Yeni trend - Aero yol bisikletleri

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Güney, kızma ama ben bu bisikletlerin bir tekinden dahi etkilenmedim. :) Bu yeni trend carbon aero yol bisikleti merağından zaten pek memnun kaldığım söylenemez, bence bunların hepsinden güzel asfalt yelkenlisi olur. Böyle yandan hafif püfür püfür estimi yolda bunları sürmesi çok zevkli oluyor, tavsiye ederim. Bir o yana bir bu yana gezip duruyorsunuz çok keyifli. :) Hele bir de şu bahsedilen zipp 808 ler ile kombine düşününce... Aman aman çok keyifli! :)

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@ihtiyar

Yani kısacası referans noktası olarak bir adet başarısı kanıtlanmış aero kadro, bir adet de klasik tasarım kadro kullanmışlar.
Venge teste dahil değil, evet. Asıl test diğer kadrolar arasında. Fakat baktığımız zaman son grafiğe, Venge gereken güç olarak diğer bütün kadrolardan daha aşağıda görünüyor.

Ozzgurr

Forum Bağımlısı
Tepki
1.667
Bir kac model de ben ekleyeyim konuya. Bu aero bisikletler yuksek profilli jantlarla cok guzel gozukuyorlar...:in:
(link)
(link)
(link)

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@Ozzgurr

Haklısın Özgür. S5 i çirkin bulan sadece sen değilsin. Cervelo tasarlarken Specialized gibi estetik kaygılardan ziyade direk sonuca yönelmiş belli ki.. Zaten amaç gerçekten aerodinamik ve karbon bir bisiklet almaksa S5 tercih edilebilecek birkaç seçenekten biri durumunda.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@Aytaç Biber

İlahi Aytaç sabah sabah güldürdün beni.. Asfalt yelkenlisi demek :)
Aslında benim merak sadece bu modellerle sınırlı değil.. Mesela 140mm üstü downhill mtb modelleri için daha fazla şey yazar çizerim. Aero yol bisikletleri için değil de genel anlamda araştırmayı seviyorum diyelim..
Şimdi sen de biliyorsun, sizler kadar olmasa da klasik tutkusu da var ayrıca.
Selamlar.

• Beğen
Tepkiler: Aytaç Biber

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Özellikle zamana karşı modelleriyle konuşulan Canada'lı Stevens firması da son 3-4 yıldır aero yol modelinin "SLR" satışını yapmakta. Agresif aero detayları, uzun alın borusu ve yorumlara göre oldukça rijit olan BB kısmı ile dikkatleri çekiyor.

http://www.tour-magazin.de/uploads/tx_saltnews/87/87d0cf8c74593cb9f4e58d27031d2b35db967815.jpg

ve Parlee. Kendileri 2001 yılında ABD 'de kurulmuş bir firmadır. Özel olduklarını düşündüğüm, farklı materyallerden yapılma, el üretimi modelleri vardır. Firma halen el üretimi şeklinde devam etmekte. Özellikle karbonfiber tarafında hafiflikleriyle ünlü hayli enterasan modellere sahipler. Parlee şu aralar Toyota Prius Projects ve Deep Local ile beraber "mind-enabled" yani düşünce gücüyle vites değiştiren bir aero yol bisikleti üzerinde çalışıyor. Dedim ya adamların bisikletleri hayli enteresan diye :)

http://www.core77.com/gallery/images/TRANSPORTATION_PROFESSIONALNOTABLE_PriusxParlee.jpg

Vites sistemiyle ilgili henüz fazla bir detay yok ama yukardaki prototip kadro tüm modern aerodinamik unsurları barındırıyor. Bu projede kullanılabilecek kadroyla ilgili bide şöyle bir model var ayrıca.

http://brimages.bikeboardmedia.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2012/04/parlee-factory-tour-prototype-aero-road-bike01.jpg