Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni Üyelere Özellikle Dikkat

Konu, 'Site Hakkında Genel Konular' kısmında Ahmet Can Yakışır tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    arkadaşlar yaklaşık 2 hafta önce üye olduğum bisikletforumda karşılaştığım bir durumu paylaşmak istiyorum... aşağıda anlattığım olaylar benim için sorun yaratacak şeyler değil, fakat eminim bir çok kişinin canını sıkacak durumlar oluşuyordur.

belki çoğumuzun başına gelmiştir veya yakın bir arkadaşımızın başına geldiğine şahitlik etmişizdir; yeni girdiğimiz bir ortamda herşey yolunda giderken, normalde kimseyi rahatsız etmeyecek çok küçük bir hatamızdan dolayı o ortamda oldukça sözü geçen bir kişi bizi küçük düşürür. sadece bu kıdemli kişiye göre kötü olan davranışımız, o kişiye saygı duyan kişiler tarafından da kötü görülmeye başlanır ve bir anda tüm eleştiri oklarının hedefi haline geliriz.

bahsettiğim durum forumda da mevcut... aramıza yeni katılmış bir kişinin, birşeyleri paylaşmak amacıyla emek vererek yazdığı mesajlara aldığı teşekkürler ve yavaş yavaş artmaya başlayan puanı o kişiyi çok mutlu eder ve forumla daha çok şey paylaşması için onu teşvik eder.

ta ki ilk hatasını yapana kadar... olabilir, insandır, herkes hata yapar. forum kurallarını okurken gözünden kaçan birşeyler olabilir, veya yazılı olmayan kuralları henüz öğrenememiştir. insanlık hali, herkesin başına gelebilir... fakat böyle bir durumda, yeni üyeden çok fazla şey bekleyen bir daimi üyenin o kişiye karşı tavrı çok önemlidir. bana göre yapılması gereken şey, özel mesajla o kullanıcıya ulaşıp nazik bir dille uyarmak ve yaptığı şeyin doğrusunun nasıl olduğunu öğretmektir.

fakat bazı kıdemli üyelere bunu yapmak zor geliyor ve işin kolayına kaçıp, yeni üyeyi verdikleri olumsuz oylarla yerden yere vuruyorlar. o zamana kadar 100 küsur puanı anca biriktirebilmiş, derece kısmında yeşil yeşil karecikler yeni yeni yeşermeye başlamış üyenin puanı bir anda -200 küsurlara düşüyor, derecesinde kırmızı kırmızı kareler beliriyor.

bu olay; elindeki puanlama gücünü fütursuzca kullanan bir kıdemli üyenin, ortamda tutunmaya çalışan bir yeni üyeyi böcek gibi ezip geçmesi değil de nedir?

yukarıda da bahsettiğim gibi bu durum bana sorun teşkil etmez, benim için puanlar değil kişilikler önemlidir. benim kişiliğimi görmeyip de, eksilerde gözüken puanıma bakarak notumu oracıkta verecek insanların hakkımda ne düşündüğünü merak etmekten ziyade, ben dünyaya böylesine dar bir açıdan bakan insanlarla her şeyden önce kendim muhatap olmak istemem.

fakat benden çok daha alıngan ve hassas insanlar her yerde olduğu gibi forumda da mevcut, birkaç ay sonra herkesin "birşey yazsa da okusak" diye merakla bekleyebileceği bir üyeyi daha aramıza yeni katılmışken sadece birkaç kıdemli üyenin 1-2 tıklamasıyla ortamdan soğutmak bana göre çok yanlış birşey olur.

o yüzden forumun tüm daimi üyelerinden ricamdır; elinizdeki puanlama gücünü olumsuz yönde kullanmadan önce bir kere daha düşünün...

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Janny aslinda iyi bir noktaya deginmis (arada kendini de yesillemis :))

Forum genelinde tesekkür butonunu cok yogun kullaniliyor, fakat eski üyelerin puan seviyelerine yeni bir arkadasimizin ulasmasi icin ne yazik ki bu yeterli degil. Örnek olarak benim puan seviyem 400bin dolaylarinda, edilen her tesekkür üyenin puan hanesine +5 yaziyor. Bu demek oluyor ki 20bin tesekkür almasi gerekir bir üyenin 400bin'e gelmesi icin. Fakat puanlama gücü acisindan yüksek puana sahip 100-150 üyenin puanlamasi, yeni bir arkadasimizi aninda 100bin dolaylarina tasiyabilir.

Fakat objektif olmak ve adil olmak burada önemli olan. Daha önce basimiza geldi, puan veren arkadaslarin oy haneleri yönetim panelinden görülebiliyor ve baktigimizda "Askima benden puan", "Yürü be kanka", "eheuheuhe", "Olm sen de bana puan ver hee alirim aklini" seklinde puan mesajlari gördük.

Bu mesajlar yazilamaz mi? Elbette yazilir, elbet bunlarin da bir mana tasidigi puanlamalar olabilir. Ama puanin hangi mesaja verildigine bakiyoruz, arkadas birisinin paylasimina tesekkür etmis, tesekkür ettigi mesajina puan gelmis. Hem de nedense bütün puanlari ayni 2-3 kisi tarafindan verilmis mesela...

Veya bir baska arkadasimiz vardi (tabi artik o bunlari asti, biliyoruz ki bir daha yapmayacak ;) ), bu arkadasin 7 üyeligi vardi :) hepsi birbirine puan verip tesekkür ediyordu.

Demek istedigim, bu sistem suistimal edilmeye cok müsait ve suistimal edildiginde de amacindan kesinlikle sapiyor. O nedenle de herkesi puanlama sistemini kullanmaya, kullanirken de sag duyulu ve dikkatli olmaya davet ediyorum.

Hepimiz bu dünyadaki adaletsizlikten sikayet ederken, lütfen bir baska adaletsizlige de biz alet olmayalim!

ugurcani, emrullah, gatila ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  3. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Arkadaşım konuyu neden bu kadar uzattığını anlayabilmiş değilim..
    Benim yaptığım kesinlikle sana yönelik bişey değildi eğer senin koyduğun fotoğrafı bir yönetici bile koysaydı aynı msj eşliğinde eksi puanı verirdim...
    Merak eden arkadaşlar için Konu buydu

Puan gücüm benim için bişey ifade etmiyor ama genel olarak bakarsak bu foruma bişeyler katmış belirli bir yere gelmiş biri olarak nitelendirilebilirim.. Burdan yola çıkarak sana yapmış olduğum negatif yöndeki eleştiri ve vermiş olduğum eksi puanın öylesine,durduk yere verilmiş bişey olmadığını anlayabilirsin.. Bu forumda binlerce insan var her birinin kişiliği/ karakteri farklı, dolayısı ile sana özel mesaj yolu ile bunu anlatmaya kalksam vereceğin tepkinin ne olabileceğini kestirmem olanaksızdı.. Ayrıca işin kolayına kaçacak olsam,zaman ayırıpta diğer başlık altında uzun uzun açıklama yapmazdım defalarca..
    Ayrıca yukarda da söylediğim gibi ben elimdeki gücü fütursuzca kullanan bir üye değilim gerektiği yerde gerektiği gibi kullanan bir üyeyim..
    Teknik bölümde yazdığın yararlı yazılara teşekkür etmesinide bilirim ;) + puan vermesinide.. Ha bu -800 puan sana bişey kaybettirmez ama emin ol çok şey kazandırır.. Ben sana eksi puan verdikten sonra teknik bölümdeki bir kaç mesajına da teşekkür ettim(ki gerçekten hakkettiğini düşündüğüm için ettim) ve şu an o kırmızı kutucuklar tekrar yeşile döndü için rahat olsun ;)
    Ayrıca böcek gibi ezmek falan gibi tabirler inan hiç yakışmıyor ben sadece haklı eleştiri yaptım.. "Lütfen" başkalarının bakış açısına yorum yapacağına kendi bakış açını biraz olsun genişleterek olaylara daha objektif bakmayı öğren...

