Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni başlamaya çalışan bir gencin bisiklet almaya çalışırken kafayı yemesi...

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Cersahin tarafından paylaşıldı.

1. Cersahin

Cersahin Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar selamlar,
    Bir süredir (son 4-5 gün) çeşitli başlıkları okuyarak aranızda yer alıyordum. Genelde bisiklet karşılaştırmaları ve benim gibi başlangıç seviyesi bisiklet almak isteyenlerin başlıklarında bir oraya bir buraya savruldum. Aslında hikayem geçen haftasonu arkadaşlarımın da gazlamasıyla 15 sene sonra tekrar bisiklet sevdama geri dönmeye karar vermediğim gün başladı.
    İlk olarak en son 15 sene önce Bianchi Meta Pro kullanmış biri olarak yılların vermiş olduğu cahillikle Decathlon'a gidip sattıkları bisikletleri inceledim. Anladığım kadarıyla en altın bir üst seviye bisikletler yaklaşık 500-600-700 TL olduğunu görüp, bisiklet almadan ayrıldım. Sonrasında ise her zaman olduğu gibi internet başına oturdum ve az çok anlayan arkadaşlarıma danıştım. Herkesin önerdiği farklı markaları inceledim (Scott, Sedona, Merida vs.) daha sonra hemen evimin dibindeki bisikletçiye gidip bazı modelleri inceledim ve fiyat aldım (Specialized) Gördüm ki burada da en ucuz bisikletler 399 €. Bu sayede 600TL'ye güzel bir bisiklet alıcam derken marka bir bisikletin 1000TL'den başladığını anladım...
    Sonrasında ise bisikletforum ve birkaç farklı mağaza ziyareti, dost tavsiyesi sayesinde birkaç model arasında kaldım. Bu uzun ve belki de sıkıcı giriş yazısından sonra ne durumdayım onu anlatiyim...
    Bisikleti kullanacağım yer ve mevki Beşiktaş, Dikilitaş, Levent, Caddebostan, az da olsa Belgrad Ormanı. Aslında ara sıra ufak çaplı tepe, çamura girecek olsam da %80 oranında şehir içi kullanım. Tabi bu bölgelerin yokuş, bozuk yol ve arnavut kaldırımı. Bu sebeple önce şehir bisikleti almaya karar vermiş olsam da sonrasında gelen bazı arkadaş tavsiyeleri, lastiklerin çok ince olması ve az biraz iyi donanımlı bisikletlerin bütçemi aşması ve pahalı olması sebeplerinden dolayı vazgeçtim. 29' MTB aliyim dedim yine fiyat yüksekliği engeline takıldım. Bu sebeplerden dolayı son olarak MTB almaya karar verdim. Altta da bazı modelleri belirledim ancak gerek bilgisizlik, gerek konuya 15 yıldır uzak olmam sebebiyle gerekse her girdiğim bisikletçinin farklı demeç ve tavsiyeleri sayesinde çok kararsız kaldım.
    Söylediğim gibi 500-600 TL'ye alma niyetim varken piyasa şartlarının böyle olmadığını görüp bütçemi 1000TL sınırına kadar dayandırdım. Bu şekilde çok başlık var ancak alttakilerden hangisini seçerdiniz? Neden seçerdiniz? Ben seçerken asıl olarak neye önem veriyim? Bu arada boyum da 189 :) Altta yazan fiyatlar farklı yerlerden pazarlık sonucu aldığım nakit fiyatlarıdır.
    Şehir Bisikletlerinden :
    1. Merida Crosway 40V http://www.meridaturkiye.com/bikedetail.html?model=bikes/matts20v.html Fiyat 950 TL
    2. Merida Crosway 20MD yada 20D http://www.meridaturkiye.com/bikedetail.html?model=bikes/matts20v.html Fiyat 950 TL
    3. Specialized Crostrail http://www.aktifpedal.com/specializ...kleti-crosstrail/crosstrail,base#.UdRplPlA354 Fiyat 1000TL
    MTB :
    1. Specialized Hardrock 9111 http://www.aktifpedal.com/specializ...g-bisikleti-hardrock/hardrock-by#.UdRp3flA354 Fiyat : 820 TL
    2. MERIDA MATTS 20V - http://www.meridaturkiye.com/bikedetail.html?model=bikes/matts20v.html Fiyat : 890 TL
    3. MERIDA MATTS 40D - http://www.erdoganlarbisiklet.com/d...merida-2013-matts-tfs-40d-bisiklet-16-18.html Fiyat : 1050TL
    4. SCOTT ASPECT 660 - http://www.erdoganlarbisiklet.com/da/scott-aspect-dag-bisikleti/scott-2013-aspect-660-bisiklet.html Fiyat : 1050TL
    5. SEDONA 721 - http://www.bikeandoutdoor.com/?2013...=260&Tur_ID=864&part=urun_detay&Urun_ID=10459 Fiyat: 1000 TL
    6. SEDONA 729 - http://www.bikeandoutdoor.com/?2013...=260&Tur_ID=861&part=urun_detay&Urun_ID=10473 Fiyat: 1050
    Tercih sayısı çok oldu tabi ama ne yapsam ne etsem karar veremiyorum :) Az sonra kafayı yiyeceğim ve gidip bisiklet yerine Metrobüs satın alıcam :eek:

yasin çalış bunu beğendi.
  2. Ender şeker

Ender şeker Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Forumda birçok kişiye önerdim ve aldilar.claud butler anteus 700 modeli bisikleti bir incelemeni tavsiye ederim

3. samet türk

samet türk Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    carraro sportive 225e de bakabilirsin bende alalı 3 gün oldu çok memnunum günlük 30m km yol yapıyorum ve çok rahat

4. Cersahin

Cersahin Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Satan yer görmedim ve ilk kez duyuyorum :) Link varmı inceleyebileceğim ve fiyat görebileceğim?

5. samet türk

samet türk Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
  6. samet türk

samet türk Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    erphan bunu beğendi.
  7. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bence sedona 729

8. Cersahin

Cersahin Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bana aslında şu an en yakın gelen tercih Merida MATTS 40D...
    Vites ve donanımı çok iyi. Fiyat olarak da çok fark yok diğerlerinden... Yine de bilemedim

9. muhurcuoglu

muhurcuoglu Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhaba merida matts tfs 100d kullanıcısıyım gayet memnunum fakat tek kafana takılan yani biraz ağır olması bisikletimin o yüzden size tavsiyem şöyle merida matts 40 d ye daha yakınsınız sanırım ben alın derim ama ağırlığını öğrenip diğer seçeneklerle karşılaştırdıktan sonra.. :)

10. Cersahin

Cersahin Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Aslında her yeni bisiklet alacak olan gibi şehir/dağ bisikleti arasında kaldım ancak daha düşük donanımlı şehir bisikletleri hep daha pahalı... Ağır diyorsanız kafama bir soru işareti daha geldi :)

11. Ender şeker

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
  12. Cersahin

Cersahin Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Teşekkür ederim arkadaşım. Başlığı okudum baştan sona ama kafam iyice karıştı. Donanım ve lastik ebatı tam benim istediğime göre ama modeli ilk kez duyuyorum ve fotoğraflardan bazı küçük detayların çok kalitesiz gözükmesi beni biraz şüphelendirdi :S

13. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    kardeşim ben de senin gibi almak konusunda şüpheliydim ama sonunda karar verdim aldım inan bana kesinlikle 1 an bile pişman olmayacaksın eğer alırsan ender kardeşime katılıyorum birkaç saate kadar detaylı bir inceleme yazısı yazacağım fotoğraf destekli istersen bekleyebilirsin

14. Ender şeker

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Alan arkadaşlar ile görüş istersen.gerçi senin dediğin bisikletlerin fiyatlarida uygunmuş

15. Cersahin

Cersahin Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Onların arasından bile seçememişken bir de şimdi Claudbutler Anteus 29 çıktı...
    Cidden tercih konusunda yardım lazım :)

16. Cersahin

Cersahin Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sanırım şu an 3 e indim yine
    MTB Merida 40D
    Crosway Merida 40V
    Bir de bu son piyasaya çıkan Claud Butler Antaeus 700

17. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Kafanı daha da karistirmak istemem ama bir de Ümit bisikletin getirttigi Mosso bisikletlere bak derim. Tayvan menseili bisiklet ve kadro ureticisi. Turkiye de pek bilinmese de kaliteli hafif ve uygun fiyata urunleri var. Bende 1990'da meta pro almistim ve araliklarla kullanmama ragmen 22 sene beni idare etti. En son arka vites baglanti yeri kirilinca arastirmalara basladim. Ulasim ve cross gezi, arasira hafif yollu downhill dusundugum icin gecen hafta ancak paramin yetistigi indirimlerle 900 TL'ye mosso 2670 acera aldim. Benim kadrom 1800 gram ve uzerinde amortisor hidrolik fren acera aynakol vb. 13 kg toplam agirlik. Ama ilerde gelistirmeyi planliyorum.
    Uzun lafin kisasi mosso 7005 triple butted hafif ve saglam aluminyum kadrolarla, giris ve ust seviye bisikletleri uygun denebilecek fiyatlara pazarliyor bence. Zaten bir sure sonra gelistirmelere baslayinca kadro en onemli ve degismez ana parca oluyor. İste Turkiye sitesi:
    http://www.mossobisiklet.com/default.asp

