Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni yapılan izmir metro

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında aso2 tarafından paylaşıldı.

1. aso2

aso2 Freedom way with Giant

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Arkadaşlar bu yeni yapılan Aliağa-Cumaovası metrosu:) aslında Banliyö ye bisikletle binmek serbest mi?Bu konuda bilgisi olan izmirli arkadaşlar var mı acaba

2. merhaba ;katlanır bisikleti katlanmış ve poşetlenmiş olarak kabul ediyorlar diye duydum öyle bir bisikleti olan bir kişiden,ama metro hatlarında bisikletin yasak olduğunu biliyorum ...

3. Can HASTÜRK

Can HASTÜRK Üye

Seviye:
    Ben de izban'ın dilek ve şikayet bölümünde bisikletle binmek istediğimizi, söyledim onlar da bu konuda çok talep olduğunu tartışacaklarını söylediler, o zaman ben de fikir sunayım siz de onlara sunar mısınız dedim, hafta sonları izin verin duruma göre genişletin dedim, teşekkür ederim sunacağız dedi, ardından izmir bisiklet derneğini aradım, izban'a bisiklet ile binmek için yapabileceğimiz birşey var mı imza toplama ya da arayıp söyleme gibi şeyler dedim, onlar da "biz şu an onunla uğraşıyoruz zaten, sizin yapabileceğiniz birşey yok yine de teşekkür ederiz desteğiniz için" dedi. Ama bu 2 ay önce falandı şu an için blmiyorum :)

4. timurdigital

timurdigital Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    elin oğlu bu konuda bizden herzaman önde.

not:resimler alıntıdır.
    not:bu resimler İzmir'e ait değildir.

Ahmet Kırıkhanuğur bunu beğendi.
  5. Can HASTÜRK

Can HASTÜRK Üye

Seviye:
    Evet bizden öndeler, geçen gün source code diye bir film izlemiştim, şehirler arası trende bisiklet koyulacak özel yer yapmışlardı o gözüme çarptı, burdaki gibi bir durumdu hatta

6. Bekir ALTIN

Bekir ALTIN Yeni Üye

Seviye:
    Ben Bole Bı Konuyla ılgılı Forumda Konu Acmıstım Vapur Harıc Hicbir Toplu Tasıma Aracına Bısıkletle Bınılmıyor Izban A Katlanabılır Alıyolar Bende Bi Seyler Yapmak ıcın Ugrastım Ama Nafile Bakalım ılerleyen Gunlerde ıns Bı Sonuca Varılır

7. Mert KURT

Mert KURT Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Şiddetle çözülmeli bu olay. Ben de her duraktaki anketleri doldurup bu durum hakkında bir çözüm yolu üretilmesini istiyorum.

Bebek arabası izban'a biniyor benim bisikletim de binmeli!

8. Ahmet Kırıkhanuğur

Ahmet Kırıkhanuğur Aktif Üye

Seviye:
    bisikletle izmirde biryerden biryere gitmek istiyorsanız ancak bu bisikletinizin üzerindeyken mümkündür heryerde bir yasak var herşeye bir kulp takıyorlar bisiklet milletin biryerine batıyor sanki gün gelecek seve seve alışacaklar bunuda şimdiden söyleyeyim

9. Ahmet Kırıkhanuğur

Ahmet Kırıkhanuğur Aktif Üye

Seviye:
    elin oğlu vatandaşına değer veriyor çünkü bizde başımızdakiler hayvan olduğu için bizede insan gözüyle bakmıyorlar bizlerin istekleri hep gözardı ediliyor üslubum için beni bağışlayın çok sinirliyim duyarsızlıklara çevre dostu diyoruz rahat ulaşım diyoruz sağlıklıdır diyoruz bisikleti sevdiremiyor kabullendiremiyoruz arkadaş

aertan ve ender özkan bunu beğendi.
  10. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Ne kadar söylerseniz söyleyin, karşıdakilerin anlayabildiği kadardır anlattıklarınız...

11. Serkan.Ç.

Serkan.Ç. Team Sky

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    her ayın son cumartesi günü critical mass etkinliğine bekleriz arkadaşlar..
    haklarınız için

12. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    bırakın metroya izbana bisiklet almalarını bizim için en fazla yapabildikleri bazı metro istasyonları giriş yada çıkışına bisiklet bırakabilecek demirler konuşlandırılması insanın gözünden sürmeyi çalanlar ile birlikte yaşadığımız toplumda siz olsanız oralara gözünüz gibi baktığınız bisikleti bırakırda gidermisiniz ? hadi gittiniz geri döndüğünüzde bulabilirmisiniz ?
    bizim hayat dediğimiz şeye onlar bir demir olarak baktığı sürece asla yol katedemeyiz malesef

13. Selahattin Yakalı

Selahattin Yakalı Aktif Üye

Seviye:
    ben her metro trenine binmeden önce trene bisikletle binmek için dilek kutusuna formu doldurup bırakıyorum tüm bisiklet sevenler hiç olmazsa şimdilik bunu yapmalı diye düşünüyorum

guneykaragoz, Artık Yok ve ersen t. bunu beğendi.
  14. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    İzbanın tercihen en ön vagonu bisikletler için ayrılmalı, buna göre birkaç sıra koltuk sökülmeli.Zor bir şey değil.Bisikletliler hücum edip vagonu dolduracak değil, kaç kişi var zaten bisikleti ulaşım aracı olarak kullanan?En kalabalık merkezi istasyonun bisiklet park alanı bile öyle ahım şahım dolup taşmıyor.

