Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni Katılımcı ; )

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında laroux tarafından paylaşıldı.

1. laroux

laroux Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba,

Google üzerinde araştırma yaparken siteyi fark edip hemen üye oldum, benim için proje zamanı olduğu için pek zaman ayıramasam da gözden geçirdiğim kadarıyla okuduklarım benim aradığımın burada olduğunu gösterdi.

Elimde yıllar öncesinden kalan bir bianchi mtb var, ama onu pek kullanma taraftarı değilim. Şehir içi/şehir dışı günde 2-3 saat kullanabileceğim, bir bisiklet alıp zaman içerisinde bu konuda bilgilendikçe bileşenlerini değiştirebileceğimi düşünüyorum.

Burada okuduklarıma göre benim için Sedona Borla uygun görünüyor, ama bisikletin kadro uzunluğu hakkında herhangi bir bilgi bulamadım. Boyum 1.85, 84 kiloyum. Gözden geçirebileceğim başka alternatifler var mı?

2. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Merhabalar, öncelikle aramıza hoş geldiniz.

Size yardımcı olacak bir konu biliyorum :D BURAYA tıklayarak konuya ulaşabilirsiniz ;)

Kullanımınız sadece şehir içi olacaksa eğer, yol lastiği kullanmanızı tavsiye ederim.

Kolay gelsin..

mertars ve laroux bunu beğendi.
  3. laroux

laroux Yeni Üye

Seviye:
    Teşekkürler, katılmak beni de mutlu etti : ) Başlığı açmadan önce göndermiş olduğunuz bölümleri okumuştum.

Benim asıl sorum "bir bisiklet alıp zaman içerisinde bu konuda bilgilendikçe bileşenlerini değiştirebileceğimi düşünüyorum."da anlatmaya çalıştığım gibi; "böyle bir süreç için iskelet/temel olarak alacağım bisiklet ne olmalı"ydı.

Şehir içi konusunda da bazen yokuş ve tepe tırmanmak gibi işlere de girişebildiğim için (izmirliyim, teleferik yakınındaki tepelere çıkıyorum bazen) yol lastiği benim bildiğim ince yol lastiği iste işimi görmeyebilir sanırım?

Yanıtınız için teşekkürler tekrar.

Haşim Okyay bunu beğendi.
  4. discocox

discocox Kıdemli Üye

Seviye:
    Öncelikle aramıza hoşgeldiniz,
    Aslında sorunuzun cevabı birazda bu işe ne kadar bütçe ayırdığınız ile alakalalı. Eğer bu konuda bir ipucu verebilirseniz, gerekli seçimler konusunda pek çok yardımcı olacak cevap bulacaksınızdır.

laroux bunu beğendi.
  5. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:

Kadro uzunluğu hakkında sorunca, bende " bana uygun kadro ölçüsü nedir " diye soruyorsunuz anladım :)

Sedona Borla, 2008 leri gayet güzel. Başlangıç için ve ileride donanımları yükseltmek için ideal bir modeldir.

Fakat, eğer bütçeniz uygun ise Sedona nın diğer üst modellerine bir göz gezdirin derim. ( zaten yapmışsınızdır :rolleyes: )

Size alternatif sunabilmemiz için, bize bir fiyat aralığı söyleyin. Sedona Borla`nın fiyatı üzerinden mi, yoksa bütçeyi biraz daha kasabilirim mi diyorsunuz? :D

Lastik konusuna gelince, bahsettiğim asfalt lastiği sizin düşündüğünüz gibi ince değil. 1,90 - 2,00 lik bir asfalt lastiği size uygun olacaktır.

Ama önce, bisikleti bir seçelim. Lastiğe sıra gelir ;)

laroux bunu beğendi.
  6. laroux

laroux Yeni Üye

Seviye:
    İlk etapta bir bisiklet almak için 600-800 ytl arası bir rakam ayırabilirim, daha sonraki lastik ve diğer gereken bileşenler için ayrı bir bütçe ayırmayı düşünüyorum.

7. laroux

laroux Yeni Üye

Seviye:
    Sanırım bir de Sedona 761 gibi bir olanak mevcut, Sedona 761 aldığım takdirde yalnızca kadro'yu kendime göre seçmem/değiştirmem başlangıç aşamasında yeterli olur mu?

8. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Yeterli? :) SD-761 full deore kompenenttir. Bir değişiklik yapmanıza gerek kalmaz. Ha belki ileride ama epeği bi ileride değiştirmeye başyalabilirsiniz ;)

Eğer bütçenizi yükseltebilir iseniz, SD-761 gerçekten iyi bir seçim olur :in:

laroux bunu beğendi.
  9. zekixx

zekixx Forum Bağımlısı

Adı:
    Zeki
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    merhaba, sedona 761 cok iyi bir bisiklet, parca yukseltmeden uzun sure isinizi gorecektir. yinede ikinci el bolumune bakmanizi tavsiye ederim, butcenize uygun ust model bisikletler bulma imkaniniz var.

sedonanin 751 ve 761 modellerini gonul rahatligiyla alabilirsiniz, ayni boy ve kilodayiz bu nedenle min 18" kadro almaniz gerekir hatta 18.5 veya 19" olsa dahi iyi olur.

laroux bunu beğendi.
  10. laroux

laroux Yeni Üye

Seviye:
    Diğer bir seçeneğim de elimdeki eski bir bianchi modeline yavaştan takviye yaparak uygun bir bisiklet haline dönüştürmek olabilir. Nispeten iyi bir bisiklet sahibi olmak için oldukça hevesli olsam da tüm seçeneklerden en iyisini gerçekleştirmek istiyorum.

Biraz araştırma yaptım ve makaleler okudum; geotech race kadro almayı düşünüyorum. muhtemelen 18" bulabileceğim.

ayrıca maşa olarak magura asgard amortisor da uygun diger bir secenek gibi gorunuyor.

bu takviyelerden sonraki adimim shimano deore set almak olabilir. ama lastik konusunda halen kafam karisik.

11. polo34

polo34 Aktif Üye

Seviye:
    tek tek alırsanız daha pahalıya mal olabilir, elinizdeki eski kardonun ağırlığını da düşünmeniz lazım, deore set vs en pahalı komponentleri almaya başlayınca kadroda değecek birşey olmalı bence, sedona 761 aldım, forumda herkesin kabul ettiği gibi şu an o fiyata en donanımlı bisiklet durumunda, tavsiye ederim, bu konuda açtığım bir konuda var, o konuda artılarını eksilerini yazmıştım

laroux bunu beğendi.
  12. Abdurrahman TÜZÜN

Abdurrahman TÜZÜN Üye

Seviye:
    Bence shimano deore setli bi bisiklet al veya toplama yapabilirsin