Yeniler icin grup setler... Yol bisikleti...

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
@Zekeriya Çab Abi bence de kasmamak lazım. Fiyat farkı çokmuş gerçekten. Böyle şeyleri ciddi yarışıyorsan takabilirsin bir ihtimal.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Scudo

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@amoush00 yok ben al alma demem ama dediğin gibi gurup şet ne olursa olsun iyi bir kadro herzaman çok daha iyi sonuç verir. Kadrodan da önemlisi iyi bir jant.
3 binlik set yerine 3binlik jant daha önemli.
Burada yanlış var shimanoyu görmek yerine sramı gömmek lazım.
Sram ürün kalitesiniz kaliteli ve çok kaliteli ve dijital olarak sıralamış. Ama shimano ucuz kategorilerde üreterek çok daha kullanıcı dostu.
Sram iyidir parasını verene.

• Beğen
Tepkiler: amoush00

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
@Zekeriya Çab Evet bu dediğini yaşıyorum.. Sora setten Ultegra ya bir sıçrayış yaptım.. Mtb de ise acera kullanıyorum.. Sora da iki sene boyunca beni idare etti ve daha da giderdi.. Ha daha net geçişler daha iyi frenleme artı iki ara oran kazandım.. daha ergonomik elcikler ( hood ) ve fren kolları geldi.. konforum .. esnemesi daha az ultegranın bisiklet daha iyi tepki verir oldu pedala basmama.. Ama dediğin gibi iyi bir kadro ve jant seti çok daha önemli.. Bir de orta göbek yani pedalı çevirdiğimizde devamlı dönen ve sürtünen parçaların efektif olması az sürtünme yaratması daha önemli.. mtb de acera dan gayet memnunum 3 4 sene oldu hala pıtır pıtır geçiyor.. amacını fazlası ile karşılıyor.. bu yol bisikletinde ki olay farklı .. :))) bir delilik misali..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sram setlerle ilgili muhabbete bende dahil olayım. 10'lu rival ve apex in güç aktarımında hissettiğim rijitlik r563 aynakollu tiagra sette yoktu. Rijitlikten çok uzaktı yol bisikleti değil tur bisikleti kullanıyormuşum gibi hissettirdi bana. Tiagra ile idare ederim diye almıştım bisikleti ama dayanamayıp apex e çevirdim. Apex kollar kesinlikle amatör hissettiriyor rival ve tiagra kollar kadar hızlı çalışmıyor gibiler ama bunun üzerinde uzun wifli aktarıcının da etkisi olabilir. Apex kolların zinciri yukarı doğru iterken hisleri ve keskinliği güzel ama tersini yaparken kol takılıyor sanki. 2-3 vites büyütmek çok seri değil. Yine de çok nüans bir farktan söz ediyorum ama shimanodan geçince kesinlikle güç aktarımının arttığını hissettim. Ayrıca tiagra setten sonra çok hafif hissettiriyor. Bisikletin pedalsız ağırlığı 8.5kg ya yaklaştı. tiagra ile 9 un üzerindeydi.

özet olarak. vites geçişleri olarak tiagra / apex arası uçurum yok. fakat parça parça tüm grup sete baktığımda ben tüm parçaların daha özenli ve kaliteli hissettirdiğini söylemem gerek. Orta göbeğin rulmanlarını yumuşaklığı, arka aktarıcının sert yapısı, aynakolun hafifliği ve sertliği... bu tip hisleri ben shimanodan alamıyorum. Shimanonun tek özlediğim yanı frenleri :srnsml:

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@amoush00 sora set kullanıyorum ultegrayı kısa sürelerde deneme amaçlı kullandım çok büyük farklar göremedim. Gördüğüm kablolar sargıdan gidiyor okadar birde düz yolda 90 kadansta ara dişli oranı 1 tık daha konforlu ama oda rüzgara göre değişir. Tek artı arka rublemin 11 olup çok daha küçük oranlarda artması 11 lide 2 2 artar ama 9 luda bazı aralar 3 dür.
2 dişli artış genelde hissedilmez özelikle çok ağır sürücüler fazla güç üreten Kişiler için farkedilir olmaz.
2 dişli artışı daha pürüzsüz bir geçiş sağlar bizde ultegranın daha kaliteli olduğunu düşünürüz. 3 dişli atlatan sistem daha zor çalışır ve daha dikkat ister ama sonuçta kritik noktalarda 2 diş artış bacaklara biraz daha konfor verir.
Alırken ultegra alsaydım olurdu ama şimdi oturup bunu sat onu ala değecek bir fark göremiyorum. Yada alırken iyi bir jant takmak yerine ultegra almak için bütçeyi kasmanın anlamı yok. Her durumda zaten kondisyon için biniyoruz. Yarış koştuğumuzda yok. Geçen sora seti olan bisiklete 650 tl verip rotor qring aldım (daha yeni taktım çıkamadım ama deneyince yazacağım burayada) parayı daha eğlenceli ve efektif harcamak mümkün. 50 tl lik kaskla 300 tl lik kask arasında güvenlik farkı varmı bilinmez ama kesinlikle hava akımı ve konfor farkı var dolaylı olarak güvenlik farkı da doğuruyor. Daha iyi havalanan kafa daha az terliyor gözünüze ter kaçma olasılığı azalıyor.
Yani para harçıyorsam birazda sonuca etki etsin değil mi?

