Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni Tur Bisikletim ve Aksesuarları İle ilgili Önerileriniz?

Konu, 'Şehir - Tur Bisikleti' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

1. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çoğu arkadaşımın bildiği gibi 2011 Model Salcano City 24 VS bisikletimi ömrünün dolduğunu düşünerek yenisiyle değiştirdim

Yeni Bisikletimi 2. el olarak temin ettim.. İlk turumu yılbaşında 400 km civarı bir etapta gerçekleştirdim...

YENİ BİSİKLET
    Ameoba Scut kadro
    XTR Ön-arka aktarıcı
    Deore göbekler-aynakol-frenseti-9 lu ruble-zincir-vites kolları
    Mavic 36 tel jant seti 26"
    Schwalbe marathon lastikler
    Ameoba karbon gidon ve bogazı..
    Mosso düz maşa..
    Wellgo C-27 Pedal (Rulmanlı) Yeni temin ettim...

Yeni çadırım: Husky Bird (2. el temin ettim)
    Evolite Marka Uyku Tulumu (Mevcutta var)
    Standart Mat (Mevcutta var)
    Taiwan 3H Bisiklet Heybe Çanta 55lt (Mevcutta var)
    Arka bagaj (Mevcutta var)
    Ön bagaj ve heybe (Eser Abi'nin tavsiyesiyle siparişini verdim)
    Kamp mutfağı Trangia 25-4UL almaya karar verdim
    Kelebek gidon konusunda henüz karar vermedim (Emrah Özkan Abi şiddetle tavsiye ediyor)
    Kilometre Saatinde Sigma 1609 almaya karar verdim.
    Şişme mat konusunda kararsızım...
    Ön ışık konusunda kararsızım...
    tam çamurluk seçimi konusunda kararsızım (Eski bisiklette polisport vardı)
    Prokamera konusunda kararsızım..
    GPS konusunda kararsızım..

2013 yılı tur sezonu için mevcut malzemerim ve alacağım malzemeler konusunda önerilerinizi bekliyorum... Şimdiden teşekkürler...

2. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    şimdiden rastgele. Keşke taşıyıcı olarak bagaj yerine romörküde alternatif olarak düşünseymişsin.

Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
  3. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    "Kilometre Saatinde Sigma 1609 almaya karar verdim." kablolusunu kullanıyorum çok güzel yeterli...

4. Bisikletli Gezgin

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Römork hem otobüse yerleştirmekte hemde yolda biraz sıkıntı olabiliyor... Bunu birkaç kişide gördüm... Römork kullanmayı düşünmüyorum..

5. Bisikletli Gezgin

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Emrah Abi bende kablolusunu alacağım... Termometrede varmış sanırım...

6. Serdar Unalan

Serdar Unalan Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Mustafa kardeşim listendeki kamp ocağı konusunda bir şeyler söylemek isterim. İspirto ocakları dağcılıkta avantajları olan ancak bir o kadar meşakkatli olan ocaklardır.(Yüksek irtifa ile ilgili ) Sürekli yakıt taşıman gerekli ispirto çok yanıcı bir madde ve şu an bulman problem .Eskiden çiftlikteki Tekel Fab . satardı Şu an ithal kalitesiz yakıtlar mevcut.Yemek yapma ve su ısıtma süresi uzun .Alev kontrolu çok zor . Ocaktaki yakıt bitince direk isporto dökmeyi denersen garantili epilasyon olur yüzünde ve elinde.Söndürüp yeni yakıt koyman gerekli ki bu da zaman ve enerji kaybı.Yanında sürekli kibrit yada çakmak bulundurman gerekli ki bunda da parmak epilasyonu garanti :) Ocaktaki yakıt asla bir tencere yemek yapmaya yetmiyor.Tüm bunlara rağmen ben bu ocaktan kullanacağım dersen Ankara daymışsın benim eski ocağı sana hediye edeyim Boşuna para verme :) Yanındabir kap ve tavada var sana bonus .Sana tavsiyem propan butan ocaklarına bakman .Verimine inanamazsın yeni evime taşındığımda doğalgaz bağlanana kadar evde yemek yaptım bu ocakla.

7. Serdar Unalan

Serdar Unalan Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bir de şişme mat konusunda sana tavsiyelerim olacak her tip mat kullanmış biri olarak şime matı şiddetle tavsiye ederim.Dağcılıkta problemli biraz Dağ başında bazen patlıyor tamir etmeye mecalin kalmamış oluyor taş kaya üzerinde yatıyosun:) Şişme mat sanıldığının aksine konfor esaslı değil yalıtım esaslıdır. Kampta seni üşüten asıl şey zeminle arandaki ısı farkıdır. Ya senin ısın zemini eşitleyecek yada zemin senin ısını . Sence hangisi kazanır? Dolayısıyla Şişme mat çok iyi bir yalıtım sağlar konforu artı olarak düşünmelisin. Bizim kullandıklarımız pro ekipmanlar olduğu için oldukça pahalı ancak Decathlon da tam senin işini görecek bir seri var ve bunu sana önerebilirim. Verdiğin paranın karşılıüğını alırsın. Tamir kitini almayı unutma. İç lastik tamiriyle aynı mantık 3 yılda bir kere kullandım onuda.Term a rest marka bu işin kralıdır.

8. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hocam çok güzel kadro seçimi ve donanımlar.Allah kaza bela vermesin.Sizi Salcano bisikletinizle tanıdık bundan sonra Amoeba,yalnız Deore,Slx,x5,x7 anlarızda Xtr çok iddialı..Bu sezon parkurlarınız Zorlu dağ yollarında sanırım:D

9. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Şişme mat yerine Thermarest Ridgerest - Thermarest Z-lite tipi matları da düşünebilirsin. İncelemeni tavsiye ederim. Serdar Kılıç`ın bir videosunda Z-lite mat ve normal 12mm lik matı bir arada kullanıyordu ve tavsiye ediyordu. Ama taşıması daha hacimli şişme mata göre.

İki tip çamurluk kullanmış birisi olarak tam çamurluk koruma konusunda en iyisi. Diğer tipler tam kapalı çamurluğun yarısı kadar koruyamıyor.

Kamp ocağında kullanmadım ama ispirto temin etmek yerine benzin bulmak daha kolay. O kadar para vermişken benzinli ocak düşünmelisin.

Son olarak kelebek gidon kullanıp da pişman olan ya da gereksizdi diyene rastlamadım.

Tüm malzemeler çok güzel Mustafa hayırlı olsun. Eskişehir taraflarına da yolunuz düşerse haber beklerim en kötü ihtimal bir gece kamp atarız hep beraber :)

10. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Kelebek gidon konusunda birşeyler yazabilirim. Öncelikle düz gidonlarda tutma yeri sabittir, pozisyonunu değiştiremezsin, bar-end ile falan bunu gidermeye çalışabilirsin, kaliteli bir bar-end birnebze sorunu çözer. Diğer çözüm dropbar yani yol bisikleti gidonu, bunu da Eser çok güzel uygulamıştı, aslında biraz sürat yaparım, göbeğim yok rüzgara girersem yatarım bisikletin üzerine diyorsan dropbar en iyi çözüm, ancak vites ve fren kollarının değişimi gerekeceğinden oldukça pahalı, yeni bisiklet topluyor olsan düşünülebilir. Kelebek bar ise daha çok konfora yönelik ve frenler sürekli elinin altında olduğundan bence şehiriçi trafikte daha iyi dropbara göre. Çünkü yol bisikletinde eğer elin yukarıda ise frenleri tutmuyorsun ve uzanman daha zor. Özetle dropbar ve kelebek gidon çok üstün düz gidona göre.

11. Bisikletli Gezgin

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Trangia ispirto ocağı kullanan bir abimle 10 günlük bir turda beraber olmuştuk... Sabah ve akşamları aktif olarak kullanmıştık... Doğrusu benim baya bi hoşuma gitmişti. Hem çok az ispirto tüketiyordu hemde temininde zorlanmamıştık... Propan ocakların kartuşlarını heryerden temin edemem gibi geliyor.. O yüzden devamlı yanımda taşımam gerekmez mi? Birde uçağa almıyorlar diye biliyorum...

Serdar Abi olmazsa senin ispirto ocağını alıp bi deneyim ben :)

Eser Abi benzinli ocağı önermiş... Bu konuyu biraz daha araştırayım...

Şişme mat konusunda kararsız olmamın nedeni patlaması.. Bu konuda epeyce bir arkadaşım muzdarip... Husky şişme matlar geçen yıl kullanan arkadaşlarımda epeyce bir sorun çıkardı...

12. Bisikletli Gezgin

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Teşekkür ederim ilginiz için... Bisikleti 2. el adığım için üzerinde o donanımlar vardı... benim için fazla bile diyebilirim.. :)

Eser Abi mahsettiğin matları araştıracağım... tam çamurluk konusunda senle hem fikirim... Sadece hangi amrka tam çamurluk alsam o konuda kararsızım... Emrah Abi dün bi çamurluk gösterdi ona bakacağım.. Ertuğrul Abinin Surly de takılı olan...

Benzinli ocak konusunu düşüneceğim... Bu konuda epeyce detaylı gibi... Fazlaca yakıt ve ocak çeşidi var...

Bu haftasonu kelebek gidonu olan bir bisikletliyle turlarsak (Emrah Abi duy beni :) ) biraz daha detaylı inceleyeceğim... Sanki almaya karar vermiş gibiyim...

teşekkür Ederim Eser abi... Eskişehir'e yolum düşerse muhakkak haber ederim.. Olmadı yolumuz biryerlerde kesişir bellimi olur :)

Emrah Abi pazar günü bekliyorum :))

GPS ve prokamera konusunda ne dersiniz gerekli mi :)

Aslında bu yıl için düşündüğün bir konu daha var... Akıllı bir telefon alıp interneti bununla mı çözsem (Genelde şarjları 1 gün gidiyor, devamlı şarj etmek gerekiyor, telefonun kapanma riski var)

Yoksa basit şarjı uzun giden bir telefon alıp, yanında 3g desteği olan bir tablet alıp internet erişimini bu şekilde mi çözsem ne dersiniz?

