Yeni başlayanlar için yardım...

krushmut

Üye
Tepki
5
Merhabalar aranıza katılalı çok olmadı şu ana kadar sadece izleyerek birşeyler öğrenmeyle yetindim. Ancak 20 gün sonra ben de izlemekten fazlasını yapıp triathlon yarışlarına katılmak için hazırlık sürecine başlayacağım. 25 yaşındayım ve şu ana kadar pek aktif bir spor hayatım olmadı hatta bayağı bir uzak oldum. Şu 1-2 senedir spor olarak sadece haftada 4-5 kez 10km koşu yaptım onu da koşubandında. En azından bu süreç beni 90 kilodan 70 e kadar indirdi. :) Şimdiden sonra cidden sıkı bir antreman sürecine girmek istiyorum ve hobi olmanın ötesinde istiyorum Triathlon sporunu yapmayı belki profesyonelce değil ama ciddiyet içerisinde ve dünzenli olarak yapmak istiyorum antremanlarımı. Haliyle yüzmek ve koşmak için ekipman anlamında çok dadalı şeylere ihtiyaç olmasa da bisiklet konusunda tavsiyelerinize ihtiyacım var. Bütçem 1500YTL ciarında biraz esneme payı da olabilir ama 2000'i geçemem sanırım şu sıralarda. İlerleyen zamanlarda işe de başlamamla güzel bir timetrail/triathlon bisikleti de edinmeyi düşünüyorum ama şu anlık gerçeklere bağlı kalırsak sizden bisiklet konusunda bir tavsiye istiyorum.

Şimdiden buraya kadar okuyup ilgi gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim. Ayrıca antreman konusunda online coaching desteği almayı düşünüyorum daha önce tecrübe edeniniz oldu mu? Eğer varsa bilginiz tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Bir de yeni başlayan biri için tavsiyeleriniz ve tecrübe paylaşımlarınız olursa çok müteşekkir olurum :D

Scudo

jankat

Aktif Üye
Tepki
46
bisiklete ayırdığın bütçe başlangıç için iyi.105 donanımlı bir bisiklet alabilirsin o bütçeyle ki buda yeterli olup artıcaktır bile.

krushmut

Üye
Tepki
5
105 donanımdan sanırım Shimano 105 seti kastediyorsun. Bunu da netten araştırıp buldum :)
Mesela şöyle birşey buldum (link) bunda sanırım 105 donanım bulunuyor ancak Yeşil bisiklette fiyatı 1550€ haliyle fiyat aralığımı geçiyor. Acaba mesela daha düşük bir model edinip daha sonra onu modifiye mi etmeyi düşünüyorsun? Biraz daha ayrıntılı yazabilirseniz çok sevinirim zira bisiklet konusunda çok bilgili değilim. Ama hızlı öğreniyim yani yazacaklarınız havaya gitmez :D

krushmut

Üye
Tepki
5
Acaba konuyu yanlış bir yere mi açtım? Kimse pek itibar etmedi de. Acaba ''bisiklet seçimi'' bölümüne mi yazmam daha uygun olur? Ben Triathlon'u bir bütün olarak gördüğüm için bisiklet seçimindeki nüansları bu spor ile ilgilenen arkadaşların daha iyi bileceğini düşünmüştüm.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
merhaba bisiklet seçimde söylenen çok etrafta zübbelerde çok benim buyum var seninin 100gr ağır ,yok seninki ultegrada benimki campognolo.Her söylelenlere itibar etme çok takma en önemli konu bisikletin boyutu yani senin bacak kol ve böyle ölçülere göre bir kadrolu bisiklet bulman ondan sonra üzerindeki malzemeler ve tabiki bisikletin ağırlığı önemli;! ama hep söylerim 7 kilo bisikletin üzerinde 85 kg sürücü ile 9 kilo bisiklet üzerinde 65kg sporcu çok farklıdır triahtlon gibi sporda 100-200gr hesap etme zaten Türkiyede çoğu sprint koşuluyor ikinci elde olabilir ama bir bisiklet sporu ile ilgilenen birisinin bisikleti olmasın birde kadronu boyutu triahtlonda yol bisikletine göre biraz daha küçük olmasında fayda var diğer üzerindki malzeme paranla ilgili neye yetiyorsa onu al başlıngıçsın kullandıkça farkları hissedip gelişebilirsin yoksa aralarında teknik açık gözle görülür bir fark yok çoğu hafiflik üzerine yapılmış malzeme hafifledikçe kullanılan malzeme ve teknoljiden dolayı pahalanır.
saygılarımla

krushmut

Üye
Tepki
5
Hmm anladığım kadarı ile önce kadro edinip üzerine modifikasyon yapmamı söylüyorsun. Toplama bisiklet gibi birşey olacak. Bisiklet konusu hakkında orta düzey bile bir bilgim olsa çok güzel bir fikir olur bu ancak cidden başlangıç düzeyinde bilgi sahibiyim. Öğrenmekten kaçınacak birisi de değilim açıkcası sadece şunu sorayım o zaman triathlon bisikletlerinin bahsettiğin gibi ince faklılıkları var bu sitede de sadece küçük bir bölüm bu spora ayrılmış(haliyle çok ilgilenen olmadığı için) bu nüanslerı öğrenebileceğim yabancı kaynaklı bir sitede olablir önerebileceğin biryer var mı? En azından öyle bir tavsiye olabilir senden isteyeceğim. Çok teşekkürler cevabın için şimdiden

