Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yenikapı buluşması

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında el turco tarafından paylaşıldı.

1. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    2 gundur havalar oyle guzel gidiyorki evde duramiyor insan. Bize de bu gunesli gunu firsat bildik ve Yenikapi’da 10:30’da bulusmak uzere Sibel’le sozlestik. Oradan Florya’ya dogru bir bayram gezintisi yapalim dedik ve arkadaslarimiza haber verdik, katilmalari icin. Zuhal, Hakki ve Hasan katilacaklarini bildirdiler. Zuhal ve Hakki ile ilk defa birlikte pedallayacaktik. Bisikletin en guzel tarafi yeni kisiler tanimak icin cok guzel bir ortam hazirlamasi. ‹lk defa tanidiginiz biriyle sanki 40 yillik dost gibi oluyor, sicacik bir arkadaslik kurabiliyorsunuz. Zuhal, Alibeykoy tarafindan gelecegini soyleyince saat 10:15’de Unkapani Tekel binasi onunde bulusalim dedik. Hakki ise Acibadem’de oturdugundan Kadikoy’den Sibel’le gecer diye dusunmustuk. Biz Hasan’la 9:45’de Besiktas Askerlik subesi yakininda bir noktada bulusup Zuhal’i alip Yenikapi’ya gideriz diye kararlastirdik. Sabah uyandigimda gunesi gokyuzunde gormek kadar mutlu edici birsey yok benim icin. Enerjim doluyor, nesem yerine geliyor ve buyuk bir keyifle gune basliyorum. Bugun de aynen boyle bir baslangicla hazirlanip Besiktas’a indim. Kendime bir pogaca aldktan sonra bulusma noktasina gittim. Biraz erken geldigimden yuzumu gunese verip dolu dolu sarj oldum. Zaten birazdan da Hasan yokustan iniverdi.

Gunaydinlasip atladik bisikletlere ve Karakoy–Eminonu uzerinden Halic boyunca Ataturk koprusune varip Unkapani’na donduk. Zaten Tekel binasi 150m ilerdeydi ve Zuhal de gelmisti bile. Gazetesini okurken yakaladik onu. Yolbisikleti ve ona uygun giysileri ile cok dinamik duruyordu. Kisa bir tanisma faslindan sonra su kemerlerinin altindan Hasim Iscan gecidinden Yenikapi’ya dogru cevik hareketlerle trafigin icinden siyrilip yoneldik. Yenikapi’da Bostanci’dan gelen deniz otobusunun cikis kapisini bulup beklemeye basladik. Bu arada sohbet ediyor tanismaya devam ediyorduk, derken bir bisikletlinin bize dogru geldigini fark ettik. Uzerine kirmizi bir ruzgarlikla gelen kisi bize gulerek yaklasti ve gelenin Hakki oldugunu ogrendigimizde cok sevindik. Megersem keyiften erken cikip deniz otobusunu beklemeyip Karakoy uzerinden gelmeye karar vermis (Sibel de bunu bilmediginden iskelede bakinip durmus). Bisikleti Zuhal’in hemen dikkatini cekti, cekmeyecek gibi de degildi. Piril piril bir 50 sonlarinin modeli Raleigh. Klasik, siyah renkte ve gobekten 3 vites. Hakki da kiyafetiyle modele yakisir sekilde giyinmis olmasi guzellige guzellik katmisti. Bir tek iskarpin ayakkabilarimi giyemedim espirisi de tam yerine oturdu.

Biz boyle konusurken yanimiza yaklasan (sonra Hollanda’li oldugunu ogrendigimiz) birisinin de dikkatini Raleigh cekmis olmali ki basladi sohbete. Sasirmisti bu bisikleti burada gormeye, birden gene eski dostlar gibi bisiklet konusulur oldu. Kendisinin de, insan gucuyle calisan arac dedikleri HPV (human powered vehicles) cinsten bir yatay kullanilan bisikletin oldugunu ve biraz cekinerek trafige ciktigini anlatti. Hakli da zaten, trafik deli gibi, bir de yatay pozisyonda gitmek, arabalarin arasinda koybolur insan. Gerci ben daha boyle bir aletin gidisini gormedim. Cok da merak ediyorum nasil bir duygudur bunu kullanmak. Neyse adresler alindi telefonlar verildi ve Ingilizce ogretmeni oldugunu ogrendigimiz Hollanda’li dostumuzdan Sibel’in gelmesiyle ayrildik. Gene yenilerin tanisma fasli ve hadi artik yola cikalim anonsuyla bayram gezimize basladik. Trafikten gitmemeye karar verildi ve sahil boyunca giden yesil alanin icindeki kaldirimi kullandik.

