Yeni gümrük kuralları neler getiriyor?

abzül

Üye
Tepki
65
@Erdal YILMAZ Ben de öyle düşünüyorum. Zira şu anki gümrük sistemi bu yeni düzenlemeyi kaldıramaz gibi sanki, zaten iş yükleri fazla. Ya da 75 euro ve üstü alışverişlerde ciddi azalma meydana gelecek

Scudo

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Ben 130€ tutacak olan gpsli bryton u dusunuyorum. Daha satın almadım Umarım masraf vergi faza çıkmaz.
Şu sıralar en iyi olay £ sterlin in dolar karşısında eriyor olması....;-);-);-)

erdsde

Aktif Üye
Tepki
100
İsim
Yücel
Bisiklet
Specialized
Evanscycles sitesinden 8/6/2016 tarihinde 130£ değerinde ürün aldım. DHL ile gönderdiler hiç bir sorun yaşamadım. TC kimlik numarası falan da kullanmadım. DHL'ye % 18 gümrük vergisini ödedim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben hala yanlış analama veya uygulama olabileceğini düşünüyorum. Geçtiğimiz hafta Kargo şirketi olan Aramex den mail geldi, Mail de 1.500 euro ve 30kg geçen ürünler için başlıkta belirtilen bilgilerin istendiği yazıyor. Dear Aramex customer,

As per the new regulation issued by the Customs Authority in Turkey, please note that effective June 1st, 2016, any shipment destined to Turkey weighing more than 30 KGs or valued more than 1,500 Euro must include the below information in the waybill:

• The personal identification (ID) number of the consignee (for Turkish citizens) or the passport number (for non-Turkish citizens)
• National Tax number of the receiving company
• HS codes of the goods included in the shipment (the 6-digit HS Code must be added to the Invoice and attached to the waybill)

For more information, please do not hesitate to contact your Aramex representative.

Best Regards,
The Aramex Team

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Erdal YILMAZ

Merhaba, alışverişiniz size ulaştı mı acaba, herhangi bir sorunla karşılaştınız mı?

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar ben 17.06.2016 tarihinde bike24.com dan Bryton 310 T aldım 129.90 € (+12.90 € kargo)
Ürün elime ulaştı pazartesi günü. Toplamda 70 TL gümrük ücreti ödedim. KDV yok :) keyfiniz gelsin. zaten Alman sitesi sizden kargo adı altında kdv'yi alıp Türkiye'ye ödüyor !

Saygılarımla.

• Beğen
Tepkiler: Kerim BEŞER

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@BF Okuru

Merhaba, bayramdan sonra ki ilk hafta pazartesi günü ulaştı. 168TL vergi ödeyerek teslim aldım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
11 Temmuz'da kargoya verilen ve bugün elime ulaşan siparişimde planladığım gibi sadece %18 vergi ödedim. Alışverişi bike-components üzerinden yapmıştım ve toplam tutar 388 Euro'du. Sitede adres kısmında "şirket ismi" yerine "Tc No/ID Number:0123456789..." diye bir not düşüp faturaya aynen bu şekilde yazmalarını istemiştim ve aynen de öyle yapmışlardı. Hatta DHL bile adres kısmına TC no belirtmişti, GTİP kodu falan belirtilmemiş olmasına rağmen herhangi bir sorun yaşamadım yani, üstelik 11,8 kg'lık ve yaklaşık -daha büyük bile olabilir ölçmedim- 120x35x60 cm ölçülerinde kocaman bir koliydi, bilginize arkadaşlar.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Benim bazı küçük alışveriş paketlerim hala ulaşmadı... biri wiggle dan... diğerleri aliexpress ten... aliexpress zaten Allahlik o erken gelirse davul ile kutlama yapıp halay cekeriz ancak diğerleri ulaşmazsa kimlik numarasına başlayacağım durumu :)