yazın sıcakta kask kullanmak

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
sıcak bölgelerde yaşayan arkadaşlar için soruyorum.. daha önce kask kullanmadım ben ama almayı düşünüyorum iyi bir kask. giro gibi.
ağır ve rahatsuız edici oluyor mu çok? insanı kask takmaktan vazgeçirecek kadar.
yoksa bakıyorum ağırlıkları 300 gr kadar. belkide kafanızda olduğunu bile çok hissetirmiyorelardır. ve terletmiyorlardır.
çok bunaltıcı oluyorsqa takmayacağımı biliyorum çünkü.
teşekkürler

Scudo

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
kaskın kendisi sorun olmaz sanırım..ancak sabitleyici perlonlar, yani şu boyuna dolanan bağlantı aparatları, hele ki bir de şu çene altından dolanan kısmı çok bunlatır diye tahmin ediyorum..bizim memleket kastettiğin kadar sıcak olmadığı ve ben de genelde akşam saatlerinde bisiklete binebildiğim için deneyimli arkadaşların mesajları daha iyi fikir verir..

ancak kaskın koruyuculuğu düşünülürse hiçbir gerekçe ile kask takmamak kabul edilemez... önemli olan hayatta kalmak ;)

kalkmazdüşmez

Daimi Üye
Tepki
213
şöyle bi çözüm var kaskın altına bi tane ıslak bandana takıyorsun bandan kurudukça ıslatıyorsun böylece hem serin hem kasklı oluyorsun:) :)

oktay tiryakioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
706
alıştıktan sonra kafanda oldunu bile unutursun merak etme. takmadıı zaman kendini bi tuhaf hissedio insan . ayrıca kafatasımız sıcaklarda darbelere karşı daha sağlam olmuyor. :) yani sıcak soğuk demeden takmalı . önce güvenlik...

Emir Alaca

Forum Bağımlısı
Tepki
437
Havalandırma delikleri geniş ve çok sayıda ise yani kask çok kapalı bir şekilde üretilmediyse hiçbir sorun olmaz.Pahalı kaskların bazılarında coolmax pad de bulunuyor bu da bir avantaj.

Atila Filmer

Forum Bağımlısı
Tepki
923
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
coolmax pad'ler terledikten sonra cok kotu koku yapıyorlar. yapabileceğin en iyi şey mümkün olduğunca hava deliği cok olan bir kask alman. adana'da oturuyorsun galiba. kask takmassanda terlersin yani o sıcakta. ama bide şöyle düşün, kask almayıp kaza yaparsan terleyecek bi kafanda kalmayabilir,sorunu kökten halletmiş olursun :)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Değinilmeyen bir noktayı da ben hatırlatmak istiyorum. Kaskınız, terlediğinizde gözünüze, burnunuza kaçma ihtimali olan ter taneciklerini de tutacaktır ;).
Yoksa yazın bu sıcağında terlemenin nedeni zaten kask değil :).

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
@fulham

Merhaba
Bende Antalya gibi çok sıcak bir şehirde yaşıyorum. Daha hiç kaskım olmadan bisiklete binmedim. En sıcak hava dahil.
Birde bu sıcakta kara fırınlarda çalışanları da düşün.
Kaskının altına bandana veya şapka takman terlemeni büyük ölçüde azaltacaktır. Ben devamlı kaskımın altına şapka takıyorum. Kışın şapkanın bir faydasıda yağmurda gözlüğümün ıslanmasını az da olsa engelliyor.
Yazın ise kaskın altındaki şapka terlemeyi engelliyor, ara ara ıslatırsan serin oluyor. Şapkanın siperi güneş ışınlarınıda kesiyor.
Ama kaskı takmayı en sıcak havada bile ihmal etmemek gerekiyor.

Sevgi ve selamlarımla.

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
384
bugün izmirden kuşadası yolunda 4 bisikletli arkadaş gördüm.birinde trek birinde kron vardı diğerlerini göremedim ve başlarında kask vardı ve onlar hallerinden mutlu görünüyorlardı.

M.Haktan Derin

Forum Bağımlısı
Tepki
79
aslında kask günesi bi bakıma kesiyo kafayla direk teması onluyor. surekli gunes altında kalınca bas agrısını buyuk olcude onluyor.bende oyle oluyor yani sizi bilmem :) yıllardır kask kullanmazdım 5 aydır kullanıyorum artık kask olmayınca eksik hissediyorum kendimi

blaxisss

Aktif Üye
Tepki
227
Şöyle ki; kask yerine şapka takıp 2-3 saat pedal çevirirsen güneşin etkisiyle çok kötü başın ağrıyo ve rahatsız oluyosun. Şapkan da sırılsıklam oluyo. Ama iyi havalandırması olan bi kaskın varsa ki benim kaskımda 21 tane mevcut, güneşin etkisinden terlemeden ve başağrısına yenik düşmeden korunabiliyosun. 2 günde bir ortalama 5-6 saat aralıksız güneşin altında pedal çeviriyorum kaskım sayesinde ne kafamda bi terleme oluyo ne de güneşten etkileniyorum. Şiddetle tavsiye olunur...

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
10 gün kadar sonra İRAN ve PAKİSTANDA bisiklet sürüyor olacağız.
Kesinlikle çok sıcak olacak. Çünkü bu ülkeler neredeyse MISIR ile aynı paralelde.
55 C a kadar çıktığı bile oluyormuş.

Şahsi kanaatim 155 C a da çıksa kaskımı çıkarmamak.

Elimde olan ancak uygulamadığım bir tedbir yüzünden kesinlikle kafama zarar vermem.

Aşağıdaki linkde Erden Abinin ( eruç ) her koşulda kaskını taktığını grebilirsiniz.

(link)

2. fotoğrafta kaskın deliklerinin kafasında nasıl iz yaptığına dikkat edin. Ne kadar sıcak olduğunuda tahmin edin.

gencizmirli

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Ne kadar sıcak olursa olsun bende sizler gibi düşünürüm ve kaskımı çıkartmam...