Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni bisiklette arka göbek mili diş sıyırdı - Yardım lütfen

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Murat.T tarafından paylaşıldı.

1. Murat.T

Murat.T Yeni Üye

Seviye:
    Herkese merhaba, forumda ilk mesajım.

Yeni aldığım Speeder T2-D bisikletimde ilk arka lastik patlamamda lastiği söküp değiştirdikten sonra yerine oturtup quick release mandalıyla sıkmak istedim ancak mandal boşa düşmeye başladı. Mili söküp incelediğimde yanyana 5-6 dişin sıyrılmış (nerdeyse tamamen aşınmış) olduğunu gördüm. Belki mandalı fazla sıkmaya çalışmış olabilirim ancak yine de yepyeni göbekte elle zorlayarak dişlerin sıyrılabileceğini düşünmüyorum.

Yeni bisiklette bu sorun neden olabilir, üretim kaynaklı olabilir mi yoksa kendim elle yapmış olmam mümkün mü yorumlarınızı bekliyorum.
    Ayrıca hem quick release mandallar hem de diğer vidalar vs için hangisinin ne kadar sıkılması gerektiğinin pratik bir rehberi var mıdır?

2. Talha Ateş

Talha Ateş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    El olmaz fakat diş kaptırma veya çok sıkma yada ara parçacıkları unutma yüzünden hareket esnasında zarar görür.

Murat.T bunu beğendi.
  3. Murat.T

Murat.T Yeni Üye

Seviye:
    Peki lastik değişiminden önce o şekilde sürmüş olmam mil dışında başka parçalara zarar vermiş olabilir mi?

4. Talha Ateş

Talha Ateş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Hayır görmez. Fakat bunu gözle veya elle farketmek çok zor olur. En fazla mil ve mil yatağı yani komple göbek değişir.

Murat.T bunu beğendi.
  5. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Uygun fiyata sadece mandalı bulabilirsiniz.
    Forumda 2. el bölümüne bakın. Hatta 45 lira civarına ultra hafif mandal satanlar da var.

6. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    peki güvenlik açısından quick release sakıncalı değil midir? bana sanki o mandal çok çabuk ve beklenmedik bi anda atarmış gibi geliyor. bugüne kadar hiç quick release kullanmadım ama somunlu vidalar sanki daha güvenliymiş gibi geliyor. sonuçta bi hamlede söküp alamıyorsunuz tekeri.

evet, üst düzey bisikletlerin hepsinde quick release sistemi kullanılıyor belki ama özellikle mesela mtblerde dağda bayırda gezerken mandal bir yere çarpıp açılması durumu olma ihtimali yok mu? sakat değil mi yani bu sistem?

bu konuda aydınlatıcı bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. belki çok cahilce sorular sordum ama bilmiiyorum ve korkuyorum ne yapayım :)
    alışmışız somunu iyice sıkmaya :D