Maalesef degerlendirilememis bir guzelim kiyi seridi. Ele alinip onarilsa ve guzel bir bisiklet yolu yapilsa Caddebostan yolu kadar guzel olabilecek bir guzergah, ama nedendir bilinmez, IBB burasini terk etmis vaziyette.

Yolda Hakki bize bisiklet uzerine bilgilerini aktariyor, biz de ilgiyle dinliyorduk. Ancak Sibel’in bisikletinden cikan sesler hepimizi mereka soktu, bir sorun mu vardi? Nereden geliyordu, onden mi vitesten mi? Zaman zaman durup inceledik ama acikcasi yerini tam bulamadik. Hakki ustelik binerek kontrol ettiyse de tam olarak nedenini soyleyemedi. Kimi geride kaldi, sesle ilgilendi, kimi durdu etrafi seyretti, kimi de fotograf cekti, hani bana hani bana diye diye...

Hava oylesine mutluluk verici guzellikteydi ki sormayin, kiyiya yakin gitmek cok zevkli, dalgalari izleyerek pedallamak, martilarin seslerini dinlemek bir baska keyifti.

Hasan bir ara bayagi onlerdeydi, usumustu ve biraz pedal basarak isinmaya calisiyordu. Sonra zaman zaman yer degistirerek Yesilkoy ve Polat oteli onunden gecip sahilden devam ederek bir yemek molasi vermek icin yer aramaya basladik. Bayram diye cok yer acik degildi. Sulu tencere yemegi aradik ama bulamadik, kimse balik di midyey di yemek istemedi, sonunda pide ve doner yapan bir yer bulduk ve yerlestik. Tabii yer ararken her yere de giremiyorsun, bisikletin gozunun onunde olsun istiyorsun, o nedenle burasi uygundu da.

Sibel pilav ustu doner, bizler de pide istedik. Doner cabuk geldi, pideleri biraz bekledik. Bekledik de sonunda gelenler kus pideleri seklinde olunca hepimiz sasirdik, bir de 6 lira (yuh dedik). Hani tadimlik sanki. Bunlari konu ederken disarda bir hanimin bisikletle ayni dukkana geldigini fark ettik, cok hosumuza gitti. Ancak biraz daha dikkatli bakinca hanimin bisikletinin de bir Raleigh oldugunu fark ettik (nedir bu ya, Raleigh gunumuydu yoksam:) Disari cikip tanistik, 40 yildir biniyormus bu bisiklete ve baska bisiklet istemiyormus. Disarida biraktigindan bazi yerleri paslanmis ama Hakki hemen ilgilendi ve telefon verdi. Sorunsuzca bunlar toparlanip yepyeni olabilirmis (bu arada ogrendik ki kendi bisikleti de yeni boyanmis-sasirmistik 50 yillik bisiklet nasil boyle gicir diye). Hanimefendiyle bir hatira resmi cektirmeyi ihmal etmedik tabii (bu heyecanla ben de pideciden para ustunu almayip cikinca, bana pide 20 liraya patladi-kus gibi pide icin cok cok cok fazla:(

Karinlari doyurup sahilden Florya’ya dogru bos plajlar ve gokart pisti onunden pedallamaya devam ettik ve sirayla Hakki’nin bisikletiyle deneme surusleri yaparak. Yeni yapilan akvaryum binasinin arkasindan (burasi bitince guzel olacak galiba) guzel yesil bir parka geldik, icinde de bir cocuk bahcesi olan.

Galiba herkesin cocuklugu ortaya cikti ki bir anda salincaklar kapisildi.

Kaydiraklar denendi.

Eh buradan da bir hatira resmi cektirmeden gitmeyelim dedik (Sibel’in onerisiyle Bremen mizikacilari pozunda).

Zaman cabuk gecmisti ve Sibel’in son deniz otobusune yetismesi icin fazla birsey de kalmamisti. Ama aklina, gelirken Gedik takilmisti. Acaba buranin kunefesi nasildi? Teklifi hepimiz kabul ettik ve Gedik lokantasina dogru donuse gectik. Bisikletleri gene kapi onune, biz de onlari gorebilecek yakinlikta konuslandik (her ihtimale karsi gene de birbirlerine zincirleyerek), siparisler verildi ve kunefeler denendi.

