Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni bir modifiye planı

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında celil.mayaoglu tarafından paylaşıldı.

1. celil.mayaoglu

celil.mayaoglu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bende salcano ng 650 var, zamanında resimlerini koydum, görmüşsünüzdür mutlaka.

Tourney 21 Vites çekiş sistemine sahip.Arka ruble megarange 7li.

Acera Fc m 341 Siyah (28-38-48) Un monteli aynakolu almaya niyetliyim.(21€). Bendeki aynakolun diş sayıları 4er eksik buna göre ve alabileceğim uygunluğa sahip fiyatı var bu aceranın. Alivioların ki 38dişli enfazla, oysa bendeki 44lü, yeni bir aynakol alacaksam daha fazla diş olmalı çarkında.

Tabi bu aynakola uyumlu sanırım bir orta göbek lazım olucak, BB-UN 26 Orta göbek (8€) almam gerekicek doğal olarak yanılmıyorsam.

Merak ettiğim konu ise şu;

bunlarla beraber arkaya ve öne de göbek almak istiyorum quick release için sırf. Buna çözüm olarak da;
    Acera Arka Göbek Fh-Rm40 Silver 36 Delik 7Lİ (11€) olan göbeği almaya niyetliyim ayrıca, bu acera göbek 7li rubleye uyumluymuş.

Yani beni boş yere ruble aldırma zahmetine sokmayacak, ve doğal olarak tourney vitesi de değiştirtmek zorunda bırakmayacak gibi görünüyor.

istiyorum ki; elimdeki shimano tourneyden ve megarange rublemden memnunum, bunlar değişmeden, seri dışı olmayan sadece 3 göbeği ve aynakolumu değiştirmek istiyorum adam gibi marka parçalarla, ama sadece shimano marka kullanmaktan yanayım.

Merak ettiğim mesele de şu ki; yeni acera aynakol geldi diye yeni zincir almaya şart koşturup da, arka rublemi de değiştirtmek zorunda bırakır mı?

resmen tam bisikletçinin anlayıp çözebileceği bir sorun, yardımlarınızı bekliyorum. Elbette daha kolay çözümü var, komple set almak en iyisi, ama şimdi müsait değilim maddi açıdan. İş güç durumu malum anlarsınız. Bunu yapmaya elverişli bütçe çıkarabiliyorum en azından, vites sistemimden memnunum hem.

Jantlarım ayrıca 36 delikli. Öne de normalde setini almaya imkanım asla yetemeyeceğinden en kötü bi Deore Ön Gobek Hb m 530 Silver 36 Delik (10€) takabilirim diye düşünüyorum.

fiyatları ve modelleri erdoğanlar bisikletten edinmiş bulunmaktayım, sipariş verebilirim sadece, burada bir adam bulup montajı sağlamış olucam. Linkleri de verebilirim, yani gözlerinizle görüp anlayabilirsiniz demek istediğim bu parçaları...

2. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Ön ve arka göbekleri değiştirirken iki problem var:

Tel uyumsuzluğu. Sizdeki tellerin boyu yeni göbeğe uymazsa tel masrafı çıkar.
    Örme masrafı, teker örme 25'er kağıda mal olabilir.

celil.mayaoglu bunu beğendi.
  3. celil.mayaoglu

Seviye:
    bu aklımın ucundan asla geçmeyecek bir olası sorun olurdu, yıkılırdım o an da :)

ön göbeği değiştirmem o zaman diycem ama çok düşük olası gibi sanki, yine de değerlendirmek gerek. Çok teşekkür ederim.

Peki bu sorun olmasa tutar mı dediğim gibi, olması mümkün mü? 80milyon masraf edebilecek durumdayım bunun için yani.

4. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Bu sorunların çıkmama ihtimali var. En iyisi, iyi bir bisikletçiye bizzat bisikletle gidip danışmak olur. Tel uzunluğu meselesi hassas ve internet üzerinden yorum yapmak o konuda zor.

5. celil.mayaoglu

Seviye:
    bisikletçi var ama alakasız parça getiriyo, shimano deyip üstünde isim falan yazmayan göbeği getiriyo, güvenemiyorum doğrusu. Yani adamın eline verip bizzat göstermem lazım ki kestirsin. Sanırım bunu şöyle halledebilirim. Metin bisiklet var, onlar hem salcano ng 650 satıyo, hem de bu parçalar onlarda da satılıyo.

Erdoğanlar bisiklete mail de atarım ama onlar bir kere elimdeki bisikleti bilmiyorlar. Resim çekebilrim, hatta istemedikleri kadar çok kaliteli görüntüyle resim yollayıp maille sorabilirim ama kestiremiyorum.Bana olur gibi geliyor ama yanılmak istemem asla.Yanılmanın neticesi de doğal olarak da aldıklarımın elimde kalması, daha doğrusu patlaması :)

doğrusu yine de umutluyum, taa oraya gitmek, oraya kadar bisikleti götürmek yerine kestirip anlayabilen birkaç kişi olmalı, bu tarafta bi çocuk var, ona yaptırıcam.Yakında hem.

6. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Tel boyu mevzusu tehlikeli, resimle olmaz gibi geliyor bana.

Metin Abi iyidir :rolleyes:

7. celil.mayaoglu

Seviye:
    peki şimdilik aynakolla göbeği değiştirtmeye kalksam onlar sorun yaratır mı?

yani yukarda yazdıklarımla değiştirsem, zincir değişmek zorunda kalır mı? hadi diyelim değiştirmedim sorun çıkartır mı?

Ama bu 3 göbek değişecek öyle ya da böyle; yani kesinlikle shimanolardan olucak yenileri mutlaka.

Bu arada ilk yazdığım mesaj hala herkes için geçerlidir arkadaşlar, fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.

8. celil.mayaoglu

Seviye:
    Saolasın tayfur, dediklerini dikkate alıcam. Senin belki de fark etmediğin başka bir olası durum varsa diye yine de sormakta yarar var. Teorik olarak sorun yok gibi görünüyo, işin aslı zaten uygulamada ortaya çıkıcak.

9. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Aynakolla orta göbek sorunsuz değişir, zincirin uzaması gerkir mi bilmiyorum, belki araya birkaç bakla eklenebilir.

10. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Ayna kolda daha fazla disli sayisina gecince zincire ek yapmak gerekecek. Ama yeni zincirlerin cok büyük cogunlugu ekleme yapildiklarinda saglikli olmuyorlar. O nedenle ufak bir masraftan kacinmayip yeni zincir almakta fayda var.

Bildigim kadariyla bisikletinizi alali cok olmamisti, henüz rubleyi asindirmis olamazsiniz (tahminen). Bu nedenle kendi rublenizi (arka disli) kullanabilirsiniz.

Orta göbek konusu tartismali, kadronun orta göbek ölcüsünü bilmekte yarar var. Ancak bir ihtimal ortagöbegi hic degistirmek zorunda da kalmayabilirsiniz. Yeni ayna kolunuz uyum saglayabilir.

Göbek konusunda da titiz olmakta yarar var tel uzunlugu acisindan, kesin ögrenmenin yolu da göbekleri ölcmekten geciyor. bir sürü fotograf göndermenize gerek yok, elinize bir kumpas alip göbegin dis capini, iki delik arasindaki mesafeyi ve ayni tarafta birbirinin zittinda kalan deliklerin arasindaki mesafeyi ölcüp gönderirseniz (resimle de desteklerseniz) satin alacaginiz göbegin teller konusunda sorun cikartip cikartmayacagini ögrenirsiniz.

11. celil.mayaoglu

Seviye:

öncelikle çok teşekkür ediyorum ilgileriniz için. Bu söyledikleriniz aklımın ucundan geçmesi imkansız olan olası problemler. Yazdıklarınızı renklendirdim, ona göre ben de bir şeyler demek istiyorum aynı renklerle;

ilk olarak zincir alırım hiç de dert etmem onun için; rubleyi evet değiştirmek istemiyorum, bisikleti alalı 3 ay oldu ama 1 ay tatildeydim zaten, en son 9gün oldu kullanalı, sanırım abartılı pedal çevirmekten sağ ayak tabanımda ağrı var o günden beri ama şüpheleniyorum başka şeylerden de, dolayısıyla bir süre ara verdim pedal çevirmeye, her neyse işte benim de istediğim ruble değişmesin, 8liye değişecek olsa bu sefer vites takımı da değişmek zorunda kalıcak doğal olarak.

orta göbeğimi değiştirmek istiyorum doğrusu, oldukça zayıf göbek, tamircide açtırdım merak edip, içim rahat değil o konuda, o da değişsin istiyorum aradan çıkmış olsun da, şu 113-115-117mm olayı var işte, ben de ona takıldım acaba hangisi olmalı diye, ancak bunu benim bisikletimi satan veya göbeğini tamir eden bir tamirci bilebilir.

en son ve kilit noktaya değinmek gerekirse; göbeğin dış çapını anladım da, diğer ölçüleri tam olarak anlamadım ölçmek için, yani göbeği alınca o telleri göbeğe takmak zor iş mi peki yaptıracağım herhangi bir adama göre? masrafı çok mu olur bu montajın? Yazarken kafamda canlandırmakta güçlük çekiyorum şu an oldukça ama; göbek değişecek diye aynı jantın ve lastiklerin kalmasını istediğim için o aradaki teller sorun çıkarmazsa kolay takılıyo mu normalde?

Valla tayfur arkadaşın dediği gibi 25er ytl masrafa gireceksem, yeni çift katlı jant alırım 2 tane tanesi 20liradan elimdeki göbeğe uyumlu ama, imkanım varsa mecbur kalmak istemiyorum çünkü.

resim ekleyerek sormak istiyorum iyice anlayabilmek için de; acaba doğru yerleri mi anladım bahsettiğiniz ölçüler için? Numara koydum hatta bahsettiğiniz yerlere, göbeğin monte olacağı delikler arası mesafe(2), göbeğin dış çapı(3), bir de delikler arası mesafe(1) diye.

12. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    O ölçüleri almak hiç yapmamış birisi için o kadar da kolay değil. Tel değiştirme ihtimali gözünüzü korkutuyorsa en sağlam yol, göbeği bisikletçiye gidip, ölçüp tartıp almak.

13. celil.mayaoglu

Seviye:
    anladığım kadarıyla bu jant telleri uzunluğu sorunu dışında, bahsettiğim bu marka ve model parçalar bisikletime uyum sağlayabilecektir, doğru mu?

14. celil.mayaoglu

Seviye:
  15. drtroy

drtroy Aktif Üye

Seviye:
    bence bekleyip bisikletini satmalısın. salcanonu ne kadar çok sevdiğini biliyorum ama bence parça değişimi yapmadan bisikleti kullan 80 ytl'ni artırmanın yollarını ara ve komple yeni bir salcano üst modelle tanış bence(diğer markaları alabileceğini pek düşünmüyorum sevgini biliyorum).
    bende bazen ya şunu değiştiriyim diyorum ama bakıyorumki bisikletimin diğer parçalarına göre daha üst seri almaya kalkmışım ve en önemlisi çıkardığım parçalar elimde kalacak. onu yerine eskinin tadını çıkartıp problem çıkmadıkça değişim yapmamak. işi bilen ve parça uyumunu belirleyebilecek usta bulmakta zor açıkçası.bütçeyi tamamladığında ise farklı seriye geçmek daha mantıklı bence bir düşün?

reha genç bunu beğendi.
  16. zafersidal

zafersidal Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    arka göbeğin değişmesi halinde rublenin değişmeside olası gözüküyor çünkü tahminimce şu anda kullanıdığınız ruble eski sistem olan ve göbeğe vidalanan tip ama yeni alcağınız göbek ise yeni sistem eğer şu anda kulladığınız rublenin ayrıntılı bir fotosunu koyabilirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.;)

17. celil.mayaoglu

Seviye:
    elimde şimdilik aşağıdaki fotoğraf var, eğer yeterli olmazsa bir daha çekebilirim..

18. KoNyaLı_BisiKLetÇİ

KoNyaLı_BisiKLetÇİ Yeni Üye

slm
    bisiklet fotum ailesi sizi
    çook sevdimmm