Yeni zincire yağ gerekir mi?

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar Deore LX zincir aldım. Henüz açmadım ama paketinden anladığım kadarıyla kendisi yağlı biraz. Bu yağ kuru/ıslak için mi bilen var mı? Ya da o üstündeki yağa aldırmadan direk gene koşula göre kendi yağımızdan sürmemiz gerekir mi?

Sonuçta o yağ kendisini yağlıyacak kadardır. Ama vites sistemine monte edildikten sonra ön dişliler arka dişlile aktarıcı falan baya bir kaybı olur herhalde? Buna itafen genede yağ kullanılmalı mı?

• Beğen
Tepkiler: Selim Esener
Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Bu sorunun bilimsel cevabını bilmiyorum ama benim en sevdiğim şey zincirin ilk andaki fabrikasyon yağı ile kullanmaktır bisikleti. gayet sessiz ve çok güzel bir yağlama ile geliyor.Ama biraz katı olduğu için çabuk topraklanıyor.200 km kadar biniyorum o şekilde sonra temizleyip daha ince bir yağ ile yağlıyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Levent bak, aynı konu :) : (link)
Ben de aynı durumda kararsız kalmıştım. O linkte Bora Abi gereken cevabı vermiş. :)

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
@Deniz Gökhan Tezcan

Nasıl gözümden kaçmış ya... Başlık bile aynı neredeyse... :(

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar ben zinciri şimdi açtım ama pek koyu bir madde değildi. Birde aldığım yere sorayım dedim yani Erdoğanları aradım üstündeki ile kullanın dediler. Bende taktım hata mı ettik ne oldu şimdi?

Zincir LX buarada.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Zincir konusunda tereddütte kalmana gerek yok. Zincir sıfırken, üzerinde gelen koruyucu yağın ( yağımsı maddenin :) ) normal bisiklet yağlarından daha iyi olması zaten mümkün değil. Daha iyi olsaydı; herkes zincirini temizledikten sonra o maddeyi tekrar sürerdi.
Çok da önemli değil bana kalırsa. Öyle kullanabilirsin. Ama garanti yolu seçip, zincirini mazotla temizleyip, olması gerektiği gibi iyi bir yağla yağlarsan zaten en iyisini yapmış olmaz mısın?
:)

Bu arada, zincirin modeli önemli değil.

eray akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
160
evet mazot hatta bulabilirsen gaz yağıyla zinciri temizleyerek uygun bir zincir yağı kullanarak yağla. gaz yağı kulllanırsan zincirin paslanma ihtimalini daha düşük tutarsın aynı zamanda biraz daha iyi çözer yağı. zincir üstünde gelen yağ zinciri uzun zaman rafta kaldığında oksitlenmeye karşı bir tedbir olarak sürülüyor gördüğüm kadarıyla çünkü çok yoğun oluyor normal zincir yağına göre. zincirde aşınma yaratacaktır.

bol pedallar

• Beğen
Tepkiler: Levent Kırça

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
@eray akyol

Elimde kuru koşul yağı var. Zaten sipariş verirken birlikte vermiştim. Ama zinciri açınca yoğunluk farkı o kadar yoktu ondan kafam karıştı. Bazıları demiş mum gibi koyu bir kıvamı var. Yani normal yağ gibi değil mum olayını abarttım belki ama, baktım benim kutudaki normal yağ kıvamında. Olay bundan doğdu yani.

Selim Esener

Forum Bağımlısı
Tepki
392
@Levent KIRÇA

zincirin orjinal yagı ile yaklaşık 150 km yapabilirsiniz lakin üzerindeki yag kendi kullandıgımız kaliteli bir yag ile çok farklı o yagı temizleyip kendi kaliteli yagı kullanmayınca adeta çamur gibi oluyor nasıl bir yag ise kapkara çamur gibi oluyor kaldıki bu bende yol bisikletinde oldu o yagı anca 3 temizlemede tamamen temizleyebildim ve kuru yag kulandım şimdi zincirim gayet temiz ve ışıl ışıl...birde bence bir zinciri en fazla 150 kmde bir temizleyip yaglamak gerekiyor hem zincirin uzun ömürlülügü için hemde aynakolun uzun ömürlügügü için faydalı olur diye düşünüyorum...

• Beğen
Tepkiler: Levent Kırça

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
@SeLiM ESENER

Finalerrrrr :)

Bitsin yapacağım. Şimdilik zaten kısa mesafe ulaşım için çalışıyor bisiklet.

Sınavlar sonrası halledeceğim dediniz gibi.

Herkese teşekkürler.