Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni Dostum Kron XC 750 Karşınızda

Konu, 'Bisikletlerimizin Fotoğrafları' kısmında Murat T. tarafından paylaşıldı.

1. Murat T.

Murat T. Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Evet arkadaşlar sonunda 10 Ağustos günü 2014 açtığım konunun (900-1000 tl Bütçeli Dağ Bisikleti Seçimi, Görüşlerinize İhtiyacım Var) nihayetinde gerek benim alım gücüm gerek şubelerin bana sunabildiği çeşitler ve hizmetler çerçevesinde 16" kadro boyunda Kron Xc 750 26" almış bulunmaktayım :) Yaklaşık 3 gün önce satın almıştım ama fotoğraf çekmeyi hep unutuyordum. Bugünde tüm aksesuar ve ihtiyaç alış-verişimi büyük ölçüde tamamlayınca fotoğraf çekip konumu açayım dedim. Özellikleri nelerdir bu bisikletin? Ayrıntılı bilgi istiyorsanız netten yazıp bakabilirsiniz fakat ben aklımda olanları size kısaca bir yazayım, biraz da yorum katarak tabii ki :) Güzel bir 9'lu arka attırıcı Shimano Acera(Vites düşerken nazlanır, arada takırdar. Derdini anlayan yok. Daha bugün servisten geldi. İyi ayar çekememişler belli. İlk ay bakımında düşünecez birşeyler) Fena değil, akmasa da damlar, 1'den 2'ye geçerken nazlanan Bir ön attırıcı Shimano Tourney. E haliyle yokuş çıkarken de, inerkende yüzünüzü kara çıkarmayan vites aralığı sağlan 3x9 vites geliyor.

Ne idüğü belirsiz, eskiciden alınmış gibi bir ''Kron Neo'' maşa. Allah belasını vermesin :D
    Frene dokunulduğunda bile ''Abi durduruyorum bak'' diyen jilet gibi bir Shimano hidrolik disk fren. Kendinizi hep güvende hissettirir. Henüz bir yamuğunu görmediğimiz 1.95x26" Kenda lastik. Görmeyeceğize de benziyor.

Dandik bir ayaklık.
    Harika, köşeli bir kadro tasarımı.

Jelli seleye ihtiyaç bırakmayan, jelli olmayan ancak cidden konforlu bir sele.(Fakat ''Acaba jelli kılıfı alınca dahamı rahat oluyor diye jelli kılıf aldım ancak pek fark etmedi, cidden rahat bakın sele :) )
    Pekde rahat olmayan elcikler. Söylemeyi unutmadan, bisikleti aldığım gün hemen gidip kilitlerimi de edindim Decathlon'dan. Biraz tuzlu oldu ama sağlamcıyımdır. Hem ne demiş Trelock ''Bisikletinize ayırdığınız bütçenin %10 kadarını kilitlerinize ayırın''. Bende aynısını yaptım. Tam aynısını Hem de, bisikletimi taksitle 1350 Tl'ye satın almıştım. 50 tl indirim alabildim :D Ancak antmen hiç indirim yapmıyordu, sinir olduğumu söylemiştim. Hayır bak 50 tl çok birşey değil, ben 50 tl az verdim zengin mi oldum, adam indirim yaptı fakir mi oldu? Hayır, müşterinin gönlü oldu.

Buyrun kilitler efendim:
    Trelock Bs 400 U kilit 110 TL ( Bs 400 U Biskilet Kilidi )
    Btwin Sp 5 Spiral Kilit 25 TL ( Bisiklet Kilidi - SP-5 Anahtarlı Spiral Bisiklet Kilidi )

Bisikletimi Forum alış-veriş merkezinin (Nispeten nezih bir semtte bulunur ve etrafta güvenlik vardır.) yanındaki bisiklet otoparkına(Adı bisiklet otoparkı, yoksa dandik yani) kilitlerken bile kadro ve arka tekeri U kilit ile, ön tekeri de spiral ile kilitliyorum. Millet ''Ne yapıyor bu adam'' der gibi bakıyor :) Eee insanların garajından bile çalıyorlar. Sağlama bağlamak gerek.

Şürüşünden baksedeyim izninizle, yüksek kadas ile kullanıyorum. Yeterince akıcı. Dağ bisikletinden aham şaham bir akıcılık beklemeyin tabii ki. Yeterince akıcı. Aldığım ilk gün adamakıllı montajı yapılamadı çünkü gerekli malzemeler başka şubedeydi. Ayaklık Allah'a emanetti, Ön rotor diske sürtüyordu(hemde bayağı bayağı, utanmasa fren yapacaktı kerata) Ancak buna rağmen bayağı bir yol yaptım ve ''Bisikletimi alınca hemen şunu yapacağım'' dediğim bir şeyi yaptım, Mersin'de çok da dik olmayan ancak uzun bir rampa vardır(Yani bence kısa değil :) ). Bilenleriniz vardır diye anlatıyorum, aramızda Mersin'liler oldukça fazla çünkü. 3. çevre yolundan Mersin Stadyumuna kadar durmadan pedal çevirerek tırmandım. 1,2,3 ve 4. viteslerle tırmanabildim tabii ki :) Eee hamlığımızı atmadan tırmanınca öyle oluyor. Bir de rotor sürtüyordu :) İniş bayağı zevkliydi. Dağ bisikleti aldık ama yolda mı sürecez dedim ve patikalarada girdim biraz biraz. Açıkçası asfaltta sürmekten daha keyifli.

Her ne kadar yerdeki her sarsıntıyı gidonunuza iletiveren bir maşam varsa da iyi bir bilek masajı oluyor :)

Bisikleti alınca bitmiyor maalesef. Bisikleti satın alma telaşının aksine aksesuar alma telaşı daha zevkliydi. Girdim Decathlona, oh mis gibi alış-verişimi yaptım. Yok ''En son kaça olur'', ''Yanında aksesuar veriyor musunuz'' yok. Fiyat belli. Alabiliyorsan al, çık :)

İşte alınanlar:
    Btwin Dc 4S kablolu km sayacı
    Eldiven
    Minik el pompası(Minik evet :) ) ( Bisiklet Pompaları - Mnp 200 Bisiklet El Pompası )
    İşte alyan anahtarı, lastik levyesi, yapışkanlı yama.
    Aydınlatma seti. Biraz tuzlu ama içime sindi ( Aydınlatma ve Güvenlik - Quadro X Combo Bisiklet Aydınlatma Seti )
    Kedi gözü :)
    Kadro altı üçgen çanta 0,6 lt (biraz sıkış pıkış oldu kadromun altı haliyle)
    Hava alan yarım kollu içlik(sadece bunu giyip çıkıyorum. İçlik gibi durmuyor zaten. Yani umarım öyledir.)
    İşte bunlar ve birkaç ıvır-zıvır daha vardır belki. 270 Tl tutuyor.
    Suluk ve kafes hediye gibi birşey bisikleti alırken verildi.
    Birkaç fotoğraf daha verelim:

Kadromun altı biraz kalabalık görünüyor ama o kadar da kötü durmuyor normalde, fotoğrafda öyle çıkmış.

Mini pompayı koyacak yer olmayınca, kelepçe ile mataranın altındaki boruya sabitledim.

Şunu da ekleyeyim, fotoğrafdakilerken daha yakışıklı haberiniz olsun :) Ufak bir tozlanmış o kadar.

Bisiklet biraz ağırlaştı haliyle ancak buradakilerin hepsi gerekli aksesuarlar. Ve en sevdiğim yanı ışıklar,km sayacı ve u kilidi ihtiyacım yoksa çıkarıp öyle çıkıyorum dışarı. Akşam depoya bırakırken bile (Depoda benimkinin haricinde yaklaşık 10 tane daha bisiklet var, her ne kadar çoğu 20" çocuk bisikleti olsa da) u kilit+spiral kilit ile kilitliyorum.

Önerilerinizi ve yorumlarınızı benden esirgemezseniz çok sevinirim. Bisiklette ters gördüğünüz şeyleri de aktarırsanız sevinirim. Artık aranıza tamamen katılmış bulunuyorum :) 10 ağustos tarihli konumda (900-1000 tl Bütçeli Dağ Bisikleti Seçimi, Görüşlerinize İhtiyacım Var) bana yardımcı olan arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim.

İyi geceler diliyorum :)

2. Özgür R

Özgür R Karanlık Taraf

Seviye:
    Hayırlı olsun güle güle binin..

3. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim. U kilit çok yerinde bir karar olmuş..

4. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kullanın. Sahildeki toprak yürüyüş yolunun toprağını da yemiş gibi sanki bisiklet :) Kaska dair bir cümle göremedim. Umarım kask-gözlük-eldiven üçlüsünü ihmal etmiyorsunuzdur.

5. erdem arda

erdem arda Yeni Üye

Adı:
    Mustafa
    Bisiklet:
    Drag
    Seviye:
    Hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız keyifli sürüşler

6. Cycmode

Cycmode Life Behind Bars

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    Hayırlı olsun iyi günlerde kazasız kullanmanızı dilerim.

7. Onur YCL

Onur YCL “A bicycle ride is a flight from sadness.”

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Hayırlı olsun. Kazasız sürüşler diliyorum. Yalnız bir sorum olacak yanlış anlamazsanız. Bisiklet gerek jant gerekse kadro olarak biraz küçük değil mi ? Vücut ölçüleriniz buna uygundur belki, yani bunu bilmeden yorum yapıyorum ama özellikle 16 kadro bisikleti oldukça küçültüyor.

8. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Güzel günlerde kazası kullanmanız dileği ile. Güzel bisiklet seçmişsiniz. İyi turlamalar.

9. ahmet emin aydın

ahmet emin aydın Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Hayırlı olsun güle güle binin.

10. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Güle güle kullanın :)

11. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Güle güle kullanın :)

12. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    kilit nasıl bisiklet sürerken taşıması kolaymı

bende 2 3 tane kilit taşıyorum aslında en iyisi bir tane sağlam almak

yalnız fiyatı da benim motosiklet kilidinden pahalıymış :D

13. levent koç

levent koç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    hayırlı olsun murat hocam güle güle kullan.. mersinden selamlar..

