Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni Yol Arkadaşımla Karaburun (İstanbul) Gezisi

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Orhan Kılıç tarafından paylaşıldı.

1. Orhan Kılıç

Orhan Kılıç Bisikletkolik

Seviye:
    Geçenlerde Çatalca ya yaptığım gezide Arnavutköy’e gelip Tayakadın tabelasını görünce uzun zamandır gitmediğim Karaburun’a gitmeye karar vermiştim. Bundan öncekilerde hep araba ile gitmiştim bu küçük köye. Karaburun Karadeniz kıyısında İstanbul’un yanı başında küçük bir balıkçı köyü. Yazın gelen yazlıkçılarla özellikle Pazar günü nüfusu artar. Yinede pek çok İstanbullunun Karaburundan habersiz olduğunu düşünüyorum. Bu gün size Karaburunu tanıtmak ve ilgi alanınıza sokmak istiyorum.
    Geçen hafta siparişini verip Pazartesi teslim aldığım yeni yol arkadaşımla bu yolculuğu yapıp tanışmak istedim. Myride da yol haritamı hazırlayıp 6 Mayıs Perşembe sabahı 6.30 da yola çıktım.
    Gezinin başlangıcı daha önce yaptığım Arnavutköye kadar aynı olduğundan pek fazla fotoğraf çekmedim. Sadece o gezide fotoğraflamadığım yerleri görüntüledim. O zaman İBB nin tramvay kazasında meydana gelen ölümleri engellemek için yaptığı yaya güvelik alanlarından ve yolu nasıl daralttığından söz etmiş fakat bunu görüntülememiştim. Aşağıda bu uygulamanın fotoğrafını görüyorsunuz.
    Habiplere gelirken yol kenarındaki canlı hayvan pazarı göründü. İlk uygulama burada bir araya gelenlerin açık arazide ilkel koşullarda kestirdikleri hayvanı aralarında paylaşmasıyla başladı. Burada 2 tanede deve var ama kesilip kesilmediğini bilmiyorum.
    Arnavutköy girişinde Tayakadın yönüne saptıktan az sonra yeni bir yol ayrımına geldim.
    Artık şehrin varoş olarak anılan dış mahallelerindeyim.
    Taşoluk'u geçtikten sonra karşı tepelerde bir dizi rüzgar enerjisini elektrik enerjisine çeviren jeneratör gözüktü.
    Artık ormanların arasında kuş sesleri ile ilerliyordum.
    Rüzgar jeneratörlerine iyice yaklaştım.
    Tayakadın'a ulaştım.
    Bir kahvede çay molası verdim.
    Moladan sonra yola çıktım ve az ileride bir manda sürüsü ile karşılaştım.
    Buradan sola devam edeceğim. Karşıdaki yol İhsaniye ve Kemerburgazdan geliyor. Yola sapmamla birlikte bisiklet adeta durdu. Mıcırın katranla karıştırılmasıyla oluşturulan asfaltın sürtünme kuvveti çok fazla. Yokuş aşağı bile pedal çevirmeniz gerekiyor.
    İşte Durusu da göründü.
    Çiçekleri gelinlik gibi duran bir ağaç.
    Burada insanlar hayvancılık yaptığı için dikkatli seyretmek lazım.
    Durusuya da geldim.
    Heryer göz alabildiğine yemyeşil.
    Durusuya birde yakından bakalım.
    Mandanın yöre ekonomisindeki yerini görüyorsunuz.
    Yol kenarında katır tırnaklarını görünce durup fotoğrafını çektim.
    Daha yakından çekmek isterken aşağıda küçük bir gölet oluştuğunu gördüm.
    Ve işte karşınızda yeni yol arkadaşım.
    Yeniden yola koyulup yeşillikleri seyre dalıyorum.
    Sonunda Karaburun'a ulaştım.
    İlk geldiğimizde su almak için uğradığımız karşıdaki durak markete nereden denize girebileceğimizi sormuştuk ve oda bizi sol taraftaki yoldan yollamıştı. Buranın en iyi denizi orada diye.
    Bende yeniden o tarafa yöneliyorum.
    Yol bitti. Buradan sağa devam edeceğim.
    One be cennete mi geldim. Baharın ayrı bir güzelliği var.
    Yolun sonu tam bir hayal kırıklığı.
    O gelişimizde burada keçi yolu olarak tabir edilen bir patika vardı ve biz kıçımızın üzerinde sürünerek aşağıya inerken insanlar ellerinde yanmış mangallarla inip çıkıyorlardı. Bu da şehirli olmamızın kötü yanıydı. Şimdi o yol yok. Şaşkınlık içindeyim.
    Güzelim kumsalla irtibat kesilmiş.
    Beyefendi buranın işletmecisiymiş. Toprak kışın yağmurdan kayıp yolu yotmuş. Şimdi yeni bir merdiven yapmaya çalışıyor. Çok masraf ettiğinden şikayetçi.

