzer fiyat aralığındaki ürünlerle takasa gidebilir ve masrafsız ya da çok küçük bir maliyetle bisikletinizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

8. Bora Yurttutan

Bora Yurttutan Aktif Üye

Seviye:
    Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim
    doğrusu bisikletimi seviyorum
    benim canımı sıkan böyle bir bisiklet daha iyisini hak ediyor
    zamanla sizlerin de yardımıyla bisikletimi üst donanımlara taşıyacağım
    herhalde şu an en akıllı iş bisikletimi iyi bir ayarla bu durumda kullanmak