Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni başlayanlar için hidrolik disc fren önerileriniz!!!

Konu, 'Frenler' kısmında Cüneyt Kılıç tarafından paylaşıldı.

1. Cüneyt Kılıç

Cüneyt Kılıç Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhaba arkadaşalar... Şuanda v fren kullanıyorum ve hidrolik frene geçmek istiyorum. ben uzun süre bakım gerektirmeyecek, zahmetsiz ( bozulduğunda muhtemelen kendim yapamam) ve bakımı da rahat yapılabilecek bir hidrolik fren seti arıyorum( rotörlerle birlikte). Düşük bir model olmayabilir. üç kuruş fazla olsun ama bana sonradan masraf çıkarmasın ve disc frenden beni soğutmasın istiyorum. önerilerinizi bekliyorum..

2. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Avid juicy 3 kullanıyorum,şu an için gayet yeterli geliyor performansı.

emre güven ve Cüneyt Kılıç bunu beğendi.
  3. Cüneyt Kılıç

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Juicy 3, disk frenlerde ötme ve sürtme ile ilgili forumda araştırma yaptım, tüm başlıkları okudum. Yine de sanırım, doğrudan bu modeli inceleyen veya deneyimlerini paylaşan bir konu yok (varsa da ben bulamadım), ben de bundan cesaret alıp bu soruyu soruyorum :

Avid Juicy 3 ile ilgili, forumda özellikle kullanan (veya kullananlarla konuşan, teknik bilgisi olan vs..) kişilerin deneyimleri ve izlenimleri nelerdir? Bir giriş modeli olduğunu biliyorum, bu yüzden çok şey beklememek gerekir belki de, bunu da biliyorum. Ancak özellikle merak ettiğim, sorun çıkarma potansiyeli yüksek bir model midir?

Bu soruları sormamdaki neden ise bu modeli kullananların yorumlarına baktığımda kimisinin çok memnun kaldığını, kimisinin ise şu sorunlardan yakındığını görmüş olmam :

-Çok ses yapıyor ve bu engellenemiyor. (özellikle soğuk veya ıslakken)
    -"Require to be bled after every ride" demişler, sanırım yağlamaktan bahsediyorlar?
    -İlk birkaç kullanımda iyiyken, sonradan sorun çıkarmaya başlaması
    -Rotor'un çok çabuk eğilip büküldüğü
    -Ayar yapmasının zor olduğu

Yukarıda, aslında biraz da alıntıladığım şikayetler var. Bu konularda da ne düşündüğünüzü paylaşırsanız çok sevinirim.

Murat İçlek bunu beğendi.
  4. Murat İçlek

Murat İçlek Bisikletkolik

Seviye:
    guzel bı paylasım olmus arkadasım bende dusunuyorum fren sıstemımı degıstırmek evet arkadaslar onerılerınz nelerdır

Cüneyt Kılıç bunu beğendi.
  5. kocak04

kocak04 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sürtme hepsinde olacaktır.Ama biraz kullanıp tecrube kazanınca ayarını kendin yapmaya başlayacaksın.Çok da zor değil zaten.Hesaplı olsun istersen Shimano nun seri dışı modeline bak (BR-M485).Başlangıç için sana fazlasıyla yetecektir.

6. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    avid alabiliyosan üst seviye çift pistonlu al..
    yani mümkünse avid 5 olsun veya daha üstü olsun(sanırım avid 5 çiftti yanlışsa düzeltin:)

çünkü çift pistonlu olmayınca ayar yapması daha zor...ve sürtme yapması daha fazla...
    kendim de avid 3 kullanıyorum çünkü...
    benim önerim
    DEORE BL M535
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?cPath=21_50&products_id=1871
    denedim bizzat.. ve cokta bi fark göremedim gayet yeterliydi...
    ayrıca avid 3 en 150 arka 150 tl den 300 liraya geliyordu.
    buda öyle

ayrıca ben 100 lira daha fazla verebilirim dersen shimano SLX ler var...
    genel amacı XC/all-montain all mountain e destek te veriyorsa bence güçlü bir fren setidir diye düşünüyorum ve ben shimano slx derim...

