Yeniler icin grup setler... Yol bisikleti...

Scudo

NKurtuldu

Forum Bağımlısı
Tepki
1.205
Bisiklet
Canyon
@Auron Sanchez
5800 105 ile 6800 Ultegra arasındaki fark bile ilk 50-100 metrede fark ediliyor. Ki Claris ve Tiagra arasında Sora var. Farkları daha fazla hissedilir olacaktır.

Genelde önemli olan kadro, set o kadar far etmez deniyor. Da ben katılmıyorum; grupset de oldukça önemli.

Şunu da eklemek isterim. Grupset kalitesi arttıkça daha az bakım gerektirir. Alt seviye setlerde ayar çabuk kaçacaktır.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@NKurtuldu Performans. Diyoruz, kullanım, konfor, surus kalitesi, ergonomi veya guvenlikten degil.

Nasil bir performans farki oluyor duymaz isterim. Zira strava bana sora ile ultegranin performansa katkisi pek yok diyor.

NKurtuldu

Forum Bağımlısı
Tepki
1.205
Bisiklet
Canyon
@Ozan k. Performans farkını hissedebilmeniz sizin kapasitesinize bağlı.

Trainer' a binip Zwift' te 10sn. 110W, 10sn. 310W interval antremanında grupset performans farkı öyle bir ortaya çıkıyor ki, antrenmandan sonra (link)' a girip dura-ace siparişi verirsiniz.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Grup setlerde aynakol ve zincir hariç performansa katkısı tek 1 konuda vardır. Oda belli bir kadans ortalamasını tutturmak amacı ile birbirine yakın çok dişlerin olması.
Bunun dışında Grup setlerin yarışmaya katılmayan insanlar için hiç bir farkı yoktur. O parayı jant yada kadroya gömün. Paranız varsa sonra alırsınız Grup seti.

Utopia konuşuyoruz.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@NKurtuldu üzgünüm bence cok abartiyorsunuz.

Yokusta ayna kol evet fark yarattı ama stravaya bakiyorum yokuşta ayak yapmadigim surece derecelerim ayni...

Ben 11li sistem diye aldim ve 32 ruble taktim. Evet cok rahat ettim. Hem vites araligi iyileşti hem range genisledi. Onun disinda yokuslar haric bir fark yok. Nasil olsun ki?

• Beğen
Tepkiler: erdsde

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
Benim grupsetlerde gördüğüm, kalite arttıkça gördüğüm en büyük değişiklik frenler. Set kalitesi arttıkça frenler felaket güven vermeye başlıyor. İyi bir lastiğiniz var ise farkı çok rahat anlarsınız. Bence claris de kullanılır ama en az tiagra derim. Şu anda 4700 tiagra kullaıyorum felaket rahatım. Geçişler çok rahat 1-2 li atabiliyorsun vitesleri ayrıca bu geçişleri clariste hızlı hızlı yaparım dersen bence bu konuda yanılırsın. Kolların ergonomisi gayet yerinde. Aynakol esnekliği gayet iyi. Yeterince ruble seçimide var tiagrada bence tiagra 4700 setle başla. 4600 la bile başlama derim.

Burada olay kimseyi geçmek değil bilgin olsun. Bacaklar birbirini geçiyor grupsetler birbirini geçmez. :) Ama jant seti lastik kadro ultra fark ettirir...

• Beğen
Tepkiler: hcikler ve Ozan k.

NKurtuldu

Forum Bağımlısı
Tepki
1.205
Bisiklet
Canyon
@Ozan k.
Hocam değerlendirme noktasını yanlış seçiyorsunuz. Dışarıda sürerken yarış koşmuyorsanız fark çok hissedilmeyecektir.
İlk mesajda nasıl performans farkı oluyor demişsiniz; ben de trainer da performans gayet ortaya çıkıyor diyorum. Denemesi bedava.

Bence de jantlar daha önemli. Ama grupset önemsiz, Claris ile Tiagra arasında çok fark yok demek de; yanlış yönlendirmedir.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Performans anlaminda ben görmedim diyorum. Benim tecrubem bu yonde. Arkadaş iki bisikleti ayni kisi surse fark yer mi diye sormuş. Siz fark yer diyorsaniz siz bilirsiniz.

