Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni eldiven ve Far takimi

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Mert E. tarafından paylaşıldı.

1. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Bildiginiz gibi cok yeni bir yol bisikleti almistim. Giant Defy 3. (Bu konuyu şurda görebilirsiniz)
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=133322&highlight=

Bisikletim icin yurticinde istedigim kalite ve ozelliklerde malzeme bulamadigimi gorunce Merlin'den siparis etmeye karar verdim. İlk etapta daha once yurtdisi siparis vermedigim icin deneme amacli bir siparis oldu bu. Satinaldigim urunler;
    - Northwave galaxy short eldiven
    - Lezyne Femto Drive Led far takimi

1 mayis gunu siparisimi verdim ve siparisim dun calistigim sirkete (kozyatagi) ulasmisti.

Ozellikle Lezyne far takimindan cok memnun kaldim. Oldukca kaliteli, hafif ve yol bisikletinde siritmayacak boyutlarda ufak. (Resimde boyutunu anlamaniz icin highlighter kalem koydum) Flasor kullanimda 60 saate kadar gidecegi yaziyor. Boyutu sebebiyle cr2032 pil kullaniyor. Bu urune bayildim diyebilirim.

Aldigim Northwave eldivenler de oldukca kaliteli, ozellikle gel kisimlari uyduruk degil, sertlik/yumusaklik dengesi yeterli. Malzeme kalitesi iyi yani. Ama gecici olarak aldigim Takoni eldivenlerle de oldukca rahat etmistim ve simdi boyle kaliteli bir eldiven gercekten gerekli miydi dusunmuyor da degilim. Bu daha yazlik (fileli) bir model belki cok sicak oldugunda bunu giyerim veya satarim bilmiyorum.

Resimlerini asagida gorebilirsiniz.

[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Genel olarak Merlin'den olan bu ilk siparişimde oldukça memnun kaldım. Ürünler hem bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde elime geçti, hem de kargo ambalajı ve ürün kalitesi açısından beklentilerimi karşıladı diyebilirim.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Mehmet Can K. ve Soner Közen bunu beğendi.
  2. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Güle güle kullanın. Bu tarz farlara ben de bayılıyorum.Kullanışlı,hafif ve uzun ömürlüler(pil). Amaç trafikte farkedilmek ise süper seçimler.

3. Mert E.

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tesekkurler. Bisikletime az once taktim. Tahmin ettigim gibi gayet şık durdu. [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Mehmet Can K. bunu beğendi.
  4. Mert E.

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Belki bazilarinizin bildigi gibi bir seyahat nedeniyle Almanya'dayim. Bu sebeple bazi bisiklet magazalarini dolasma firsati buldum. Nihayet bugun bisikletime yeni oyuncaklar aldim. Hem biraz ilk izlenim olsun, hem de turkiye'deki fiyatlarla kiyaslayabilin diye kisa bir yazi halinda siradan gidelim:

CatEye Velo Wireless+ yol bilgisayari:

Magazadaki indirimdeki modellerden biriydi. Aslinda bir diger indirimdeki model Sigma 12.12 ile cok kararsiz kaldim aralarinda. Ama hem 4 eur daha ucuz olmasi, hem yabanci forumlarda hakkinda ucuz olmasina ragmen olumlu yorumlar yapilmasi, hem de Japon yapimi olmasi nedeniyle bunu aldim. Aslinda basit ve gorunumu mutevazi bir model, ancak ozellikle Sigmanin aksine sadece tek yusu olmasiyla asiri kullanisli olmasi ve (cok guvenilir olmasa da) yaklasik yaktiginiz kalori tuketimini gosterme ozelligi nedeniyle hosuma gitti. Bu arada satici cocuk ucuz modellerdeki sapitma sorununun da sebebini soyledi. Sigmalarin ust modellerinde dikkat ettiyseniz STS Wireless yaziyor. Bu dijital kodlanmis bir frekans uzerinden verici ile cihaz haberlesir boylece dis etkenlerden ve manyetik alanlardan etkilenmezler dedi. (Ayni ozellik CatEye'in bu dahil cogu modelinde de var, CatEye larin manyetik alanlardan dusuk etkilenme ünleri buradan geliyor) Sigma'nin dusuk modellerinde ATS wireless yaziyor, bu analog sistem demekmis ve dis etkenlerden cok etkilenirmis. Aldigim CatEye'in resimlerini asagida gorebilirsiniz (35 Eur)

Topeak Aero Wedge Pack Medium

Almayi dusundugum canta tercihini Topeak'tan yana kullandim. Orta genislikte, ek fermuarli kompartmaniyla daha da genisleyebilen, kaliteli bir sele cantasi. Bazi kesimlerinde plastik yerleri var ama genel olarak kumas kisimlarin su gecirmezligi nasildir bilmiyorum. Ust tarafindaki pratik mekanizmayla cirtcirtli baglamalarla falan cok ugrasmadan pit diye cikartabilirsiniz. Arka tarafinda 3M reflektor ve arka fari takmak icin bir kisim mevcut. Dogrusunu soylemek gerekirse bu cantaya verdigim paraya sonradan acidim cunku bu ozelliklerin hemen hepsi kizarkadasimin bisikleti icin İstanbulda 50 tl'ye aldigim Cytec cantada da mevcut. Sadece bu biraz daha buyuk sanirim. Daha kalitelidir, Topeak'tir diye avutuyorum kendimi. (25 Eur)

[​IMG][​IMG]

Simdi gelelim en zevkle aldigim seye.

Castelli Bisiklet Formasi. Hem diger formalara nazaran daha hesapli olmasi, hem siyah Giant formamin yanina beyaz bir forma olmasini istemem, hem de desenleri sebebiyle gorur gormez atladim diyebilirim. Hem sade ama akrep deseniyle de kendine ozgu goruntusu var. Tek problem sanirim kalibi biraz dar, zira Giant ta Large giyebiliyorken, Castelli de XLarge almak zoruda kaldim (ya da bir haftadir ictigim biralarin etkisi bilemiyorum) Formanin bence tek ama onemli falsosu, arka ceplerin hic birinde fermuar yok, bu da cepleri anahtar telefon, para icin kullanmaniz cok riskli olur demek. Yine de ben tamamen kisisel zevkimle cok begendim. Umarim sizler de begenirsiniz. (70 eur)

[​IMG][​IMG]

Bunun disinda bir de kiz arkadasima aldigim bir forma var. Hadi onu da bayanlar icin sadece resim olarak gorelim:

Nakamura. 40 Eur.

Gordugunuz gibi aslinda Almanya ile fiyat acisidan cok bir fark yok, hatta daha pahali bile denebilir. Ama cesit cok ve istediginiz kalitede seyleri cok rahat bulabiliyorsunuz. (Ozellikle giyim kusam) En buyuk avantaji bu.

Temel ihtiyaclarimi boylece tamamlamis oldum. Bundan sonrakileri muhtemelen yurtdisindan siparisle saglarim diye dusunuyorum. Herkese sevgiler.

5. Mert E.

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bugun Engelhorn'a gidip icime sinmeyen CatEye Velo'yu iade edip yerine Sigma'yi aldim. Kalori isinin cok mantikli calismamasi ve saat ayarlamak icin bile reset atmak gerekiyor olmasi tercihimi degistirmeme neden oldu.

Magazadaki degistirme hikayesini baska bir konuda anlatmistim.

Aletin simdilik fotograflarini cekemedim ama zaten cok bilinen bir model. Sonra koyarim.

Degistirme islemlerinden sonra mekani hic cekmedigimi dusunerek bir kac foto cektim. İsik los oldugu icin nasi cikar bilmiyorum ama ilginizi cekebilir. Burasi magazanin bisiklet satilan kisminin bir bolumu. Bisiklet kati olarak adlandirabilecegimiz katin yaklasik 1/4unu olusturuyor.

[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Mehmet Can K. ve Osman D. bunu beğendi.
  6. Mert E.

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Almanya'dan dun sabaha karsi dondugum icin degistrdigim Sigma km saati ile anca hasir nesir olma firsatim oldu.

Oncelikle aleti bugun bisiklete takayim dedim. Yol bisikleti kullandigimdan gidon boyuna takmak icin aletin takildigi yuvanin yonunu 90 derece degistirmek gerekiyor. Bingo! İlk zorlukla karsilastim, dondurmek icim cok kucuk vidalari sokmek gerekiyor ama ancak gozluk tornavidasi denen zimbirtiyla bu yapilabilir. E bizde de o yok. Hadi cik, elektrikciye git, sadece bu isi yaptir.

Bunu yaptiktan sonra montajina baslayim dedim. Almanya'da alirken satici cocuk bisikletin modelini sordu, isterseniz plastik kelepceler de (cateye'inkiler oyleydi mesela) alin (orda satiliyordu), bunun icinden cikan plastik halkalarla zorlanabilirsiniz dedi. Yok yeaa dedim, ama elin almani bizim hingöz saticilar gibi degil, bir bildigi varmis da soyluyormus.

Monte edeyim dedim ama Defy'in sekilli masasi biraz kalin geldi, lastik de ince bisey, tam takarken caaat diye koptu. Belki de ben yanlis takiyordum bilemedim ama kopmadan once bile ulan bu lastik kopar mopar ben gidip kelepce alayim diyordum. Derken de kopru zaten.

Yani 2 tl'lik plastik kelepce yuzunden takamadim gene km saatimi.

Onun disinda cihazdan memnunum, manyetik alanlarin yaninda elimle denedim, herhangi bir sapitma olmadi. CatEye'in aksine cok dugme olmasi kafa karistirici gibi gozukse de ogrenince alismasi kolay. Bilgiler net ve hemen herseyi kolaylikla resetleyebilmek bir avantaj. Seklinin de CatEyedan daha guzel gorundugunu soylemeliyim.

Resimleri su sekilde, kismet olur da bisiklete takabilirsem o zaman da cekecegim.

[​IMG][​IMG]

7. Mert E.

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ekipmanlarin hepsini takip bugunu sahilde gecirdim. Surdan bakabilirsiniz:

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=133322&p=1664581&viewfull=1#post1664581

Izlenimlerim:

TOPEAK Sele alti cantasi: Montajini cok kolay yaptim. Ama yine de ornegin Intersport'tan aldigim Cytec marka cantanin icinden montaj icin kendi alyan anahtari cikmisti. Bundan oyle birsey cikmadi. Neyse ki alyan takimim var ki, onunla montaji kolay sekilde yaptim. Biraz buyuk oldugu icin Lezyne arka farimi az da olsa kapatiyor ancak arkasinda far icin klipslenebilecek yeri var. Gerektiginde fari cikartip oraya takabilirim. Ayrica gene arka tarafinda 3M reflektoru mevcut. Malzeme kalitesi daha once de dedigim gibi oldukca iyi. Fermuari akici, kolay acinip kapaniyor. Bugun icine anahtar, cuzdan, iphone ve o esnada henuz takmadigim Sigma km saatinin setini rahatlikla aldi. Oldukca saglam sekilde monte edilebilen cantanin, hehrangi bir sallanma ve titreme problemi olmadi. Yine de Cytec cantadan ne fazlasi var? Bence yok.

SIGMA KM SAATI: Sahilyolu yazisinda da belirttigim gibi, montajini yapmak icin gereken plastik kelepceleri Fenerbahce Bike & Outdoor'dan alabildim. Genel olarak oldukca memnunum. Montajini kendim yapabildim. Ilk montaj denememde sansimdan midir yoksa aletin genis sinyal araligindan midir, masa sensoruyle gidondaki cihaz arasinda sinyal problemi hic yasamadim, ilk takisimda gayet guzel calisti. Magnet, diger markalarindakinin aksine power magnet denen, kalin ve jant telinden cikinti yapan bir sey oldugu icin masa sensorunu jantin dibine kadar sokmaya gerek kalmadi, sensor neredeyse janta paralel durdugu halde magneti okuyabiliyor. Seyir esnasinda, hemen degil, ancak bir kac devirden sonra hiz bilgisi gelmeye basliyor. Rakamlar gayet okunakli, yalin ve anlasilir. Bilgileri rahatlikla degistirebiliyorsunuz. Bisikletin uzerinde stabil ve sik bir durusu var. CatEye'daki kalori hesabi Sigma'da olmadigi halde, onun yerine olan sicaklik bilgisini bolca kullandim. Ayrica saat de dusundugumden daha cok kullandigim bir fonksiyon oldu :)

Simdilik bu kadar. Kullandikca yeni degerlendirmeleri yazacagim.

8. caner yardımcı

caner yardımcı Üye

Seviye:
    merhabalar.öncelikle hayırlı olsun...ürün kapatılabiliyor mu yoksa hep açık mı kalıyor.

9. Mert E.

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Sigma'dan mi bahsediyorsunuz? Hayir komple kapanmiyor ama buna acik kaliyor da denemez; yuvasindan söktügünüz anda uyku modu denen bir moda geliyor ve ustunde saat gorunuyor. Yuvasina taktiginiz an otomatik olarak acilip hiz moduna geciyor.

Bir de, tavsiye olarak alin lutfen; quote ederek yazarsaniz bu tip mesajlarda daha hizli cevap alabilirsiniz. Bu mesajinizi tamamen tesaduf eseri gormus bulundum.

10. caner yardımcı

caner yardımcı Üye

Seviye:
    daha önce forum kullanmadığımdan kaynaklı teşekkür ederim...