Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni başlayanlar için amortisör konusu...

Konu, 'Süspansiyon' kısmında sina güran tarafından paylaşıldı.

1. sina güran

sina güran Yeni Üye

Sayın forum yetkilileri ve tecrübeli üyeler;

Yaklaşık 15 yıl sonra tekrar bisiklete merak sardım ancak geçen 15 yılda çok şeyler değişmiş ve gelişmiş.
    Arabalardan yolar çıkarak mantık yürüttüğümde amortisör sistemlerinin de kullanıcının amaç ve kilosuna göre değişiklik göstermesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca konfor arayan bir kullanıcı ile performans bekleyenin farklı ürünler kullanması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü otomobillerde bu tip bir farklılık mevcut. Eğer bisikletlerde de aynı konu geçerliyse, performans ile konfor tip amortisörü benim gibi yeni başlayanlar neye bakarak ayırt edebilir?

Konu hakkında yapılacak paylaşımlardan dolayı teşekkür ederim.

2. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bu konu biraz detaylıdır. Öncelikle, ihtiyacınızı tesbit ettiniz mi? Alacağınız bisiklet türüne gör değişik cevaplar var. Mesela, yol yarış bisikletleri tamamen performansa yönelik oluyor ve amortisörsüz (düz maşalı) oluyorlar. Şehir-Tur bisikletlerinin amortisörlü olanları da var amortisörsüz olanları da, kilitlenebilir amortisörlü olanları da var. Dağ bisikletlerinde amortisör hakim ve imkanlar dahilinde kilitlenebilir türü tercih ediliyor. Onda da yine performans veya keyif tercihine göre amortisör tercihleri değişiyor. O nedenle sorunuzu ihtiyacınızı, beklentilerinizi belirtecek şekilde detaylandırmanız, burada daha iyi bilgiler edinmenizi sağlayacaktır. Umarım sizi de tekrar yollarda, aramızda görürüz...

3. sina güran

sina güran Yeni Üye

Murat bey,

Yollarda bende olmak için öncelikle doğru bisikleti almak gerek. Şimdilik emanet bisikletlerle emaneten yollardayım. :)
    Konuyu açarken sadece şahsıma yardımcı olmaması için genel hatlarını dokümantasyon bir bilgi ile paylaşılmasını amaçlamıştım ama benim gibi şehir bisikleti arayışında olup, amortisör konusunda bilgi eksikliği olanlarda mutlaka mevcuttur.

Şahsım adına ihtiyacım istanbulun asfalt ve kaldırım yollarında kullanılmak üzere, konforun birinci öncelik olarak düşünüldüğünde hangi ürünü yada yangi amortisörü bisikletin üzerinde aramam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Yada hangi amortisörün bu tanıma uymadığını...

Belimde ve boynumda ileri derecede fıtık mevcut. Yanlış bir hareket yada ani bir kasılma 10 seanslık bir fizik-tedaviye sebep olabiliyor. O yüzden kasılmadan, keyif alarak bisiklete binmek istiyorum, hız yapmak gibi bir niyetim yok ancak pedala her bastığımda %50si boşa gidecek şekilde de bir bisiklet kullanmak istemem. (şehir içinde orta amortisörlü bisiklet kullananlar için %50si boşa gidiyor diye okumuştum.)

4. Berat Öztürk

Berat Öztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    5 yıl sonra çalınan trekim yerine sedona 721 alıcam ama maşası hakkında pek bir bilgim yok RST GİLA TNL var bu maşa sağlammıdır?Şimdiden teşekkür ederim...