Yeni başlayan için..

Barıs Yazıcı

Aktif Üye
Tepki
81
Bisiklet
Salcano
Herkese merhaba,
Uzun yıllar sonra tekrar pedal basmaya niyetlenmiş bir arkadaşınız olarak bugün foruma katıldım. Amaç hafta sonları sahil yolu yada yakın çevredeki arazide bir kaç saat turlamak.Bir süredir marka ve model konusunda araştırma yapıyorum.Çok fazla marka ve model olduğundan kafa çok karıştı. Yeni başlayacağım için ekonomik bir model arıyorum. Şu ana kadar kafama yatan model (marka,fiyat,özellik) Salcano NG 650 D 26. Bu örnekten hareketle siz abilerimin, kardeşlerimin her türlü tavsiye ve nasihatlerini bekliyorum;) Şimdiden teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: Milbert Hofen
Scudo

fatih selim yakar

Daimi Üye
Tepki
54
Herkes sormadan soriyim.Butce ne kadar?MTB mi? Yol bisikleti mi?Sehir bisikleti mi?.Bacak boyun ve kendi boyun ne kadar?Bu sekilde sana cok daha saglikli oneri verebiliriz.

(link)

sehir bisikleti olarak onerebilirim.Ng650 de iyi fakat masasi biraz kotu ve mekanik disk almamanizi onerir bu isi bilen arkadaslar cok basa agri alirsiniz diyorlar.Tabii ben pek bilmiyorum mekanik diski.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
kadro boyu uygunsa: (link)
ng650 istediğine ve arazide kullanacağına göre dağ bisikleti istiyorsun. mekanik disk frenli ng 650 ile küçük bir fiyat farkı, çok büyük bir donanım farkı var bu modelin.

bu arada iki gün önce 14 tane vardı, sabah 11 tane vardı, şuan 8 tane var.
her an bitebilir stok!

Barıs Yazıcı

Aktif Üye
Tepki
81
Bisiklet
Salcano
Teşekkürler Fatih kardeşim.
Baktığım salcano MTB sanırım. Hem yolda hem arazide kullanmak istiyorum. (link). Bütçe şimdilik 600-700 civarı. Uzun aradan sonra başlayacağım için 1000-1500 verip sonra bir köşede çürütmek istemiyorum. Boyuma gelince 1,73 cm ama bacak boyumu bilmiyorum metre bulur bulmaz ölçerim:)) şaka. Yardımın için şimdiden teşekkürler.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Barıs Yazıcı

Çok ağır araziye/bozuk yollara girmeyecekseniz MTB bakmayın çünkü düz asfaltta işkence gibi gelebilir.

• Beğen
Tepkiler: Berke

Barıs Yazıcı

Aktif Üye
Tepki
81
Bisiklet
Salcano
Sağol Mert kardeş (link) bu model 615 TL üstelik disk fren. Sizce bu model bu fiyata alınırmı?

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Barıs Yazıcı

Mert'in söylediği model daha iyi donanım olarak fark atar ve daha uygun bir fiyatı var.
O disk fren göz boyamak için normal v-frenden gram farkı yoktur. Çok ağır araziye girmeyecekseniz şehir bisikletlerine bakın.

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Arada da olsa araziye giriceksen eger ng 650 almanı tavsiye etmem araziye uygun oldugunu düşünmüyorum acıkcası. Göbekleri hiç saglam degil ufak sarsıntılar bile cok cabuk kırılma asınmalara neden oluyor kullnan bi cok kişi aynı sikayette.Özellikle aynakolu cok dandik ve aynakolun göbegi (pedalı cevirdigin ön dişli mekanizması).

Eger ille alırım dersen bir aynakol alman gerekebilir buda extra masraf cıkarır. Ayrıca disk fren mekanik ise zaten hammallık olur eger hidrolik ise de artıları vardır fakat yeni baslayan birisi için de extra fazladan masraf olur. Ben cok uzun yoılardır v fren kulnıyorum cokta memnununm günlük kulnım için ideal diyebilirim. Eger ben yagmurda camurda sürerim diorsan ozaman artılarını görürsün diskin oda mekanik deil hidrolik.

