Yemekli Köy Hayrı nedir Nasıl istila edilir.

Tepki
769
Bisiklet
Cube
Selamlar. Ben Necmettin Ünlü. Ege bolgesine ozgu olarak bildigim, Izmirin Bergama ilcesinde sıkca gitme firsati buldugum bir etkinlikten bahsedecegim. Köylerde bahar aylarinda. Mart sonu ile baslar Nisan ve mayis aylari boyunca devam eder. Köydeki halkin yardimlasarak gerceklestirdigi bir yemek organizasyonudur aslinda. Katilim ucretsizdir. Ogle namazi itibariyle baslar yemek dagitimi aksama kadar surer. Kazanlar ile pisirilir yemekler. Yuzlerce katilim olur cevreden. Sulu yemekler genelde Yahni ve nohut, pilav bulgur veya pirinc, cacik, tatli. Fotografta goruldugu uzere cesit boldur. Siz doyana kadar yenilenir. Köyun cocuklari surekli bir isteginiz olup olmadigini sorarlar var lse yerine getirirler. Ardindan yine koyun cocuklari cay dagitirlar. Buda sinirsiz ve ucretsizdir. Guzel bi bulusma ve sohbet etkinligi olan Koy hayirlarini bizde gelistirerek grubum Bergama Aktif Bisikletciler ile bisiklet ile gidip yiyip geliyoruz. Hatta itiraf edeyim genelde en kalabalik turlarimiz koy hayri turlari oluyor :) Her yil mart sonundan itibaren neredeyse her pazar farkli bir koyde gerceklesir hayirlar. Asagidada koy hayirlarin giderken, koy hayri ve sonrasin ait goruntuleri barindiran videolar yer aliyor. Yolunuz Mart - Nisan ve Mayis aylarinda Bergamaya duserse katilmanizi siddet ile tavsiye ediyorum.

Scudo

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
biri yer biri bakar .ayıp ayıp akşam akşam oldu mu :hrkbuya::hrkbuya::hrkbuya::hrkbuya::hrkbuya:

hayrı yapana; "Allah Kabul Etsin" .Yiyene de; " Afiyet Olsun" diyelim .

Hurol Yoney

Daimi Üye
Tepki
307
İsim
Hürol
Bisiklet
Diğer
Bu etkinliğin bir amacı da şehre veya kasabaya giden nüfusun kırsal ile olan bağını yine sağlam tutmasıdır. Çanakkale'de de yılın bu aylarında başlar. Bir aksilik olmazsa ben de bu tür bir etkinliğin içinde yer almayı düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Özcan ve Seya
Tepki
769
Bisiklet
Cube
Herkesin en az bir kez katilmasi gerekiyor bence. Istanbuldan yola cikip yolu Bergamadan gecen bisikletli gezgin kardesimiz denk geldi oyle bir anlattikki iki gun daha kalip koy hayrina bizimle katildi. Hayran kaldi ilgiye alakaya yemeklere. Para versen bu kadar ilgilenmezler gelenler ile. Insanlar yedirmekten memnun oluyorlar.

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Cok guzel bir organizasyon. Bize ozgu tamamen. Yapanlarin ellerine katilanlarin midesine saglik

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.900
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Bursa'da da çok sayıda köy düzenliyor böyle etkinlikler. @Hurol Yoney'in dediği gibi göç edenlerle bağlantıyı devam ettirmek en büyük amaç.
Diğer köylerle rekabet etmek ve gerçekten hayıra girmek de amaçlanıyor tabi. :) Köy etkinliklerinin envanterini çıkarmak ve bisiklet turlarını buna göre planlamak muhteşem fikir :harika: