Yeniden bisiklete binmek

dwain

Üye
Tepki
37
İsim
Kaan Aslan
Herkese merhaba,

Ben özellikle kilo vermek için yeniden başladığım bisiklet sürüş deneyimim sonucunda birkaç soru sormak istiyorum.

Boyum 1,77 kilom da 99,5

Kendime güzel bir şehir bisikleti aldım. Bugün sabah da ilk turumu İstanbul Caddebostan sahilde attım. Yaklaşık 10km lik bir sürüş oldu. Ancak benim için çok zorlu geçti[emoji1] Çok yoruldum, bazen pedalları çevirmeden süzülerek gitmek zorunda kaldım. Sürekli pedal çevirmek çok zor geldi.

Bu sanıyorum normaldir değil mi? Adam akıllı en son 17'li yaşlarda usanmadan binerdim. Yeniden benzer bir kondisyona sahip olabilmem için şu anda haftada 3-4 gün bahsettiğim güzergahta sürmekten başka yapmam gereken bir şey var mıdır?

Ne kadar zamanda sizce bu durum değişir ve daha rahat kullanırım? Biraz ağır olmamın da etkisi olduğu kesin. Kilo verdikçe değişeceğini umuyorum. Şimdiden teşekkürler.

Scudo

Çekül

Üye
Tepki
66
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
Hocam, iyi ve dengeli beslen, bol protein al, sabahları soğuk sıkım keçiboynuzu özü iç... Fazla zorlamadan mesafeyi yavaşça uzat... Üç dört aya kalma 100 km'ye bana msın demezsin, bir sağlık sorunun yoksa... Gayet normal ilk başta zorlanman yani...

dwain

Üye
Tepki
37
İsim
Kaan Aslan
Şu anda dengeli besleniyorum diyetisyene gidiyorum. 100km lere çıkar mıyım bilmiyorum yani belki 6 ay sonra denerim ama 100km de az değil :) Sanırım yıllardan sonra yeniden başlamak biraz alışmayı gerektiriyor. Çünkü 18'li yaşlarda kilom da 70 lerdeydi :) Şimdi arada büyük fark var :)

• Beğen
Tepkiler: Hibrit insan

Çekül

Üye
Tepki
66
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
Başlamanız iyi olmuş. Önemli olan sürmek... Gerisi gelir. Zaten her yaş ve bünyenin kendine özgü sınırları oluyor. Fazla zorlamamak lazım...

ecuadorm

Üye
Tepki
25
Bisiklete binme suresi olarak bende sizinle ayni durumdayim. Sadece boy ve kilo farkli. 1.80 86kg. Lise bitene kadar binmistim. Sonrasinda universite is felan derken hic binmek nasip olmadi. Bende hem kilo vermek hemde hayatima hareket katmak anlaminda tekrar bisiklet aldim. Simdilik sadece pazar sabahlari sizi rotanizda suruyorum. Kalan gunlerde is yerimin uzak olmasi nedeni ile aksamlari kozyatagi carrefour tarafina inip geri çıkıyorum. Kayisdagi tarafina yakin olduğum icin ozellikle bostancidan sonrasi tirmanis olarak devam ediyor ve bu da haliyle yoruyor. Aksam turlarim 15 km civarinda pazar sabah turum en az 25 km. Bisiklete binmenin yaninda bos gunlerinizde bacak antremani da yaparsaniz bacaklariniz daha da güçlenir ve daha uzun km ler yapabilirsiniz. Ayrica kilo da vereceginiz icin size katkisi daha fazla olacaktir.

