Yeni bisiklet topluyorum

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhaba arkadaşlar,
Giant scr 3.0 ile geçen bir yılın ardından yeni bir bisiklet topluyorum. Bu sefer Erhan Abi'nin Salcano xrs 030 kadrosunu aldım. Sağolsun çok yardımcı oldu. Bende bu arada vites,çember arayışına girdim. Öncelikle forumdan Volkan Bey'in sattığı sora 3*9 sora seti almayı planlıyorum. Ardından (link) bu çemberi. Sizler ne önerirsiniz,hangi vites sistemlerini,çemberlerini, bütçem çok yok açıkçası kendim hallediyorum bu şeyleri.Oturduğum yer ciddi yokuş, hobi ve arada spor yapmak amacıyla kullanacağım. Saygılar.

Scudo

erphan

Forum Bağımlısı
Tepki
503
İsim
Erhan
Bisiklet
Scott
merhaba Emre, rica ederim ne demek ;) öncelikle tekrar hayırlı olsun. şimdi bu kadrosete, hem hafif, hem temiz hem de iyi bir jantseti ve grupseti almalısın. tabii ki bütçeni de aşmadan. 2. el bölümünü iyice bir araştır derim. eminim ki çoğu arkadaş bu konuda sana yardımcı olacaktır. konuyu takipteyim :) hoşça kal...

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Öncelikle kadronuz hayırlı olsun. İlk olarak şunu söyleyeyim bu link inin verdiğiniz jant sadece arka jant ve tek çember olarak değil örülmüş komple arka jant halinde satılıyor. Geçen pazar İzmir Gaziemir optimum daki decathlon daydım. Ön jantı yok sadece arka jant olarak satılıyor. Yani bunu alırsan bir de ön jant almaya uğraşacaksın kısacası hiç macera arama derim. Sadece arka jant 110 tl ön jant bulcan bulamıcan belli değil. 200 300 tl civarı güzel bir jant seti bulmaya çalışın derim. Grup set olarakta tiagra yada 105 grup setle gayet iyi olur bence.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ömer KARAN

Bende orjinaline sağdık kalmak istiyorum ama bütçem yok,ayrıca parça bulma sıkıntısı da çekiyorum.Arka çember konusunda da haklısınız, sadece arka jant ama sormak istedim. O zaman sora değil, yavaş yavaş bir tiagra set toplayacağım.Yardımınız için teşekkür ederim. Jant konusunda Mavic ve shimano dışında ne önerilebilir?

erphan

Forum Bağımlısı
Tepki
503
İsim
Erhan
Bisiklet
Scott
Emre, ''orjinaline sağdık kalmak istiyorum'' demişsin. Salcano anlamında söylediysen, öyle bir şey yok. çünkü bu firma bu kadroya hem sram apex, hem de shimano tiagra grup seti; hem shimano hem de mavic aksiyum jant seti takıp öyle satıyor. benimkinde mavic kysrium sl jant seti vardı ayrı :) bisikleti toplarken acele etmemeni, 2. elleri sürekli takip etmeni, bütçeni çok aşmamanı tavsiye ederim. benim bisikletimde ilk yol bisikletim olduğu için, diğer grup set ya da jant setleri arasındaki farkı bilmiyorum. bu konuda illaki forumdaki arkadaşlar seni yönlendirecek, tavsiye ve önerilerini yazacaktır diye düşünüyorum. hatta senin adına değerli kardeşlerimden ben de rica ediyorum. lütfen tavsiye, öneri ve yardımlarınızı Emre kardeşimden esirgemeyiniz. yardımcı olabilecek linkleri paylaşırsanız çok makbule geçer :) sağlıkla kalınız...

erphan

Forum Bağımlısı
Tepki
503
İsim
Erhan
Bisiklet
Scott
buarada bütçeni belirlersen, arkadaşlar ona göre yardımcı olurlar. yani toplamda ne kadar para harcayabilirsin ya da grupset e şu kadar, jant setine bu kadar para ayırdım diye yazarsan daha sağlıklı olur .forum bir derya zaten; grupsetler(vitesler ve frenler), jant setleri ve tekerler, komponentler vb. konularda birçok paylaşım yapıldı. ayrıca yeni yol bisikleti toplaması hakkında da farklı konular açılmıştı. onları da bir okuyup incelemende fayda var bence. hoşça kal :)

Hakan Beşikçi

Daimi Üye
Tepki
134
bu kadroyu almayı düşünüyordum ama benden önce davrandın, hayırlı olsun :)

