Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ybn s9c kullanıcısı var mı?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Yunus Emree tarafından paylaşıldı.

1. Yunus Emree

Yunus Emree Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İyi akşamlar arkadaşlar yine bir usta(!) sayesinde bisiklet kullanamaz hale geldi.
    Geçen gün rengi iyice kendinden geçen zinciri ustaya(!) götürdüm, evime yakın olduğu için.
    Adam bana dedi bu zinciri çıkarırsak daha düzelmez, üstünde temizle dedi. Ben de gaz yağıyla fırçalayıp temizleyemediğim için oraya götürdüm. Bezle her sildiğimde bezin rengi değişiyordu ama temizlik namına pek birşey yoktu.
    Neyse gaz yağıyla iyice temizledim pırıl pırıl yaptım ama takamadım, penseyle biraz denedim ama baklaya felan zarar veririm diye yine götürdüm.
    Dün zinciri yağlayıp bugün bindim. Pek sorun yoktu rahat rahat gidiyordum.
    Kuzene giderken rampaya gelmiştim rubleyi 2den 1e düşürmeye çalışırken zincir kırıldı.
    Daha sonra bisikletçiye gittim dedim kırıldı zincir, hemen ben sana demiştim demeye başladı.
    Aslında haklı ama sonuçta elinde alet edevat var diye ona getirdim. Zincirden bir bakla çıkarmıştı, bir tane de yarım saat önce çıkardı.
    Eve doğru giderken ruble 3teydi ayna kolu 2ye attığım gibi zincir yere indi.
    Ben de sinirden zinciri yakındaki çöpe attım gitti.
    Vites atarken her zaman fazla devir yapıp zinciri zorlanmadan vites atmaya çalışırım.
    Bu kırılmanın olduğu zamanda da çok az zorlandı. O an vites atarken de deviri biraz arttırıp vites değiştirecektim ama yemedi.
    Şimdi zincir bakıyorum da acaba bu zincirin birleşme yerinden ayrılmadığı için mi bu duruma geldi. Adam yanlış yerden söktük dedi çünkü, sebebi benim sök dememmiş.

Fotoğrafta büyük boşluğun olduğu kısım benim bildiğim zincirin ayrılması gereken kısım, oraya pim geldiğinde zincire kuvvet uygulandıkça daha da sıkar kendini çünkü.

Ayırma işlemi de bu şekilde veya penseyle de yapılabiliyordur heralde.
    Bendeki zincir kmcnin missing linki gibi değil mi ben onu anlamadım, görünüş benziyor çünkü.

Bu adamın söktüğü kısım da her hangi bir pin.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Mart 2014
  2. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar yok mu sedona kullanan onların zinciri de bildiğim kadarıyla ybn marka. Merak ediyorum zincir sürekli çıkarıp takmaya müsait mi değil mi hata kimde.
    Ayrıca zincir de almam lazım ne almam gerektiği hakkında pek bilgim yok, alacağım zincirin de sürekli çıkar tak yapmaya müsait olup olmadığını nasıl öğrenebilirim bunu bilmek istiyorum. Bu powerlinkler buna uygun mu, benimki de öyle görünüyordu ama elde kaldı?

3. Gurkan Ortamevzi

Gurkan Ortamevzi Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bi zincir icin bence kimsede suc arama, zincir zaten tak cikar yapilan birsey degildir. Yeni zincir alinir takilir omru but once cikarilir atilir.
    Yeni zuncir alinirken dikkat edilecek husus rubledeki disli sayisidir. Zincirler 6-7-8, 9, 10, veya 11 hizli olarak 4e ayrilir. Kmc, shimano, sram iyi zincir markalaridir.

4. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hata bende olsaydı lafını bile etmezdim ama başkası malıma zarar verince sinir bozucu oluyor.
    Ruble Alıvo Cs-Hg 30 11-34 9V
    Hg 53 zincir uyumlu oluyor heralde.
    Ben zinciri temizlemeye kalktığımda gümüş renk siyah olmuştu, bakla aralarında toz birikintisi vardı. Fırçalayarak temizledim ama pek olmamıştı, aslında keşke oto yıkamada şampuanla beraber yıkasaydım, birşey olmazdı o şekilde. Neyse alacağım zinciri kolay çıkarılabilir isteme sebebim de durumu kötüleştiğinde rahatça çıkarıp temizleyip takmak. Shimanolarda böyle birşey yok, ama uyum açısından da en mantıklı gelen o.

5. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar sonunda sram Pc971 zincir aldım.
    Bunun takılma yönü var mı öncekinde yukarı doğru ok işaretiyle yön belirtmiş.
    Bunda aşağı veya yukarı gelmesi gerekir diye birşey yok.
    Bir de takarken vitesler en büyük dişlilerde mi olacak?
    Bakla çıkarmaya gerek olur mu?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Mayıs 2014
  6. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bildigim kadari ile bu zincirlerde belirli bir takilma yonu yok.