13. Serdar Unalan

Serdar Unalan Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    O zman istediğin zaman sana ispirto ocağını getireyim. Benzinli ocak iyidir MSR bu konuda iyidir XGK modelini kullandım .Ancak pahalıdır.Gürültülüdür.Sürekli pompalaman ve benzin tankı taşımak gibi riskli durumlar oluşturabilir .Sen bunları trafikte sıcakta ve genelde yüksek irtifada kullanmayacaksın (3000 mt üzeri)MSR rocket pocket modeline bi bak ne kadar hafif ne kadar kullanışlı olacağını göreceksin .Kartuşlar kabine mi alınmıyor yoksa hiç bir şekilde mi alınmıyor bilmiyorum ancak mantık olarak alınmadığını düşünüyorum. Kasabalar dışında kartuşları birçok yerde bulman mümkün zira avcı tayfası da bunu kullanıyor artık . Offroad turlarınız olsa bi gün sana iki çeşit ocagı da gösterir anlatırım ama turlarınaza baktım hep Ankara içi o da bana uymuyor . Benim alan tamamen offroad .Şişme matta patlak problemi tamamıyla marka ve kalite ile ilgili Eser arkadaşımızın bahsettiği modellerde vardı aslında elimde geçenlerde öğrenci bi arkaşa hediye ettim . Onları kullanabilirsin ama bisiklet üzerinde fazla yer tutar şişme mat ın kalitelisi 500 gr ve bir tek ayakkabı kadar yer kaplar.GPS Anayollar dışında çok gerekli olacağını düşünmüyorum arazide çok işe yarar ben rota çıkarırken kullanıyordum bi keşif gezisinde kaybettim yenisini almadım. Çokta eksikliğini hissetmedim. Gopro bana göre arazide atraksiyon vs. işler dışında gereksiz şişirilmiş pompalanmış bi ürün ona vereceğin para ile iyi bir nabız kemeri almanı ve kondisyonunu sürekli analiz etmeni öneririm.Selamlar.

Eser Sevinç ve Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
  14. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    kamp ocağı olarak vidalı kartuş tipi ocak düşünüyordum, dün söylemeyi atlamışım. Turlar uzun olmadığı için ve ülke dışına çıkmadığım için bana yeterli diye düşüdüm. Yaz dönemlerinde 500gr lık kartuş ile 1 kişin 1 hafta 3 öğün ve su ısıtma amaçlı kullanımda rahatlıkla idare edebileceğinden bahsediliyor ve yapı marketlerde kartuşlarından da bulabilmek mümkün.

Özellikle şu ürün hoşuma gitti incelem yazısı da mevcut http://www.outdoorhaber.com/primus-mimer-ucuz-ve-kaliteli-kamp-ocagi/

Diğer konularda Serdar abi çok güzel bilgiler aktarmış, özellikle sormak isterim acaba bu kartuş tipi ocaklardan kullandınız mı?

15. Serdar Unalan

Serdar Unalan Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Eser kardeşim linki inceledim .Bu ocagin artisi yüzeyin geniş olması bu incelemede belirtildiği gibi daha eşit ısı dagilimi sağladığı için kapları yakmadan bir ısıtma sağlıyor .İncelemedeki bu ürünleri kullandim Nurgaz yerli ama maalesef çok ama çok kalitesiz ayrica karışım gaz olmadigi için enerji verimi düşük ve çabuk bitiyor Karisim gazlar[butan -propan ) hem daha verimli hem daha uzun ömürlü Primus marka kartuslar500 gr ve 1 lt olmak üzere piyasada bolca var 500 gr lik kartus 1kişinin üç öğün yemeğini 3 gün yapmaya yetiyor sabah su kaynatma yumurta hellim kizartma öğlen pilav çorba akşam tavuk makarna seklinde ancak bu ocaklari kullanirken idareli kullanmak için isitilacak yiyecekler tasirsniz kartuş sizi 5güne kAdar idare eder unifood marka hazır yiyecekleri internetten aratin ne demek istediğimi anlarsiniz .Ocagin kendinden cakmakli olmasi büyük avantaj ve hiçbir sekilde bozulmuyor .dağda hiçbir bakkala olmadigi için biz epey bi kArtus tasiyoruz ancak bisiklet turunda sehirlerden geçiliyor benzinliklerde ki çay ocaklarından sıcak su temin edilebilir bu su hile hemen bi hazir çorba ustune zaten sicak olan suya bi makarna işi inanilmaz kolaylaştırır Sevgiler

Eser Sevinç ve Bisikletli Gezgin bunu beğendi.