Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni Başlayanın Bisiklet Seçimi Soru(n)ları

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ghaldszar tarafından paylaşıldı.

1. Ghaldszar

Ghaldszar Yeni Üye

Seviye:
    Öncelikle herkese merhaba
    Ben de bisiklete daha önceki bir kaç kötü tecrübe yüzünden başlayamamış olduğundan geç de olsa başlayacak briyim.
    Kötü tecrübe demekle şöyle bir olay
    Arkadaşlarım 6-7 sene önce çok istiyorum diye bana bir tane hediye MTB tarzı bir şey hediye ettiler. Çin işiymiş sonradan anladığım. O zamanın parasıyla 150YTL civarına felan almışlar. Ortasında da amortisör olan tiplerden var ya tam üçgen olmayan şekilde. Anamdan emdiğim süt burnumdan geldi. Evden kafeye mesafe 1 km. felandır herhalde nerdeyse bisikleti sırtıma alıp gidecektim. Küçükken vitessiz dana gibi bir bisikletle sabahtan akşama üstünden inmezdim eve gelince de 3 kat taşırdım eve sonra elime alır tekrar binerdim. Nasıl yapıyormuşum diye çok düşünüyorum şimdi. Göya bilmem kaç vites hem de elcik çevirince vites atanlardan.
    Neyse sonra o bisikleti aldım bir bisikletçiye ne yapabilirim diye götürdüm
    "bir şey yapamazsın buna bir şey yapmak yazık"
    dedi ve bakım yaptı yok ben memnun değilim hala
    bu sefer oturup arkadaşla tamir ettik söküp sıkıştırdık ettik, çark yamukmuş düzelttik vs...vs..Ondan sonra 2 gün biraz daha rahat binilebilir duruma geldi. Sonra yine aynı oldu bir daha da binmedim.
    Sonra da çöpe gitti.
    Sanırım çark yamukluğundan ve pedalların çarka bağlandığı yerde boşluk yapması esnemesinden bacaktan verilen kuvveti boşa harcatıyordu çünkü o bölümlerde düzeltme yapınca bayağı bir fark oluştu kullanımda ama tabii bir yere kadar. Ondan sonra bir daha bisiklet demedim kötü bir tecrübe oldu.

Şimdi tekrar kaşıntı başladı.
    3-4 gündür forumu hatmediyorum ve gerçekten bir çok şey öğrendim sayenizde. Tabii öğrendikçe de bir taraftan kafa iyice karıştı. O yüzden çok genel bir kaç soruyla başlayıp daha sonra sizden cevaplara göre yönlendirip uygun bir yer ve uygun bir bisiklet bulma niyetindeyim. Bu arada araştırmalarıma da devam.

Öncelikli ilk sorum forumlardan tam olarak cevabını alamadığım şey Yol mu gezi mi sececeğim. İkisi ile de ilgili bir çok model tavsiye edilmiş hepsine tek tek bakıp anladığım kadarıyla inceledim anlamadığımı araştırdım falan ama bu ikisi arasındaki fark nedir? Daha doğrusu hangi hangi tür kulanıma uygundur?
    Bütçe olarak eğer güzel taksit bulabilirsem 1000-1500 YTL gibi düşünüyorum bu rakamlar göz önüne alındığında hangi markalara bakmalı? Başta bir şeyler alıp daha sonra bir kaç değişikliğe gidebilirim 6 ay içersinde eksiklik hissettiğimde ama öyle çok da büyük değişiklik yapar mıyım bilemiyorum.
    Scott, Canondale, Trek, Marin, Specialized, Scott, Atala, Corratech, Giant, Sedona, Bianchi gibi markaları bayağı inceledim ama çoğunu ilk defa gördüğüm bilmeiyorum ama Scott nedense biraz göz kırpıyor gibi ama bu markaları nasıl eleyebilirim?

2. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Eğer turlara çıkayım, işe gidip geliyim, sahilde gezinti yapayım diyorsan şehir bisikleti işini daha iyi görecektir ancak ben bunların yanında ciddi anlamda arazi haricindeki yollarda spor yapacağım antreman yapmayı planlıyorum dersen yol bisikleti alman iyi olur tabi yol bisikleti ilede üstteki işlevleri yerine getirebilirsin ama eğer antreman yapmakdan sıkılırsan, ilerde şehir bisikleti alsaydım diye düşünebilirsin,bu arada İzmir'de bisiklet konusunda çok iyi yerler var onlardanda bilgi alabilirsin, sanırım doruk bisiklet'de yol yarışcısı bir arkadaşda var diye biliyorum onlar seni profesyonel gözle daha iyi yönlendirebilirler,marka konusuna gelince bu en keyifli kısmı tadını çıkart hepsini araştır özelliklerini kadro yapılarını tek tek incele sayıyı azaltınca daha iyi yardımcı olunabilir ama bence bianchi'yi aradan çıkart zaten,kolay gelsin