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
sana ilk bisikletinde bisiklet toplamanı tavsiye etmiyorum.aslında hiç kimseye etmiyıorum bu tam profösyonel bir iştir sadece en iyi parçaları alıp takmak yetmez parçaların birbirleri ile uyumları söz konusu işte burada bilgi ve tecrübe gerekli hangi parçaya ne kullanılmalı sen sadece dediğim size ı uyan kadrolu biskleti bul sıfır veya ikinci el üzerin sadece gerekirse oynama yap ama sıfırda gerek olacağını sanmıyorum ikinci elde aşınmış parçalar olabilir.Triahtlon bisikletinde en önemli konulardan bir diğer bisiklerde olduğu gibi ama biraz daha önemli aeorodinamiktir.zaman karşı gibi çünkü bisikleti grupala süreceğinin garantisi yoktur.Ama olimpik triahtlonda zaman karşı gidon şekli yasaktır klasik gidonlar kullanılır.ama üzerine uçları ayrı olmayacak şekilde bar kullanabilirsin buda kullandıktan sonra karar vermen bir durum herkes kullanamıyor veya rahat edemiyor.

krushmut

Üye
Tepki
5
Aceleci davranmak gibi olmasın ama geçenlerde saçma iddialarla forumda günde 10 larca mesaj yazılan muhattap alınmaması gereken kişileri görünce. Böyle ''yeni başlayan kişiler'' in yardım çağırılarının boş kalması tuhaf geliyor.

Hani dikkatinizi çekicekse diye affınıza sığınarak bende abuk sabuk iddialarda bulunmak istiyorum.

1.Haftanın 7 günü günde 90 KM koşuyorum
2. 4.5km'yi 20 dk altında yüzüyorum
tüm bunları ise sadece bahçemin balı, sarı kızın sütünden içerek başarıyorum.
Ayrıca hepinizi yarışlarda geçicem

Saygılarımla....

allylic

Üye
Tepki
117
@krushmut

bende senin gibi triathlon antremanlarına başladım daha doğrusu eşim başladı ben eşlik ediyorum amacımız ilk etapda triathlonu bitirebilmek
internetten indirdiğimiz su programı uyguluyoruz
(link)

suan için ii gidiyor programı başarabiliriyoruz gerisini boşveriyoruz yok 13 km/saat le koş yok haftada 20km yüz haftada sen bir yerden başla devam gerisi bir şekilde geliyor

• Beğen
Tepkiler: krushmut

krushmut

Üye
Tepki
5
Çok teşekkürler. Benim de şimdilik asıl amacım tam bir triathlon'u bitirmek ki sanırım bu 1-2 senede anca ulaşılacak bir derece. Açıkcası acelem de yok. Yolladığınız program için çok teşekkürler baya açıklayıcı bir program olmuş. Uygulamaya değer.. tekrar teşekkürler

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
merhaba allylic ile aranızda geçen konuşmaları anlayamadım. Eğer aranızda ve özelse sorun yok ama genel bir konu ise biraz kapalı
saygılarımla

krushmut

Üye
Tepki
5
@tria

İlk mesajımda yazdığım online coaching hizmeti ile ilgili bilginiz var mı sorusuna cevap olarak kendisi ve eşinin triathlon için kullandığı programı yazmış. Fakat sanırım benim ondan önceki şu kadar koşuyorum yüzüyorum mesajımı ciddiye almış allylic ben genel olarak tepkimi belirtmek için yazmıştım o mesajı. Genel ve umuma açık bir konuşmadır yapılan. Saygılarımla... H.G......

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
merhaba sondan bir önceki mesajını anlayamadım? açıkalayabilirmisin?

krushmut

Üye
Tepki
5
@krushmut

Bu mesajımı mı kastediyorsun? Burada anlaşılmayan nokta nedir? Bence yeterince açık...