Benim sana onerim "offroad trekking" modellerden 29 inch olanlar tam butcene gore hidrolik frenlisi 12.7 kg, digerleri 12 kg acera donanımlılar. Fiyatları 990 - 1190 TL arasi ama pazarlıkla daha uyguna bulunur sanirim:
    http://www.mossobisiklet.com/urunler.asp?kategori=OFFROAD TREKKING

Benim aldigim site www.n11.com da her modeli yok ancak olanları 11 taksit kargo bedava.
    26 inch dusunursen biraz pahalı ancak mosso dre301 tavsiye ederim. Kadrosu 670tb7 - 1423 gram, uzerinde deore aktaricilar ve hidrolik fren var.
    Hidrolik olmasa da olur dersen mosso ACR101 model 2610TB - 1780 gram kadrosu V fren ve kabul edilebilir donanımı ile 780 TL

Bu da ureticinin kadro ve bilgilerini verdigi kendi sitesi. Bahsettigim kadrolara buradan bakabilirsin:
    http://www.mosso.com.tw/MTB-frame.php

Umarim kafani daha da karistirmadim. Icine sinecek keyifli bir bisiklete en kısa zamanda kavusman dilegi ile :)

18. Cersahin

Cersahin Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yorumlar için teşekkürler.
    Bugün gittiğim muhabbeti çok seven bisikletçi abimin tavsiyesi üzerine Sedona 329'a yöneldim. Üstteki Mosso'lara da bir bakiyim.

19. Cersahin

Cersahin Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Son durumum
    Sedona 329 MTB
    Kadro : SEDONA 729 DOUBLE BUTTED 6061 ALU.
    Maşa : RST BLAZE 29
    Arka Vites : SRAM X3
    Ön Vites : SRAM X3
    Vites Kolları : SRAM X4 TRIGGER
    Fren : AVID ELIXIR 1
    Zincir : YABAN S8C
    Ayna Kol : TRUVATIV E300
    Pedal : WELLGO
    Jantlar : SDN 2900
    Lastikler : RUBENA SCYLLA TOP DESIGN 29X2,25
    Furş : NECO
    Sele Borusu : RACEFACE RIDE 31,6 375mm
    Sele : SEDONA
    Ruble : SRAM, PG-820 11-32T
    Gidon : RACEFACE RIDE
    Gidon Boğazı : RACEFACE RIDE XC
    Rotor : AVID G2
    SELE KELEPÇESİ : TRANZ-X
    Ön göbek : SRAM MTH-306
    Arka göbek : SRAM MTH-306
    ELCİK : VELO
    VİTES SAYISI : 24

- Giant Roam 2 X-Road Bike
    Sizes S, M, L, XL
    Colors Silver/Grey/Red
    Frame ALUXX-Grade Aluminum
    Fork SR Suntour NEX w/ Lock-Out, 63mm Travel
    Shock N/A
    Components
    Handlebar Giant Sport, Low Rise, 31.8
    Stem Giant Sport
    Seatpost Giant Sport, 30.9
    Saddle Giant Sport Trail
    Pedals Steel Cage
    Drivetrain
    Shifters Shimano Acera
    Front Derailleur Shimano Acera
    Rear Derailleur Shimano Acera
    Brakes Shimano V-brake
    Brake Levers Shimano Acera
    Cassette Shimano HG50 11x34, 9-Speed
    Chain KMC X9
    Crankset Shimano M391, 26/36/48
    Bottom Bracket Shimano UN26
    Wheels
    Rims Giant Alloy, Double Wall
    Hubs Giant alloy
    Spokes Stainless Steel Black, 14g
    Tires Giant P-RX2, Puncture Protection, 700x40

20. niyazi akarken

niyazi akarken Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    arkadaşım forumdan ve sahibinden yükseltilmiş temiz 2. el bakabilirsin. yoksa hep üstü var ve sonu yok bu işin. bak temizinden içine sinen bi tane al sonrada incelemeleri bırak. çünkü aynı yoldan geçtim bende herkez başka bişey dedi. ümiti de öven var trek içinde yaramaz diyen de...

Cersahin bunu beğendi.