Ghaldszar bunu beğendi.
  3. armağan balcı

armağan balcı Yeni Üye

Seviye:
    bende bu günlerde bisiklet almayı düşünüyotum corratec ile scott arasında kaldım bütçem yaklaşık 1500 tl ne önerirsiniz

4. armağan balcı

armağan balcı Yeni Üye

Seviye:
    amacımı yazmayı unutmuşum bununla kır gezileri ve kısmet ise 2010 da sahilden akdeniz ve ege turu yapmayı düşünüyorum ön amartösörlü ve disk frenli bişey düşünüyorum

5. gültekin

gültekin Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Gültekin Gültepe
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    yola devam :in:

6. Ghaldszar

Ghaldszar Yeni Üye

Seviye:
    Benim düşüncem şu aslında.
    Ağzım ağır bir bisikletten çok yandığı için ağır ve MTB vbir şey istemiyorum. Olabildiğince hafif olmasını tercih ediyorum. Açıkcası hızlı gitmek ve bisikletin hızlı tepkiler vermesini istiyorum.
    Kullanım amacım yaptığım spor için kondisyona (kondisyonum çok düşük ve koşmaktan nefret ederim) nefes açmaya ve bacak sırt ve karın kaslarımı çalıştırmaya ve yaza kadar da bir kaç kilo vermek için kardiyoya ihtiyacım var.
    Sabahları işe gitmeden yarım saat daha erken çıkıp sahilde biraz bisiklet kullanıp öyle işe gitmek istiyorum. Bunun yanında akşam üstüleri de işten eve 15 dakika yürümek sonra evden spor salonuna 25 dakika yürümek ya da otobüsle gitmek yerine bisikletle gitmek de bir avantaj olacak hatta daha eğlenceli olacak diye düşünüyorum. Bu benim hesabıma göre dolmuş ve otobüs parasından da kurtaracak. Ehh bunun yanında arada hafta sonları da kız arkadaşımla sahilden alsancaktan inciraltına doğru orta hızla bir tur atarım tabii.

Şehir dışına çıkar mıyım? Hayır.
    O tip şeyleri motosikletle yapmayı tercih ediyorum. Son yıllarda otomobil ile şehir içinin ızdırabına dayanamadığımdan çocukluğumdan beri hayallerimden biri olan motorsiklete başladım. Şimdi de diğer çift teker zevkimi yapmak istiyorum. Otomobilden daha da uzaklaşarak.

Arazilerde gezer miyim?
    Hayır. En azından almak istediğim bu bisiklette ve bu kondisyon ve bu kas performansı ile değil. Haa bir gün gelir de istersem de o zaman da yine bir saf kan dağ kaya iniş bisikleti isterdim ki eminim acayip zevkli ve heyecanlı bir aktivite bir spordur.

Peki tip olarak neleri seviyorum?
    Yarış bisikletlerine oldum olası bayılırım. Onlara dışarıdan bakmak bile bana acayip bir zevk veriyor.

Bu mantıkla baktığımda da aslında direk Yarış bisikleti istiyorum şeklinde girdim bu olaya ve siteyi bulup da okumaya başladım. Günlerdir de sürekli okuyorum. Tavsiye edilen bisikletlere bakıyorum vs.... Şimdi acaba yol mu Tur mu demeye başladım. Biraz kafa karıştı açıkcası. Yol bisikletlerinin inceliği biraz kokutmuştur beni ama giriş ve orta seviyeye doğru biraz daha kalın olmları profesyonel serilerde çok ince olmaları biraz rahatlatıyordu beni. Burada da o inceliğe biraz söz söylenmiş, ve sanki biraz karşı çıkılır biraz sevilmez gibi bir durum sezinledim sanki. Yol bisikleti diyen herkes biraz tur bisikletlerine yönlendirilmiş. O biraz kafamı karıştırdı yoksa dediğim gibi yol bisikleti diyerek bir yol bisikleti secmek için başlamıştım araştırmama.

Marka konusuna gelince Bianchi' yi neden eliyoruz ve Bianchi'yi elediğimizde sanırım Atala'yı da mı eliyoruz?
    Canondale'lerde güzel şeyler var ama fiyatları bana biraz yüksek geleceğinden sanırım onu ve Trek' in fiyat politikası biraz yüksek olduğundan bir de Trek'i de galiba elemek zorunda kalıcam.

Bu arada da bisikletçileri de dolaşmaya başladım. İnternet üzerinde zaten sürekli tek tek bakıyorum hangi firma varsa ama haftasonu Bostanlıdaki Scott satıcısına ve sanırım hafta içinde de aynı magazanın Karataş tarafındaki şubesinin biraz ilerisindeki bisiletçiye de uğrayıp biraz bilgi alma düşüncem var. O zamana kadar verereceğiniz her tür tüyo işime yarar.
    ;)

7. Özgür Nevres

Özgür Nevres Forum Bağımlısı

Seviye:
    Amacınız spor yapmaksa, yol bisikleti bunun için biçilmiş kaftan. İnce tekerden yana en küçük kaygınız olmasın. Doğru havayı uygularsanız ve uygun lastik kullanırsanız kolay kolay patlamaz, ayrıca sanıldığı gibi sadece pürüzsüz asfaltta değil, çok düzgün olmayan yollarda bile kullanabilirsiniz. Yol bisikleti ile yaptığımız bazı antrenman ve turların linkini aşağıda veriyorum:

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=31662
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=33797
    http://www.bisikletforum.com/showpost.php?p=426064&postcount=164

Ghaldszar bunu beğendi.
  8. Ghaldszar

Ghaldszar Yeni Üye

Seviye:
    Bisikletçi turlarına başladım.
    Şu ana kadar 2 yere baktım. Atala SLR 200 ve Scott Speedster 60 inceledim. İki yerde de bana ilginç gelen bir durum oldu. Yol bisikleti deyince "şehirde ısdırap" ve "mazgallar büyük sorun" dediler.
    Mazgallar motosiklette bile bir sorun. Yol bisikleti haricindeki bisikletlerde sorun olmuyor mu?
    Bugunlerde Doruk Bisiklete de gidicem hatta dün o tarafa gittim ama bulamadım bir türlü yerini.

Şu anda Scott Speedster 60' a karşı dayanılmaz bir istek duyuyorum ama öbür taraftan tip olarak beğenmesem de forumdaki yazılardan ve sanki satıcıların "alma" der gibi hareket etmesinden, "acaba" diye düşünerek sonradan pişman mı olucam diye Scott Sub 20 ile arada kalmaktayım.

9. Özgür Nevres

Özgür Nevres Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yol bisikleti hakkında olumsuz görüş bildiren insanlar "genellikle" hayatında bir kez bile yol bisikletine binmemiş, ya da 10 dakikadan fazla binmemiş insanlar ve buna satıcılar dahil. Yani sorunları saymaya başlayacaksak o kadar fazla sorun var ki bisiklete binmemize zorluk çıkaran (trafik magandaları, yollardaki tehlikeler, insanların bisiklete bakış açısı, bisikletin hala oyuncak olarak görülmesi vs vs), bunları kafaya takacaksak zaten herhangi bir tür bisiklete asla binmememiz gerekir.
    Yol bisikletinin dağ bisikletine ya da şehir/tur bisikletine göre ekstra dikkat gerektirdiği kesinlikle doğrudur, ama karşılığında verdikleri, bu ekstra dikkati vermenize fazla fazla değer.
    Bunları sizin geçtiğiniz aşamalardan geçmiş, yıllar sonra tekrar bisiklete başlarken önce şehir bisikleti, sonra dağ bisikleti almış, en son yol bisikletini denemiş ve yol bisikletinin tadını aldıktan sonra şehir bisikletini elden çıkarmış, dağ bisikletini ise emekliye ayırmış biri olarak yazıyorum. Gene de karar sizin tabii ki.

Alp Aslan ve ramon71 bunu beğendi.
  10. serhan erdoğrucular

serhan erdoğrucular Üye

Seviye:
    sarda shop ta whistle markasınıda incele derim gayet iyi modelleri var

11. Ghaldszar

Ghaldszar Yeni Üye

Seviye:
    Bir şey daha merak ediyorum.
    Bayağı bir baktım aslında ama yol bisikletlerine ait olan çizeelge biraz garip geldi bana. Hemen her sitede de aynı çizelge var. Markalar arasında ya da yol bisikleti modelleri arasında fark var mıdır bilmiyorum varsa Mesela Scott Speedster için konuşalım. İnternetten almaya kalksam bisiklet boyunu nasıl secicem.
    Boyum 1,85, bacak boyu 84-85 cm civarı.

12. Ghaldszar

Ghaldszar Yeni Üye

Seviye:
    O soruyu yazdıktan sonra yukarıdaki konunun içinde farketmediğim
    http://www.competitivecyclist.com
    diye bir link gördüm ordan da hesaplama yaptırdım.Sonuçlar hala bana karışık göründüğünden buraya gönderiyorum.
    Bunları nasıl yorumlamam gerekiyor.

13. Izzet Illel

Izzet Illel Yeni Üye

Seviye:
    Marin Bikes'ın sağlam MTB kadroları üzerine kurulmuş, 26" jantlı, yarış bisikletine göre daha kalın ama slick ve hızlı lastikleri olan "Urban" Serisini öneririm. Urban serisi bisikletler, şehir içerisinde hızlı ama çukur, bozuk yol gibi şartlardan etkilenmeyecek şekilde tasarlanmış bisikletler. Araziye de girmeye karar verirseniz, kadrolar MTB kadrosu olduğu için sadece dağ bisikleti lastiği ve ön amortisör takarak bir MTB'te sahip olabilirsiniz. Özellikle şehir içi yolculuklarda yol bisikletine göre daha pratik ve kullanışlıdırlar. Modeller için Marin Bikes distribütör sitesinde ürünler bölümündeki Urban Serisini inceleyebilirsiniz. Türkiye'de şu an mevcut olan modeller Novato ve Muirwoods.
    Keyifli sürüşler.
    Marin Bikes Türkiye: http://www.yasminsports.com

14. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    alıntı O soruyu yazdıktan sonra yukarıdaki konunun içinde farketmediğim
    http://www.competitivecyclist.com
    diye bir link gördüm .Sonuçlar hala bana karışık Bunları nasıl yorumlamam gerekiyor
    .

Almayı düşündüğünüz Scott speedsterin kadroları s52, m54, l56, xl58 diye gidiyor. Baktığınız site kullanım sitilinize göre 56 ile 59 arasında kadro almanızı (seçmenizi) önermiş. Yazılarınızdan yarışma ile rahat kullanım arasında bir yerde kullanım stiliniz (amacınız) oldunu tahmin edecek olursak 57 kadro boyu size uygun ama Scottda ya 56 ya 58 var. 1.85 lik birisini de Medium ölçüye sahip kabul edemeyiz. Bence size 58 uygun ama mağazada denemekte fayda var. Aşağıdaki linkteki benzer tartışmayı okumanız iyi olur.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=20056&highlight=competitive
    not: Söz konusu sitedeki vücut ölçülerinin doğru olarak alınması çok zordur. en iyimser görüşle +-1 cm hata payı olur. kumpas kullanmak gerekebilir.
    Kısacası gelişi güzel ölçümle hassas sonuçlar almak imkansız ha.. bu kadar hassaslığa gerek varmı ayrı konu..

15. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kullanım amacınızı dikkate almak gerekirse Scott Sub serisi tam ihtiyacınıza göre bir seçim olur. Hafif, görünüş olarak sportif, atak disk frenli şık bir bisiklet.

Yol bisikletleri gerçekten çok albenili fakat bende gidon yapıları gereği hiç yol bisikleti kullanmamış birisi için şehir trafiğinde sürmenin sıkıntılı olacağını düşünüyorum.

Scott Sub serisinin klasik modelleri 28 inç Janta sahip. Tekerlekler şehir içi kullanımı için oldukça uygun ne çok ince ne de çok kalın. Kadro yapıları neredeyse bir yarış bisikleti görünümüne yakın. Ön arka frenler disk ağırlık 11 kilonun biraz üstünde. Verdiğiniz paranın hakkını verebilecek bir bisiklet diyebilirim.

16. Ghaldszar

Ghaldszar Yeni Üye

Seviye:
    Hafta sonu doruk Bisiklete de gittim.
    Ordan da bayağı bilgi aldım. Sağolsunlar acayip ilgilendiler. 18.30 da kapıyorlarmış ama bizim için kaldılar ve saat 19.00' du hala orada bizimle uğraşıyordular.

Çok uzatmıyayım. Bana orda Bianchi' nin bir yarış modelini gösterdiler. Bir de kendi topladıkları bir bisiklet modeli vardı onu gösterdiler. Mosso ismiyle idi sanırım.
    Yalnız orda asılı duran bir Specialized' e takıldı gözüm. Bu arada kız arkadaşım için de Tur bisikleti tarzı bir şey bakarken ikimiz de bir bisiklete takıldık onun için. Bir baktık o da Specialized çıktı. Kısacası o Sirrus' un bayan modeline ben de Allez modeline takıldım kaldım. Dönüp dolaşıp ona bakmaktan başka bisiklet beğenemedik. Ne yapıcaz şaşırdık.
    Şimdi düşünüyoruz Scott mu Specialized mi?
    O düşünüyor Scott Sub 20 mi yoksa Specialized Sirrus mu?
    Ben düşünüyorum Scott Speedster 60 mı yoksa Specialized Allez mi?
    Gerçi gönül Specialized' de ama ne farkları var. Komponent vs. açıısından karşılaştırdığımızda hangisinin ne tür avantaj ve dezavantajı olur?