14. Murat T.

Murat T. Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Teşekkür ederim. Kaskı kaliteli alacağım için erteledim. Gözlüğe de gerek duymadım açıkçası çünkü henüz yeni yeni biniyorum ve adamakıllı bir rota bulamadım kendime. Dağ bayır çıkamadım bir ağız tadıyla :) Fakat eldiveni edindim. En kısa sürede diğerlerini de edineceğim.

Teşekkür ederim. Jantlar 26" ancak dediğiniz gibi kadro boyu bana da küçük gözüküyor. Şöyle bir durum da var yalnız her ne kadar boyum 176 civarı olsa da bacak boyum 76 cm. Buna uygun kadro boyu da 17" oluyor. Kron da 17" üretmiyor. 16-18-20" üretiyor. Durum böyle olunca orada halihazırda kurulu olarak bekleyen 16"'i denedim. Seleden indiğim zaman kadro üst borusuna temas ediyorum zaten ayakta. Buradaki videoda http://www.youtube.com/watch?v=PSuKMn0nO-o anlatılanları da dikkate alarak 18"in bana büyük geleceğine karar kıldık. Bu yüzden 16" daha uygun olur diye düşündüm. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

15. Ramadan Ş.

Ramadan Ş. Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Keyifli sürüşler, güle güle kullanın :)

16. Murat T.

Murat T. Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Çok teşekkür ederim, güzel bir dağ yolu aramaktayım şu anda ancak ne yazık ki Mersin Merkez'de böyle yerler bulmak biraz zor. Olmadı yaylalara çıkacağım ancak biraz daha tecrübe ve kondisyon gerekiyor :)

U kilit o kadar da ağır değil. Bundan daha küçük olan btwin marka U kilitten daha hafif aslında. Aslını söylemek gerekirse bunun fiyatını ben kasada öğrendim. 55 Tl zannediyordum fakat o fiyat btwin marka kilide aitmiş. Durum böyle olunca almışken kaliteli alayım dedim :) Btwin U5 ve Btwin U3 kilitlerine bakabilirsiniz onlar daha hesaplı ancak biraz daha ağırlar.

17. Onur YCL

Onur YCL “A bicycle ride is a flight from sadness.”

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ben de 85cm bacak boyuma 19 kadro aldım. Tablo verilerine göre 19 kadro tam oluyordu ancak yine de güvenemeyip denedim ve aldım. Siz de çok iyi bir şey yapıp deneyerek almışsınız. Eğer sürüşünüz rahatsa bir sıkıntı yok tabiki :) tek sıkıntı görüntü itibariyle aşırı küçük görünüyor ama önemli olan sizin sürüş rahatlığınız

18. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Kondisyon yapmak için kuzeye doğru pedallamak güzel bir çözüm. Ben sahil tarafında 10-15 dakika bacakları ısındırdıktan sınra Fındıkpınarı yoluna doğru tırmanıyordum hep. İyi kondisyon da yapmıştım. 1-2 aydır bisiklet süremiyorum ve eminim hamlamışımdır iyice. Sanırım başka rotalarda var, facebook'ta Mersin Bisikletli Gezginler vb gruplar ara ara gidiyorlar ama ben henüz katılamadım onlara.

Kask işini bence ertelemeyin. Şakası olmuyor malesef düşüp kafayı yere vurmanın. 60 TL civarına Sedona marka kasklar vardı Antmen'de. Belki 100-200 TL'lik kasklar kadar ergonomilk değildir ama sağlamlık açısından hiçbir farkı yok. Çünkü gerekli sertifika(şu an adını unuttum)'yı almış olmaları yeterli sağlamlık açısından.

Gözlük içinde, en kısa sürüşte bile, yanınızdan geçecek bir arabanın lastiğinden fırlayan taş vb madde, geri dönüşümü zor olan sıkıntılar oluşturabilir gözünüzde. 35 TL civarına, 3 farklı camlı (sarı-saydam-güneş gözlüğü) gözlük vardı Antmen'de. Gayet memnunum ben. İhmal etmeyin bence sağlığınız için.

19. Ferhat K.

Ferhat K. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın. Ben de bi ara XC 750 almayı düşünüyordum fakat maşası hakkında yazılan yorumları okuyunca bütçemi biraz daha arttırıp Sedona 740 aldım. XC 750'nin kadrosu çok hoşuma gidiyor, güzel bir bisiklet. Keyifli sürüşler dilerim.

20. Murat T.

Murat T. Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Doğru diyorsunuz. En kısa sürede bahsettiğiniz eksikleri de tamamlayacağım.

Maşanın kilitleme mekanizmasından memnunum ancak yoldaki çok sert engebelere cevap verebiliyor maşa. Ve geri tepmesi vasat durumda. Ancak sürdükçe biraz daha yumuşuyor, alışıyor gibi geldi bana, bu bütçede bisiklete konulacak bir maşa değil tabii ki.