2. Orhan Kılıç

Seviye:
    Güzelimi birde katırtırnaklarının önünde görüntüleyim.
    Geldiğim yolu yeniden geri dönerken ne kadar güzel bir manzarayı arkamda bırakarak gittiğimi fark ediyorum.[​IMG]
    Karaburun sahilinin köy içinden tepeden görünüşü..
    Karaburun sanki uykuda. Hoş daha saatte 10.00
    Muhtarlık binasının önü.
    Siz bakmayın bugün sakin oluşuna. Burada deniz en az Şile ve Kilyos kadar tehlikelidir.
    Limanda bekleyen balıkçı tekneleri. Şimdi kalkan zamanı. Sabah erken gelip avdan dönen teknelerin birisinden canlı kalkan almak lazım.
    Yol kenarındaki kiralık pansiyonlar.
    Limanın yanındaki uzun kumsallı halk plajı.
    İstanbul yön levhasına uymayıp sahil boyunca devam ettim. Amacım başka bir yoldan geri dönmek. Aynı yolu kullanmayı sevemedim bir türlü. Yol kenarındaki bir bahçede ağ onaran 2 kişiyle selamlaşıp buradan İstanbula çıkış varmı diye sordum. Gülerek bu yol kömür ocaklarına gider gidersen 2 çuval kömürü sırtına vurup geri dönebilirsin dediler. Teşekkür edip geri döndüm. Ama ben hala oralarda keşfedilecek yerler ve yaşanabilecek maceralar olduğuna inanıyorum.
    İstanbul sapağından Karaburuna son bakış.
    Dönüşte Tayakadında çay içtiğim kahvenin önünden geçerken yan taraftaki lokantanın vitrininde kıarmış piliçleri görünce geri dönüp kızarmış piliç yedim. Lokanta sahibi pek misafirperverdi. Hem oturduğumda hem de yemek sonrası çay ikram etti. Kendisi ile yöre halkının geçim kaynağı üzerine kısa bir konuşma yaptım. Buranın halkı hayvancılıkla geçiniyormuş ama hayvancılıkta bitmiş. Bunun nedenleri buradan geçen yolun trafiğinin artması sonucu hayvanların kamyonlar tarafından telef olması ki hayvanı sahiplensen kamyonun masrafınıda ödemek gerektiğinden kimse telef olan hayvanı sahiplenmiyor dedi. Yem fiyatlarının pahalı oluşu yüzünden maliyetin kurtarmaması dedi. Birde burada genellikle manda yetiştiriliyormuş. Bakımı kolay mandanın dedi. Eskiden kömür ocaklarında açılan ocaklara dolan yağmur suları gölet oluşturuyordu ve mandalarda içine giriyordu. Son yıllarda bu araziler sahipleri tarafından çevrildi. Eskiden 20.000 hayvan vardı şimdi en fazla 2.000 hayvan vardır dedi. Yemekten sonra yola çıktım. Trafik artmıştı ve çok sayıda kamyon vardı.
    Sonunda su içmek için bir kavşakta durdum.
    Yere oturup suyu çıkarmak için çantamı açmıştım ki yerde küçücük kırmızı bir çiçek dikkatimi çekti. Fotoğraf makinemi elime aldığımda ışıkta duran bir kamyonun şoförü kornaya basıp su işareti yaptı. Kapısını açtım su istermisin dedi. Teşekkür edip aldım. Giderkende arkasından fotoğrafını çektim yardımsever arkadaşın.
    Ben şehir dışında seyrederken hiç endişelenmiyorum aksine şehir içini daha tehlikeli buluyorum.
    Sonrada çiçeğin fotoğrafını çektim.
    Mescidi Selam durağındaki tramvay deposunda ilk yerli vagonları görüntüledim. Bu vagonlar bildiğim kadarı ile henüz kullanılmıyor.
    Bu noktadan sonra yoğun şehir trafiğide başladı. Çoğu yerde önünüzdeki arabayı geçebilmek için bir bisikletlik bile yer yok. Bende kendimi güvene almak için şeriti ortalayarak gitmeye başladım.
    Artk gezinin sonuna geldim. Burası Merkez Efendi Türbesine giden sokak ve gördüğünüzde meşhur köftecinin önündeki masalar. Buradaki köftecinin ünü birkaç yıl önce Başbakanın burda köfte yemesi ile arttı.
    Bu gezide yaptığım 119 km sonunda sona erdi. İstanbuldaki guruplar dikkat ediyorum her hafta belli yerlere gidiyorlar. Oysaki gidecek o kadar çok yer varki. Karaburun güzel bir belde. Mutlaka gidin ve benim gördüklerimden daha fazla güzelliği görüp keşfedeceğinizden de emin olun. :)

3. Halit Dönmez

Halit Dönmez Yeni Üye

Güzel gezi olmuş ayaklarınıza sağlık. Yeni bisikletiniz de hayırlı olsun. Çok şık görünüyor. Maşallah!

