Yeni bir başlangıç ve model seçimi üzerine..

Tepki
0
Merhabalar,

Forumunuzun yeni bir üyesiyim. Öncelikle belirtmeliyim ki çok titiz ve faydalı bir çalışma yapmışsınız, bu işe emek verenleri gerçekten takdir ediyorum. Yeni bir bisiklet almak niyetindeyim ancak uzun süredir bisiklet piyasasından uzak olduğumdan markalar ve modeller konusunda epey cahilim. Bisiklet alırken dikkat edilmesi gerekenleri okudum. Bazı kriterler oluşturdum kendime. Birincisi kullanacağım yerler genellikle asfalt olmakla beraber gerektiğinde doğal ortamlarda da (dağ, orman vs.) kullanabilmek istiyorum. Bisikletleri kategorilere ayırırken arkadaşlar biraz keskin sınırlar çizmişler gibime geldi, belki ben yanlış anladım ama bu iki amaca birden hizmet edebilecek bir bisiklete ihtiyacım var. Bir diğer kriter fiyat elbette. Bu konuda da 600-700YTL'ye kadar limitim var. Bu kriterler ışığında sağlamlık, görünüş, sürüş rahatlığı vs. en ideal olan model veya modeller nelerdir? Hangi marka ve modellerde aramalıyım ben bunu? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Scudo
Tepki
0
Unuttuğum birşey, vites takımı ve frenlerde nelere dikkat etmeliyiz? Hangi markalar olmalı?

Homer

Forum Demirbaşı
Tepki
591
İsim
A.Murat Günal
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Giant
19 yaş ve Pink Floyd.. valla bravo

Genelde asfalt binecek ve arasıra doğaya çıkacaksan eğer dediğin gibi, çok üst seviyelerde malzemelere ihtiyacın yok.. Aslına bakarsan zor koşullarda da her modeli kullanabilirsin, ömürlerinde, tepki sürelerinde, ağırlıklarında farklar vardır.

Senin ayırdığın bütçede çok bisiklet var, bence bir mtbtr kataloğu edin, burdan gözüne ve kesene hitap edenleri seç, tekrar tartışalım..

Kolay gelsin..

T

Tuğrul

Misafir
Selam
Benim tavsiyem sonradan pişman olmayacağın bir bisiklet seçmen.
Şu anda en iyi fiyat-performans Salcano Ng 250 dir.
Geçen senenin modeli olduğundan fiyatı bayağı ucuzlamıştır.Full Deore kompomentlidir ki ,bu seni bayağı tatmin eder.

Bu senenin modeli salcano Ng 255 ise 795 Ytl.

Yeşil bisikletle konuş derim.

Daha ucuz modellerden ise Kron ları tercih edebilirsin.

Tepki
0
Cahilliğimi bağışlayın ancak "full deore kompoment" nedir?

Not: Homer, 19 yaş ve pink floyd bağıntısını anlayamadım?!

T

Tuğrul

Misafir
Deore ,shimano vites markasının bir modelidir.
Ucuzdan pahalıya doğru gidersek ,
Ty,Tx,Altus,Acera,Alivio,Deore,Deore LX,XT,Saint ve XTR dır.
Deore üst kalitede sayılabilir.(Amatörler için)

Full Deore ise ,vites sisteminden başka, jant göbekleri ,vites attırıcıları ve frenler dir.
Deore vitesli bisikletler GeneldE 27 vitesli olurlar.(İstisnalar hariç)

Arka dişli 9 lu ,Ön dişli 3 lü

Selamlar

Tepki
0
hocam çok teşekkürler, son bir soru: bu amortisör konusunda nelere dikkat etmeli?

T

Tuğrul

Misafir
25 Eurodan ,700 euroya kadar amortisörler var.

Başlangıç için 2 tane amortisör öneririm.

1. RST 45 euro
(link)

2. RockShox Judy TT 89 Euro
(link)

Detaylı bilgi almak Gürsel Abinin yazdığı bir yazı var.alttki linkten ulaşabilirsiniz.
(link)

Selamlar

Tepki
0
Bu cümlenizden amortisörün bisiklete dahil olmadığı anlamını çıkartıyorum. Örneğin: tavsiyeniz üzerine Salcano Ng250 modelini aldıktan sonra ayrıca bir de amortisör mü takıcaklar ekstra ücrete? Bunun dışında çift amortisör şart mıdır? Değil ise öne mi arkaya mı takmalı? Bir önceki mesajım son soru olmadı farkındayım ama eminim benim gibi bisiklete ortaokuldan sonra uzak kalmış arkadaşlara da yardımcı olacaktırbu bilgiler.

T

Tuğrul

Misafir
Bisikletlerin üzerinde amortisör vardır.
NG 250 nin üzerinde RST var.

Tek satılan amortisörler ,ya bisikleti geliştirmek için alınır yada toplama bir bisiklet yapılınca alınır.

Biz önden tek amortisörlü (hardtail)tipi bisikletleri tercih ediyoruz.
Forumda daha önce bahsi geçmişti.

(link)

buradan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tepki
0
ilginize ve desteğinize çok teşekkür ederim. en yakın zamanda yeşil bisiklete uğrayıp detaylı bilgi alacağım.

mavisiyah

Üye
Tepki
0

aslına bakarsan yol bisikleti dağda, dağ bisikleti de asfaltta iyi gitmez bence...
sana bir seçenek de ben öneriyim karar senin tabii.
bi tane yol bisikleti alırsın...
bi tane de dağ bisikleti alırsın..
senin bütçene de uygun bana kalırsa
ben yeni drag marka blade aldım..
yol bisikleti..
gayet iyi gidiyo şimdilik fiatı da 300 euro...
aluminum kadrosu gerçekten hafif..
bunun yanına sadece ön amortisörlü bir salcano yada varsa paran bianchi alabilirsin..

ammaaa!
sen tek bisiklet kullanıyım diyosan illa, o zaman paraya kıy bi ön amortisörlü disk frenli aluminyum kadrolu bir bisiklet al..
corratec ve canondale'in de bu özellikte mükemmel bisikletleri var ama senin bütçeni aşar eminim ki..

hoşça kal...

Mehmet Çiftçi

Daimi Üye
Tepki
29
bencede yeşilbisiklet sana en uygun bisikleti tercihine göre sunacaktır
bu konuda profesyoneller