Zincir olcumu; zincir cozulur, arka aktarici bacagindan cikarilir, on aynakol en buyuk disli ve arka ruble en buyuk disliye takilip birlestirecek gibi tutulur. Bu olcunun uzerine 2 bakla daha ilave edilerek, sisteme olmasi gerektigi gibi yerlestirilip birlestirilir.
    Birlestirirken zinciri aynakol ve rubledeki en kucuk dislilere gecirirseniz zorlanmazsiniz.

Eksik bakla; sisteminiz ortalama 4-5 baklaya kadar kisa dusmus zincirle kullanilir. Vites gecislerinde zorlanabilir, ayarsizlik sesleri cikarabilir, ozellikle en buyuk dislilerde zorlanir veya vites gecmeyebilir. Uzun sure asiri kisa zincirle kullanirsaniz muhtemelen ruble ve aynakol dislilerinizi daha hizli asindirir, arka aktarici bacagini surekli gerecegi icin yayini yumusatabilir. Mecbur kaldiysaniz kisa zincirle idare edebilirsiniz. Ancak en kisa surede normal olcusune getirin veya yeni zincir takin.

Ayrıca ileride zincir surekli calisip asindikca, zincir uzamasi denen olayla da karsilasabilirsiniz. Zincir uzamasi denilen olayi arastirin.
    Zincir uzamasi; zincir kalitesine, kullanim sekline ve zincir bakimina gore metalin yorgunlugu - asinmasi sonucu bakla aralarinin uzamasi kabaca. Kimisi zinciri 300 km'de uzatir, kimisi 3000 km'de. Uzamanin ne boyutta oldugunun olcumu icin ozel alet oldugu gibi, cetvelle standart ve kabul edilen max. olcu bulunmaya calisilabilir veya alyan anahtar ile basit pufler vardir. Arastirirsaniz forumda bir yerlerde hepsini bulursunuz.
    Zincir uzarsa ne olur? Aynakol ve ruble dislilerine tam oturmadigi icin atlama yapar, aynakol ve ruble dislilerini daha cabuk asindirir ve omrunu kisaltir.

Kolay gelsin

Not: Bildigim, okudugum kadari ile her zincirde ruble degisimine gerek yoktur. Ortalama bir rublenin uc bir durum olmadikca 3-4 zincir degisimi boyunca yenilenmeden devam edebilecegi belirtiliyordu gordugum kaynaklarda. Elbette bu asinma oranlarina bagli. Butceniz musaitse her seferinde degistirebilirsiniz bu sizin keyfiyetinize kalmis. Yeni taktiginiz zincir eger ruble ve aynakolunuzda asinma varsa ilk baslarda yuklendiginizde ve vites degistirirken atlama yapabilir. Kisa surede zincir sisteme uyarak bu problemler kaybolacaktir. Eger atlamalar devam ediyorsa ruble degistirmenizde
    Su nokta kesin; asinmis ruble yeni zincirin asinmasini, asinmis zincir ruble ve aynakol dislerinin asinmasini hizlandiracaktir. Ama gerek olmadigi surecede kullanilabilir malzemeyi israf etmek bence pek dogru degil...

caner ünsal bunu beğendi.
  7. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Zincir baktınız gidici veya yıpranmış değişimi en kolay parçalardan biri hemen kaliteli bir zincir ile değiştirin. Sonrasında yolda falan kopunca daha sıkıntı oluyor.

8. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Teşekkürler arkadaşlar yarın bir bakacam inşallah sorun çıkmaz.

9. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yaklaşık 50 60 günlük ayrılıktan sonra zincirle beraber bisikletle tekrar birlikte olduktan sonra aksilik yine peşimi bırakmadı.
    Lastiğim sibop dibinden yarıldı onu tamir ettim bu sefer yamanın biri patlak verdi ama hallettim.
    Tam kuzenlerle(3 kişi geliyorlardı) bisiklet sürmek için buluşmaya giderken hava birden bire indi.
    Bisiklet elimde kuzenlerle görüştüm sonra hemen gittim iç lastik aldım, gelip değişimi yapıp kuzenlere gittik. O arada da kuzenin kuzeninin bisiklet tekeri de patlamış.
    Sonra eski lastiğe baktım meğer yeni yaptığım yamadan patlak vermiş onu da kuzen yamaladı duruyor şimdi.
    Yeni lastik de presta sibop, araba sibobun jantla 2. kere kesilmesinden bıktığım için bu sefer yola presta ile devam edeceğim.
    Başıma gelen olaylardan sonra kuzenim kuzenine demiş Yunusla el sıkışmayacaktın bak tekerin patladı diyor:) Yaşadığım olaylar açtığım konularda, adım ....bete çıktı çıkacak:)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Mayıs 2014