Pazar sabah 8 gibi sahilde oluyorsaniz eğer karsilasma olasiligimiz yuksek. Turuncu bir whistle var bende de :)

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Melogram

Üye
Tepki
87
İsim
Melikşah
Bisiklet
Salcano
Aynı durumdayız hemen hemen sadece boy kilo farkı var. Son bisikletim çalındığında yaklaşık olarak 17 yaşımda falandım şimdi yaş oldu 29. 2 ay önce tekrar bisiklet alıp başladım. En başlarda evin yokuşunu çıktığımda neredeyse nefes alamıyordum yorgunluktan , dizlerim resmen kesiliyordu. Şimdi ağır viteslerde yokuşu zorlanmadan tırmanıyorum. Bu arada mtb kullanıyorum. Şehir bisikletinede en yakın zamanda geçiş yapıp kilometreyi uzatacam inşallah. Kazasız belasız sürüşler dilerim herkese.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

dwain

Üye
Tepki
37
İsim
Kaan Aslan
Cevaplarınız için çok teşekkürler. Anlaşılan kendi adıma aslında normal bir süreçten geçiyorum. :)

2.nci sürüşümü yarın sabah yapacağım. Erken kalkıp en az 1 saat turlarım sanıyorum. Pazar günü anneler günü o yüzden belki bir sonraki pazar sürerim.

Evde yapabileceğim squad hareketi var. Sanırım bacaklar için bu hareket bayağı faydalı olur. Olay sadece kas gücüm de değil kondisyon da yok. Sanırım şu anda çok da fazla hedef belirlemeden gidebildiğim kadar gidip biraz alışmaya çalışmam en doğrusu. Zaten 2-3 hafta geçtikten sonra bir ilerleme görüyor olmam lazım normal şartlarda.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@dwain hiç merak etmeyin doğru beslenme ve düzenli sürüş ile arzu ettiğiniz kilolara ve mesafelere ulaşırsınız. yeni başlayan arkadaşlara naçizane önerim kadans konusunu araştırmaları. özellikle kilo da fazlaysa diz sağlığı açısından doğru vites kullanımı ve kadans sayısı dikkat edilmesi gereken konular.

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
@dwain 1.77 boyda 99.5 kg sınırları geçmiş gibi. normalde 77kg hatta 2-3 kg altı olmak gerekir diye biliyorum. (boya orantı bağlamında genel görüş yoksa çok farklılıklar gösterir ) Bu ağırlık sadece bisiklet sürme ile kaybedilebilecek gibi gözükmüyor yalnış anlamayın. Dengeli kas ve vucut yapısına ulaşabilmek için bence bisiklet ile bereber fitness ve kas güçlendirme hareketlerini ve beslenme düzeninide göz ardı etmeyiniz. Uzun sürüşler sonunda vucudunuzdan sadece bisiklet sürmek ile kilo atamadığınızı gördüğünüzde üzülmenizi istemeyiz. Yani bir yandan hamur işlerini, tatlıları götürüp bisikletle eritirim demeyin zor olur :)

• Beğen

kuşlar gibi özgür

Bisiklet tutkunu ^^
Tepki
403
İsim
Barış
Bisiklet
Sedona
@dwain Selamlar. Geçen yıl 79 kilodan 68 kiloya bisiklet+Karatay diyeti ile indim. (3 ayda) (boyum 183) Ilk başta 10 km yapamıyorken, sonradan 50 kmye ulaştım. Kilo önemli bir husus. Elbette sağlık durumunuzu bilmiyorum, ama Karatay ile kilo veren çok insan tanıdım. Siz bir doktora danışın dilerseniz :) sorularınıza açığım.

• Beğen

dwain

Üye
Tepki
37
İsim
Kaan Aslan
Aslında bahsetmedim ama geçen hafta ben de diyetisyene başladım. Dolayısıyla şu anda beslenmeme çok dikkat ediyorum. Tatlı, un vb. ürünlerden çok uzağım. Yani sadece bisiklete binerek zayıflamayı beklemiyorum çünkü ne beslenmem ne de vücudum sağlıklı değil. Şimdi beslenmeyi düzelttim ama vücudum için de sağlıklı bir yere gelebilmek için zevk alabileceğim aktivitelerle spora da yeniden alıştırıyorum kendimi. Ağırlık çalışmak da gerekiyor aslında. Ama onu da haftada 3 kere evde yapabilirim ya da belki spor salonuna giderim. Henüz planlamadım. Şu anda yemek düzenim bir otursun istiyorum. Sonrasında zaten motivasyon arttıkça yapacağım aktiviteleri de arttıracağım. Ancak bisiklete çok güveniyorum. Önceliğim bu şimdilik.