Karar: guzeldi, ancak biraz agir ve bayagi sekerliydi (fiyati 6 lira).

Taze enerjiyi depolayip tekrar pedallara basmak icin ciktik. Disarida Zuhal bir yol bisikletci arkadasina rastladi, Kumburgaz’dan geliyormus, antreman icin gitmis. Biz de artik Yenikapi’ya fazla uzak degildik ve son deniz otobusune rahat yetisecekti Sibel. Hareket halindeyken birkac hatira resmi daha cekeyim istedim, son olarak...

Zuhal; dinamik, guleryuzlu ve heyecan dolu bakislariyla...

Hakki; samimi, espirili ve mukemmelliyetci yapisiyla...

Hasan; her zaman iyimser ve derin duygulariyla (benim can arkadasim)...

Sibel; neseli, girisken ve duzenli durusuyla...

ve bendeniz; say say bitmez ozellikleriyle ;)

...hayal kurarak devam ettik yolumuza.

)...donuste tamirciye mi ugrasam, nedir bu?

)...acaba ben de mi balik tutsam?

)...nasilsa yavas gidiyorlar, yetisirim!

Sibel Yenikapi’dan bindi, Hakki ise Eminonu’ne dogru devam etti. Ben, Zuhal ve Hasan Unkapani’na dogru yoneldik ve Ataturk koprusu basinda Zuhal Alibeykoy’e dogru ayrildi. Hasan’la Persembe pazarindan gecip Karakoy-Dolmabahce ve Taslik yokusundan Swiss otel onunde ayrilarak bu gezimizi bitirmis olduk. Eve vardigimda saat 5 olmustu, 65 km yol gezmis 7,5 saat acik havada kalmistik. Oh ne keyif. Pazar gunu hava guzel olursa Rumeli feneri yapmayi dusunuyoruz, varmisiniz? Herkese guvenli pedallamalar dilerim.

2. cemalcekliler

cemalcekliler Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ellerinize, ayaklarınıza sağlık çok güzel bir gezi olmuş.

el turco bunu beğendi.
  3. Tamer Çetiner

Tamer Çetiner Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Çok güzel ve keyifli bir tur olmuş .
    Yanısıra anlatımınız da bir o kadar keyifli .
    Fotoğraflar ve paylaşım için teşekkür ederiz .
    Görüşmek ve birlikte pedallamak dileğiyle . . .

el turco bunu beğendi.
  4. malazivore

malazivore Aktif Üye

Seviye:
    Gezinizi neredeyse sizinle birlikte gezmiş kadar heyecanla okudum ve izledim. Ayaklarınıza sağlık. Sizin Runmeli Feneri gezisi fikri gerçekleşecek mi acaba.

el turco bunu beğendi.
  5. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    evet, yarin sabah (pazar) saat 9:30 yeni levent girisinde bulusuluyor (otobus duraklarinin orda). oradan bahcekoy ve rumeli feneri, sonra sariyerden donus, besiktasta son.
    irtibat 532-4212210 mustafa el turco

6. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    güzel paylaşım için teşekkürler
    bir gün ben de katılmak isterim
    özellikle de "acaba beni hangi üç kelime ile tanımlayacaksınız" merakı ile :)

el turco bunu beğendi.
  7. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    ilgili, samimi ve cesur.
    uydu mu?:)

gatila bunu beğendi.
  8. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    siz öyle uygun gördükten sonra, bize teveccühünüz demek düşer :)

9. Aytekin Erzan

Aytekin Erzan Onursal Üye

Seviye:
    ben bu yolu her gün işe gidip gelmede kullanıyorum ve çok haklısınız eleştirinizle ben araç yolundan gidiyorum irlandalı arkadaşlarım ülkelerine döndüklerinde bana senin bi koruyucu meleğin var galiba diye mail göndermişlerdi türkiyeyi en tehlikeli yer olarak seçmişler avrupada neyse bidaha butarafa gelecek olursanız haberim olursa size yemek için tüyolar verebilirim florya civarında oturuyorum sibel hanım bizimle idi bügün buarda tuzla gezisinde rumeli feneri gitmek istediğim yerlerden biri anadolu kavağı ve feneride neyse çok yazdım güzel fotolar çekmişsiniz umarım bigün beraber bineriz

naz34 ve el turco bunu beğendi.
  10. Aytekin Erzan

Aytekin Erzan Onursal Üye

Seviye:
    hoca çerkezköydemisin bi ara o tarafa gelmek istiyorum ama babam o taraflı belki saray vive kastro falan yaparız