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
@Emre.yıldırım

Sormanız fikir edinmeye çalışmanız tabiki mantıklı. Ama bence sadece arka jant alıp ön jant aramak çok yanlış bir hareket olur. Arka jant bulmak bir nebze daha kolaydır 2. el de. Trainer da kullanmak için vs alıp satanlar olabiliyor. Ama ön jant bulmak cidden zor. Birde şu var arka jant a 110 lira vereceksiniz. Ön jant ne kadar mal olur bilemem ama ön arka ikisi 200 e mal oldu diyelim. 200 liraya 2. el bir shimano r500 jant seti alabilirsiniz ki bu da ön jant bulacağım diye uğraşmanızdan kat kat iyidir. Hem de parça parça farklı farklı olmaz. Grup set konusunda da söre set ile tiagra set toplamak arasında çok yüksek fiyat farkı olmaz. Bütçe durumunuza bir şey demem bütçeniz yüksek olmayabilir ama bisiklet toplama işini iyi bilirim. Bütçenize uygun en ucuz en kaliteli malzemeyi bulmanız gerek. Ayrıca açıkçası bence bisikleti topladığınıza değmesi gerek. Jant konusunda mavic jantlar anladığım kadarıyla bütçenizi aşıyor. Ama neden shimano dışında dediniz onu anlayamadım açıkçası. Çünkü bütçeniz doğrultusunda shimano jant setleri sizin için iyi birer seçenek olacaktır. Mesela r500 yada bütçe biraz daha arttırılırsa rs10 rs 20 vs.
*
Bence işinizi planlı proğramlı bir şekilde yapın derim. Daha az sıkıntı yaşarsınız. Önce oturup bir bisiklet toplamak için neler lazım tüm parçaları yazın. Elinizde olanları aldıklarınızı yazın. Daha sonra ihtiyaçlarınızı belirleyin. Hangi parçaların eksik olduğunu görün. Dilerseniz bizimle paylaşın. Ondan sonra bütçenizi gözden geçirin. Bütçenizi arttırma yolları bulmaya çalışın. Bunun yanında 2. el piyasasını oldukça iyi analiz edin. İzmir deşiniz reklam yapmak gidi olmasın ama Doruk bisiklet Kess bike Kadans bisiklet Seda bisiklet buraları gezip sorun ellerindeki 2. el ürünleri. Bütçenizi bizimle paylaşırsanız daha ayrıntılı bilgide alabilirsiniz Erphan abininde dediği gibi. Şimdiden kolay gelsin size.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
R500 jantlar benimde ilgimi çekti, hatta forumdan Burak Mercanci ile de görüştüm. Haber bekliyorum o jant için. Olmazsa R10 almayi düşünüyorum. Onun dışında bütçe yaratmak için yedek kadromu ve babamın kullanamadığı bisikletini satıyorum, toplam ordan 1000 lira diye dusunebilirim. 150 R500 jant takımına giderse, geriye kala n 850 ile vites ve gidonu ayarlamam lazım. Önceki bisikletimi, elden düşme bir bisiklet alıp öyle aktarıp tamamlamistim ama bunu öyle olsun istemiyorum. Zaten tiagra setli bisiklet almak, parça parça almaktan daha mantıksız. Şimdi yapmam gereken yavaş yavaş tiagra aynakol (52-39)-(50-34), Ruble, arka attirici, on attirici. Bunları toplayabilirim ama beni korkutan tek şey var; STI kollar.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@hakan bes
Hocam kısmet işi tamamen, alacaginizi bilmiyordum. Teşekkür ederim, hayırlısı olsun gerçekten. Umarım daha iyisini alırsınız.
Gidon olarak ritchey comp alacağım.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Az önce kargo geldi, sırada 105 grup set var! Buyrun fotoğrafları..
(link)
(link)
(link)
Erhan Abi'nin hediyesi,
(link)

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sabah tek tek Tiagra toplamayı düşünüyordunuz, bütçeniz 105'e yetecek mi?

erphan

Forum Bağımlısı
Tepki
503
İsim
Erhan
Bisiklet
Scott
kadronun, kazasız, sıkıntısız bir şekilde ulaşmasına çok sevindim Emre :) haydi bakalım, inş. şöyle güzel bir de jant seti buldunmu bu iş neredeyse tamam demektir. yol bisikleti toplamak meşaakatli ve sabır isteyen bir iş. umarım forumdaki arkadaşlarında yardımıyla, ortaya güzel bir makina çıkacaktır. hafif, performanslı ve yakışıklı bir şey olacağını tahmin ediyorum :) kolay gelsin...