Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni Asır haberi: Elektrikli bisikleti olanlar dikkat

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında timurdigital tarafından paylaşıldı.

1. timurdigital

timurdigital Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Kaynak: Yeni Asır Gazetesi
    link: Elektrikli bisikleti olanlar dikkat! - Kent Haberleri Haberleri
    TANSU EDİP GÖKBUDAK (HABER MERKEZİ)
    İzmir'de polis, 25 kilowatın üzerindeki elektrikli bisikletlere yönelik bugün denetim yapacak. Ehliyetsiz sürücülere 1609 lira ceza yazılacak.
    İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler bugünden (cuma) itibaren yeni bir uygulamaya başlayacak. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun Tanımlar başlıklı 3. maddesinde 12 Temmuz 2013 tarih ve 6495 sayılı kanunun 13. maddesinde yapılan değişikliğin ardından elektrikli bisikletlerde plaka ve ehliyet kontrolüne başlayacak.
    Elektrik kapasitesi 25 kilowattın üzerinde olan elektrikli bisiklet sürücülerine A sınıfı ehliyeti olup olmadığını soracak. Yapılan sorgulamalar kapsamında sürücünün A sınıfı ehliyeti yoksa Karayolları Kanunu'nun 36. maddesi uyarınca 1609 TL para cezası kesilerek elektrikli bisikletlere el konulacak. Öte yandan elektrikli bisikletin sürücüye vekaleten verildiği öğrenilirse bisiklet sahibine de 1609 TL cezai yaptırım uygulanacak. Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, trafikte elektrik bisiklet kullanan kişilerin yaşının 10 yaşa kadar düştüğü için önlemlerin artıralacağı öğrenildi.

benim yorumum: 2 nisan günü Özkanlar semtinde kaldırımda yürürken korna sesi ile yanıma kadar gelip, "çekilsene lan" diyen elektrikli bisiklet sahibi iki ayaklı hayvan umarım yukarıdaki uygulamaya takılır. tepki gösterince de "burası İzmir" diyerek hızla kaldırımda elektrikli bisikleti ile uzaklaşan bu ve bunun gibi öküzlerin hepsinin bisikletine el konulması dileğiyle.

2. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Dün ben de gördüm. İki delikanlı biri 12 biri 10 yaşlarında ikisi birden binmiş ucuyorlardı. Çok tehlikeli çok.

3. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Alanya da yaralamalı kazalara sebep olduğu, yayalara rahatsızlık verdirdiği için mypet denilen illet Ocak ayı itibari ile yasaklanmıştı. Yalnız bir kaç gündür mypetlerin yerini, turistlerin kiralayıp kullandığını düşündüğüm, çok daha hızlı sürülen elektrikli bisikletlerin aldığını görüyorum. Bu sene yayaların yeni kabusu olmaya aday bu aletler.

4. Soner H. Arslan

Soner H. Arslan Non serviam

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Hizlilar ve nereden geldigi belli olmuyor bunlarin, bi donuyorsunuz bam! Bir de bazi sigirlar bununla olsun bisikletle olsun kaldirimdan gidiyor. Dun gece benim hatunun cantasina carpti elektirikli bisikletiyle biri, kaldirimda. Artik nasil gozum donmusse. Indirmisim cocugu uzerinden bisikletin, paketleri sacilmis yere (kurye sanirim), hatun bir taraftan ciglik atiyor ben cocuga bir sey yapacagim diye. Ciktigimiz mekandan adamlar geldi aldi cocugu bir kenara... tam rezalet. Insanligimdan utandim biraz sakinlesince.

Ama burasi turkiye, insandan cok sigir yasiyor bu topraklarda. Ne otomobil surucusu, ne bisiklet surucusu, ne de yayasi... Cogunlukla hepsi ayni.

trattataa ve lealtad bunu beğendi.
  5. lealtad

lealtad Onursal Üye

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yerinde bir karar bence. Bu aletlerin adının bisiklet olması bile yanlış. Bunlar elektrikli motosiklet resmen. Bisiklet ile aynı kefeye konması yanlış...!

6. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bisiklete elektrik motoru takılmasının mantığını anlamıyorum aslında.
    Bir ara kendim de düşünmüştüm. Fakat sonra baktım ki elektrik motorunun getireceği avantajlara aslında ihtiyacım yok.

Yani aşırı eğimli yokuş mu çıkmak zorundasın, al eline yürü performansın yetmiyorsa, çok uzun yol mu gideceksin 100km yi bir normal insan rahatlıkla gider 2-3 saatte bunun için mi 5kg daha taşıyacaksın.
    Yedek desen vallahi değmez o ağırlığa.

Benim şahsi fikrim; bisikletin doğası her hesabını kendi gücüne göre yapmanda yatıyor..

7. Bekir Kalak

Bekir Kalak Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Çok doğru bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Umarım sadece Izmir'de değil bütün Türkiye'de uygulanır. Ehliyet kişinin trafikte araç kullanmasını yasal hale getirmek için veriliyor. O yüzden yaş sınırı,sağlık raporu gibi şartları var. E sen 10 yaşındaki çocuğu bu araçla trafiğe çıkarırsan ehliyetin ne mantığı kalır? Ayrıca plaka-ruhsat gibi belgeleri olmadığı için alım satımı artıyor. Ayrıca plaka olmadığı için kırmızı ışık bekleme yaya geçidinde yavaşlama gibi kurallara uymuyorlar çünkü mobese plaka olmadığı için ceza yazamıyor. Sonuç olarak yerinde bir uygulama olmuş bunu düşünenleri tebrik ediyorum.

8. mşehirli

mşehirli Üye

Adı:
    Murat Şehirli
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    sessiz trafik canavarları o elektrikli bisikletler. (Bisiklet!) Yanınızdan sessizce hızla geçen, insanı korkutan aletler.

sessiz trafik canavarları o elektrikli bisikletler. (Bisiklet!) Yanınızdan sessizce hızla geçen, insanı korkutan aletler.

9. mavinehir

mavinehir Kıdemli Üye

Seviye:
    Yerinde karar ama zihniyet değişmedikten sonra yasak koysan ne fayda.Bırak motorluyu bizim insanımız yolda nasıl yürüneceğini bilmiyor.Kaldırımda üç kişinin yürüyeceği yolu kapatıp yürüyen ve sana yol vermeden , sanki senin o yolda olman hataymış gibi hala insanın yüzüne bakıp üzerine gelen insanlarımız var maalesef.