Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni bisikletçinin alması gerekenler nelerdir?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında biyani tarafından paylaşıldı.

1. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar daha bisikleti almadım neden almadım bütçe meselesi nedeniyle ve daha bisikleti almadan diğer almam gerekenlerin araştırmasına giriştim maliyet çıkarmam lazım bisikletçinin alması gereken giyisi üstbaşlığında toplanan ürünler nelerdir tayt kask vs gibi ve her biri neye yarara örneğpin kask güvenlik için bunu anladım fakat tayt tam olarak ne yapar ? yada başka ne olmalı
    saygılar

HaliliOzturk bunu beğendi.
  2. Uğur Taşdemir

Uğur Taşdemir Bisikletkolik

Seviye:
    Bu konu hakkında çok defalar konuşuldu, arama motoruna tayt yazarak başlıkları bulabilirsiniz.

biyani bunu beğendi.
  3. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Tayt rahat bir sürüş sağlar.Pedi sayesinde konforlu bir sürüş yaparsınız. Bol kıyafetlerin aksine aerodinamiklik sağlar.Bisikletin sağına soluna takılmaz...

Uğur Taşdemir bunu beğendi.
  4. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    şimdi kask almak bir zorunluluksa eldiven almak da öyle. Düştüğünde yerle temas eden ilk yer genelde ellerin ve onları korumak için bir eldiven alman lazım, kaliteli bir eldiveni 30-40 ytl ye bulabilirsin. Tayt da oxsy arkadaşımızın dediği gibi rahat bir sürüş sağlar. Bu 3 üne(kask, eldiven, tayt) ek olarak, gözlük alman faydalı olur ki sürerken gözüne bişeyler girmesin. Üst baş olarak başlangıç için bunlar yeterli diye düşünüyorum ama freeride, tepeiniş fln yapacaksan dizlik ve dirseklik alman gerekir.

Alet edavat olarak bir alyan çakısı alman lazım en ucuzu 5 ytl, kaliteli bir çakıyı da 25-30 ytl ye bulabilirsin. Bu da senin bisiklet sürerken gevşeyen, çıkan alyanları sıkmana yarayacak. Bir tane de yedek lastik ve yama seti (lastiği 5-6 ytl, yama setini de 2-3 ytl bulabilirsin) alman lazım ki yolda tekerin patladığında değiştirebilesin ya da tamir edebilesin.

Ben ilk başladığımda bunları aldım, fiyatlar pahalı gelmişse veya daha ucuzunu buluyosan kazık yemişim demektir :) tabi bu kadarla bitmiyo km saati, spd pedal ve ayakkabı, suluk kafesi ve suluk... die liste uzuyo :) ve bu işin bi sonu yok :D

5. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:

önce cevabın için sağol arkada spd pedal nedir anlamadım birde mtb ye bagaj takılırmı uzun yolda

6. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Spd pedal alışma döneminden sonra kullanabileceğin senin performansını arttıran ve pedala bi ayağınla basarken diğeriylede çekmeni sağlayan bir pedal çeşidi...

Senin ilk alman gereken şeyler ;

Kask ve eldiven. Daha sonra daha rahat ve sağlıklı bir sürüş için tayt (yada pedli şortlar var aynı işi gören) ve bir bisiklet trikosu...

MTB ye bagaj takılır tabiki...

biyani bunu beğendi.
  7. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    spd pedal kabaca ayağını pedala kitleyen, seni pedalla bütünleştiren bir icat :) bisiklete alıştıktan sonra performans artışı istiyorsan spd pedal şarttır. "ayağın pedala kitleniyorsa durdurduğunda ayağını yere koymuyor musun" gibi sorular oluştuysa kafanda şu konuya bir bak derim :)http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=13984

bi de mtb ye bagaj... neden olmasın ki :) güzel de olur hatta.

Uğur Taşdemir ve biyani bunu beğendi.
  8. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    bakıcam marule sağol

9. kalkmazdüşmez

kalkmazdüşmez Kıdemli Üye

Seviye:
    Bence önce alman gereken bi adet bisiklet beraberinde kask eldiven ;Çağrının belirtiği bisiklet trikosu sonrasında pedli bi tayt(pedsiz onlarıda var) ,gözlük bunlar
    aksesuarların teknik ekipman olarak bi adet pompa ;alyan anahtarları içeren bi adet isviçre çakısı ,yama takımı gece binişleri düşünüyorsan ön ve arka flaşör zamanla alırsın..sonuçta gözünü korkutma sen bisikleti al binmeye başla hele(kask ve eldivenşart)sonrasını yavaş yavaş haledersin:D :D