avid 3 kendimde kullanıyorum ve sorunlu yani tamm belki başkasında sorun çıkarmıyordur ama bende sorunlu:)

7. Tunahan_06

Tunahan_06 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben de juicy 5 kullanıyorum ama bir takım sorunlar yaşadım burada servis olmadığı için 2 defa kargo ile yolladım yine sorunluydu,Ben de bir daha yollayacağım nasıl olsa en kötü ihtimalle diyerek kendim kurcaladım ve düzeldi sorun :D Ama bence bulunduğunuz yerde hidrolikten anlayan bisikletçi yoksa almanızı pek tavsiye etmem sonra bela olabiliyor insanın başına :)

8. Faruk UZUNKÖPRÜ

Faruk UZUNKÖPRÜ Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben deore hidrolik disk fren sistemi kullanıyorum gayet memnunum, linki inceledim deore set rotorlar hariç 293 tl + 60 tl de rotorlara desek 350 tl ye gelir, slx set 409 tl rotorlarda dahil arada çok fazla fark yok eğer bütçeniz deore sete yetiyorsa üzerine biraz daha koyup slx almanızı tavsiye ederim. Ben alacak olsam slx alırdım.

9. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Avid J3 de çift pistonludur.
    Rotorda aldığımdan beri bir balans bozukluğu var hafif sürtme oluyor, çok iyi ayarlanmazsa. Onun dışında rotorları sağlam rotorlardır çok kolay eğilip büküldükleri söylenemez.

Ayarlaması zor değil ama iki ayar arası süresi çok kısa diyebilirim.

Her sürüşten sonra yağ doldurma gibi bir durum söz konusu değil.

Ses sorunum hiç olmadı.

Avidlerden sonra XT (775) kullanmaya başladım. Orta seviye bir fren olmasına rağmen avid j3 lere kıyasla çok daha memnunum. J3 leri de ayrı bir bisiklette kulanıyoruz, frenleme gücü olarak gayet yeterli ama serinin giriş seviyesi olması sebebiyle bazı eksikleri var.

Bakımı kolaydır, freni eskitirseniz rebuilt kit alıp o-ring değiştirebilirsiniz.

Bu ara chainreactioncycles da çok güzel kampanyalar var. Denk getirebilirseniz Hayes ya da Magura alabilirsiniz uygun bir fiyata.

10. Cüneyt Kılıç

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    en ufak bir balans kaçmasında sürtme yapıyorsa kötüdür. dağ taş geçen bir adam o balansı en fazla 1 2 haftada ufak da olsa bir bozma yapar. bu durumda sürekli akort ayarlatmak zor olmaz mı. avid 5lerde çift padli olduğu için daha rahat ayar yapılabiliyormuş. onda da yine akort sorunu olursa aynı durum mu olacak.
    site hakkında bilgi verirmisiniz acaba. nasıl alışveriş yapabiliriz ve nerede yeri?

11. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Fren padleri güzelce rotora ortalanırsa ayarı falan kaçmaz kolay kolay.2 vidayı gevşetip göz kararı ortalayıp iyice sıkacaksınız,bu kadar basit bir işlem :) Akort ile ne ilgisi var onu anlayamadım ?

12. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    3 de çift pistonlu, daha ne kadar yazmak lazım bilmiyorum.

Ayar konusuna gelince çok basit olduğunu ama kolay bozulduğunu söyledim. Padleri ortaladığınızda ayarlamış olursunuz ayarının kolay kolay kaçmaması için bir önlem değil bu. Bu frenleri tecrübe etmek için yeterince uzun bir süre geçirdim onlarla, ayar yapmak zor gelecekse tavsiye etmiyorum. Kesinlikle tak-unut tarznda frenler değil, ama kötü olduklarını da söyleyemem. Oldukça iyi performans aldım.

Akord ayarıyla disk frenin bir ilgisi yok. yazılanı yanlış yorumlamışsınız.

13. Cüneyt Kılıç

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    evet yanlış anlamışım. ben akort ayarı kaçınca rötorlar da oynamaya başlar ve sonucunda padlara sürter die bir mantık yürütmüştüm. yardım için teşşekürler