Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yeni zincir temizliği

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında nuriaktürk tarafından paylaşıldı.

1. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    baslıkdanda belli oldugu gibi yeni zincirlerin üstünede bulunan o yagı ne ile temizlemem gerekiyor.

2. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    benim aklım gecen sene aldıgım zincire gittiği için böyle bir soru sormusdum ama gerek kalmadı.cumartesi cargoya verirlen ama benim elime yeni ulaşan zinciri yaglı degilde mazotllayıp ambalajladıklartı için temizliğe gerek kalmadı.

3. _golden_

_golden_ Yeni Üye

Seviye:
    temizlemezsek bi sorun olur mu?

4. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    eskiden oluyordu ama simdi bu haliyle gelince bir sorun olmuyor normal bir temizlik yapıp yaglayıp kullanmıya baslıyorsun.üsütndeki kalın yagdan dolayı pek iyi çalışmıyordu zincir.

5. nadir

nadir Aktif Üye

Seviye:
    Yağlanmış ve toz yapışmış zincirlerimi önce mazot veya gazyağı ile temizliyorum. Bunlar için özel spreyler var ama babadan kalma yönteme devam :) Dişfırçası ve gazyağı. Gazyağı-mazot hafif yağlama da yapıyor ama tam yeterli değil.

Yağlama için ise normal gres veya Hidrolik yağ kullanmak bana göre uygun değil.Hidrolik akıyor. Tutunma özelliği yok. gres de iç kısımlara giremiyor. Sprey şekilde satılan Sıvı gresler uygun bu iş için. Zaten zincir yağı olarak satılıyor. Spreyin kalitesini kontrol etmek işaret parmağınıza biraz sıkın. Başparmağınıza hızlı şekilde dokunup bırakın. Arada köprü oluşuyorsa yağın tutunması iyidir.

6. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    İlk üstünde gelen wax ı temizlemienize gerek yok ama biraz kullanımdan sonra temizlenebilir... Zincir ve balata temizleyici yerine ben bol sabunlu köpüklü suyla yıkıyorum ve bezle iyice temizliyorum... Sonrada yağlıyorum... Pedros's İce Wax aldım oda baya iyi ama önce bir sabunla temizleyince daha içime siniyor açıkçası...

7. _golden_

_golden_ Yeni Üye

Seviye:
    peki yağ olarak gres yağı mı hidrolik mi yoksa sadece mazotla silmek yeterli mi?

8. secocom

secocom Aktif Üye

Seviye:
    WD-40 Yağ temizliyici Spreylerle temizlemenizi tavsiye ederim.

9. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yağ olarak bu işe özel teflon içerikli yağlardan kullanmanızı tavsiye ederim hidrolik yağı pek işe yaramaz hatta hiç işe yaramaz... Gres ise sıvı gresler var ama ince kıvamlı olanlarından kullanmak gerekli yoksa onlarda pek işe yaramıyor hatta koyu kıvamlı olan toz pislik topluyorlar... Mazot iyi bir temizleyici aslında ama kesinlikle sonradan yağlamak gerekli...

WD-40 çok ince bir yağ ve pas sökücü zincire uygulanabilir ama sürekli kullanıldığı zaman zincirnizin ömrünü kısaltır yani zincirinizi sürekli WD-40 ile temizlemeyin hatta WD-40 ile yağlamaya çalışmayın çünkü wd-40 ın yağlama özelliği sadece 5-10sn kadar sürer... WD-40 la kir çamur ve eski yağı temizleyip daha sonra bez ile ( pamuk bırakmayan) silip sonra yağlayın zincirnizi...

Zincirinizi yağlarken binmeden 30dk kadar önce azar azar yağlayıp beklerseniz daha etkili yağlama olur...

canmurad ve enis57 bunu beğendi.
  10. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Shimano zincirlerin üzerinde iğrenç bir koruyucu yağ geliyor ve çıkarması çok zor oluyor, sakın geldiği gibi kullanmayın, anında bütün tozu toprağı topluyor iğrenç bir hal alıyor zincir, kmc lerde bu kadar kötü değildi hatırladığım kadarıyla... Temizlemek için sanırım en iyi çözüm mazot veya gazyağı (kerosen)...

11. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:

selam hakan abi bende öyle zannetip bu başlıgı açmıştım zincirim gelince hemen temizleyim diye ama gerek kalmadı o yagdan sürmemişler artık mazotla yıkayıp ambalaj yapmışlar.

12. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Afferin onlara :) yapmışlar derken shimanoyu mu kastettin bisiklet dükkanını mı ?

13. İLKER TAŞ

İLKER TAŞ SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......

Adı:
    İLKER
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ben wd 40 diyorum anasını ağlatıyor ama cok sık kullanmamakta fayda var

14. europeseko

europeseko Aktif Üye

Seviye:
    sram pitstop serisinin degreaser modeli ise yariyor diye duydum kullanan arkadas var mı acaba?