Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yeni başlıyorum uzun yol yapacağım

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ozgurozer tarafından paylaşıldı.

1. ozgurozer

ozgurozer Yeni Üye

Adı:
    Özgür Özer
    Seviye:
    merhabalar arkadaşlar. uzun bir süredir hayalim olan üniversiteyle birlikte de ciddi düşünmeye başladığım ve birkaç aydır ciddi şekilde araştırdığım bisikletle uzun yol yapmaya kısa süre sonra başlamayı düşünüyorum. alanyadan başlayarak kıyı şeridinden asfalt üzerinden çeşitli turlar yapmayı planlıyorum bu yüzden yol bisikleti düşünüyorum. bütçem max 1000-1500 TL arası. Fiyat performans açısından şu an bana en uygun olarak sedona 610'u düşünüyorum. Bu model hakkında düşünceleriniz ve varsa başka önerilerinizi merakla bekliyorum

2. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bence yol bisikleti yerine Hybrid(melez) bisiklet tercih etmenizi öneririm.Uzun yolda yük taşımanız gerekebilir ve yol bisikletine fazla bir şey sığmaz genelde....:harika:

ozgurozer bunu beğendi.
  3. ozgurozer

ozgurozer Yeni Üye

Adı:
    Özgür Özer
    Seviye:
    @Emre Yönlüer arkaya bir heybe çanta öne ufak bir sepet çanta ve gövdeye de ufak tefek şeyler koymak için ufak bir şey düşünüyorum yeterli olmaz mı? hybrid olarak 1000-1500 arası bir öneriniz var mı?

4. ilker Coşkun

ilker Coşkun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @ozgurozer hibrit bisikletler biraz masraf gerektiren bisikletlerdir. Genellikle mtb kadrolarına tur tekerleri takarak dönüştürülür. 1500 tl lik mtb aldığınızda 500 de (en az) üstüne harcamanız gerekecektir. Ama çok sağlam olur.

ozgurozer bunu beğendi.
  5. ozgurozer

ozgurozer Yeni Üye

Adı:
    Özgür Özer
    Seviye:
    @ilker Coşkun anladım teşekkürler. peki bahsettigim gibi sedona 610'a yapmayı düşündüğüm kadro eklemelerini ve yükü kaldırabilir mi sizce?

6. yeyu

yeyu take me back to my bike on the road

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    yol bisikleti al bence yolda gitceksin belli ki
    profil fotomda scott s30 var arkada da kalacak kadar eşya taşıyor no problem

7. ozgurozer

ozgurozer Yeni Üye

Adı:
    Özgür Özer
    Seviye:
    @yeyu evet rotamı ona göre belirleyeceğim ama yük konusunda sıkıntı yaşar mıyım o kafamı karıştırıyor

8. yeyu

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @ozgurozer
    Max 10-15 kg taşır benim kullandığım arkadaki sele. gerisini sen bilirsin artık

ozgurozer bunu beğendi.
  9. ozgurozer

ozgurozer Yeni Üye

Adı:
    Özgür Özer
    Seviye:
    @yeyu anladım çok teşekkür ederim konaklamalı bir tur düşündüğüm için 10 15 kg yeterli olacaktır

yeyu bunu beğendi.
  10. yeyu

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    rica ederim. çok uzun turlar değilse yeterli oluyor bence. yaz aylarında kıyafetler de çok yer kaplamıyor.

ozgurozer bunu beğendi.
  11. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @ozgurozer KTM Bisiklet'in Trekking bikes kısmına bakabilirsiniz.Ben beğendim şahsen ama fiyatları nasıldır bilmem...:harika::)

ozgurozer bunu beğendi.
  12. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    ilker Coşkun bunu beğendi.
  13. ozgurozer

ozgurozer Yeni Üye

Adı:
    Özgür Özer
    Seviye:
  14. Sefa Çakmak

Sefa Çakmak Yeni Üye

Adı:
    Sefa Çakmak
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Uzun turlar düşünüyorsanız yükünüz 20 kg civarında olacaktır. Tahminen bu yük yukarıya çıkar ama aşağıya inmez. Bisikletinizi kesinlikle rahat heybe bağlayabileceğiniz ve 26 jant şekilde almanızı öneririm. 26 Jant bir bisiklet için yolda arıza anında ufak köylerde bile malzeme bulabilirsiniz. Yol-yarış bisikletleri her ne kadar rahat yol yapsa da uzun turlarınızda pek faydalı olacağını söyleyemem. Fikrimi söylemek gerekirse; 26 jant sabit ya da kilitlenebilir maşalı kelebek gidonlu arkada heybe bağlantıları bulunan bir bisiklet temin etmeniz. Son söz tabikide sizin. Kazasız, belasız turlar dilerim. :)

15. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sayın @ilker Coşkun merhaba,
    Bir hibrit/trekking bisiklet sahibi olarak konuyu okuyunca hibrit bisiklet tanımınız üzerine görüşlerimi belirtmek istedim. Öncelikle, MTB kadrosuna tur tekeri takılarak hibrit bisiklet elde edemezsiniz. MTB kadrosuna tur tekeri (sanırım lastiği demek daha doğru) takarak tura çıkabilirsiniz. Hibrit bisikletler ise, kadro açıları şehir bisikleti ve mtb arasında olan, mtb kadar eğilmediğiniz, şehir bisikleti kadar dik konumda pedal çevirmediğiniz, lastik seçiminize ve (çoğunlukla ön amortisöre sahip olduğundan) amortisörüne göre hafif arazi şartlarına uyum sağlayabilen bir bisiklet türüdür. Tur şartlarındaki uzun sürüş zamanlarında bisiklet üzerinde mtb'den daha konforlu, lastik ve dişli oranlarına göre de daha hızlı olabilirsiniz. Genelde bu tür bisikletlerde, mtb veya yol bisikletlerinde olmadığı şekilde, bagaj bağlantıları da hazırdır.

Masraf gerektirme konusu ise tüm bunlardan bağımsız olarak malzeme kalitesi, ihtiyaç ve beklentilerle paraleldir. Eski veya bakımsız bir bisiklete turda çıktığınızın ikinci kilometresinde de yolda kalabilirsiniz. Masraf aslında yola devam edebilmeyi sağlamak amacıyla yapıldığında daha akılcıdır. Onun dışındaki durumlar daha çok tercihleri oluşturur.

Selamlar

Kazasız ve keyifli turlar

five

16. ozgurozer

ozgurozer Yeni Üye

Adı:
    Özgür Özer
    Seviye:
    five ve Sefa Çakmak bunu beğendi.
  17. ilker Coşkun

ilker Coşkun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @five size bu konuda bende katılmıyor. Carraro big 929 kullanıyorum. Kendisi bildiğiniz üzere mtb. Fakat bagaj demiri bağlantısı var. Ayrıca oturuş açısı bisikletin posizyonunun yanı sıra gidon boğazının değiştirilebilir açılı olmasıyla alakalıdır. Ayrıca aynakol ve ruble dişlileriyle oynayarak bir pedalda daha fazla yol alabilmek mümkündür. Benim bisikletim fotoğrafta. Kelebek gidonu da yolda. 5000 km yol yaptım şimdiye kadar. Şuan üzerinde 48 dişli deore aynakol ve 11-32 10'lu ruble var. Riser sayesinde gidonum üstte. 2015 suntour epixon 29 air maşaya sahip. Bagaj demiri ilr birlikte sanırım saydıklarınızın hepsine sahibim. Unutmadan tekerlerimde schwalbe marathon plus. İyi forumlar dilerim.

Ekli Dosyalar:

Sefa Çakmak, engin444 ve ALTAY 55 bunu beğendi.
  18. ilker Coşkun

ilker Coşkun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @ozgurozer 610 yol bisikleti. Kadrosu ve teker jant yapısı sebebiyle bazı yol türleri ve ağırlıklarda zorlanır.

ozgurozer bunu beğendi.
  19. Batu Gürcan

Batu Gürcan Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    İlle de yol bisikleti istiyorum diyorsanız, safkan yol değilde böyle bagaj deliği vs olan yol bisikletlerine bakabilirsiniz.

ozgurozer bunu beğendi.
  20. Özgür AKAR

Özgür AKAR ozgurgezer.blogspot.com

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    ozgurgezer.blogspot.com da merida crossway 40v isimli yazım sorularinizi yanitlayacaktır, ben kisaca siralayayim, her bisikletle tur yapilir fakat:
    1. mtb kadrosu daha eğik surus pozisyonu saglayacagindan turda Yorabilir.
    2. bagaj deligi olsada! kadronun uretim amaci denge ve dayaniklilik sonucta, çanta bagladiginiz zaman pedal cevirirken topugunuz cantaya degebilir.
    3.tur bisikletciligi biraz sorvivor gibidir, 28 lastigin basina gelecek herseyi giderebilirdiniz, 28 in komforu ve akuikanligi iyidir, evet dunya turu yapanlar 26 kullaniyor, turkiye ve avrupada 28 sorun olmaz.
    4. amortisor ihtiyac ve komfordur, 2,5kg lık amortisor size 10kg komfor saglar :)
    5. lastik, gidon, sele konusunda tura cikmadan bu parcalari degistirmeyin, kimi turcu orjinal seleyi kullanir
    6. sehir/tur bisikleti kadrosu uzun dengelidir, ne dik durup belinizi agritirsiniz ne de yatay durup sirt kaslarinizi yorarsiniz
    7. ne olursa olsun bisiklet size tam uysun, bacak boyu, kadro olcusu vs iyi arastirin sonra telafisi sıkıntılı olur.
    Sevgilet

ozgurozer bunu beğendi.