Sinucta kanitlayacak bilimsel bir veri elimde yok. Ben diyecegimi deyip aradan cekileyim...

• Beğen
Tepkiler: erdsde

Ardaa

Daimi Üye
Tepki
384
İsim
Arda
Bisiklet
Specialized
@Auron Sanchez Herhalükarda insan gene bütçesine göre hareket edeceği için bence aklına yatanı almalısın sonuçta hepimiz belli setler üzerinde olan tecrübelerimizi paylaşıyoruz. @Alper Arslantürk mesela problem yaşamış ama @bambam84 yazdıklarıma katılmış. DI2 alıp 2. gün yolda kalmayacağının da garantisi olmadığı için paranın yetebildiği en iyi bisikleti almanı öneriyorum ancak tabi halen grupset yerine önceliği jant ve lastiğe vermen konusunda ısrar etmem gerek.

Özellikle bisiklet üzerinde gelen stock lastiğimden pahalı pro lastiğe geçtiğim zaman dünyam değişmişti bu konuda zaten bu forumda karşı çakacak 1 kişi bulamazsın :)

• Beğen
Tepkiler: Groims

avkebele

May2009
Tepki
504
Bisiklet
Giant
Grup set olayını biz ülkece fazla takıyoruz gibi geliyor. Avrupa'da (bizden daha fazla imkanları olmasına rağmen) Claris setli bisikletler en çok satanlar arasına sık sık giriyor. Bu ve buna benzer bir çok nedenle diyorum ki başlangıç bisikletini abartmanın pek bir anlamı yok. Ama bu Ultegra vs set alınca illaki yarış koşacaksın anlamına gelmiyor. İmkanın vardır binersin. Mesela Mercedes, BMW alanlar yarışlara mı katılıyor ? Biraz da imkan ve tercih meselesi.

Edit: Görüş :)

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Auron Sanchez Söylediğiniz iki bisiklette en önemli fark grupset değil bence maşa. Mosso da Alüminyum, 052 de karbon maşa var yanılmıyorsam. Karbon maşa ile alüminyum maşa arasındaki fark performansa daha çok yansır gibi geliyor. Kolların dayanımı açısından.

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
Yarış koşmayacaksak iki su borusu kaynatıp, bir de market bisikletlerindeki Sunrace viteslerden taktık mı yeterli bence... Yani Tiagra falan bunlar hep profesyonellerin kullandığı setler canım, malum...

Yarış koşmayacaksak o gereksiz, yarış koşmayacaksak bu gereksiz... Yarış koşmayacaksak bisiklet de gereksiz diyecek birisi diye korkuyorum...

@Auron Sanchez Claris ve Tiagra arasında vites geçiş hızı, ayar gereksinimi veya efektif çalışma olarak çok fark olmayabilir. Fakat bu setlerin biri 8'li biri 10'lu. İki sistem arasında gerekli kadansı tutturman açısından Tiagra çok daha başarılı olacaktır. Çünkü 10'lu rublede vites oranları 8'liye göre birbirine çok daha yakındır.

Şöyle açıklayayım; düz yolda 30 km. ile giderken vites hafif gelmeye başladı diyelim. Tık, bir üst vitese geçtin 34 km. hıza çıktın. Fakat biraz çevirdikten sonra bu sefer de bu vites ağır gelmeye başladı. Tık, bir alta indin, kadans çok hızlandı, pedal boşa dönüyor. Mecbur yavaşlayacaksın ve 30 km ile devam edeceksin. Halbuki arada bir vitesin daha olsaydı 32 km. ile rahat rahat gidebilecektin. Bu durum rampalarda da çok tempo bozar. Bir vites hafif gelir diğeri ağır.

Yol bisikletinde 10'lu bir sistem 8'liye göre çok daha keyif verir. Madem imkan var, maşası da karbon olduğundan Carraro'yu al derim.

