Yeni ve aksesuarlı bisikletin kısıtlayıcı yanı

K. Benli

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Trek
Bisikletiniz ''gıcır'', göz alıcı, aksesuarlı olduğunda hoş oluyor tabii bundan keyif alacağını söylemeyenimiz yoktur herhalde.
Ama söz edeceğim konu yüzünden aksini düşünenler de az değildir sanıyorum.
Girişteki tarife uyan bisikletiniz varsa, gereken durumlarda bir yere bağlayarak da olsa park etmeniz neredeyse imkânsız.
Başta Hollanda olmak üzere bisikletin bambaşka bir yerinin olduğu ülkelerde insanlar sade, sıfır aksesuarlı, çoğu ''emektar'' bisikletler kullanıyorlar.
Belki de gündelik kullanım için bunları kullanıp ayrıca zevk için bir de elbisede ''abiye'' ile eşanlamlı diğer bisikletleri de vardır.
Park yerlerindeki bisikletlerde ben en ufak bir aksesuar görmedim.
Fiyatların bu kadar yükseldiği günümüzde bu konu daha da önem kazanıyor.
Gönül rahatlığı ile bisiklet kullanmak öncelikli tercih olmalı diye düşünüyorum.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Turan Babacan

Bunlar bir de zaman içinde gevşer, düşür hızlarda tıkır tıkır diye ses çıkarırdı :D

K. Benli

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Trek
@Turan Babacan

Fotoğraf güzel.
Ancak, benim kastettiğim aksesuarlar km. saati, zil, korna, ayna, çanta vb. idi.
Bunlarla bisikleti rahat park edemezsiniz demek istemiştim.

• Beğen
Tepkiler: Tunakan Önen

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
@halil ibrahim duran

Kimiside tozdan topraktan yapışır kalırdı :D

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
@K. Benli

Benim genel gördüğüm insanların ihtiyaçları için kullanıyor olması. Bisiklette mutlaka zil kullanmalısın. Gereksiz bir aksesuar olduğunu düşünmüyorum. Yarışçıların gps, km saatini antremanlarda kullanıyorlar ki. Antremanlarının grafiğini aneliz edebilsinler. Yarışlarda gereksiz ağırlık nedeniyle kullanmıyorlar. Kaldıki her bisiklette olması gereken ön, arka farı sadece yarışta kullanmıyorlar. Şehir içinde kullananlarda zil mecburi, çok gürültülü yerde zil sesini bastırıldığı için korna kullanılabiliyor, çanta kullanımı cüzdan anahtar üstte rahatsız veriyor bunun yerine çanta oldukça rahat bir sürüş sağlıyor. Elektrikli bisikletimde ayna var. Arkamı kollamamı sağlıyor bisikletimde yok. Ama ayna bir nebze olsun arkanı kollamanı sağlayarak güvenliğini artırıyor. Tur bisikletinde gps ile rota sapması, gittiğin yerin haritasını çıkartmak, ne kadar zamanda gidip geldiğini performansını bilerek bir sonraki turlar için daha tertipli plan yapmanı sağlayabiliyor. Kaldıki cihazlar rahatlıkla sökülüp yanında taşınabiliyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bu konudan ben de sıkıntı çekiyorum.

Bisikletin üzerinde km saati, sele altı çantası ve gidon çantası olduğundan bırakıp tuvalete bile gidemiyorum. İçlerinde cüzdan -anahtar- telefon- mp3 vs. oluyor.

Özellikle okulum eve 3 km mesafede, bisiklet ile çok rahatça gidebilirim. Ama fakültenin önüne bırakıp 2 saat görememek pek mantıklı gelmiyor, okul da olsa ne olacağı belli olmaz.
Km saati çalınsa sadece 150 lira zarar. Saati yanıma alsam, kadans ölçer çalınsa yine 50 lira zarar.

Sadece ulaşım amaçlı, aksesuarsız, kaliteli görünmeyen bir bisiklet almak istiyorum. Özellikle Hollanda videolarında görülen, dinamolu-farlı-bagajlı bisikletlerden almak istiyorum bir adet.

K. Benli

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Trek
@Özgür KK

Özgür Bey, teşekkürler, ben fazla laf kalabalığı yapmadan aynen sizin dile getirdiğiniz sıkıntıyı vurgulamak istemiştim.
Hislerime tercüman oldunuz.:)

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Bisikleti ne amacla kullanacaginiza bagli.