Mertin attıgı linkteki bisiklet fiyat performans olarak cok güzel bir ürün hem yeni baslayanlar hem ilerletmiş olanlar için uzun yıllar (bakımlarını aksatmadıgın sürece) kullnabilicegin bir model. Ng 650 alıp baslamak acıkcası seni bu spordan, hobiden sogutabilir die düşünüyorum . İnsan bi hevesle baslıor fakat sorunlarla karsılasınca bıkkınlık getirebliyor bazı modeller o yüzden diorum.

Cok fazla araziye girmem ben dersende yol bisikletlerine yönelebilirsin . Yol bisikletinin dag bisikletine göre artılarıda daha ince lastikler ve geniş lastik çapı . Tabi aynakol dişli capıda büyük oldugundan düz yolda gözle görülür hız farkı demektr. Fakat az engebe bile olsa hssedilen tümsek bayır rahatsızlık demektir. Buda bazı modellerde amotisor ve kaliteli lastik ile cözümlenebilir yani biraz daha para harcarsan şehir bisikletine hafif araziyide kaldırabilir.

Kısacası önce ne istedigine tam karar vermelisin sonra nekadar para verebilecegine karar vrmelisin . Ucuz alayım derken ilerde masraf cıkarmamasına da dikkat etmelisin yeni baslayanlar genelde alayım ilk etapta baslka para harcamayım gibi düşündüklerinden alırken bi kademe üst alman donaım ve teknikleri ögrenene kadar sorun cıkarmaması senin için bisikleti sevmende artı olacaktır.

Biraz sıktım sanırım genelde uzun yazılar okunmaz ama yardımcı olmak bisikleti bi insana daha sevdirebilmek önemli kendine göre uygun bişe bulursun umarım.

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Yeni bir başlangıç için disk fren bence gereksiz.Hele mekanik yada kalitesiz bir hidrolik disk fren tamamiyle gereksiz.Bisikletten keyif almak için amortisör güzel bir seçenek ama bozuk yollara fazla girmeyecekseniz de gereksiz bir ağırlık.Üstelik bütçenize uygun bisikletin amortisörü ne kadar verimli çalışır o da bir muamma.Bence bisiklet seçme işini aceleye getirmeyin,forumdaki diğer başlıklardan da yararlanın.Düşük bütçeyle alınan bisikletlerde çok sorun çıkabiliyor.Olabildiğince az sorunlu bir modeli tercih edin.

Barıs Yazıcı

Aktif Üye
Tepki
81
Bisiklet
Salcano
@Uğur Recep AKGÜL

Çok teşekkürler Uğur bey.
Hiç sıkılmadım son satırına kadar okudum. Ng 650 ,disk fren, fiyat beni cezbetti sanırım. İstanbulun trafiği ve kalabalığından ziyade arazide vakit geçirmeyi tercih ederim. Kaldı ki şehir içindede yollar araziden farksız. Ben yinede tavsiyene uyup şehir modellerine de bakacağım. Tavsiyelerin için teşekkürler.

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Ng 650 deki fiyata aldanmayın . Kullanamıcanız donanıma para veriorsunuz fakat asıl kullandıgınız donanım düşük kalıyor v frenli modellere bakarak daha üst amortsor ve daha üst vites sistemi sizi daha cok tatmin edicektir . Görüntü elbet tartısılmaz disk freni görsel olarak bende begenirim fakat size bir getirisi olmucanı söyleyebilirim .

Su sırada sizi suntourun maşaları idare eder ng de snaırım zoom masa ve alt seviye bir masa var. suntourun xcr-xcm-xcr olmak üzere sıralanmakta xcm götürü alabilriseniz xcr cok ii olur. vites sistemide tourney , altus bile kaldırır fakat alırken en azından acera yada alivio almanız ileri dönük yararınıza olur.

