Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni başlayanlar için, ne kadar harcamalı? Yardımınızı rica ediyorum.

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında nooriye tarafından paylaşıldı.

1. nooriye

nooriye Yeni Üye

Selamlar, forumunuz sayesinde kısa bi zaman diliminde bisiklet hakkında bir çok yeni bilgiye sahip oldum ve bu da beni uzun süredir almak istediğim bisiklet mevzuunda daha çok araştırma yapmaya itti. Uzatmadan sadede geleyim.

Malesef milyarlar diliminde bir bütçem yok ve bisikleti aldığımda hafta içi ulaşım haftasonu genellkle şehir içi ve çok sık olmasada şehir dışı nadiren de hafif arazi ortamında kullanacağım. Bunları göz önünde tuttuğumda çıkardığım liste biraz uzun gibi ve hangisi bana kullanım açısından ne kadar bir fark hissettiricek bilmiyorum (bunu söylerken demek istediğim, sitenizden edindiğim bilgiler doğrusunda hangi komponentlerin daha iyi olduğu hakkında bir bilgim var fakat bisikleti bir bütün olarak ve fiyatı da işin içine kattığımızda ortaya çıkan sonucun değerlendirilmesi).

Listem şu şekilde:
    Trek 4300D (Gerçekten hoşuma gitti, vericeğiniz bilgiler doğrultusunda kendimi zorlayabilirim)
    Amoeba Hussar (2. el)
    Kron XC2000 (2. el)
    Salcano 303 SD / SRD (Gerçekten hoşuma gitti, vericeğiniz bilgiler doğrultusunda kendimi zorlayabilirim)
    Bianchi Rain
    Trek 3700
    Salcano Alu / Astro

Kısaca yeni başlayan biri için 450 liralık Alu mu yoksa 1000 liralık 4300D mi? yeni başlayan biri aralarındaki farkı nasıl hisseder? ne gibi yansıması olur?

Şimdiden teşekkür ediyorum.

N.Erdem TUGRAHAN bunu beğendi.
  2. KuNDuZ

KuNDuZ Aktif Üye

Seviye:
    Bence alu alın kendinizi ilerlettikçe parçaları değiştirebilirsiniz.. Bütçenizi fazla zorlamayın derim.. Alu beklentilerinizi karşılayacaktır diye düşünüyorum :)

3. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    araziye çıkmıyorsanız, neden xc sınıfı bir bisiklet alıyorsunuz? hybrid tabir edilen modellerden alin bir tane. hafif arazi dediğiniz, atlama zıplama, single track tabir edilen tekli patika yollardan geçmenizi vb gerektirmiyorsa bu ihtiyacinizi da hybrid bir bisiklet karşilayacaktir.

Serkan Kes ve VolkanÖzcan bunu beğendi.
  4. Erhan YILDIZHAN

Erhan YILDIZHAN Üye

Seviye:
    merhaba
    bisikletimi alırım temiz temiz binerim (asfaltta, incitmeden) diyorsan çok pahalı bişi alma derim.
    ama dağa taşa vururum diyorsan senin için bence kadro önemli.
    malzemeleri incitirsin ilerde daha iyilerini almak istersin falan. iyi hafif gelişime uygun kadrolu bi modelde karar kıl derim ben

5. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sanki işinizi 515 tl.lik fiyatı ile salcano city veya geotech'in city bike modeli görebilir gibi görünüyor sonuçda araziden kastınız toprak yollar ise ve kayaların arasından geçmeyecekseniz bu bisikletler hem rahat hemde 28''lik jantlarıyla sizi asfaltta memnun edeceklerdir.kolay gelsin,

6. nooriye

nooriye Yeni Üye

Selamlar,
    Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Verdiğiniz cevaplara göre kullanıcağım ortamları biraz daha açayım madem. Şehir içinden kastımın için de bozuk asfalt (çukur vb.) da var yani alıcağım modelin bu yönde dayanım sergilemesi (tabi ki benim kullanımımada bağlı ama) gerekiyor (biraz düşündüm de tuzla da oturuyorm ve gebze tuzla arası kullanacağım, yanı toprak yol da giricek işin içne). Haftasonu gezi / spor amaçlı adalar, boğaz tarafları, kendimi ilerlettikçe istanbul armutlu yada şile vb. şeklinde 50 km lik geziler olucak (belki zamanla daha uzun yollar denerim ve ihtiyaçlarım bu yönde artar bu yüzden geliştirmeye de açık olmalı biraz) ve bunların içine (hoplamalı zıplamalı yollar olmasa da) patika yollar olucaktır.

Tekrar teşekkür ederim.

7. selim yıldız

selim yıldız Üye

Seviye:
    ozaman kendini biraz zorla ve 4300 al derim çünki birdaha uğraşöazsın seni uzun bir süre tatmin eder ama bunun sonu yok çünki iyininde iyisi var bisiklet olayı çok farklı am süper zevklidir şimdiden keyifli pedal çevirmeler.

8. Serkan Kes

Serkan Kes Forum Demirbaşı

Seviye:
    bence de hibrit bisikletlere yönelmelisiniz. Verdiğiniz bilgilere göre 28" jant size daha uygun. sonuçta teknik patikalara girmeyeceksiniz. stabilize yollarda çok rahat yol alabilir hibrit bisikletler. scott p5 modellerine bakabilirsiniz.

9. ThePoorWanderer

ThePoorWanderer Aktif Üye

Seviye:
    Bir bisiklet sitesinde şöyle yazıyordu, az önce rastladım, paylaşmak istedim. İngilizceden çeviriyorum.

"Ne kadar kaliteli bir bisiklet alırsanız, bisiklet sürmesi o kadar çok hoşunuza gider. Bisiklet sürmesi ne kadar çok hoşunuza giderse, o kadar çok bisiklete binersiniz."

Serkan Kes bunu beğendi.
  10. Cem Erdoğan

Cem Erdoğan Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet ama kullanım olarak hybrd daha rahat olacağı için daha kaliteli hissi verir...İlerde dağa taşa vururum diyorsanız trek , salcano , kron a da bakablirsiniz..

11. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Yeni başlayan biri için 500-600 ytl civarında fiyat performansı yüksek bir bisiklet uygun olacaktır. Eğer durumunuz elveriyorsa 1000-1500 ytl fiyat segmentinde bir bisiklet daha iyi olacaktır ve uzun bir süre parça yükseltmek zorunda kalmazsınız ve bisikletten daha çok keyif alırsınız...