Yeni kadroya tavsiye amortisör

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
Birkaç ay içinde kısmetse Giant, Trek, Cannondale yahut benzer kalitede bir mtb kadrosu (yol ve hafif arazi) için amortisör almayı planlıyorum. Sadece ön amortisörlü bir sistem düşünüyorum. Ancak amortisörün mümkünse bilmem kaçıncı km'de servis bakımı gerektirmemesi gerekiyor. Haliyle rutin bakımını kendim de yapabileceğim bir RockShox yahut Fox modeli mevcut mudur? Sırf bu sebeple yıllarca Judy TT kullandım. Haliyle yeni kadroya bunu aktarmak yerine sıfır almayı planlıyorum. Tavsiyeleriniz yönünde kararımı vereceğim. Şimdiden teşekkür ederim.

Scudo

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
Yok mu herhangi bir önerisi olan?

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
En kolay bakım yapılan, hafif kullanışlı ve üretimde olan amortisörler; Suntour Epicon ve Rock Shox Reba. Çok özel malzeme ve aparatlara ihtiyaç yok

• Beğen
Tepkiler: Bülent Gökmen

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
Yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim.

Belirtmeyi unuttuğum bir özelliği eklemek durumundayım. Kadro sistemimde disk fren düşünmediğim için bahsi geçen modeller disk uyumlu olduğundan farklı modellere bakmak durumundayım. İşin ilginç yanı judy TT bile hem disk hemde vbreak uyumlu idi. Şimdilerde maşa üzerindeki bu uyumluluktan vazgeçmiş gibiler.

RockShox Dart2 veya Tora SL gibi modellerinde uyumluluk var deniliyor ama nasıl ürünlerdir bilemiyorum.

onurcan tokuş

Daimi Üye
Tepki
242
Bisiklet
Scott
Tora darttan daha tepkili çalışıyor ve 32mm borulara sahip. V fren kullanacaksanız ve iki model arasından seçim yapacaksanız tora alın

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Cannondale alacaksanız Lefty Maşayı düşünün derim. Lefty kullanıyorum, standart maşalara göre gerçekten çok farklı..

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Dart3 kullandım kesinlikle çok sağlam bir maşadır, v fren ve disc fren uyumu var, 2200 gr bir ağırlığı var, kolay kolay bakım gerektiricek bir maşa değil, düzenli olarak yağlanırsa hassas çalışıyor, ancak ona rakip olan suntour xcr benim gördüğüm kadarıyla daha hassas çalışıyor tabi dart3 kadar sağlammı bilemiyorum.

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
Baktığım modeller arasında şu an sıralamada Tora SL ve Dart2 var. Tora bazı açılardan avantajlı ama yurtdışından mı getirtsem karar veremedim. Tam 2 kat fiyat farkı var bu beni düşündürüyor. Dart 3 ise TR de henüz sıfır satan bayi bulamadım, keza dışarıda nerede satılır fikrim yok.

Aslında Cannondale lefty başarısını biliyorum, bir arkadaşın bisikletinde test etme şansım olmuştu ama kesinlikle disk fren istemediğim için bazı kadroları elemek durumundayım. V break uyumlu kadrolara birkaç ay daha ağırlık vereceğim. Şimdiden bisikletim için elimde bulunanlar;

Mavic Crossmax Tubless jant ( v break)
Hutchkinson Pytoon Tubless
Crankbrothers Candy3
Kadroya karar verebilirsem Xt ve SLX ten oluşan listemi alamaya başlayacağım.

Yahut işler yolunda gitmez ise kaliteli bir kadroya ama düşük ekipmanlara sahip bisiklet alıp parça parça oluşturmak. Sanırım bu daha hesaplıya geliyor. Eskiden tam tersi bir durum vardı.

Mahsus Mahal

Daimi Üye
Tepki
94
İsim
Aydın Bez
Bisiklet
Specialized
Aynı şekilde bende GIANT ATX Pro
(L) kadro aldım ve artık 5000 km arazi sürüşü sonrası canı çıkan SR
Santour Epicon v2 amortisörümü değiştirmek istiyorum.

Bir arkadaşım Rock Shox Recon diğeri de Reba kullanıyor.

Hangisini alayım kararsız kaldım.