Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni aldığım bisikletin aynakol ve rublesi

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Sait Hislioğlu tarafından paylaşıldı.

1. Sait Hislioğlu

Sait Hislioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    carraro daytona 436D modeline sahibim. aynakol: SHIMANO AFCM431C422XSL 44X32X22 arka dişli: SHIMANO KCSHG309132 9-VİTES 11-32 T yazıyor. sizce bu modeller iyimidir, bunları değiştirmem gereklimidir daha iyi performans için. Bunu soruyorum çünkü ya anyakolda yada arka dişlilerde bir sorun var. Pedal çevirirken çok hafif bir tıkırtı hissediyorum. özellikle 5. vitesteyken bu tıkırtı maximum seviyede oluyor. Bu tıkırtı ses olarak gelmiyor, pedal çevirirken hissediyorum bunu. 0 bisiklette bu sorun normal midir? Ayrıca ön attırıcısı olan alivio dan da memnun değilim, bazen geçişler 5 saniyeyi aşıyor, normal mi bu?

M.Burak KARADAĞ bunu beğendi.
  2. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Pedalı çevirirken gelen titreşim çoğu bisiklette var.Benim bisiklette 21 ve 24.viteste titreme başlıyor(3x7-3x8)

3. Sait Hislioğlu

Seviye:
    Ama bunun normal olmaması lazım, belki de ruble ve aynakoldun dandikliğinden kaynaklanıyordur. Sence değiştirmelimiyim bu iki parçayı?

4. Gokalp Gokmenler

Gokalp Gokmenler Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yeni alınan bisikletlerde genellikle orta göbekten o ses gelir en başlarda. Bir bisikletçi'ye gidip orta göbeği sıktırtırsan o tıkırtı kesilecektir. Benimde başıma gelmişti aynı tıkırtı. Yani aynakolda yada arka dişlilerde bir sorun yok merak etme. Ön arttırıcıda ufak bir ayarsızlık olabilir bisikletçiye gittiğinde onuda gösterirsen adam iki dakika'da halleder. Yeni bisikletlerde bu tip ufak tefek sorunlar, ayarsızlıklar olabilir ilk başlarda.

5. Sait Hislioğlu

Seviye:

orta göbekte sorun olacağını sanmıyorum. Tam olarak ses gelmiyor sadece pedalı çevirirken temazsızlık gibi birşey hissediyorum, yeni olduğum için tam olarak anlatamıyorum derdimi kusura bakmayın. bu sorun anlatılmaz yaşanır:D

6. Sait Hislioğlu

Seviye:
  7. Sinan Ceylan

Sinan Ceylan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İbrahim seni anlıyorum galiba, benim de 8'li Acera sistemde 2x4 - 2x4'lerde zincirde garip bi şey oluyor. Şey diyorum çünkü ses değil, sadece pedala basan kişi anlayabilir, böyle zincir rubleye oturmuyor da, hani üstten sürtüp geçiyormuş gibi. Bi boşluk hissi.

Ama neden oluyor bilmiyorum. Bende aynakoldan kaynaklandığını düşünmüyorum. Büyük ihtimal rubleden (CS-HG 30-81) geliyor.
    Şimdi bisikleti dağıttım, Deore parça siparişleri verdim, onlar elime geçsin, toplayıp kullanınca izlenimlerimi yazarım tekrar.

Sait Hislioğlu bunu beğendi.
  8. Sait Hislioğlu

Seviye:
    ya ben rublede sorun olacağını sanmıyorum, büyük ihtimal aynakoldadır diye düşünüyorum. Sen sadece rubleyi mi değiştireceksin. ya sorun aynakoldaysa?

9. Sinan Ceylan

Sinan Ceylan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Shimano HG 61 ruble, Shimano Deore LX aynakol, Deore ön ve arka aktarıcı, KMC 9 zincir sipariş ettim.

Aynakol ve ön viteste problem yaşadığım için onları öncelikle değiştirdim zaten. :)
    Bakalım artık...