Artık Yok bunu beğendi.
  15. EmirElele

EmirElele Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Çok önemli bir konuya değinmişsiniz..

16. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    ersen t. bunu beğendi.
  17. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Etkinliğin isim seçimi çok manidar olmuş :D

18. Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaşlar herkes olaya tek bir açıdan bakmış veya bakabilmiş. Ben olaylara her zaman farklı açılardan bakmayı kendisine ilke edinmiş bir mühendis adayı, bisiklet sporcusu ve yurtdışında bulunmuş bir TC vatandaşı olarak şu noktaya değinmek istiyorum.

İnsanlarımız genel olarak gelişmiş ve bu konu kapsamında metrolarda bisiklet bölümleri yapmış ülkelerde yaşayan insanların bilinç ve insanlık seviyesine ulaşabildiler mi? Bunu bana yanıtlamayın, kendinize cevap verin.

Ben Türkiye'nin genelleme yaparsak en modern ve gavur diye bilinen şehri, nispeten daha rahat yaşanabilen İzmir'de büyüdüm. Bisiklet sürerken;

*Yaya geçidinden 20 metre evvel bilinçsizce yola atlayan bir şahısa çarpmak zorunda bırakıldım. Yurtdışında böyle bir yaya GÖREMEZSİNİZ.
    *Bisikletimle çevre yolu benzeri 3-4 şeritli büyük bir yolda seyir halindeyken sırtıma zevk için yarım litrelik su dolu pet şişe fırlatıldı. Şahıslarla birbirimizi tanımıyoruz. Bunu yapmaları için geçerli sebepleri yok. Sadece zevk için, eğlenmek amacıyla yaptılar. Kalıplı birisi olmam ve sırtımda çanta olmasından ötürü yere düşmedim.
    *Birkaç defa yolun iyice sağına girip beni paniğe sokarak kaldırıma çarptırmaya çalıştı bazı şoförler. Birisinde hızım düşüktü ve kaldırıma zıplattım bisikleti. Aksi halde çarpıp savuracaklardı. Diğerlerinde çarpma teşebbüsleri olmadı sadece korkutmak amaçlıydı.
    *Her bisiklete binmemde 2 metre yanımdan geçen araçlar bile daat daat defalarca kornaya basıp adeta "Sen kimsin de yola bisikletle çıkıyorsun defol git aptal herif" dercesine baka baka korna basmaya devam eden şoförler.

Daha sayarım ama baymanın anlamı yok. Ben de size katılıyorum, metrolara bisikletle binilebilmeli. Evden okula bazen bisikletle gidiyorum ve Alsancak Liman - EÜ Hastanesi arası yol gerçekten sıkıntılı bir yol, bir Göztepe sahili gibi değil. Metroyla direkt Bornova'ya geçmek isterim, neden istemeyeyim ki? Ancak değinmek istediğim noktayı biraz da olsun anlamaya çalışın.

Ben pire için yorgan yakan birisi değilim. Ancak Türkiye'de hatrı sayılır oranda bir kesim var ki, bu insan müsvetteleri sırf eğlence ve zevk amaçlı çevrelerine zarar veriyorlar ve rahatsız edici davranışlarda bulunmaktan hiç kaçınmıyorlar. Bu şahısların bisiklet sporcusu olabileceklerini düşünmüyorum ama illaki metroyu beklerken bekleme istasyonun bisiklete binecekler, orada turlayacaklar, rahatsızlık verecekler. İnanıyorum ki yasaklanmasının da sebebi bu tip şahıslardır.

Ben insanımızın psikolojik bozukluğunu bildiğim için metronun bisikletlere serbest olması nasıl sonuçlar doğurabilir? Bu açıdan da bakmanız için yazdım bunca şeyi.

Okuyanlara ve düşünmeye çalışanlara saygılarımla.

19. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Haklı olduğunuz yerler var elbette ama çözümü buna izin vermemek değil. Metroda uygunsuz davranışlarda bulunan bisikletli olursa güvenlik alır dışarı çıkarır. Sonuçta yayalardan da uygunsuz davranışta bulunanlar insanlar olabilir, trafikte de uygunsuz davranışta bulunan şöförler var, bunun çözümü hepsini birden yasaklamak değil, doğru davrananı örnek gösterip yanlış davrananı engellemek. Ben sizin parmak bastığınız noktayı anladım, verdiğiniz mesajı aldım, fakat yasağın sebebinin bu olabileceğini veya bu nedenle yasağın kaldırılmaması gerektiğini düşünmüyorum.

