yeni amortisör

dodo

Forum Bağımlısı
Tepki
242
en sonunda sedona 761 imi aldım...şimdi üstündeki maşayı satıp daha iyisini almak istiyorum...ama şu an fazla para veremiyeceğim için max. rock shox dart 3 ü alabilirm.eğer onu alırsam aldığıma değer mi?yoksa sadece az bi fark için mi deiştirmiş olurum?birde 80mm ile 100mm arasında ne farklar vardır yani hangisi nasıl kullanım için uygundur? internette dart 247ytl olarak gözüküyor...bu fiyat uygun mudur?

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Dodo eğer ki bütçeni ilerde biraz daha genişletebileceksen, ben bekle derim. Dart ahım şahım bir maşa değil. Evet, Rock Shox ama sonuçta alt bir model. Aradaki onca farkı ödemeye değmeyebilir.

80 ve 100 mm arasında temel olarak tabi ki yaylanma farkı var. Ancak 100 mm.de bisikletinin önünün biraz daha havada olacağını, bunun düz yolda olumsuz etki yapacağını unutma. Tırmanışlarda da aynı şekilde... Ancak iniş etaplarında çoğu parkurda 80 mm oldukça yeterli olsa da, 100 mm.nin kullanıcıya daha çok güven verdiği bir gerçek.

dodo

Forum Bağımlısı
Tepki
242
cevabın için teşekkür ederim...biraz daha bekleyip hangi maşayı almamı önerirsin?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Bütçeni nereye kadar çıkartabilirsin bilmiyorum.
Ancak (Türkiye'de bulunabilirliğinden emin değilim, yalnız yeni distribütörü tüm modelleri getireceğini söylüyor) Rock Shox Recon 80 mm veya 100 mm çok güzel bir seçim olabilir. Üstelik ağırlığı da oldukça makul 1800-1900 gr arası.

Emre Ede

Forum Demirbaşı
Tepki
207
Halil abi rock shox recon tek tük yerlerde satışta, piyasada var yani ben alıcam temmuz ayında, ama arkadaşımız için tek sorun fiyatı recon 307 euro ( 630-650 ytl civarı ) . .

dodo

Forum Bağımlısı
Tepki
242
ileride rock shox tora 302,manitou axel yada suntour s-rl modellerini alabilirim...
yada daha da bekleyip MAX. psylo veya manitou skareb elite modelini alabilirim.

bu amortisörler yay la mı havayla mı çalışıyor bilmiyorum ama yaylı amortisör alacağım.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Emre uyarın için teşekkürler, ancak ben o amortisörün o kadar yüksek fiyatlı olduğunu tahmin etmemiştim. Neredeyse bir Reba kadar fiyatı...

Dodo, Tora'da çok güzel bir amortisör. Manitou Axel'in seçeceğin modeli çok önemli, en düşük model olan Comp çok ağır.
Psylo ve Skareb ise artık üretilmeyen amortisörler ama kaliteli amortisörler. Eğer ki temiz bir ikinci el bulursan onlardan birisini de tercih edebilirsin.
Skareb hariç (bir de Recon hariç) bu söylenen maşaların tümü yaylı maşalar.

dodo

Forum Bağımlısı
Tepki
242
psyloyu delta bisiklette gördüm ama orda yok mu şimdi o amortisör?
bahsettiğim manitou axel super modeli

Emre Ede

Forum Demirbaşı
Tepki
207
reba- 350 euro/ recon- 307 euro...uyarı değildi abi sadece ekleme yaptım :)
dodo manitou axel super alma derim, parana yasık olur, çoğu arkadaşım o maşa için teneke, çöp filan diolar :D manitou black super air al ;)

dodo

Forum Bağımlısı
Tepki
242
@EMREEDE

olabilir aslında...502ytl,psylodan 64 ytl daha pahalı...eğer o farka değer diosanız o da olabilir.

Emre Ede

Forum Demirbaşı
Tepki
207
değer değer hiç şüphen olmasın, yarışa filan girmiyceksen senin için en kral maşa ;) bende yarışlara girmicem benim içinde en kralı recon ;) maddiyata bağlı yani :)

dodo

Forum Bağımlısı
Tepki
242
@EMREEDE

o zaman benim için en iyi seçim tora olucak...ya biliyorum çok şey soruyorum ama totem modeli tr de var mı varsa ne kadar?:)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Totem biraz alakasız kaldı... Kendisi bir freeride maşası olmakla beraber henüz Türkiye'de yok. Ancak yeni distribütörü her modeli getirecekti. Büyük ihtimal Totem, Pike gibi istenen ancak bulunamayan modeller de gelecektir.

dodo

Forum Bağımlısı
Tepki
242
@HaliliOzturk

abi ben zaten hareket yapmak istiyorum...?ya da yazdığın şeyi yanlış mı anladım:)

Emre Ede

Forum Demirbaşı
Tepki
207
freeride bisikletler iniş bisikletleridir ;) hareket için değil yani...
hareket yapıcaksan küçük inç kadro alıcaksın, ve ikinci el maşa al hareket yapmaya çalıştığın için maşayı harcıycaksın, sıfır alırsan yazık olur...rock shox duke al mesela forumdada ikinci elde satılıyo ;) < benim fikrim böyle ama karar senin :)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@dodo

Ben freeride dedim Dodo, freestyle demedim ;).
Hatta bu da Google grafiklerde "freeride" yazıp arattığında çıkan ilk fotoğraf ;)
http://www.upmtb.com/images/Tyler%20Horton%20SBF%20Freeride%20Course%20winner%202004.jpg

dodo

Forum Bağımlısı
Tepki
242
@HaliliOzturk

yanlış anlamışım...:) şimdi ben ucuz bi amortisörle başlayıp kendimi geliştirince mi iisini alayım...olmadı eski bisikletimdeki eski rst yi takarım bi güzel haşat ederim onu sonra axon u satıp yenisini alırım

Emre Ede

Forum Demirbaşı
Tepki
207
@dodo

aynen öyle hareket yapıcaksan eski malzemelerle başla, ikinci elle...harca hepsini dengeni çöz, reflekslerini geliştir, sonra iyi mal al sıfır malzeme ;) ve kendini geliştirdiğin süre içindede araştır, hareket bisikletlerini, parçalarını tarzlarını ne biliyim işte bisiklet forum burası her türden insan var çoğu yardım için elinden geleni yapmaya hazır :) araştırman bittiğinde, ve kendini hazır hissettiğinde topla bisikletini ;) herşey gönlünce olsun, iyi forumlar..