Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni bir Notebook almayı planlıyorum, önerileriniz nelerdir?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Süleyman Uzunköprü tarafından paylaşıldı.

1. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    1.750 - 2.250 lira arasında bir notebook almayı planlıyorum.

16" veya 17" olması ilk tercihim.
    Core2 olması ve 4 gb olması diğer tercihlerim arasında.
    Ben toshiba modellerini inceledim, kasaları çok hoşuma gidiyor.
    Sizlerin önerileri nelerdir?

Faruk UZUNKÖPRÜ bunu beğendi.
  2. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kendi dizüstümü alana kadar oldukça araştırma yaptım. Yaklaşık 7 ay oldu alalı bu süre zarfında sanırım dizüstü cephesinde oldukça gelişme olmuştur. Model tavsiyesi yerine size bir site önerebilirim alırken oldukça yardımcı oldular. Eminim bisiklet forumda da bilgisi olan ve önerisi olacak arkadaşlar vardır. Ben sadece sırf dizüstü üzerine yoğunlaşmış bir site önermek istedim. Şimdiden hayırlı olsun diyelim.

http://forum.donanimhaber.com/forumid_216/tt.htm

d.berkay ve Süleyman Uzunköprü bunu beğendi.
  3. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    Donanım haberde her notebook için ayrı bir bölüm açılmış. Benim özel bir marka tercihim olmadığından oraya sormadım. Burada işin ehli bir kaç arkadaşın mesajlarını görmüştüm. Konuya daha hızlı ve net bir cevabı buradan alabileceğimi umuyorum.

4. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Notebookta bakacağınız en önemli şey ekran kartı,kaliteli bir ekran kartı olan notebook sizi uzunca seneler idare edecektir.Önceden bende almayı planlıyordum ama masaüstünden vazgeçemedim :) Casper,samsung,acer fiyat/performans oranı iyi ürünler sunuyor,ama teknik servisleri yeterlimi orasını araştırmak lazım.

Süleyman Uzunköprü bunu beğendi.
  5. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    Ekran kartları o kadar iyi olamıyor maalesef. Mesela 2.200 liralık bir toshibada 4570 ekran kartı var ve 64 bit. Şu anda masaüstü pc lerde 512 bit'e kadar ekran kartları var.
    Benim aradıklarım Core 2 olması
    DDR2 800 mhz 4 gb ram olması
    Kasanın albenisi olması

6. tolgayalcin

tolgayalcin Forum Bağımlısı

Seviye:
    o zaman ya casper nirvana modellerine bakın ya da Toshibalara.

7. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Pc Bir bütündür bir yeri iyi bir yeri kötü olması performansının az olamsına neden olur..Ekran kartı 512 paylaşımsız (Ati marka tercihim.)
    RAm:2 gm 800 hz minimum.Ekran 17" Entegre wepcam (1,3 mp)
    ve diğer önemli donanımlar..Zaten pc 3-4 önemli parça ile performansı iyi olur.Genel anlamda..İyi Olmalı marka olarak Lenova,Toshiba ve acer olabilir.Yerinde garanti olayıda çok önemli.Sonuç da elektronik eşya.Bozulduğunda kapı kapı gezme ve aylarca bekleme..Kib slm lar..

8. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yapacağınız işe uygun bir notebook almanız daha yerinde olur. Sadece internet, film, müzik ve office uygulamaları düşünüyorsanız az enerji harcayan, kısaca işlemcisi biraz daha yavaş olan ve onboard ekran kartı olan bir model yerinde olur. Bilgisayarlar sürekli hızlanıyorlar, daha fazla enerji tüketiyorlar ama batarya teknolojisi yerinde sayıyor...

Şu ana kadar elimden 10 küsür tane notebook geçti diyebilirim. Bu arada ben bilgisayar mühendisiyim ve bilgisayarı çok yönlü olarak kullanan birisiyim. Son olarak 13" ekranı olan 1kg ağırlığında tek çekirdekli bir notebook kullanıyorum. Bisikletle giderken sırt çantama atabiliyorum, müthiş kolaylık. 3-4kg luk dev gibi notebookları tercih edenleri de hayretle izlemiyor değilim :) Autocad tarzı mühendislik yazılımları kullanmak yada en son çıkan oyunları maksimum kalitede oynamak gibi bir tutkunuz yok ise notebook alırken öncelikli dikkat etmeniz gereken şeyler şunlardır; 1. Hafiflik, 2. LCD nin max. görüş açısı, 3. Batarya kalitesi. Geri kalanlar aslında ihtiyacınız olmayan ucuz pazarlama taktikleridir. Sorunsuzluk ve hızlı teknik servis açısından önereceğim markalar ise Sony ve Dell.

9. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    Photoshop CS4, Quark Express 8.0 ve Visual Basic uygulamaları aynı anda çalışacaklar. Birde kaliteli film izlemek için kullanılabilir. Buna göre öneriniz nedir?

10. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Tabiki Mac Book ;)

11. ScottScale

ScottScale Kıdemli Üye

Seviye:
    Süleyman bey merhaba. Size tavsiyem apple mac book veya biraz daha üzerine para koyup apple mac book pro almanızı öneririm. bilgisayarınız asla çökmez, virüs girmez. formatla uğraşmazsınız. ben apple imac g5 masa üstü kullanıyorum. Macintosh sistemi çok süper bir sistemdir. inanın onunla tanışınca windows ta sistemmi. pc de bilgisayarmı diyeceksiniz. almışken en iyisini alın biraz daha sabredip para biriktirip apple macbook veya macbook pro ürünlerinden bir tanesini alınız.

12. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    mac booklarda ötv indirimi ile 2100 tl civarındaydı. kampanyalar suruyorsa buna yakın fiyatlara alabilirsiniz. Oyun oynama niyetiniz varsa uzerine windows kurmanız gerekecektir extradan.

13. ScottScale

ScottScale Kıdemli Üye

Seviye:
    yeni modeller intelli her iki sistemide çalıştırabilir. ben ppc ile kullanıyorum windows a elim değmedi daha :)

14. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    Apple bir notebook ile Toshiba bir notebook karşılaştırıldığında intel sistemli olanlardan mac çok pahalıya geliyor. Peki yüksek özellikli bir Toshiba yerine nispeten daha düşük bir mac alsam performans sonuçları ne olur?

15. ScottScale

ScottScale Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu siteye üye olun mac hakkında aradığınız her soruya cevap bulabilirsiniz.

http://turkmacforum.com/forum/index.php

16. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    O kadar derinlemesine arayacak vakit olmadığı için bilenlere danışmak amacıyla foruma sordum. İlginize teşekkür ederim.

17. ScottScale

ScottScale Kıdemli Üye

Seviye:
    benim kişisel tercihim macbook düşük modelli olurdu ama ben sizin içiniz rahat olsun kafanızda soru işareti kalmasın diye o siteyi önerdim. Aceleye getirmemek lazım sonuçta milyarlık alet alıyorsunuz.

18. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    Anlayamayacağım olay şu olur. Donanım olarak üst sınıf bir Toshibanın fiyatı 2.200 lira olsun. 2.200 liraya alınacak bir Mac daha düşük donanıma sahip olduğuından nasıl daha yüksek bir performans verebilir?
    Birde ben sistemi Windows kullanmalıyım, driver problemi yaşarmıyım?

19. ScottScale

ScottScale Kıdemli Üye

Seviye:
    yeni mac modelleri intelli yani hem macintosh hemde windows çalıştırır. siz istediğiniz sistemle çalıştırırsınız. ama windows tan vazgeçemem diyorsanız macbook almanıza gerek yok aynı özelliklere daha fazla para vermemek adına. kabul etmeliyimki mac bilgisayarlar biraz pahalı. çünkü tasarımı çok daha öte. program özellikleri çok daha güzel. imovie+iphoto+itunes ile resim film müzikle uğraşmak çok keyif verici. virüs asla girmez bu sisteme, format parası vermezsiniz. sistem çökmez. çok profesyonel bir şirket yada işyeri değilseniz düşük bir modellle yetinebilirsiniz. ma eğer profesyonel bir alet istiyorsanız macbook pro lar var onlarda çok ama çok pahalı 4-5 milyar civarı. apple macintosh unda marka fiyatı kaliteli. bende şikayetçiyim fiyattan ama bir tanışınca vazgeçemiyorsunuz. bu paraya değer diyorsunuz.

20. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Süleyman Uzunköprü ve sadana bunu beğendi.