Yeni no name yol bisikletim

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Super gorunuyor! Elinize emeginize saglik. Kazasiz belasiz nice keyifli kilometreler :)

Scudo

Cüneyt Kılıç

Forum Demirbaşı
Tepki
236
Bisiklet
Specialized
@cenkduran

Konuya kirlilik yaratmamak adına bu açıklamam son olacak. No name, markasız demek değildir. Markasız kelimesine karşılık gelen "off-brand" kelimesidir. Dünyadaki bütün dillerde ve kültürlerde kullanılıyor demekle sanırım kendi diliniz başta Türkçe olmakla beraber hiç bir dil ve kültürü bilmediğinizi anlıyorum. Çok basit bir araştırma ile anlaşılır bu. ( Örnek : (link) ) . Kaldı ki yazıldığı gibi okunmayan hangi kelime ortak bir terim oldu. "Name", "neym" diye okunmazsa Türkçe karşılık olarak "eskimiş kelimesini ya da bir müzik terimini" ifade eder.
Sonuç olarak millet olarak yabancı özentiliğinden halen çıkamadık. Kendi kültürümüzü korumak yerine yabancılaşarak daha da yüksek mertebeye ulaştığımızı düşünüyoruz. Türkçesi olan kelimeleri farklı dilde kullanarak olay ve durumları daha çekici hale geldiğini düşünüyoruz. Neredeyse tüm forumlar ve sosyal medya bu şekilde. Bu yüzden yeni neslin tamamı dilinden yoksun büyüyor. Hatta biliyorum ki "no name" gibi bir kelime o kadar çok oturmuştur ki dilimize, bunun Türkçesi söylediğinde garip gelir ve kırk yıllık bir şeymiş gibi doğru kullanımına karşı gelinir ve yanlış öğrenileni değiştirmekte bir o kadar zordur. No name örneğini sadece burada gördüğüm için kullanıyorum, daha onlarca var.
Gereksiz uzatmış gibi gelebilir bazılarına ancak tesadüf burası denk geldi. Ben polemik yaratmak için buraya yazan birisi değil, sadece diline sahip çıkan bir bireyim. Bunun üzerine yazılan her yorumu saygıyla karşılarım.

Zodiac.

Bisiklet Ve Özgürlük
Tepki
13
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
4.2 Milyar Gerçekten kaliteli bi makineye benziyo Hız testi yapıp koyun foruma güzel bisiklet performansı nasıl acaba ?

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
@Furkan Candan

Aslında toplamda 3800-4000 arası birşey oldu, kask ve ayakkabılar da dahil 4.2 milyara geldi. 8.250gram 34-50 11-28 bir bisiklet aslında çok var bu tarz bisikletler nadir birşey değil yani :) Teste gelince henüz km saati yok bisikletin üzerinde o yüzden performans testini yapamadım , en kısa sürede yapacağım inşallah :)

• Beğen
Tepkiler: Zodiac.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
Harika görünüyor. Kazasız belasız sürüşler dilerim. Bu arada abi bi tur versene :)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Cüneyt Kılıç

Dile sahip çıkmak bir takım teknik kelimeleri kullananları eleştirmekle olmuyor. Siz herhalde "polemik" kelimesini ya da "müzik" kelimesini de Türkçe sanıyorsunuz. Diğer yazdıklarınıza cevap bile vermeyeceğim hepsi çok seviyesiz ifadeler. BU arada dayanamayacağım "off brand" hiç sizin tanımladığınız gibi bir kelime değil. Öğrenmek için şurayı okuyun derim. (link)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Çok "karakterli" bir bisiklet olmuş. Elinize sağlık.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Cüneyt Kılıç

Ben de tartışma çıkarmak istemiyorum ama, yinelenen sözcükleri bir kez olmak üzere, kullandığınız Türkçe olmayan sözcükleri belirledim. Saygılarımla! :islik:

Ayrıca, topladığınız bisiklet çok çok güzel olmuş, güle güle kullanın.! *********

Tepki
19
İsim
Alptekin CANATAR
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Kadro ve maşa harika, kazasız belasız binin :)

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Güzel olmuş, kazasız sürüşler. Bu arada Türkçe olmayan kelimeler belirlenmiş bir iki mesajda. O kelimeler öz Türkçe olmasalar bile zamanla Türkçe'ye dahil olmuş, Türk dil kurumu kayıtlarına anlamları ve hangi dilden dilimize geçtikleri gibi bilgileri verilerek eklenen kelimelerdir. Fransızca, Arapça, Farsça hatta İngilizce'den dilimize geçmiş birçok kelime vardır. Tüm diller birbirinden etkilenmiştir ve sözlüklerinde başka dilden geçen kelimeler mevcuttur. Bu sözcükler geçerken genelde Türkçe'deki ses, ünlü uyumu ve köken araştırmalarına yatkınlık gibi konular göz önünde bulundurularak ve araştırılarak değişikliğe uğrayarak Türkçe'ye dahil edilir. Mesela demagoji kelimesi. Fransızca'dan dilimize geçen bu kelime Fransızca yazılışı olan démagogie şekliyle dilimize dahil olmamıştır. Bu bağlamda "No Name" kelimesine yapılan itiraz haklı bir itirazdır. Diğer kelimelerin Türkçe olmadığını söylemek öz Türkçe olmadığını söylemektir. Çünkü o sözcükler Türkçe'ye dahil olmuş olan ve şu an günümüz Türkçe'sinde var olan Türkçe kelimelerdir. Bilginize sunulur...

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Halil EROĞLU
Yazdiklarinizin hepsine katiliyorum! Bir de " no name" tabirinin Türkce' sini yazsaniz da biz de ögrensek!

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@ihtiyar

Teşekkürler. No name tabirinin Türkçe'sini arkadaşlar tartışmış. Bu kelimenin orijinali kendi dilinde tire ile yazılan no-name'dir. Kelime sıfat olup mânâsı da ünlü(çoğu kişi tarafından bilinen) bir şahıs veya kişi tarafından yapılmamış olandır. Mesela no-name bicycle derken bilinen bir markaya sahip olmayan bisiklet anlamındadır. Türkçe karşılığı "şöhretsiz"dir. Fakat bu sıfattan sonra gelen ismin nitelik ve niceliğini ya da maddi ve manevi değeri hakkında bilgi vermez. No name demek ucuz/kalitesiz demek olmadığı gibi pahalı/kaliteli demek de değildir. Kendi başına sadece namsızdır...

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Adem Gül

Forum Demirbaşı
Tepki
217
Ne kadara mal oldu bisiklet ? tamamen sıfır parçalar sanırım ?

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Halil EROĞLU

Cok cok tesekkürler! Artik adminler topigin basligini "Yeni namsiz yol bisikletim" veya " Yeni söhretsiz yol bisikletim" seklinde degistirirlerse iyi olur!

burhanozer

Forum Demirbaşı
Tepki
85
konuyu bu boyuta taşımamalısınız bence adminlerin onayından geçmiş bir konunun yeniden irdelenmesine gerek yok
arkadaşın yazım yanlışları yada kadronun no name olarak ifade edilmesi taştan taşa vurulacak bi olay değil
no name isminde satılmakta olan bir kadrodur bu yani no name kendini şöhretsizden isimsizden ziyade bir işim haline taşımış
yıllardır no name adı altında satılan bu kadrolar kalıplaşmış no name ismine sahip olmuşlardır.bilmem anlatabildim mi

arkadaşım çok güzel bir bisiklet fren vites kablolarını kırmızı yaparsan kırmızı bir kafes birde matara alırsan son olarakda kırmızı bir sargı ile jantlardaki kırmızılarınla bütünleşip deli bişey olur
bende bi noname bi kadro almayı planlıyorum alırsam üzerine kalın harflerle no name yazacam sanada tavsiye ederim;)

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
@Adem Gül

Maşa haricinde hepsi sıfır parçalar, maşa da sıfır kondüsyondaydı zaten hiç belli olmuyor 2. el olduğu.Ne kadara mâl olduğunu arka sayfalarda bulabilirsiniz.

D

Domestik

Misafir
Nefis bir kadro, harika bir görsellik yakalamışsınız, güle güle kullanın..

Turgay AKSOY

Aktif Üye
Tepki
68
Bisiklet
Carraro
toplama bisklet iş degıl.. hem parcaların uyumsuzluk problemı bezdırıyor ınsanı hemde zamanınızı cok alıyor ve bısklet kısıye ozel toplama oldugu ıcın daha oncekı test tecrubelerı olmadıgından toplama bıskletın stabıl daha saglıklı surus elde edılecegını sanmıyorum.. acıkcası bıskletınizin kadrosu pek hoş durmuyor.