Geçen Pazar ailece İzban'la Mavişehir'den Gaziemir'e gittik, öğlen gibi çıktık, akşam gibi döndük. Giderken de dönerken de balık istifi gibiydi. Yol boyunca da hiç nefes alamadık desem yeridir. Yasağın sebebi büyük ihtimalle aşırı doluluk olsa gerek. Zaten insanlar üst üsteyken oraya bisiklet sokmanın pek mümkünatı yok. Bisiklet sokulabilecek bir boşluk bulunsa bile bir iki durağa kalmaz binmek isteyip de binemeyenler veya sıkışanlar laga luga edeceklerdir. Yoğun saatlerde kullanılmasın boş saatlerde kullanılsın denilebilir ama bunun da kesin bir kuralı yok ki, ne zaman ne kadar yoğun olduğu belli olmuyor. Elbette çocuk arabası sokulabiliyor, bavul sokulabiliyor, başka şeyler sokulabiliyor da niye bisiklet sokulamıyor, kalabalık diyip kestirip atmak da doğru değil. Kaldı ki kalabalıksa ek sefer koysunlar, çok da zor olmamalı.

Sonuç olarak bu yasağın haklı herhangi bir tarafı yok ve olamaz diye düşünüyorum ben. Koyan hangi akla hizmet koymuş bilemem ama modern hayata çağdaş yaşama gelişmiş medeniyetlere uyan bir uygulama değil. Halkımızla yöneticilerimizle bu saydıklarıma vakıf olmamamızın bir sonucu olabilir ancak.

ersen t. bunu beğendi.
  20. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Çağatay geçmiş olsun.

İnsanımızın büyük ruhsal problemleri olduğunu artık hemen hepimiz kabul ediyoruz herhalde.Bunu kendimi de katarak yazıyorum çünkü bende burada yaşıyorum.Ama mümkün olduğunca bu durumun farkında olmaya ve kendimi kontrol altında tutmaya gayret ediyorum.

Metro istasyonunda bisiklete binen olur mu? Olabilir.Ama bu bizden değil de çocuk yaşlarda konudan habersiz olanlarda görülür gibi geliyor.Güvenlik de can sıkıntısından kurtulur işte!Bence bir süre sonra kimse öyle bir şey yapmaz.Nadiren görülen bir şey olur.

Metroya bisikletle binilmesi gerektiğini savunuyorum.Bisikletli için büyük kolaylık.Daha öncede yazmıştım, sadece bir vagona binilmesi gerekir.Yani gelişigüzel her vagona insanların arasına bisiklet girmesin, ama bisikletle girilen bir vagon olsun.Bu vagona diğer insanlar bindiği zaman o vagonda bisikletliler olabileceğini bilsin.Bu sayede arada gerginlik olmaz.Bu vagon ilk yada son vagon olabilir, fark etmez.Çevreye uyarı yazıları asılır, herkes bilir ve ona göre bekleyeceğimiz yeri ayarlarız.Çok basit bir şey.Niye yapılmaz, bu bisiklet düşmanlığı nedendir gerçekten anlamıyorum.Bu makamlar, araçlar, yapılar insan için var.İnsanlar daha iyi, daha mutlu, daha rahat yaşasın diye var.Neyi kimden sakınıyorlar anlamak mümkün değil.Biz sanki bu kentin sakini değiliz.Metroya bisiklet tekeri almamak için direnen güvenlik görevlisi yetkilisine ait videoyu da izledim.Adam hakikaten işi kişiselleştirip ego tatmin aracı yapmış.Tekerlek yahu! Altı üstü bir bisiklet tekerleği.Bacak arasına koyarsın kimse farketmez bile.Ama adam benim dediğim olacak diyor.Konu başka.

Karpuz satılan el arabaları büyüklüğünde kocaman bebek arabaları var bilirsiniz.Bunlarla yan kapıdan geçip asansörle padişahlar gibi aşağıya iniliyor.Neredeyse kutsal emanet muamelesi yapılıyor zaten o bebek arabalarına.Yanında 100 kiloluk bir hatun, önünde golyat gibi bebek arabası, 8 kişilik yer işgal ederek büyük başarıya imza atmış havasında gerine gerine dolaşacaksın bu ülkede.O zaman muteber vatandaş olursun.Yoksa bisiklet misiklet bunlar hep zibidi işi.Sanki bir "yaşama talimatnamesi" var bu ülkede.Dışına çıkınca her yerde itilip kakılıyorsun.

Evren Uyanık bunu beğendi.