Orhan Kılıç bunu beğendi.
  4. Orhan Kılıç

Seviye:
    Halit bey teşekkür ederim. Uzun araştırmalardan sonra bir tanede citybike almaya karar verdim ve aldım.:) :)

5. oğuz tüm

oğuz tüm Kıdemli Üye

Adı:
    Oğuz
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    çok güzel bi gezi olmuş burnumuzun dibi ama gidebildiğimiz yok:) en son kışın gitmiştim gezi maksatlı arnavut köye kadar köpekler kovalayınca geri döndüm:)

6. haceli yılmaz

haceli yılmaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    cok güzel gezi olmuş ayaklarınıza sağlık evet tahya kadın kara burun durusu güzel yerler aslında ordan sahil boyundan gele bilirdiniz tahya kadından terkos gölü falan güzel seyirlik yerler var aslında :in: ama toprak alanlarda yoğun aslında bahsettiğim yolların orman içinden gecişleride var hem deniz hem ucurumlar hemde mütiş maden cukurları var tabiki artık gölet:D istanbbulda okadar güzel yerler varkı ama bisikletle gezilecekse gene karadeniz kıyıları derim vede tek gecerim hem ormanlık hem doğası cok güzel ama tabi mtb olması yararınıza olur bu yollarda cünki asfalttansa orman yolları patikalar daha eylenceli oluyo ayaklarınıza sağlık sizde cok güzeel bir tur yapmışsınız teni bisikletinizde cok güzel hayırlı olsun güle güle kullanın paylaşım içinde teşekkürler

erdal ırmak ve Orhan Kılıç bunu beğendi.
  7. Orhan Kılıç

Seviye:
    Tayakadından Durusuya inerken 2 köpek benide kovaladı ve birazda bu yüzden onlarla karşılaşmamak için Karaburundan başka çıkış yolu aradım ama dönüşümde orada yoklardı. Birde Allahtan durup bağırdığınızda veya onlarla konuştuğunuzda dönüp gidiyorlar.

8. Orhan Kılıç

Seviye:
    İşte bende bunu söylemek istiyorum ve böyle bir macera amaçlayanların mutlaka yola mtb ile çıkmaları lazım. Bense hem yeni bisikletimi denemek hemde ayna dişlileri daha büyük olduğundan performansımı ona uydurmak için bu turu yaptım. Birde öyle bir gezi tek başına ilginç olmaz sanırım. Belki birgün hevesli birilerini bulup yeni keşiflere çıkarız.

9. semih24

semih24 Aktif Üye

Seviye:
    fotolar ve makina çok güzelmiş.kazasız pedallamak dileğiyle.teşekkürler.

10. semih59

semih59 Forum Bağımlısı

Adı:
    Semih Saygın
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık güzel tur yapmışsınız paylaşım ve fotolar için teşekkürler.Bol pedallar.

11. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bundan 1-2 hafta once Karaburun'a pedallamıstım.Doğa sakin sessiz yollar arkadan esen ruzgar ıle cok keyıflı bır tur olmustu.Hatta o yollara yol bısıkletı ıle gırmıstım :) Bence cok guzel bır rota ve bende aynı yolu kullanmayı hıc sevmem :( Donus nedense huzursuzluk verıyor ınsana ama mecbur aynı yoldan donus yapmak ıcap edıyor o taraflarda :eek: Emeğinize sağlık , bol pedallar :)

12. hknbykl

hknbykl Kıdemli Üye

Seviye:
    Paylaşım için Teşekkürler;
    bisiklet seçiminiz güzelmiş, güle güle kullanın!

13. semdekor

semdekor Kıdemli Üye

Seviye:
    Anlatımınıza bayıldım. Harika bir tur olmuş. Teşekkür ederiz.