11. cato

cato Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    çok Güzel Bir Yolculuk Olmuş.arkadaşın Dediği Gibi Sanki Bizde Sizinleymişiz Gibi.paylaşımınız Için Teşekürler. .

el turco bunu beğendi.
  12. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    evet çerkezköy'deyim
    imzamda linki bulunan grubumuz var. grup merkezi lüleburgaz'da olmak üzere, tekirdağ-vize-pınarhisar-keşan-edirne'de üyelerimiz var.
    ben şimdilik bir sakatlık geçiriyorum
    1 aydan önce turlayabileceğimi sanmıyorum ama sen haber et, illa bir şekilde yardımcı oluruz
    elbet bu teklif bu tarafa gelmek isteyen herkese geçerli

13. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    vallahi yabancilar hakli da bizler bu karmasin icinde nasil kullaniyoruz-bravo demek lazim. galiba insan en zor sartlara uyum gostermesiyle ovunmeli.

tamam haberlesiriz-pedallariz-guzel olur.

14. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Gerçekten çok keyifli bir turdu. Uzun zamandan beri bu kadar iyi vakit geçirmemiştim. Katılan herkese teşekkürler. Yeni turlarda buluşmak üzere...

Türkiye'yi ve İstanbul'u rahatlıkla eleştirmekte sakınca görmeyen çok akıllı Avrupalılara bir de İtalya'da, -özellikle Roma'da- bisiklet kullanmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

15. menschmaschine

menschmaschine Yeni Üye

Seviye:
    Mustafa abi, Artık yazılarında usta işi fotoğrafların yanı sıra sana has bir anlatım üslubu da belirmeye başlıyor sanki... Ellerine sağlık. Şu sıralar Sargun A. Tont'un ABD ve Türkiye'de yaptığı bisiklet turlarını anlattığı "Nereden Geliyorsun? Kuzeyden" adlı kitabını okuyorum. Hem onu hem de hocanın daha çok ekoloji merkezli gözlemlerini -ama elbette biskleti de- içeren "Sulak Bir Gezegenden Öyküler"ini tavsiye ederim. Belki sen de zamanla tur anılarını kitaplaştırırsın. "İstanbul'da künefe nerede yenir?" başlıklı ayrı bir derleme yazıyı da yakında bekliyorum :) Benim ciğerler kendini topladı gibi, dizler de iyiye gidiyor. Yakında sahalara döneceğim inşallah... Görüşmek üzere

Birkaç ay evvel Roma'da iki tam günümü uyku saatleri haricinde bisiklet üzerinde geçirdiğimden, oranın trafik ortamını gözlemleme şansım oldu. Roma şoförlerinin buradakilere kıyasla yine de çok daha medeni olduğunu düşünüyorum. En azından bisikletin de bir araç olduğunun bilincindeler; insan tüm kurallara uygun ilerlerken, bisikletin kaldırımdan gitmesi gerektiğini düşündükleri için cayır cayır kornaya asılmıyorlar...

Birkaç ay evvel Roma'da iki tam günümü uyku saatleri haricinde bisiklet üzerinde geçirdiğimden, oranın trafik ortamını gözlemleme şansım oldu. Roma şoförlerinin buradakilere kıyasla yine de çok daha medeni olduğunu düşünüyorum. En azından bisikletin de bir araç olduğunun bilincindeler; insan tüm kurallara uygun ilerlerken, bisikletin kaldırımdan gitmesi gerektiğini düşündükleri için cayır cayır kornaya asılmıyorlar...

el turco bunu beğendi.
  16. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
  17. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    tesekkurler kardesim, samimi sozlerine.

sargun tont cok onemli bir ogretim uyesidir ODTU'de ve buyuk bir bisiklet dostudur. kendisini gecen sene TEMA toplantisinda tanima firsati buldum. ne guzel olur oyle bir yayin da ben cikartabilsem. kitabi okumadim, ben de edineyim. bisiklet ve ekoloji birbiriyle ic ice giriyor. cevreye duyarli olmanin cok onem gosterdigini artik herkes konusuyor da uygulamada ne yapiliyor?!! bu ise siyasilerin destek vermesi lazim. ornegin bisiklet kullanimi ozendirilmeli, halbuki biz bisiklete biniyoruz diye bir de tam yolcu ucreti oduyoruz tasima araclarina. bunlar dikkate alinmadikca isler yavas ilerler. neyse bu konuda hepimiz duyarliyiz ve elbirligi icinde oldugumuzu biliyorum. sozum disardakilere.