Teknik alanda çok bilgili olabilirsin saygı duyarım, gerçekten forumun bu tür insanlara ihtiyacı her zaman vardır.. Ama sen benim verdiğim eksi oy ile forumdan kendini suğutmak yerine tam tersini yani bu forumun hangi konularda (gençlerin gelişimini kötü etkileyebilecek zararlı alışkanlıklara özendirebilecek davranışlardan mümkün mertebe kaçınma gibi) ne kadar da seviyeli ve tutarlı olduğunu görüp daha çok bağlanmalısın ;)
    Sana daha öncede uzun uzun anlatmıştım bazı şeyleri ama umarım diğerleri gibi mu mesajımda havada kalmaz :rolleyes:

Umarım yazdıklarımdan karakterimi bir parça anlayabilmişsindir ve benim "sığ" düşüncelere değilde geniş olgulara yorum yaptığımı anlayabilmişsindir..

Saygılar..

Nuri Kongur bunu beğendi.
  4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Berkay ben arkadasin sana özel olarak bu mesaji yazmadigina inaniyorum.
    Nitekim bahsi gecen konuda da, Janny'nin mesajindaki son fotografi (elinde sigara olan) kaldirdim cünkü bunlarin basin yayin organlarinda acik ve net sekilde görüntülerde kullanilmasi, yayinlanmasi zaten kanunen yasak.

d.berkay bunu beğendi.
  5. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    İşte olay bu zaten :)
    Arkadaşla sabahtan beri bu yüzden yazışıyoruz :)
    Bana özel olarak yazmamış olabilir ama başıma gelen bir olay diye başladığı cümledeki olayın kahramanlarından biriside ben olduğum için direk üzerime alındım yazanları..:in:
    Forumda seninde bahsettiğin türden "puanlaşmaları" bende biliyorum ama bu durum biraz daha farklı gelişmişti..
    Neyse fotoğrafı kaldırdığın için teşekkür ederim..

HaliliOzturk bunu beğendi.
  6. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    HaliliOzturk bu konuda yönetim adına gerekli açıklamaları ve ricaları çok güzel bir şekilde dile getirmiş. bu başlığı açmama sebep olan olay sadece d.berkay'ın yaptığı değil, öncesinde huzuru bozmamak için dile getirmediğim başka olaylar da var. fakat sadece son olayda olumsuz puanlamayla birlikte herkesin okuyabileceği şekilde yazılmış olumsuz bir mesaj yer aldığı için, bana da cevap hakkı doğdu. üstüne bir de bu konuyu açınca, tüm bunlara tek bir kişi sebep olmuş gibi göründü. elbette ben de puanı o kadar önemsemediğimi söylediğim halde tutup forumda bununla ilgili konu açacak kadar manyak değilim; bu konuyu açmamın asıl sebebi, son derece alıngan bir kişiliğe sahip olabilecek yeni üyelerin adaletsiz puanlamaya maruz kalıp forumdan soğutulmasını engellemektir. burada bir aile gibiyiz, hiç birimiz adaletsizliğe göz yumamayız.

d.berkay'ın yeni üye düşmanı gibi gözükmesine sebep olduğum için huzurlarınızda kendisinden özür dilerim... benim sözüm, asıl diğer yeni üyelere karşı adaletsizlik yapan daimi üyeleredir.

ekleme: özel mesajla uyarmak konusunda da şunu söylemek isterim: siz kibar bir dille karşınızdakini incitmeden uyarıp, yaptığının neden yanlış olduğunu ve doğrusunun nasıl olması gerektiğini uygun bir dille söylediğinizde, kimse sizi ayıplayamaz. karşınızdaki kişiden küfürlü, hakaret içeren, aşağılayıcı bir karşılık alırsanız da bu onun terbiyesizliğidir...

emrullah ve d.berkay bunu beğendi.
  7. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Ayrica ban sebebidir, böyle bir durumda direk bölüm yöneticileri veya adminlere basvurabilirsiniz.

8. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Yazın ve özürün için teşekkür ederim... Sonunda beni anladığını gösterdiğin içinde ayrıca teşekkür ederim..
    Özel msj konusunda haklı olabilirsin ama senin mesajın nezdinde bunu diğer kullanıcılarında görebileceği bir şekilde yapma hakkını kendimde gördüm.. Belki bu yaptığımı "sana düşmezdi" gibisinden yorumlayabilirsin ki haksızda sayılmazsın ama madem bir aileyiz yapılanlara karşı birbirimizi uyarmak ve özeleştiri yapabilmekte bizim asli görevimiz olmalıdır..
    Ayrıca gözlemlediğin diğer sorunlarda da sessiz kalmamalısın.. Objektif olarak yapılan her yorum iyi yöndede olsa kötü yöndede olsa mutlaka kazandırır... :in:
    Sürç-ü lisan ettiysek affola;)
    Saygılar..

emrullah bunu beğendi.
  9. emrullah

emrullah Forum Demirbaşı

Seviye:
    d.berkay ve janny ikinizede teşekkür ediyorum çok olgun bir şekilde davranmanız sonucu bu sorun ortadan kalkmış oldu.sonuçta sizlerinde dediği gibi biz burada bir aileyiz.herkese saygı ve selamlar.iyi forumlar

d.berkay ve Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
  10. ceyhun555

ceyhun555 Aktif Üye

Seviye:
    ewet ya ben cekecegım fılımle ılgılı konu acıyorum sınto arkadasımızda puanızmızı kırmıs :boese157: neymıs efendım "sacmalamak ıcın forumu kullanmayın" ben senden mı ogrenecem sacmalayıp-sacmalamıcamı anlamadım hem sanane kardesım sacmaladıgımı dusunuyorsan bır arastır bu konuyu acan arkadas benı tanır sor janny kım sacmalamıs ogren boyle bıse olabılırmı ya...ınsanı cıleden cıkartıyorlar ve benım konumun neresı sacma geldı onuda anlamıs deyılım sadece cekegım fılımde daha onceden bılgı ve deneyımı olna genc kısıler arıyorum ve bısıklet teması ıslendıgı ıcın buraya konu actım ve konumda bısıklet forum cafe'ye actım sankı gıdıp bu konuyu uluslar arası gezı ve tur makelelerıne acmısım gıbı gelmıs adam puanımı kırıyor olacak sey degıl buna acılen bır cozum getırılmelı sahsım adına konusmak gerekırse o zaman cafe'ye acılan tum konular "sınto" arkadasımıza gore sacma hepsı sacmalık o zaman herkesın puanını kır ben burdan ıkı sonuc cıkartırım ya cekememezlık var yada bazı kısıler bazı kısılerı saptanmıs hep onun acıklarını arayıp bulup sacmada olsa puanını kırıyor.Bu sorunun acılen ortadan kalması lazım gercı buda ekmek bulamıyorlarsa pasta yesınler gıbı oldu ama en azından puanını dusurulecek kısı neyden dusuyorsa ornegın cafe'de acdıgı konuyla ılgılı puanı dusecekse o bolumun modları uygun gorurse puanı dusulmelı...
    geregının yapılaması dıleyıyle..

okudunuz ıcın tesekkur ederım..

ugurcani bunu beğendi.
  11. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:
    burası şikayet merkezi değil arkadaşım.
    100 bin kere söyledik.
    Şahsi meseleler özel mesajla ya da özel iletişim alanlarında çözülür diye.

Bu konuda heriki arkadaşta karşılıklı sevgi-saygı ve aile olmanın güzel değerlerini gözeterek sorunlarını yöneticilerin yardımıyla da çözdüler.

Biraz sağduyulu olmak gerekmez mi?Çığrından çıktı gibi kelimelerle konuya dalmak ayıp değil mi?

Bahsini ettiğin kişi forum yöneticisidir üstüne üstlük.

Tekrarlanmaması dileklerimle.Biraz daha hoşgörü-sevgi-saygı-anlayışla...

HaliliOzturk, emrullah ve ugurcani bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.