14. kizak

kizak Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Selamlar Orhan kardeşim öncelikle yeni yol akadşını güzel günlerde sağlıklı ve bol pedallı kullanmanı diliyorum.Yine tek tabanca tozunu attırmışsın yolların Şiir gibi bir anlatım ve mükemmel fotolarla bizleride taaa karaburuna kadar gezdirdin.Katır tırnağı çiçeklerinin kokusunu,denizin iyot kokusunu alır gibi oldum.Tur bisikletinin arkasına güzel bir bagaj ve tur heybesi yakışır ve seni çok rahatlatır Jantların 28 olması hem iyi hem kötü.Keşke 28 mtb lastiği olsaydı tadından doyulmazdı TREK in keyfine.paylaşım için çok teşekkürler sağlıklı bol pedallar dileklerimle.Sevgiler saygılar.:in: :in: :in:

15. Orhan Kılıç

Seviye:
    Muammer Bey,
    Öncelikle size ve tüm iyi dileklerde bulunan arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bagaj ve tur çantası araştırmalarım sürüyor. aldıktan sonra keşke demek istemiyorum. Yalnız jant ve lastikler konusunda içime şüphe düşürdünüz. Bu bisikleti özel olarak tur için seçtim ve almadan önce mevcut mtb ye ince lastik takmakta dahil pekçok seçeneği araştırdım. Sonunda fx 7.3 ile tur yapan bir arkadaşın memnuniyeti neticesinde 7.3 ün fazla iddialı olacağını düşünüp 7.2 ye karar verdim.
    İlk gezideki izlenimlerim şöyle.
    Mtb ye göre aynı kas gücünü harcayarak düz yolda daha hızlı gidiyorsunuz. Şehir içinde dar alanlarda manevra kıvraklığı bunda maalesef yok. Hatta 90 derecelik dönüşlerde süratiniz fazlaysa daha geniş bir yay çizmek durumundasınız ki, bunun nedeni ağırlık merkezinizin mtb ye göre daha yukarıda olması. Bileklerinize ve kalçanıza bozuk yolda daha fazla titreşim yükü biniyor. Dönüşte bileğimdeki saatin kurma kolu elimin üzerine vurarak acı vermeye başlayınca saati ters çevirip kadranını bileğime çevirdim. Demekki citybike a binerken ya saat takmamak lazım yada ters çevirip takmak lazım. Hele saatiniz benimki gibi ağır kasalı Seiko ise. O kadar darbeye rağmen sele üzerinde oturmaktan kalcamda fazla uyuşma olmadı buda herhalde seleden kaynaklandı. Her ikisininde birbirlerine göre artı ve eksileri var ama turda zaman mefhumu olmayacağına, aksine gezilen görülen yerlerin tadına varılıp ayrıntıların yakalanmasına gayret edileceğini düşünerek şimdilik seçimimin doğru olduğunu düşünüyorum. Önerileriniz için teşekkür ederim. Ama sonuç alamazsam herhalde kalın slim lastikle durumu kurtaracağımı düşünüyorum.

kizak bunu beğendi.
  16. kizak

kizak Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sevgili dostum fikirlerine ve tecrübene yürekten katılıyorum arkadışımında dediği gibi biraz sert veya arazi sürüşlerinde sıkıntıyı ancak MTB lastikle absorbe edebiliyorsunuz Tur çantası için Semdekor kullanıcısının Tur ve heybelerini alternatif olarak öneririm Ben çiftini 55 tl ye aldım kullanıyorum çok memnunum.Tek tek olarakda kullanabilirsin.Bagaj içinde Hafif alüminyum boyruca bagaj var .erdoğanlar bisiklette mevcut sana birkaç foto yollamak istiyorum selamlar saygılar

Tur Heybesi içn link
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=57772

senem-turkaydin.blogspot.com

17. Orhan Kılıç

Seviye:
    Muammer Bey,
    Çok teşekkür ederim. Uyarılarınızı dikkate alacağım.

kizak bunu beğendi.
  18. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Çok güzel bir gezi ve çok keyifli bir anlatım. Sizinle birlikte biz de pedal çevirmiş olduk. Elinize, pedalınıza sağlık. Paylaşım için teşekkürler. Yeni bisikletiniz de hayırlı olsun. Deneyimlerinizi paylaşmanızı bekliyoruz.

19. m.varolfb

m.varolfb Forum Bağımlısı

Seviye:
    öncelikle yeni yol arkadaşınız hayırlı olsun umarım hep böyle güzel günlerde pedallarsınız, güzergahınız da harikaymış, tebrik ve teşekkürlerimi iletiyorum...

20. Ahmet Salih Özenir

Ahmet Salih Özenir Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Orhan bey, çok teşekkürler "İstanbullunun bile habersiz olduğu yerlere" bizleri götürdüğünüz için. :) Yeni bisikletle bu tur ayrı bir zevkli olmuştur sanırım. Güle güle, kazasız kullanın diliyorum. :in: