Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni Bir Proje Bamboo Bike

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Eebalkan tarafından paylaşıldı.

1. Eebalkan

Eebalkan Yeni Üye

Adı:
    Efekan
    Seviye:
    Selam dostlar,
    Aranıza yeni katıldım uzun zamandır sadece okuyucuydum artık yazmanın vakti geldi diye düşündüm. Aklımda tabi ki yeni bir proje var, Türkiye' de sadece bir kişi bu işle uğraşıyor ve profesyonel olarak satışını yapıyor. Yaptıkları işler satıldığı için çok uğraşılıyor ver pahalı etiketlete sahip oluyorlar. Bense hesaplı ve estetik bir tur bisikleti yapmak istiyorum.

Bu konuda siz değerli dostlarımın yardımlarına ihtiyaçım olduğunu biliyorum ve size birkaç sorum olacak;

1-) Bambuların birleşim yerlerini sabitlerken nasıl bir yönten izlemeliyim?

2-) Vites sistemi kullanmalımıyım? Kullanırsam nasıl bir sistem kullanmalıyım?

3-) Şuanlık V fren kullanmayı düşünüyorum, okuduklarım doğrultusunda çamur gibi dış etkenlerden performans kaybı yaşamadığını öğrendim. Kararım doğru mudur?

4-) Çatal kısmında amortisör kullanırsam ağırlığın fazla olacağını tahmin ediyorum ve bu da beni düz çatal kullanmaya yönlendiriyor. Sizce çatalı düz ve alüminyum mu kullanmam doğru olur?

Şimdilik sorunlarım bunlardır dostlar tabi ki projeye başladığımda sorunlar doğrultusunda mesajımı editleyeceğim.

Cevap yazan dostlara şimdiden teşekkürlerini sunarım.

2. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Bu o kadar kolay bir olay gibi gelmedi bana. Viteslimi , v fren mi , düz maşamı sorularından önce bence deneme modeli yapmanız lazım . Ondan tecrübe edinip ikinci yapacağınız model daha isteklerinize uygun şekillenebilir. Yoksa bence bu iş zor. Eğer ilk kez yapacaksanız.

3. Hamid Asım

Hamid Asım Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    şurada bir şeyler var ...
    Bamboo Bicycles Roll Out

internette yüzlerce kaynak ve video var çok zor değil bir çok alet edevat gerekli bir de en önemlisi birleşme yerlerinde kullanacağın malzeme

4. halil halil

halil halil Kıdemli Üye

Seviye:
    Bambuları reçine ve keten ile sabitliyorlar
    reçine dediğim de epoxy yapıştırıcı ikili
    hani carbon fiber yapımında kullanılandan

aramid bez de kullanabilirsin kevlar bez

5. Eebalkan

Eebalkan Yeni Üye

Adı:
    Efekan
    Seviye:
    İlginiz ve cevaplarız için teşekkür ederim. İlk olarak dediğiniz yöntemi kullanacağım epoksiye batırılmış keten sargılar harika bir sabitleyici olacaktır. Aklıma yeni bir soru takıldı; sizce kadro tipim ne olmalı yani demek istediğim bir ton kadro şekli var hangisini seçmeliyim? Çok büyük ihtimalle ilk yaptığım kadroda sonuca ulaşamayacağım ama bu işten ilk seferde ve kısa sürede başarıyla çıkmak istiyorum. KTM nin kadro tasarımları göze çok hoş geliyor, onlardan birini kopya etsem olur mu acaba diye düşünüyorum.

6. ercst0rm

ercst0rm Forum Bağımlısı

Adı:
    Ercüment
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    dostum süper olur sahsen, kadroyu mu carptin zimpara vernik at gec:) birlestirme isini de deniz tutkalini arastirin diyebilirim,

7. Eebalkan

Eebalkan Yeni Üye

Adı:
    Efekan
    Seviye:
    Desteğiniz için teşekkürler. Gerçekten hesaplı, estetik, hafif ve güçlü bir malzeme bu bambu. Bakımı da çok zor olacağını sanmıyorum. Dediğiniz tutkalı da araştıracağımı belirteyim.