Bisikleti ulasim amacli kullaniyorsaniz, bu bisikletinizi bir yerlere baglayacaginiz, birakacaginiz anlamina geliyor. Avrupa'da bisiklet kullanimi bu yonde oldugu icin bisikletler sade, gosteristen uzak, aksesuarsiz, cunku adam geliyor bisikleti tren istasyonuna birakiyor, gidiyor. Aksama kadar bisikletin basina gelmedik kalmiyor, Almanya'da bisikletini cikartmaya calisan birinin yanlislikla yanyana duran yuzlerce bisikleti domino tasi gibi devirdigine sahit oldum :) Eger siz de yepyeni, full aksesuarli, gicir gicir bisikletinizi ulasim icin de kullanacaksaniz, cok mantikli bir secim degil yaptiginiz. Bunun yerine daha basit bir bisikletin hem calinma riski daha az, hem de basina birsey gelse cok sallamazsiniz.

Ama siz bisikleti zevk amacli kullaniyorsaniz, molalarda bile gozunun onunuzde tutacaksaniz o zaman bisikletinizin kendisi de uzerlerindeki aksesuarlar da degisiyor tabi. Boyle bir bisikleti zaten bir yere kitleyip basibos birakmamak gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: K. Benli

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
@K. Benli

Bu sorun için nasıl bir çözüm bekliyorsunuz?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ilk mesajda bir paragraf yazı var ama sonuç 0
burdaki herkes ortalama 1-2 yıldır bisiklet kullansa bu sorunun zaten farkındalar.
sizin çözümünüz nedir bu konuyla ilgili ?
onu söyleyin baride en azından olay biraz " forumculuk " çerçevesinden kalsın.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Ben km saatini Çin malı aldım, 12 TL'ye. Çalınsa bile dert etmem diyerek üstünde bırakıyordum, nitekim denize düştü ve umurumda olmadı. :) Şimdi 15 dolara kadanslı alacağım, o da Çin malı tabii ki.

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Eğer amaç bisiklet kullanıyor olmak, bi yerden bi yere bisikletle gitmekse; benim çözümüm ucuz veya eski, gösterişsiz, yaşadığınız yer uygunsa tabii ki vitessiz ikinci bir bisiklet. İster toplayın, ister ikinci el satın alın ama bana göre başka çözümü yok. Ki geçen sene topladığım vitessiz, daha sonra da fixed gear yaptığım bisikletimle edindim bu tecrübeyi. İstediğim yere kilitli bırakıp gidebiliyorum.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
@Berk Mercancı

Hollanda da aynı sistem. İşe bisikletle gidip gelen insanlar yanlarında çanta sade ucuz bisiklet üstünde elektronik hiçbir aksesuar yok.

2006'da 750 bin ve 2008'de ise 640 bin, 2010 da 500 bin bisiklet çalınmış. Sürekli bisiklet ile işe gidip gelenlerin niye bu tarz bisiklet aldığı ortada. 2010 da 16 milyon nüfuslu Hollanda' da 18 milyon bisiklet olduğundan insanların iş için ayrı dışarda gezmek için ayrı bisikletleri olduğu görünüyor.

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
@Turan Babacan

Bazı insanlarda amaç gösteriş olduğundan böyle şeyler beklenemez tabi :) Sırf sahip olmuş olmak için on milyarlar harcayanlar var ve bunların sporcu olmaması için ayrı bi boyutu. Tabi kimseye bisikleti nasıl ve ne şekilde kullanacağını söyleyemeyiz ama benim gözümde bu tüketim çılgınlığının bi sonucu, ego tatmin etme ve israftan başka bir şey değil..

Not: Özellikle birilerini hedef alarak yazdığım bir yazı değildir

• Beğen
Tepkiler: Turan Babacan

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Kimin ne kadar harcağı kendine kalmış. Daha dün divxplanette pc konsol kapışmasında tartışma çıktı. 4000 TL bilgisayara para verdim, konsol 1500 TL aradaki fark bu kadar işte. 4000 TL vermeye ne gerek var. Manyakmısınız dedim sonunda. Madem o kadar gereksiz para harcıyorsun şikayet etme. En son model olsun. Şanım yürüsün modunda 2-3 ay sonra 700 TL ye düşecek ekran kartını 1500 TL veriyorsan kendin bilirsin umrumda değil ama haksızlığa uğramış gibi şikayet etmeyeceksin. Buna karşı gelen cevaplar bile komik oluyor. Fakirler de almasın mı canları yok mu? Saçma sapan cevaplar.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
çocukken 2000 yılında 5 lira biriktirip pilli zil almıştım ,alttan değişiyordu zil sesleri hala satılıyor.bisikleti sürdüğüm sürede zilimi öttürürdüm esnaf deliriyordu bıktırmıştım,sonra çalındı.birde bisikletime büyük gelen ayaklık almıştım.yıldız şeklinde jant süsleri vardı onları takardım,ama içimde sinyalli stop lambası kaldı,bisikletçide bakar bakar dururdum