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Abi yarışmayacaksak gidip motorsiklet alalım ne yoruyoruz kendimizi. Ayrıca yarışla ne alakası var her konuda bu yarış koşmayacaksan gereksiz muhabbeti harbi baydı. Tamam yarış koşmayacak ama bunun konforu var, güvenliği var. Yarış koşmayacaksak frenler tutmasın canım ne gerek. Sora, tiagra ve 105 setleri kullandım aralarındaki fren performanslarını anlatamam, 105 5800 setteki frenlerle diğer kullandıklarım arasında dağlar kadar fark vardı. Şu anda tiagra kullanıyorum ve sora ile arasında fren performans farkı gözle görülür derecede. Aynı şekilde 5800'den de epey geride kalır. Arkadaşlar zaten 8li ve 10lu sistem arasındaki farkı anlatmışlar. Bence imkan dahilinde alınabilinenin en iyisi alınmalı.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@mehmet.ali iyi de arkadas performans demis, fark yemekten bahsetmis. Zannediyor ki ust sebiye grup set takinca uçacak falan.

Yoksa burada herkes ayni fikirde. Ben su an Ultegra set kullanıyorum. Gereksiz demiyorum ama takinca ucacagim saniyorsa hayallenmesin diyorum :)

Yoksa para varsa ben 105 set tavsiye ederim. 105 11li sistem oldugu icin ileride gelistirirken rahat eder, satarken rahat eder. Güncel bir seti olmuş olur.

Ama claris ole geride kalinmaz, vites araliklari daha genis olacak, frenler daha dandik olacak vs vs yoksa yavas kalacak hali yok...

HakanMaktav

Aktif Üye
Tepki
68
İsim
Hakan
Bisiklet
b'Twin
İmkanınız varsa kendiniz çizin tasarlayın üretin onu kullanın :D gerek yok yani böyle kasmaya. Öncelikle ihtiyacınızı karşılasın sonrasında düşünürsünüz iyileştirmeyi, ki tahmin ediyorum çoğu bisiklete başlayacak olan arkadaşlarımın kondisyonu vs olmayacak hangi setli bisiklet alsada ona zor gelecek ilk başlarda, sonuç olarak naçizane fikrim imkan dahilinde alınabilecek en uygununu almak olsun. Ayrıca bi arkadaş mı desem ağabey mi desem bilemedim argeye karşılık TR menşeili firmadan arge videosu atmış argeyi abartmayın gibisinden söz etmiş. Yurtdışındaki sanayi argesi ile TR'deki argeyi kıyaslayamazsınız bile o derece fark var. Çalışma disiplini olsun laboratuvar ortamı olsun, ekonomik kaynak olsun, konfor olsun bunlar hep etken..

çağrı can

Daimi Üye
Tepki
184
Bisiklet
Mosso
Ben bu işi şöyle düşünüyorum;
param var diye gidip paramın alabildiği en pahalı arabayı almam. Param var diye en üstün bisikleti veya vites setinide almam. Benim işimi görecek ve ödeyeceğim parayla eşit fayda sağlayacak bisikleti alırım. Paran kıymetliyse en ucuzunu alıp iki gün sonra beğenmediğin için değiştireceksen, gözün başkasında kalacaksa daha iyisini al. Gözün toksa yeterini al.
Bence yarış yapmayan kişi için azami set 105 tir. Fazlası egonun tatmini.
Freni iyi olsun diyorsan ince tekerle bu iş olmaz. Disk frenin bile olsa lastik kayacağı için v frenden daha kısa mesafede duramazsın ama daha az elün yorulur o kadar.

haaldemir

Üye
Tepki
14
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
Merhaba,
(link)

sirrius elite.jpg sirrius elite2.jpg

Linkteki bisiklettin sahibiyim. Kadrosunu beğendiğim için aldım. Karbon kadro olmasına rağmen Specialized 2X9 sora set kullanmış çok rahatsız değil ama vites geçişleri biraz çatur çutur. 105 veya ultegraya upgrade etmek istetim ama jantlarda değişmesi gerekiyormuş. Şimdilik bekliyeceğim.