"Yeni bisiklet alacaklar dikkat" Şehir bisikleti -mtb- yol

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
mtb mi almak istiyorsunuz,yoksa yol bisikletimi,yoksa şehirmi,
kullanım amacı ne olacak ,
uzun turlaramı gitmek istiyorsunuz yoksa sadece dağdamı kullanacaksınız,
şehir içindemi kullanacaksınız.öncelikle buna karar vermek ,ondan sonra bisikleti almak,,
çoğu insan burada kısa mesafe düşünmekte o zaman 26 jant dağ bisikleti ya da şehir bisikleti ama uzun yollara gitmek istiyorsanız kesinlikle 50 diş yarış bisikleti teker hacmi 23 olacak size zaman kazandırır ,eğer zaman ile derdiniz yok ise yavaş yavaş gezerek gideceğim diyorsanız şehir bisikleti 28 jant alarak arkaya bagaj koyarak konaklaya konaklaya gidersiniz ,

sele üstünde tarzlar farklıdır ,işe bisiklet ilemi gideceksiniz alın bi dahon katlanan bisiklet taşıması kolay ..
tur olayını seven dostlar var burada, bu forumda 15 günlüğüne bisiklet turu yaparlar 30 kilo yükle ile türkiye turuna çıkarlar rahmetli süleyman dostum gibi ,çadırınızı alırsınız uyku tulumu alır bi güzel dolaşırsınız türkiyeyi bu da bi tarzdır sele üstünde bisiklet ile seyahat....

boyunuz uzun ise küçük kadro almayacaksınız ,her zaman bisikleti deneme şansınız olsun ,bisikletçiye gidin ve seleye oturun ,gidonu tutun ,sürün, baktınız kendinizi rahat hissettiğiniz ,bisikleti alın ,ama rahatsızlık hissetti iseniz almayın o kadro size göre değildir,kesin olarak sağ dizin kırık olmaması lazım bunun için seleye oturun ,sağ pedal aşağıda olsun ,sağ ayağınızı koyun sağ diz kırık olmayacak, olursa rampalarda zorlanırsınız ve böyle kullanmaya devam ederseniz kıkırdak zedelenmesinden tutunda diz ağrılarına bel ağrılarına kadar uğraşırsınız ,,,,

bacağı uzun olanların küçük kadro almasını tavsiye etmem sorun yaşarlar,bacağı kısa olanlar ise büyük kadro alırlar ise onlarda sorun yaşar,,benim boyum 1.74 dür mtb scott karbon scale 30 aldım ,10 kilo 700 gram idi ,large kadro idi ,üst boru uzunluğu 53 cm dir bacak uzunluğum ise 83 cm dir eylül sonu 50.000 km gelecek olan bu bisiklette ,tam 5 yıl 5 ayına girerken ne kıkırdak zedelenmesi ,ne de bel ağrısı ,ne de bilek ağrısı, ne diz ağrısı hiç bi şey yaşamadım ,doğru kadro idi ve asla sürücü hatası yapılmamıştır ,,,

kilitli pedala geçince 3 adet sola düşüş oldu ama hafif bi şekilde hata bende idi çünki sola kuvvet verince düştüm asla sola ağırlık verilmez dururken soldan kilitli pedalı çıkarmak hüner ister,,,,kilitli pedal yüzde 30 karla pedalşöre rampada döner hele hele uzun yollarda çok faydası vardır ,,,,klasik pedal vakit kaybıdır mtb alacaklar şehir alacaklar ve yol bisikleti alacaklar kesin kilitli pedala geçsinler zamanla alışacaklar ve memnun kalacaklar,,

sele üstünde 4 üncü tarz bisiklet cyclo cross bike dir standard teker hacmi 700 x32 de kalır bu bisiklet yol gidonludur ve stabilize ve sert düz toprak mekan artı asfalt bisikletidir özgürlüğüne düşkün olanların ve her yola girmek isteyenlerin ve her yolda sürat yapmak isteyenlerin bisikletidir benim bisikleti bu tarza dönüştürmeye çalıştım olduğu kadar oldu ..disk frenli olanları vardır yengeç fren sistemli olanları vardır ,v-break sistemli olanları mevcuttur ,,

çoğunluk mtb ye yönelik olduğu için ,ve ülkemizde malesef yollar bol kasisli ve çukurlu ve mazgallı olduğu için uzun zaman mtb amortisörlü bisiklet kullandım korkusuzca 2.2 teker hacim ile 26 jant ile mazgalların üzerinden geçtim ama malesef 700 x 32 de durum böyle değildir ..yol kullanacaklar artı şehir kullanacaklar ve artı cyclo cross kullanacaklar bütün dikkatlerini yola verecek en ufak bi dalgınlıkla mazgala gireriz,,,her yer bubi tuzakları ile dolu sürekli aynı mekanlarda süren tehlikenin ve riskin nerede olduğunu bilir ve asla hataya düşmez yeni gidilen yollarda çok dikkatli olmak ise şarttır...

bisiklet alırken kesin olarak deneme şansımız olmalı ilk seleye biniş önemlidir...

Scudo

Bilal Öz

Aktif Üye
Tepki
82
Bisiklet
Geotech
Tecrübe konuşuyor, Kudret abi senden kapacak çok şeyimiz var :) Çok teşekkürler.

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
Allah razı olsun. Yol mu ? Şehir mi mtb ? tarzı konu açan arkadaşları artık direk buraya yönlendirebiliriz.. Bu arada bir sorum var

Bu MTB lere arka bagaj tarzı birşey takılmıyormu ? Amaç burada çadır, uyku tulumu vs vs eşya koymak. Bir yerde sadece şehir bisikletine koyulduğunu duydum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Hakan ÇELİK

mtb için, arka bagaj ile ilgili link..

(link)

http://i47.tinypic.com/20j5vo9.jpg

talha ateş dostumun uygulaması ,,

.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ağzına sağlık abi

Tepki
11
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisikletimi yeni aldım sayılır ve nacizanr tecrübe ettiklerimden bahsetmem gerekirse, sele ve lastik seçimi çok önemli. Sele, hadi neyse kişiye göre değişim gösterebilir, ama lastik bence kaliteli olması gerekmekte. Banamı denk geldi bilememde bir lastik bu kadar mı patlar. Ortalamaya vursam 2 günde 1 hemen hemen. Günde yaptığım yol 18-20 km. Lastik ince, ve minik taştan bile huy kapıyor sağ sola sendeleme, bi bakıyorum patlamış. Neyseki starbike'dan sipariş ettim schwalbe marathon, bekliyorum.
70 tl lik sele almıştım, markaya bakarsan iyi, fakat biraz uzun yolda bacak arası acıyabiliyor. Elbette müthiş rahatlık beklenmez bunda fakat yol biraz uzayınca esnemeden kaynaklı sanırım rahatsızlık verebiliyor.

ilker21

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Fuji
Güzel konu olmuş teşekkür ederiz. bende 1 hafta önce Salcano M İstanbul aldım. şimdilik teklesede ilk bakıma kadar böyle devam edeceğim kısmet olursa ilk bakımda biter sorunlar sanırsam.almak istediğim bir kaç üründe var. öne sepet mi yoksa arka bagaja heybe mi alayım yoksa ikisinide mi kararsızım :D öyle fazla ağırlık istemiyorum. suluk filan almayacağım. heybe,pompa,isviçre çakısı alıp kapatacağım sanırım aksesuar işini :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Erhan Uran

erhan bey,
26 jant kullanıyorsunuz yanılmıyorsam lastiğin yanında basılacak hava miktarı yazar ben continental 2.2 kalın dişli teker kullandım 65 hava basılıyor idi ama ben 60 basıyordum, şimdi tekerin havası önemlidir birde ben bisikleti 26 janttan 28 janta geçirdim ve jant üzerindeki iç lastik sibobun gireceği delikte operasyon yaptım, yani iğnelilerden çıktım iğne sibop değil artık ,kullanışlı değil ,uzun yollarda benzin istasyonunda basacağınız kadar havayı ayarlayabiliyorsunuz, araba sibop olacak tabi...

Tepki
11
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Teşekkür ederim ilgin için Kudret Abi. Lastik 28 kullanıyorum. Hava basıncına gerçekten çok dikkat etmemiştim, bildiğim şey biraz basınç az olursa patlama riski az olur, bunu öçecek bi pompa yok gerçi elimde. Sert lastik yolda iyi gidiyor. Lastiğin kanallarına baktığımda iç bölümün çok ince olduğunu görüyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Erhan Uran

anladım,şimdi benim tekerin yanında 80 hava yazıyor ben 75 basıyorum ,28 teker, çok iyi bi teker, fiatı malesef pahalı olmuştur şimdi,,100 lira idi ,toplam iki teker ,maxxis over driver 700x32 ,bunlar çok iyi stabilizede beni üzmedi, sert düz toprak yollarda ve hatta zemin toprak- kum karışımı yollara bu teker ile girdim ,yokuş aşağı kaydırmadı teker ,yalnız her tekerin ömrü vardır zamanla biter ve kauçuk incelir ve dışardan darbeleri alır ,fakat ben teker içine uzun koruma bandı çektim ayrıca tekerin içindede koruma bölümü var..evet araba sibop çok önemli, istasyonlarda putona tıklayarak 75 havaya ayarlıyorum ve havayı basıyorum, tabi pompadan daha güçlü bu olay,
ayrıca pompa ile pek 75 hava basamıyorum..

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Kudret Kurtcebe

Abi niye araba sibobuna geçtin? Jantı keşke delmeseydin. Araba sibobu bence çok kullanışsız.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Tuncay Üner

yok tuncay rahat ettim inan pompa yanımda gerçi ama 75 hava basamıyorum ilk istasyona kadar idare etmesi için pompa basıyorum tabi yanımda iç lastik hep olur ,sonra ilk istasyonda 75 hava basıyorum, bizim istasyonlarda iğneliye göre pompa sistemi yok ,gerçi onun için bi aparat var takıyorsunda ama alıştım artık ,,,jantı delmedim tuncay üzerinde bir adet yuvarlak bi parça var idi sadece onu çıkardım,,,benim jantlar alexrims jantlar ..

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Kudret Kurtcebe

Abi rahat ettiysen ozaman sıkıntı yok. Bu İstanbuldaki bir çok bisikletçi iğne sibop değil araba sibobu takıyor milletin bisikletine. Hep jant deliyorlar sürekli. Onuda bilinçli yapamıyorlar, bu sebeple çok lastik patlıyor. Bide bisikletin sahibi daha sonra iğne siboba geçse yine patlıyor çünkü delik genişlemiş oluyor. Sibop kesiyor.

Alexrims güzel bişey yapmış, jantı delmeye gerek kalmamış. Bunuda ilk defa senden öğrendim abi. :)

Bence en güzeli kaliteli bir pompayla ince sibop. Hem zorlanmadan hava basılır hemde benzinciye gitmeye gerek kalmaz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
topik güncel ,yol mu mtb mi şehirmi yoksa cyclo cross mu diyen dostlar ...

1- yol bisikleti alırsanız ,uzunlarda asfalt yolda avantajınız olur ,ama ağır stabilizede konforlu sürüş olmaz ,
2- mtb alırsanız derin yarıklı toprak arazilere korkmadan girersiniz ve yokuş aşağı amortisörü açarak kendinizi hummer zannedersiniz ,bu işin zevki orada ...
ama uzun yollara asfalttan giderseniz vakit kaybı olur,,,dağ bisikleti denmiş adına dağda işe yaramakta,,
3- şehir bisikleti ile turlara gidersiniz, 28 jant ile ,arkaya bagaj koyarsınız ,konaklamalı turlar yaparsınız,,,
4- cyclo cross 28 jant derseniz ağır stabilize, düz toprak yollar ve asfalt yolları harmallarsınız ..

Serdar Sarı

Daimi Üye
Tepki
77
Bisiklet
Cannondale
Hocam elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. Bisiklete yeni başlayacak arkadaşlar genelde kullanış tarzına ve amacına bakmadan direk MTB'ye yöneliyor. Bisiklet önerisinde bulunan arkadaşların çoğu da kişinin kullanım amacına bakmadan MTB öneriyor.. Herşeyden önce insanların ihtiyacına ve tarzına göre bir bisiklet türüne yönelmesi gerekiyor bence

Bir mtb kullanıcısı olarak bisikletimden çok memnunum iyiki mtb almışım çünkü benim tarzım bu, bisikletten en çok arazideyken zevk alıyorum.. Ama gel gelelim Türkiyede sokaktaki mtb'lerin belkide %90'ı hiç arazi görmemiştir. İnsanların ihtiyacına göre bisiklet alma konusunda bilinçlenmesi gerekiyor bence :)

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Serdar Sarı

evet tarzların tartışması asla olmaz mtb de zevklidir, ama yerinde arazide derin yarıklı toprak yollarda keçi yollarında ağır stabilizede ,evet kullandım bu bisikleti ve zevkini aldım ,fox yüzlük ile ,değişim oldu 28 jant oldu ,ve aliminyum çatal geldi ,ama tabi artık derin yarıklı toprak yollara giriş bitti ,genede bu pazar kurtdoğmuş offroada gireceğim 700 x 32 ile ,burası kumlu toprak yol ve rampada derin yarıklar var ama yolun sağından solundan kaçarak tırmanıyorum evet adrenalin bitmez toprak kumlu yollarda ,ve ağır stabilizede ,tarz cyclo cross bike a yönelince değişim geldi 28 jant ile kumlu toprak yoldan inerken kullandığım teker maxxis over driver dır su oluklu yandan çok az dişli bu teker burada değerini daha önce verdi ve ayrıca ağır stabilizede ,700 x 32 altı bence risk yol bisikleti giremez offroad a ve toprak yollara ve ağır stabilizeye 23 teker hacmi 28 ve 25 teker hacimleri için risktir ..şimdi istanbulda cyclo cross takım kurma derdindeyimde ama istek ile olmuyor tabi..

Tepki
0
İsim
Osman ERCAN
Bisiklet
Bianchi
@Kudret Kurtcebe
Merhaba ön sepetiniz dikkatimi çekti de acaba sağlam mıdır taşima kapasitesi ve ağırlığı bir de ölçüleri nedir bana baya buyuk gibi geldi de bana da buyuk bir sepet lazim zaten şimdiden teşekkürler...

Elbrus

Daimi Üye
Tepki
148
İsim
Atakan
Bisiklet
Carraro
Teşekkürler. güzel bir yazı olmuş.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@osmanercan1993

linge bakarsanız taha dostumuz yapmış ufak bi çanta koymuş,ben yaptırmadım ,konu ile ilgili olan bisiklet firmaları var firmalara başvurarak bilgi alabilirsiniz..

emin dostumuzda aşağıdaki resmi koymuş ,,bagaj için ideal.

https://www.bisikletforum.com/proxy.php?image=http%3A%2F%2Fwww.dogabisiklet.com%2Fmodules%2Fcatalog%2Fproducts%2Fpr_01_1223_max.jpg&hash=0cf3a59725ee8dac6b8486fe0429e323

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
(link) Kudret abi eline sağlık çok faydalı bir yazı olmuş :harika: