Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni maşada uyum sorunu (lütfen yardım edin :)

Konu, 'Süspansiyon' kısmında baris34ince tarafından paylaşıldı.

1. baris34ince

baris34ince Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Herkese merhaba. 2 gün önce 2. el bir maşa aldım. Maşa 0 gibi gayet temiz herşey yolundaydı açıkcası takıp deneyene kadar. Kendi maşamı çıkartıp yeni maşayı gresleyerek herşeyi düzgün olarak taktım.önceki maşam takılıyken gidonu sağa sola çevirirkenki rahatlığı bir türlü yakalayamadım bu maşa ile. Furçu sıkınca zaten daha zor dönüyor ama gevşetince de gene eski maşamdaki gibi kolay dönmüyor gidon sağa sola. Maşa borusu bi kaç mm kalın mı acaba bilemiyorum ama sanırım öyle. Bisikletçiye gidip ekstra servis ücreti vermek istemiyorum açıkcası. Yardım ve çözüm önerilerinizi bekliyorum... Tekerinize taş değmesin :)

bu arada eski maşam 22,5 cm idi. yeni maşam 20,5 cm. furç takımım 2 adet 1 cm lik,1 adet 2 cm lik parçadan oluşuyordu. parçalardan 2 cm lik olanı takmadım eşitliği sağlamak için. Gayet uyumlu bir şekilde montajını gerçekleştirdim yani

no haşhaş no vitamin bunu beğendi.
  2. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Masadan bir takili haliyle birde sökülü haliyle resim yükleye bilirmisin. Masanin saft borusunun dibine takilan yatagi taktinizmi?

baris34ince ve enes savaş bunu beğendi.
  3. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    yeni maşa değiştiğinde zor dönüyorsa kadronuz ile uyumlu olmayabilir ama çok zor dönmüyorsa zamanla açılacaktır ve eskı maşanız gibi dönecektir bende 3 maşa değiştirdim her değiştirdiğimde zor dönüyordu maşa ama 1 hafta da en geç kullanımdan sonra açıldı ve rahat dönmeye başladı

baris34ince bunu beğendi.
  4. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Eskı masanızın saft bosurunun dıbıne cakılı pulu cıkartıp yenısıne taktınız mı?

5. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ayni soruyu ben de sormustum ama cevap alamadik Baris. Bence sorun sedece o yatakda. Yeni masada ya yoktur yada varsa bile furj takimi ile uymazdir.

6. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ben yenı sabıt masayı taktıgımda aynı sorun olmustu sonra cıkarıp taktım yenısıne duzeldı

7. baris34ince

baris34ince Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Maşanın şaft borusunun dibine takılan yataktan kastınızı anlayamadım hocam. fotoğrafları göndereyim : [​IMG]

hocam dediğiniz gibi eski maşamda bu maşaya göre ince metal bir pul şeklinde birşey var. fakat deneyip çıkaramadığım için onun oraya sabit oldugunu ve sorun olmayacağını düşünmüştüm. onun da bir fotoğrafını gönderiyorum hemen. bahsettiğiniz pul o muymuş diye ;)

eski maşamdaki bahsettiğiniz pul bu en dipteki mi acaba? zorlayarak çıkartayım mı ? nasıl çıkartmamı önerirsiniz ? [​IMG]

8. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Evet aynen o pul yatak oluyor. O pul oraya cakma yani pressli oldugu icin cikarmak biraz zor ama cikiyor. Az birsey yaglarsan orayi kolayca cikar. Cikarmak icin masa ile pulun arasina ince agazli bir tornavida sokarak yukariya dogru bastir ve yeni masana tak. Takmak icin bir boru kullan ve yukaridan asagiya cak. Borunun ucuna bir plastik veya yumsak bir sey sar, yoksa pulu zedelersin.

Takmak icin bu videoda 2dak. 15saniyeden sonrasina bak örnek olarak.
    http://www.youtube.com/watch?v=ETpNAm73gxY

Yada buna 4dak. 30 saniyeden sonra, belki senin icin daha yararli olur.
    http://www.youtube.com/watch?v=PF49XR3WaJ8

9. baris34ince

baris34ince Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:

çook teşekkür ediyorum yardımlarınız için :) :) :)

10. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Murat abinin dediği parça takılmamış gibi gözüküyor, bu yüzden sağa sola gidonu hareket ettirirken zorlanıyorsunuz.

Eski maşanızın şaft borusunun en altında yuvarlak bir parça olacak onu çıkartıp yeni maşanızın şaft borusunun en altına sabitleyin.

Evet son resimdeki eski maşanızdaki parça onu yeni maşaya takın.

Bu parçayı takmadığınız için maşa, kadroya giren kısımda sıkışıyor ve kadronuzu kırabilir yada çatlatabilirsiniz.

11. baris34ince

baris34ince Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    herkese çok teşekkür ediyorum. bir problem olduğunu anlayıp iyiki sürüşe çıkmamışım kadroya da maşaya da zarar verebilirdim sanırım sürmüş olsaydım. az önce eski maşamdan söküp yenisine taktım ve şu an tam istediğim gibi oldu sayenizde :)

Ayrıca boru olmadığı için alternatif çözüm yolu olarak kalın bir sözlük önerdi oda arkadaşım ve sorunsuzca taktık dibine kadar da pressledik o pulu,tavsiye ederim :D :)

Semih_ÇELİK ve Berksan bunu beğendi.
  12. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Sevindim adınıza, kazasız belasız pedallamalar :)

baris34ince ve Murat Cömez bunu beğendi.
  13. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Iste bukadar, cok sevindim soncun basariyla sonuclandigina. Adim gibi de emindim problemin o pulan ilgili olduguna.:) Kazasiz belasiz Bol pedallamar dilerim. :in:

baris34ince ve Berksan bunu beğendi.
  14. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Kazasız belasız

15. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Vereceğiniz maksimum 50TL ile kadroyu+maşayı; belki de hayatınızı kurtarabilirsiniz... Problemi bir hasar ve sonucunda bir kaza yaşamadan "geçiştirmişsiniz" Eğer o sıkışık halde bindiyseniz furşun içindeki yataklar hasar görmüştür ve ileride de problem çıkaracaktır... Biz bisiklet kullanıcıları bisikleti bu kadar ciddiye almadan, canımızı emanet ettiğimizi unutarak binmeye ve bakımdan, malzemeden, masraftan kaçmaya çalıştıkça daha çok sıkıntıyla karşılaşmaya mahkumuz. Elimiz anahtar tutsun ama böyle "hadi al değiştir, hop tamam" yapmayalım. Lütfen...

16. baris34ince

baris34ince Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    hocam zaten bir sorun olduğunu ihtimalinin ihtimali de olduğunu düşünsem sürüş yapmam ki bu durumda da aynı şekilde yaptım. Sorun çözülmeseydi veya çözülmediğini hissetseydim zaten bisikletçiye götürecektim. extreme durumları bana yaşasaydınız yapsaydınız diyip ''geçiştirmişsiniz'' diyerek kendi güvenliğim konusunda lakayıt davranan biri olduğumu söyleme hakkınız yok aybars bey.Aksine çok titiz bir insanımdır aslında böyle konularda. uyarınız için teşekkürler genede.

Bu arada yardımcı olan herkese tekrar teşekkürler :)