dwain

Üye
Tepki
37
İsim
Kaan Aslan
Tekrar merhaba, bir şey soracağım. Bisiklete binerken ellerim çok uyuşuyor. 10 dakikada başlıyor. Eldiven takıyorum daha yeni aldım Shimano'nun yumuşak jel pedli eldivenlerinden. Yine de uyuşuyor. Yıllardır kullanmamanın etkisi var mıdır? Zamanla geçecek midir?

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@dwain Elcikleri sıkmamalısınız. İlk zamanlar stresle birlikte fazla sıkıyoruz istemsiz olarak. Hafif bir kâğıt tutar gibi tutmak lazım. Ama bu da bisiklet üzerinde denge geliştikçe geliştirilmeli.
Uyuşan bölgelere uzanan sinirleri takip edip hafif esnetme ve masaj hareketleri yaparsanız faydası olur diye düşünüyorum

dwain

Üye
Tepki
37
İsim
Kaan Aslan
Sıkmak değil de vücudumun üst bölgesinin neredeyse tüm ağırlığı kollarımdan ellerime ve gidona doğru gidiyor. Yumuşak tutsam bile ağırlığın yarattığı baskıyı engelleyemiyorum. Gidon biraz daha yukarıda olsa bu baskı daha az olacaktı herhalde. Ama bisikletimin biraz spor bir tutuşu var o da ister istemez zorluyor.

ecuadorm

Üye
Tepki
25
@dwain
Elcikleri konfor model jel destekli olanlarla degistirebilirsiniz. Bu size bir nebze rahatlik saglayacaktir. Bende siparis verdim gelmesini bekliyorum.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dwain

Üye
Tepki
37
İsim
Kaan Aslan
@ecuadorm

Tam da o modeli aldım aslında. Elim artık acımıyor ama uyuşmaya devam.

Tepki
151
İsim
sercan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@dwain

Merhaba, sanırım gidon çok aşağıda, gidon yükseltme aparatı ile gidon yükseltilerek sorun giderilebilir. Aynı sorun bende de vardı, o şekilde çözdüm. Eldiven ile ilgili bir durum değil.

dwain

Üye
Tepki
37
İsim
Kaan Aslan
@sercanbaltalı

Belki de. Sonuçta vücudumun ağırlığı kollarımda ve gidon eğer aşağıdaysa ellerime çok baskı oluyor demektir.

Gidon yükseltme aparatı nereden bulurum? Bunun iyisi kötüsü var mıdır? Cube markaya uygun olan mesela?

Rocketman

Aktif Üye
Tepki
434
İsim
Ata A.
Bisiklet
Giant
@dwain ben bunun çaresi olarak elim ve bileklerimi düz bir hat şeklinde tutmayi buldum. sorun çözüldü. aslinda farkina varmadan bilegimi büküp ağırlığı bileğe veriyormuşum.

bisikletin orijinal elciklerini değiştirmek istemiyordum, bu çözümü bulduğuma memnun kaldim.

ayrica, bisikletin selesi biraz gerideymis. 1-1bucuk santim kadar one aldım. hem kollarim rahatladi, hem de selenin yarattığı toto ağrısı yok denecek kadar azaldı. bunu da tavsiye ederim.

doğru sele ayari ve bilek duruşu ile bu sorundan kurtulacağınızi düşünüyorum. arada bir ellerinizi dinlendirin yine de.

keyifler pedallamalar diliyorum.

dwain

Üye
Tepki
37
İsim
Kaan Aslan
Selenin öne ve geri alınabildiğini bilmiyordum :) buna bakacağım hemen! Çok teşekkürler.

• Beğen