Uğur Taşdemir ve biyani bunu beğendi.
  10. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    bir kez daha konuşulması çokmu sakıncalı

11. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    ben uğur taşdelene yukardaki cevabı verdikten sonra bu konuda bana eksi vermiş gerekçe eksi demiş olabilir bende kendisine eksi verdim çünki ama bu şahıs gitmiş başka bi konudada eksi vermiş ve makaralı bi cevap vermiş şimdi birine puan verirken oraya chat ağzının inceliklerini kullanarak dalgalı cevapşar vermek küfür değilmi neyse arkadaşlar orada bi cevap verdim linkini veriyorum emek veren okur
    saygılar belki siteden atarlar emeği geçenlere saygılar çünki emek en yüce değerdir

linki
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=14401&page=2

cakhiy, Uğur Taşdemir ve ismailofli bunu beğendi.
  12. Uğur Taşdemir

Uğur Taşdemir Bisikletkolik

Seviye:

:D :D :D :p

13. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    senin derdin ne tek tek mesajlarını okuyup adını resmini öğrenip katıldığın yarışları yaşadığın ilçeyi sokağı öğrenip burununun dibinde bitiyimmi istiyorsun anti sosyal olmak gibi iletişim kuramamak gibi sorunların varsa doktora gideceksin öss zedemisin yoksa sınava hazırlanırkenmi oldu sana bu haller bana mesaj atma ve dişine göre biri ile uğraş artık can sıkmaya başladın

14. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    hmm şimdi ben yeni başladim ve neler aldim bi yazayim sana da faydasi olur belki.

kask aldim, giro marka, 70 ytl tuttu, paraya acimadim motosikletten de bildiğimiz üzere kask önemli bir malzeme.

eldiven aldim, zira düşünce en çok parçalanan yer eldir. 17 ytl ye sedona gel tech diye bişey.

pedli bir tayt aldim popomu seviyorum zira. 25ytl ye aldim.

yedek iç lastik, allen anahtari seti, termoslu suluk, ufak pompa. bunlar da yaklaşik 10 ar 15 er tuttu.

başka neler lazim?
    içine normal numarali camlarimi takabileceğim bir güneş gözlüğü lazim. bisiklet formasi ve daha rahat taşiyabileceğim bir sırt çantasi istiyorum. geceye kalirsam diye şu yanip sönen lambalardan ve bi de mesafe, dakikadaki pedal çevirme sayisi vb bilgilerini veren aletlerden istiyorum.

umairm yardimci olur.

biyani bunu beğendi.
  15. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    elbette yadımcı oldun arkadaş cevap vermen bile yeter araştırdınsa ucuz yollu forma,gözlük ve diğer alacakaların kaç lira tutar birde sen tur bisikleti almak için bi konu açmıştın sanırım bende azcık mtb den sanki senin aradığın tarz bisiklete heveslendim gibi bu konuda yeni bi bilgin olursa paylaşırsan sevinirim ek olarak aldığın tayt askılımı
    saygılar

16. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba

Spd pedal için Bu konunun 5. mesajına bakarsanız, Tıklayınız bilgi sahibi olursunuz.

Mtb ye tabiki tur bagajı takılır. Turlara çıkanların bisikletlerine göz atabilirsiniz.

Sevgi ve selamlarımla.

17. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    ender abi bilgi için sağol
    saygılar

18. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    tur bisikleti konusunda, açtiğim başlikta umarim ikimiz de cevap buluruz. ben karar verdiğimde sana da haber veririm, pm atarim veya başliğa yazarim zaten.

gözlük 50 ytl civarina delta dan gördüm bi tane, içine numarali cam takmak için bi çerçevesi var. tayt asklılı değil ve bence tayt ve giyim fiyatlari inanilmaz pahali, yani oyle bir tayt ve forma maks 15 er ytl ye alinabilmeli bence, neden para ettiğini anlamak güç. içinde su torbasi olan ufak çantalardan düşünüyorum bi de ama onlar da pahali. önce bi bisikletimi yenileyim de diğer saydiklarimi da yavaş yavaş toplarim.

19. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    sağol arkadaş umarım kararını verirsin imkanlarında elverir ve istediğine ulaşırsın

20. Tigris

Tigris Yeni Üye

dostum bence
    kask dışındakilerin hepsi lüks ihtiyaç alırsın bir sırt çantası atarsın suluğunu tamir takımını yedek lastiğini gerisi fasafiso valla ben sokak bisikletçisi olarak böyle öğrendim.