Sram sistemli bişe bakıcaksanızda x4 ve üzeri diyebilirim.
Dedigim gibi bunların altlarıda olur olmaz die bişe yok fakat yeni basladıgınızı ve cok fazla ayar bilmediginizi varsayarak , canınızın sıkılmaması ve sürekli bisikletciye gitmek zorunda kalmamanıza yönelik önerilerde bulundum.
Yoksa zamanında 18 vitesli bisiklet hayaliyle büyüyen cocuklarız :)

Barıs Yazıcı

Aktif Üye
Tepki
81
Bisiklet
Salcano
@Berke1903

Çok sağol Berke.
Disk fren den vazgeçtim. Hatta şehir bisikletine yönelmeyi düşünüyorum. Senin tavsiye edeceğin bir model var mı?

@Uğur Recep AKGÜL

Aynen dediğin gibi kardeşim. Hatta benim zamanımda (yaş 39 bu arada :agla:) bırak vitesi pinokyo, bisan görürdük rüyamızda.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
şehir bisikletinde düşük bütçeyle alınan modellerde jantlar sorun olabiliyor zorlayınca, düz yolda sorun çıkarmaz kolay kolay ama...
28 jant olduklarından, kalitesi 26 ile aynı olan bir jant 26 kadar sağlam olmuyor.
arazide kalitesiz 28 jantın çok çabuk akord ayarını bozabilirsin, teller de kötüyse tel kırabilirsin vs.

bir de 27 vites alman ileriye dönük çok iyi bir yatırımdır. slx-xt-xtr gibi üst seviye serilerde 9'lu sistem parçalar var ama 7-8'li yok.
sen 27 vites bisikletinde yükseltmeyi tek tek parça değiştirerek yapabilirsin, 21-24 viteste bu imkanın yok.(vitesler ve kolları, zincir, ruble, aynakol tek seferde değişmeli)

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Barıs Yazıcı

Daha bir çok marka 2014 modellerini çıkarmadı hepsi bir çıksın öyle bakın derim. Henüz bir tavsiyem yok.

• Beğen

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
@Berke1903

ben de yeni bisiklet almak niyetindeyim. bir bayi şubat sonu 2014 modellerinin geleceğini söyledi. 2014 modellere bakacağım. uygun, beğendiğim bişey denk gelirse alırım, yoksa beğendiğim iki model var. onları arayacağım. yeni bisiklet alacak arkadaşlara bu şekilde hareket etmesini tavsiye ederim. hem yeni modelleri görüp ''bekleyip şunu alsaymışım keşke'' gibi bir pişmanlık olmaz, hem de 2013 modellerin fiyatlarıyla kıyaslama yapıp, aradaki farka değer mi değmez mi mukayese etme şansınız olur.

• Beğen

Barıs Yazıcı

Aktif Üye
Tepki
81
Bisiklet
Salcano
@Mert C.

Mert kardeş sanırım bu model baktıklarım içinde en iyisi.:in:

@Soner Közen

Sağolun tavsiyelerinizi dikkate alarak bir daha incelerim:in:

• Beğen
Tepkiler: Mert C.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Barıs Yazıcı

Evet o model baktıklarınız arasında en iyi model ancak şuan bir çok marka 2014 modellerini yayınlamadı onları da beklemenizi tavsiye ediyorum. 1-2 Ay sonra aa keşke bunu alsaydım diye üzülmeyin.

Barıs Yazıcı

Aktif Üye
Tepki
81
Bisiklet
Salcano
@Berke1903

2014 modellerin kur farkından dolayı fiyatları yüksek gelecek gibi.

• Beğen

Barıs Yazıcı

Aktif Üye
Tepki
81
Bisiklet
Salcano
@Mert C.

Mert kardeş selam,
Tavsiyene uyup dün Astro 270 siparişi verdim. Salı, çarşamba gelir herhalde.
yardımın için teşekkür ederim.

• Beğen

Barıs Yazıcı

Aktif Üye
Tepki
81
Bisiklet
Salcano
@Barıs Yazıcı

ben astro 270 aldırdığın kaçıncı kişiyim mert :rolleyes:
Salcano sana bir plaket yollar artık...