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
hayır bu değil ondan önceki mesafe ve zamanla ilgili olanlar

krushmut

Üye
Tepki
5
Ha o mu? :D
Bu forum bölümü altunda ''Triathlon Antremanları'' başlığında sonradan asılsız olduğu ortaya çıkan iddialar için Triathlon'da deneyimli olan kişilerin sayfalarca dil yarıştırıp, burada yardım isteyen 2-3 arkadaşa zahmet edip 1 cümle birşey yazmamalarına tepki olarak yazılmış bir mesajdı. Orada aceleci davranmakla ilgili bir özürüm vardı. Şu anda çok da aceleci davranmadığımı görmüş olmak beni daha da üzmüş oldu. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

abbaskara

Aktif Üye
Tepki
154
Bisiklet seçiminde eğer en iyi fiyat/performans istiyorsanız ya güvendiğiniz yada sürekli ulaşabileceğiniz birinden 2. el almayı yada sizin de dediğiniz gibi önce güzel bir kadro edinip üzerine toplamayı öneririm. hazır markaların genellikle komple ithal edildikleri için biraz daha pahalı oldukları bir gerçek. ayrıca garanti hizmeti ve servis hizmetlerini de satın almış oluyorsunuz. bu durum fiyat farkına tabii ki değer ama almak isteyebilir yada istemeyebilirsiniz.

2. el konusunda fiyat araştırmasını forumda 2. el bölümünde yapabilirsiniz. eminim işinize gelecek bir çok şey bulabilirsiniz. aynı şekilde sadece kadro alabilir ve üzerine istediğiniz komponentlerle de toplayabilirsiniz. (Bunu reklam olsun diye söylemiyorum) mesela fatih arkadaşımızın sattığı bir yol bisikleti var. üzerinde 105 set var yine. ama fiyat bahsettiğiniz 1550€ ya göre oldukça uygun. bu şekilde araştırarak gayet makul fiyatlara gayet yüksek performans alabileceğiniz bir bisiklet edinebilirsiniz. (link)

Ayrıca parça parça olarak da alma şansınız var forumdaki 2. el bölümünden. bu sayede gerçek custom bisikletiniz olur. hem de bütçenizi daha iyi bilirsiniz. ama bunun için biraz teknik bilgiye ihtiyacınız olacak. onu da biraz vakit ayırarak forumdan edinebilirsiniz. (Bkz: BisikletForum her derde deva :D)

krushmut

Üye
Tepki
5
Bende de bir işi iyi bilmeden 2. el almak istememe durumu var şöyle ki. Klasiktir birşeyi çok ucuza bile almış olsan birisine söylesen içine kurt düşürecek cümle sarfedecek çoktur ''vay şu çok pahallı, yok bunun 2. elleri sağlam değil'' haliyle işi bilmediğim için içime kurt düşmesine bile gerek olmadan otomatik kendi kendimi kıllandırma halleri başlıyor. En azından sıfır aldığında güvenilir de bir markaysa gözün arkada kalmıyor.

Toplama işi ise yukarıda ''tria'' nın bahsettiği gibi bilgi birikim olarak 2. el satın alabilmekten çok daha iyi bir bilgi görgü gerekiyor. Ha birisi çıkar ''ben sana yardımcı olacam saatlerce kafamı sırf senin güzel hatırın için şişiricem'' derse onu da küçük bir ödül ile kendimce mükafatlandırır ellerinden öperim.

Velhasıl kelam bana sıfır bir bisiklet lazım ancak ben hala şunu bile anlayabilmiş değilim. Bildiğin yarış bisikleti kadrosu bana yeterli mi yani misal veriyorum scott sppedster s50 alsam 800€'ya muylu mesut yaşar mıyım yoksa triathlon için ayrı gereksinimler mi var? Saygılarımla....

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
şöyle söyliyeyim ikinci el almak ve tanımadığın bir bisklet ise kumardır.Senin şansınla ilgili ama o kadar soğuk bakma ikinci el derken şu an sokakte gezilen bisikletler gibi düşünme çünkü yarışan adam bakımını sürekli yapmak zorundadır.Yılınada şu anlamda takılma şu an sıradan karbon bir bisklet olacağına 1980li yılların colombus borulu bir bisikleti trecih ederdim. sana şöyle bir bilgi vereyim isim vermeden söylüyeceğim türkiyede bilinen markalar üzerindeki componentlere göre inanılmaz pahalı satıyorlar.eğer imkanın varsa yurtışından tavsiye ederim ama kargo ile dğilde gelen yakının ile yoksa boşu boşuna fazla para ödiyebilirsin.Ama acele etme sürekli internet takibi yap belki 1-2 yarış dağ bisikleti ile yarışırsın ama mutklaka eline düşer yıl sonu indirimleri oluyor bilhassa yurtdışında yılbaşı zamanları müthiş fırsatlar çıkabiliyor.kuşadası yarışı olurda inşallah gelirsin orada ne kullandıklarına bak senin düşüncelerini etkileyecektir

• Beğen
Tepkiler: krushmut

abbaskara

Aktif Üye
Tepki
154
@krushmut

Speedster s50 gayet uygundur bildiğim kadarıyla. bunu alabilecek bütçen varsa hiç düşünme.. scott hem iyi marka, speedster gayet iyi bir model.