• Beğen
Tepkiler: amoush00

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
@Zekeriya Çab Aynen.. bence de öncelik sürtünen elemanlar jant seti bunlardan en önemlisi.. Hellowtech 1 ile 2 arasında da öyle aman aman fark yok sanırım.. Güzel güzel binelim işte.. :))

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.465
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yol bisikletim de sistemim tiagraydı ellerim küçük olduğu için kolları 105 ile değiştirdim. Çok büyük rahatlık sağladı. Daha fazlası bana gereksiz.

OnurYollarda

Daimi Üye
Tepki
296
İsim
Onur
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba
Merak ettiğim bir konu var. Mesela 2x9'lu bir sette arka aktarıcı olarak bir MTB aktarıcısı olan SLX takılabilir mi? Handikapı ne olur bunun?

Tepki
2
İsim
Niyazi
Bisiklet
Scott
@amoush00 acemilik derken mesela ??

@amoush00 2.el bisiklet piyasası nasıl tiagra setli normal kadrolu bi yol bisikleti alsam satacağım zaman elden kolay çıkartabilir miyim ?? Yoksa biraz daha biriktirip ultegralı 105 li full karbon bi bisiklet alsam daha iyi olur yoksadan kastım 2.el yol bisikleti piyasası hareketsiz cansız ise elden çıkartmada zorlanırsam teşekkürler..

@Yavuz S. 2.el yol bisikleti piyasası nasıl başlangıç için tiagra setli bi bisiklet alsam yükseltmek istediğimde elden kolay çıkartabilir miyim yol bisikletini ??

fisnesuyu

Üye
Tepki
34
İsim
Yok
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Konuyu Hortlatıyorum ama en yeni 105 5700 mü 5800 mü. İnternette tam bir bilgi bulamadım.

fisnesuyu

Üye
Tepki
34
İsim
Yok
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Teşekkürler.

Tepki
1
İsim
taha t
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam bir sorum olacaktı benim şuan triban 500 üm var seti tiagra 4700 e yükseltmek istiyorum 1)bu set benim bisikletime uyar mı? 2)bu seti ali expresste çok ucuza göre gördüm orası sizce güvenilirmidir? 3)ileride satmak istersem kolayca elden çıkarabilirmiyim? şimdiden teşekkürler.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@armadaodtuhocam
Gerek yok bence. Satıp tiagra bir bisiklet almak daha anlamlı olabilir.
Zaten bu bisikletlerin kadrosu da standart olmayabiliyor. Bazı parçalar (örn fren ayakları) uymayabilir. Ben de 520me 105 fren almıştım uymamıştı.
Grupset değişimi çok da fiyatına değecek bir fark yaratmıyor, kadro aynı kaldıktan sonra.

andac207

Üye
Tepki
21
İsim
Andaç Atasayar
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim düşüncem ya Sora ya da 105 alınmalı. Tiagra ile Sora arasındaki farkın bariz olmadığını düşünüyorum. Sora alıp ön ve arka aktarıcıları 105 5700 almak mantıklı bence. Hem Sora da 9'lu olduğundan uyum sağlar. Tabi benzer işi Tiagra- Ultegra 6700 olarak ta yapabilirsin :) Benim limitim de budur. Alacağım en iyi bisiklet Tiagralı ama sadece aktarıcıları ultegra olur. Daha fazlasına sponsoru olmayan birisi için gerek olmadığını düşünüyorum.

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.718
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
sora da ön aktarıcı vites düşürürken gergi nasıl ayarlıysa çaaat diye ses geliyor :) ama arka aktarıcı olarak şahsen ben de memnunum ileride money is money babba diyebilirsem dura ace kullanmak isterim tabi, ölmeden :)

Tepki
43
İsim
Ersan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yol bisikletim de sistemim tiagraydı ellerim küçük olduğu için kolları 105 ile değiştirdim. Çok büyük rahatlık sağladı. Daha fazlası bana gereksiz.
Sora set in kolları ellerime büyük geliyor fren yaparken çok yorucu oluyor.
Sram ın kollarına hem estetik hemde küçük deniyor sora set ile kullanma imkanı varmıdır ? Yada shimano hangi model sti kol tavsiye edersiniz? Maliyet de önemli tabi ?

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.465
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ersanozturk37 sistem 10 lu ise kollarda 10 lu olmali 9 lu ise 9 lu.

Ben tiagra 4600 den 105 5700 e gecmistim. Ikiside 10 lu sistem.